Strona Główna Zakonu
* FAQ    * Szukaj
 * Zarejestruj    * Zaloguj 
Teraz jest 24-07-2019, 05:12

Autor Wiadomość
 Tytuł: Dysk twardy.
PostNapisane: 17-06-2014, 21:08 
Najemnik
Najemnik
Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie dysków twardych. Mianowicie gdy ostatnio wymieniałem kompa zapomniałem o dysku twardym. Tak więc używam ciągle starego dysku ATA, który jest podłączony poprzez przejściówkę co bardzo spowalnia prace komputera, gdyż jest to również mój dysk systemowy. I tu pojawia się moje pytanie: Czy zmiana dysku poprawiłaby wydajność również w grach oprócz samej wydajności pracy komputera? Pytam się o to, ponieważ zauważyłem w grach takich jak Watch_Dogs, Battlefield czy Call of Duty Ghost że pomimo tego iż ustawię wszystko na najmniejsze ustawienia gra i tak się zacina. Dziękuję z góry za odpowiedzi i pomoc :D

Tytuł: Re: Dysk twardy.
PostNapisane: 17-06-2014, 21:49 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika
Platforma: PC
Lepszy dysk sprawi, że szybszy będzie również odczyt z dysku, a więc również ładowanie odpowiednich plików w trakcie gry, gdyż całość nie może być przecież ciągle składowana w RAM-ie, więc tak, przyspieszy Ci to zarówno kompa i gry. Gdybym pamiętał wzór to bym Ci powiedział ile teoretycznie powinno Ci przyspieszyć, ale niestety moja pamięć nie jest zbyt dobra :D.

PostNapisane: 17-06-2014, 21:54 
Najemnik
Najemnik
OK, dobra, dzięki! Teraz przynajmniej wiem że ścinanie się tych gier to wina dysku. Bo przecież z i5, gtx 650ti boost i 8 gb ramu Watch_Dogs powinien bez problemu śmigać na najniższych, a tak jak mówię pomimo tego że zmieniłem wszystko na najmniejsze gra dalej się cięła. W WD problem był głównie przy jeździe samochodem - było to prawdopodobnie spowodowane tym że gra nie nadążała z ładowaniem elementów miasta.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeżeli będę miał już ten nowy dysk i będzie on dyskiem systemowym, a gry będę trzymał na dysku przenośnym to zmieni to coś w sposobie pracy gier? Czy może żeby było widać różnicę w pracy gier muszę je trzymać na tym nowym dysku twardym?

PostNapisane: 19-06-2014, 13:26 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika
Zależy jakim łączem będziesz miał podpięty ten zewnętrzny... Transfer jest różny na różnych kablach. Ja mam na dysku twardym dwie partycje, jedną na system, drugą na resztę, działa wszystko pięknie, mimo że nie mam jakoś specjalnie szybkiego dysku.

PostNapisane: 19-06-2014, 13:41 
Najemnik
Najemnik
No właśnie problem w tym że ten zewnętrzny jest podłączony przez USB. Co prawda wcześniej nie zauważyłem jakichś ścin, ale nie wiem jak to będzie z tymi nowszymi grami. Na przykład Wiedźmin 2 działał mi bez problemu.

PostNapisane: 19-06-2014, 14:24 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika
USB 2.0 ma przepustowość do 60 MB/s, SATA 600MB/s. Choć w sumie nie wiem, czy większy wpływ będzie tu miała prędkość samego dysku, czy przepustowość. Dla mnie to trochę głupie używać dysku zewnętrznego do najbardziej wymagających typów plików.

PostNapisane: 19-06-2014, 21:32 
Najemnik
Najemnik
Używam zewnętrznego dysku ponieważ nigdy nie miałem problemów z grami do czasu aż wyszło Watch Dogs. A tak poza tym to nie znam się na komputerach :D

PostNapisane: 19-06-2014, 22:08 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika
Ja się na sprzęcie znam tylko tyci-tyci, więc nie traktuj mnie za wyrocznie. Przy W_D mój dysk też ma problemy z odczytem.

PostNapisane: 19-06-2014, 23:13 
Najemnik
Najemnik
Ale tnie Ci się tak bardzo że podczas jazdy nie możesz zrobić praktycznie nic? I jakiego dysku używasz? Właśnie! Może znasz jakiś godny polecenia i w miarę niedrogi?

PostNapisane: 19-06-2014, 23:41 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika
Nie znam, ja mam domyślny dysk dla mojego laptopa, raczej ciężko było wymienić na gwarancji chcąc ją zachować. http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe ... gsx-320-gb Bardzo problematyczny dysk. Nic Ci nie polecę, bo nie chcę, żebyś mnie winił za ewentualne błędy.
Edit: Tak, tnie się podczas jazdy, prędkość samochodu nie pozwala na skuteczne wczytywanie kolejnych części miasta.

PostNapisane: 24-06-2014, 12:04 
Najemnik
Najemnik
No to ja też mam ten problem z wczytywaniem miasta. Dobra, w każdym razie wielkie dzięki że poświęciłeś czas na pomoc dla mnie. Teraz wiem mniej więcej co i jak. :D

Mam jeszcze jedno pytanie. Znalazłem dwa dyski twarde i tu pojawia się pytanie który lepszy. http://www.agito.pl/dysk-seagate-sv35-s ... ent=576669 i http://www.komputronik.pl/product/12468 ... _IOPs.html . Pierwszy z nich ma zdecydowanie większą pojemność i trochę mniejszą cenę, ale z kolei drugi jest SSD. Czy warto patrzeć się na to że pierwszy jest magnetyczny a drugi SSD? Zrobi to wielką różnicę? Czy może z drugiej strony nie warto się patrzeć na cenę i pojemność ale właśnie na ty dysku? Ogólnie chodzi mi o to który lepiej sprawdzi się w grach.

PostNapisane: 24-06-2014, 13:41 
Wojownik
Wojownik
Jeśli to ma być twój jedyny dysk to lepiej weź Seagate'a. 1TB to jeden 1TB, z 120GB za wiele nie podziałasz. Dysk SSD warto mieć w połączeniu z innym dyskiem HDD, na system i najbardziej wymagające aplikacje, bo są dużo szybsze, mają mniejszą żywotność i póki co są mega drogie. Ale tak to obie firmy które wybrałeś, są bardzo dobre.

PostNapisane: 24-06-2014, 15:45 
Najemnik
Najemnik
Ale tak: Jeżeli miałbym kupić ten SSD, który ma 120GB to trzymałbym na nim system i może 2-3 gry, a resztę czyli jakieś pobrane pliki czy mniej wymagające gry na dysku zewnętrznym,który posiadam, i który ma 500GB. Więc z miejscem nie byłoby problemu. Czy w takim przypadku lepszy byłby ten dysk SSD?

PostNapisane: 24-06-2014, 17:07 
Wojownik
Wojownik
No to skoro masz dodatkowy dysk na wszystkie swoje dane to dysk SSD idealnie będzie pasował. Jedyne to co proponowałbym albo tegoKingstona albo tego OCZ. Sa to po prostu ciut nowsze modele, z większa szybkością zapisu i odczytu, a ceny się jakoś skandalicznie od siebie nie różnią. Osobiście zamierzam kupić tego OCZ'eta bo został mi polecony przez znajomego informatyka.

PostNapisane: 24-06-2014, 18:00 
Najemnik
Najemnik
Dobra, w porządku. Dzięki za pomoc. Teraz już mam mniej więcej obraz sytuacji.