Strona Główna Zakonu
* FAQ    * Szukaj
 * Zarejestruj    * Zaloguj 
Teraz jest 24-07-2019, 11:08

Autor Wiadomość
 Tytuł: Zest, notpron i cała reszta
PostNapisane: 09-04-2012, 16:55 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
Według wyszukiwarki nie ma jeszcze tematu związanego z grami typu zest czy notpron, dlatego zakładam, żeby można było sobie pomóc i podyskutować odnośnie zagadek.

Jednak jeśli trafi tutaj ktoś niezorientowany w tego typu rzeczach, śpieszę z pomocą. Zest i notpron są grami, które określa się jako "online riddles". Gry tego typu polegają na wpisywaniu odpowiedzi w URL, szukaniu wskazówek w źródle strony (source code), nazwach plików, samych plikach itd. Czasami trzeba zmieniać rozszerzenia z .jpg na .txt a nawet .mp3 - posiadanie pewnej wiedzy na temat kodu ASCII, HEX czy też Morse'a jest bardzo przydatne. Ogółem trzeba kombinować i muszę przyznać, że to nie jest rozrywka dla wszystkich. Jednakże, mam nadzieję, że kogoś to zainteresuje i skusi się na jakąś zagadkę ;)
Uprzedzam: wymagany jest dobry program graficzny jak GIMP lub Photoshop, ponieważ będzie trzeba kombinować z obrazkami.

Poniżej podam linki do kilku "online riddles" , które rozwiązywałem/rozwiązuje ;)

1. Zest - niesamowicie wciągająca POLSKA gra z nieziemskim klimatem i poziomem trudności ;)
2. Neutral Riddle - w miarę prosta, dużo hint screenów, jednak brak jakiegokolwiek klimatu
3. Notpron - trudne zagadki pozbawione klimatu, osobiście odradzam :P
4. Ouverture Facile - zagadki na średnim poziomie trudności, jednak nadrabia dość ciekawą oprawą graficzną
5. Desination: Elsewhere - jeszcze jedna pozbawiona klimatu...
6. Inward Helix - podobna do zesta ze względu na ponury, lekko psychodeliczny klimat. Dość ciekawa, muszę przyznać - polecam!
7. Pale Realm - a to zagadka autorstwa mojego i mojej znajomej. Może nie jest idealna, czasami bez sensu, a czasami za trudna, jestem zadowolony z utworzenia PR. Zapraszam do udzielania się :)
Wszystkim chętnym, życzę powodzenia i przyjemnego rozwiązywania zagadek! :)

P.S. Proponuję wskazówki dawać w [spoiler], aby nie psuć zabawy tym, którzy przykładowo jeszcze nie dotarli do wyższych poziomów. I prosiłbym o niezamieszczanie odpowiedzi, bo bez tego nie ma zabawy.

POMOCNE LINKI:
http://home.paulschou.net/tools/xlate/ - dekoder ASCII, HEX'a, base64 i binarnego - bardzo przydatny
http://www.kurshtml.edu.pl/html/odsylac ... lacze.html - wiedza nt. odsyłaczy obrazkowych (może zdarzyć się, że trzeba będzie je zaznaczyć, aby uzyskać hasło: http://www.maschek.hu/imagemap/imgmap)
http://www.onlineconversion.com/morse_code.htm - konwerter morse'a w text i odwrotnie
http://regex.info/exif.cgi - czytnik exif (który można sprawdzić, wchodząc we właściwości obrazka, a następnie "szczegóły")
http://anagram-solver.net/ - rozwiązuje anagramy

Ostatnio edytowano 12-05-2012, 16:14 przez skyline20, łącznie edytowano 3 razy

Tytuł: Re: Zest, notpron i cała reszta
PostNapisane: 09-04-2012, 18:13 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
Platforma: PC
Pamiętam jak wysłałeś mi taką zagadkę przez GG i do tej pory jej nie rozwiązałam... Nie mam głowy do czegoś takiego, przyznam szczerze, ale jak znam mojego wujka-maniaka komputerowego, to on z chęcią zagrałby w coś takiego... W każdym razie, może wezme się niedługo za dalsze rozwiązywanie.

PostNapisane: 09-04-2012, 18:16 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
Cóż, potrzeba nad tym posiedzieć, pomyśleć i umieć rozwiązywać ;) Gdy nauczysz się podstaw to dalej będzie dużo łatwiej. Trzeba nauczyć się myśleć w odpowiedni sposób. Czasami odpowiedzi są banalne, a czasami trudne i trzeba nad zagadkami posiedzieć. Nie można mieć wszystkiego od razu, prawda? ;) W każdym bądź razie, jeśli zabierzesz się za którąś z tych zagadek to służę pomocą :)

PostNapisane: 11-05-2012, 21:16 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
Hej, może byś dał te linki? Jakieś hinty?

PostNapisane: 12-05-2012, 11:56 
Najemnik
Najemnik
Awatar użytkownika
Parę lat temu rozwiązywałem Zest Riddle, o reszcie przez Ciebie tu podanej dopiero się dowiedziałem.
Nie pamiętam dokładniej, na której zakończyłem; nie sięgam pamięcią, co w niej było takiego, że nie mogłem sobie z nią poradzić.

Cholbi napisał(a):
Jakieś hinty?
Na pewno trzeba dobrze znać angielski. I może nawet przydatne jest szczęście. :tea:

PostNapisane: 12-05-2012, 16:19 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
Ok, pierwszy post zaktualizowany. Mam nadzieję, że linki okażą się pomocne :)

@Hisham: Wiesz, jak troszkę się poszuka to można znaleźć całkiem niezłe perełki ;) Wystarczy czas i chęci (a rydle mimo wszystko potrafią zabrać i jedno i drugie :P).
Cóż, ja na zeście utknąłem na... 10? 11? Coś w tym stylu, więc za dobrze to nie jest, chociaż to i tak jakiś sukces ;)

Owszem, angielski trzeba znać, chociaż nie aż tak ;) IMO chodzi o informatykę - znajomość HTML, kodów, obsługiwania się obrazkami itp.

Cóż, jeśli ktoś będzie chciał pomocy to zapraszam:
Neutral riddle - 40]
Ouverture facile -23
Inward Helix -9
Pale Realm - jestem twórcą, a więc wszystko ;)

Ostrzegam, że mogę nie pamiętać wielu rzeczy: w OF dawno nie grałem, a w neutralu na 40 dotarłem stosunkowo niedawno, więc proszę nie mieć mi za złe ;)