Strona Główna Zakonu
* FAQ    * Szukaj
 * Zarejestruj    * Zaloguj 
Teraz jest 21-06-2019, 02:21

Ankieta

Templariusze czy Asasyni?
Templariusze 40%  40%  [ 19 ]
Asasyni 40%  40%  [ 19 ]
Ciężko wybrać 19%  19%  [ 9 ]
Liczba głosów : 47
Autor Wiadomość
 Tytuł: Templariusze czy Asasyni?
PostNapisane: 15-11-2014, 10:35 
Adept
Adept
Witajcie, jak wam się wydaje po zagraniu w Rogue i ewentualnym uwzględnieniu poprzednich części gry, która strona jest słuszna, którą byście wybrali - templariusze czy asasyni?

Tytuł: Re: Templariusze czy Asasyni?
PostNapisane: 15-11-2014, 14:25 
Wojownik
Wojownik
Awatar użytkownika
Platforma: Xbox One
Nie rozumiem czemu przez forum ciągle przewija się ten wątek? Niemalże zawsze dochodzimy do tego samego sedna i niemalże zawsze znajdzie się ktoś, kto nie wyciągnie wniosków i znów zacznie wiercić dziurę w całym.
Nie można mówić słuszności jednej strony nad drugą, bo obu przyświeca ta sama idea. Różnią się tylko ich metody i dogmaty. Niemożliwym jest szufladkować ich na złych i dobrych- zdarzali się szlachetni Templariusze, jak i zbrodniczy Asasyni. A i tak jedni i drudzy dążą do celu "po trupach", więc pod względem moralnym, można by rzec, że obie strony są zaślepione wizją swojej utopii, która wciąga ich w bezsensowny konflikt, niemożliwy do przerwania.
I jeżeli komuś ich metodyka się podoba i uważa ją za chlubną, to radzę skontaktować się z psychiatrą, zanim jakieś biedne zwierze stanie mu na drodze.

PostNapisane: 15-11-2014, 14:32 
Emerytowany techadmin
Awatar użytkownika
@TemplarGrandMaster: czekaj, bo nie ogarniam:

• Asy: "chcemy, by ludzie byli wolni od kontroli"
  • Tempe: "chcemy całkowitej kontroli nad ludźmi"

Więc wtf? Pisałem to już kilka razy i zawsze ktoś mi próbuje wmówić, że cele są te same. Zwykle po tym następuje jakaś zaciemniona logika prowadząca do "bo obie strony zabijają", co nie ma żadnego związku z ideologią.

Albo dyskutujemy o motywach, albo o metodach. Stwierdzenia na temat tych pierwszych oparte o argumenty odnoszące się do tych drugich nie mają sensu. To, że A i B mają podobne metody nie znaczy, że mają podobne idee.

PostNapisane: 15-11-2014, 14:45 
Wojownik
Wojownik
Awatar użytkownika
@rune: To, że obaj zabijają nazwałbym "efektem ubocznym"- gdyby nie było jednej ze stron automatycznie zabijanie byłoby zbędne. A ideologią obydwóch jest to, że na świecie powinien panować absolutny pokój. I właśnie to ich różni, że inaczej dążą do tego pokoju: Templariusze uważają, że warunkiem pokoju (a przy tym rozwoju społeczeństwa) jest całkowita kontrola, a Asasyni uważają, że człowiek w pełni wolny i przez nikogo nie uciskany zrezygnuje z walki i w spokoju będzie się rozwijał.
A te Twoje cytaty to kogo? Bo nie pamiętam, aby ktokolwiek coś takiego w całej serii wypowiedział?

PostNapisane: 15-11-2014, 14:50 
Emerytowany techadmin
Awatar użytkownika
TemplarGrandMaster napisał(a):
A ideologią obydwóch jest to, że na świecie powinien panować absolutny pokój
E? To chyba przestało mieć zastosowanie w okolicach końca AC1, gdy zaczęły się motywy PoE i kontroli ludzkości. Nie jestem pewien, czy takie stwierdzenie w ogóle potem w grze padło z ust postaci w teraźniejszości... I czy w ogóle padło.
A te Twoje cytaty to kogo?
To nie są cytaty, to parafraza tego, co jest przedstawione w czynach i dialogach postaci występujących w grach, a także wydarzeniach nie przedstawionych bezpośrednio na ekranie, o których dowiadujemy się w grze z dokumentów, listów, rozmów, itd.

PostNapisane: 15-11-2014, 15:04 
Wojownik
Wojownik
Awatar użytkownika
rune napisał(a):
E? To chyba przestało mieć zastosowanie w okolicach końca AC1, gdy zaczęły się motywy PoE i kontroli ludzkości. Nie jestem pewien, czy takie stwierdzenie w ogóle potem w grze padło z ust postaci w teraźniejszości... I czy w ogóle padło.
W teraźniejszości raczej nie- dla Abstergo chyba liczy się już tylko kontrola i postęp. :) (co nie zmienia faktu, że absolutna kontrola niejako generuje pokój) Ew. Vidic coś takiego wspominał, ale do jego słów podchodziłbym z dystansem. We wspominieniach jeżeli dobrze pamiętam to Haytham i William Johnson o tym wspominali (w wolnym czasie postaram to znaleźć).
rune napisał(a):
To nie są cytaty, to parafraza tego, co jest przedstawione w czynach i dialogach postaci występujących w grach.
Parafraza czynów? Istnieje coś takiego? Z grubsza rozumiem co masz na myśli, gdy patrzę na pierwszą część (tą do "Asów"), ale tego drugiego spodziewałbym się tylko w słowach Asasyna mówiącego o Templariuszach (a to już ciężko byłoby nazwać parafrazą).

PostNapisane: 15-11-2014, 15:15 
Emerytowany techadmin
Awatar użytkownika
Parafraza czynów?
erm,
rune napisał(a):
parafraza tego, co jest przedstawione w czynach i dialogach postaci występujących w grach, a także wydarzeniach nie przedstawionych bezpośrednio na ekranie, o których dowiadujemy się w grze z dokumentów, listów, rozmów, itd.
Napisałbym coś, ale już mi się nawet nie chce. Widzę, że dyskusja leci standardowym dla tego forum torem. :P

PostNapisane: 15-11-2014, 15:39 
Adept
Adept
Platforma: PS3
rune napisał(a):
Asy: "chcemy, by ludzie byli wolni od kontroli"
Tempe: "chcemy całkowitej kontroli nad ludźmi"

Więc wtf?
wolnosc nie jest samym celem w sobie. celem jest ten szeroko pojety dobrobyt ludzkosci/rozwoj/pokoj. cele maja wspolne, co zreszta obie strony przyznaja. jednak templariusze wychodza z zalozenia ze dojsc do tego mozna tylko dzieki kontroli wiekszosci przez "madra" mniejszosc. assasyni uwazaja to za bledne i niehumanitarne podejscie, uwazaja ze wolnosc jest rownie wazna

" Pisałem to już kilka razy i zawsze ktoś mi próbuje wmówić, że cele są te same."

a jaki jest cel assasynow w takim razie? templariusze wiadomo. sama wolnosc w sobie nie jest celem. brak wolnosci (szeroko pojetej, wolnosc kazdy pojmuje inaczej) bynajmniej nie wyklucza celow assasynow.

PostNapisane: 15-11-2014, 20:58 
Adept
Adept
Temat nie został założony, aby wiercić komuś dziurę w brzuchu - może nieco źle sformułowałem tą "słuszność" - chodziło mi bardziej o to, kogo wolicie po przegraniu Rogue'a, czy coś w upodobaniach dotyczących tej gry wam się zmieniło. Co do tych celów o których mówicie, Haytham rozmawiając z Connorem w trakcie misji z Benjaminem Churchem wspomina, że "kiedyś Asasynom przyświecał jeszcze jeden szlachetny cel - pokój" ( czy coś w ten sposób ). Widać tutaj jednak trochę różnice - ponieważ wolności nie można nazwać pokojem, kiedy nie umie się z tej wolności korzystać. Asasyni dążyli do wolności niekontrolowanej, a temple do pokoju kontrolowanego. I nie chodzi tu o to, żeby robić w realu cyrki - ale o to, co się wam bardziej podoba - robienie rozpierduchy z asasynami w celu zdobycia wolności, czy ustanowienia kontrolowanego porządku z templami(oczywiście w grze).

PostNapisane: 16-11-2014, 22:42 
Wojownik
Wojownik
Awatar użytkownika
Asy: "chcemy, by ludzie byli wolni od kontroli"
Tempe: "chcemy całkowitej kontroli nad ludźmi"Więc wtf? P
Właśnie zadałeś bardzo ważne pytanie. Czy ludziom powinno dać wolność od kontroli i czy z tego wynikło by cokolwiek dobrego? Czy na prawdę jesteśmy inteligentną rasą czy inteligentne są tylko jednostki?
I tego typu kwestie, nie wiem tylko czemu je tak bagatelizujesz.

PostNapisane: 17-11-2014, 06:54 
Wojownik
Wojownik
Awatar użytkownika
@Nortalf: Ale ja tego nie napisałem.
Niczego nie bagatelizuję. Dla mnie tylko rozwodzenie się nad słusznością czynów i idei wyimaginowanych kast (których działania w rzeczywistości raczej nie miałyby racji bytu) mogłoby mieć nieodpowiedni wydźwięk (nie uważasz?). Ale jeżeli chodzi o czystą analizę i krytykę już jestem jak najbardziej za.
Ja nie neguje tego co napisał rune- wręcz przeciwnie, zgadzam się z tymi, ale nie uznaję tego za cel, lecz za metodę.
Pytanie owszem ważne. Można je rozważać przez różne pryzmaty i podobnie jak np. w przypadku kwestii kary śmierci, czy wyższości praw społecznych nad prawami jednostki, można by się pokusić o całą rozprawę.

PostNapisane: 17-11-2014, 08:13 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
Jak dla mnie to poglądy Asasynów i Templariuszy w serii są zbyt skrajne. Jedni chcą ABSOLUTNEJ wolności, drudzy ABSOLUTNEJ kontroli. Jest to niedorzeczne i prowadzi odpowiednio do anarchii i totalitaryzmu (drudzy są tego świadomi, ale ci pierwsi powinni tez być świadomi swojego kierunku).

Możliwe ze coś się trochę w tej sprawie zmieni, w związku z Unity, gdzie między dwoma stronnictwami istniał przez jakiś czas pakt, czyli dało się działać wspólnie i zachować jakieś kompromisy i równowagę.

PostNapisane: 17-11-2014, 17:06 
Wojownik
Wojownik
Awatar użytkownika
Ale ja tego nie napisałem. Niczego nie bagatelizuję.
Sorry, widzisz, chaiałem zacytować runea, ale zacytowałem go, z postu w którym Ty go zacytowałeś i wyszło jakbyś to Ty tak napisał. Powinienem bardziej uważać.

PostNapisane: 18-11-2014, 15:31 
Żołnierz
Żołnierz
Platforma: PC
Akurat o dążeniu do pokoju jest wspomniane w AC III. I to co sparafrazował rune to przytoczenie prawie słowo w słowo rozmowy Connora ze swoim ojcem.

PostNapisane: 18-11-2014, 18:13 
Adept
Adept
Platforma: PS3
DarthDestruktor napisał(a):
Jest to niedorzeczne i prowadzi odpowiednio do anarchii i totalitaryzmu
bynajmniej. akurat kwestie wolnosci i kontroli (a konkretnie "totalnej" wolnosci i kontroli) to skomplikowana sprawa, czesto prowadzaca do swoistych paradoksow. pomijam juz kwestie ze ludzie sa niedoskonali, co w serii AC jest jeszcze mocno podkreslane (bez ezio)

"Czy ludziom powinno dać wolność od kontroli" ad Nortalf

nie ma wolnosci bez kontroli. problem assasynow z -kontrola w wykonaniu templariuszy jest ich podejscie -> brak dialogu/kompromisu. a templariuszy problem z assasynami? assasyni generalnie nie maja zadnego programu, czesto dochodzi u nich do rozlamow. ktos inny zaczyna interpretowac pewne ogolniki "mistrzow" i bah, mamy zdrajce. z dwojga zlego tbfh to templariusze maja jednak jakis plan. assasyni po prostu chca miec wolnosc, pokoj i dobrobyt. nie maja jednak na zrealizowanie tego programu. przy wizji swiata jaki mamy ich dzialania sa kompletne bezsensowne, przynajmniej w mojej opinii.

"idei wyimaginowanych kast (których działania w rzeczywistości raczej nie miałyby racji bytu)" ad TGM

jestes pewien? :-) pomijam skale tych dzialan

(odnosnie kompromisu -> historia Connora to dobry przyklad iirc)
Kolejny raz upominam. Proszę stosować polskie znaki i rozpoczynać zdania wielką literą. — Nesy

PostNapisane: 06-01-2015, 17:17 
Najemnik
Najemnik
Awatar użytkownika
DarthDestruktor napisał(a):
Jak dla mnie to poglądy Asasynów i Templariuszy w serii są zbyt skrajne. Jedni chcą ABSOLUTNEJ wolności, drudzy ABSOLUTNEJ kontroli. Jest to niedorzeczne i prowadzi odpowiednio do anarchii i totalitaryzmu (drudzy są tego świadomi, ale ci pierwsi powinni tez być świadomi swojego kierunku).
Źle to odbierasz. Jedynie Ezio (jako jeden z nie wielu asasynów zdołał pojąć prawdziwe znaczenie tych słów).
Nic nie jest prawdziwe ma na uświadomić jak krucha jest nasza cywilizacja oraz jej fundamenty (iluzja, którą templariusze chcą sukcesywnie pogłębiać)
Wszystko jest dozwolone odnosi do tego że sami powinniśmy dokonywać wyborów i ponosić ich konsekwencje (Absterego chce to robić za nas).

Wybór która ze stron jest uzależniony od tego kto przewodzi organizacji (Achilles był zbyt arogancki, by ujrzeć prawdę , Haytan przynajmniej w tej części zbyt pochopny). Niestety przeważnie Ludzie którzy dołączają do któreś ze stron robią to głownie z zysku(Edward,Robert De sable,) lub zemsty (Connor,Ezio) (i to jest główny problem templariuszy i Asasynów), a nie po to by zmienić/uratować świat/ludzi (Adewale, Shay).

PostNapisane: 18-03-2015, 01:00 
Nowy rekrut
Nowy rekrut
Awatar użytkownika
Platforma: PS4
Zabawne, jest to, że do tej pory nie mięliśmy prawdziwego Asasyna z powołania. Jak wspomniał już AdAssassin Ezio początkowo zabijał jedynie dla zemsty, Connor dla swojego ludu, Aveline, bo czuła się związana z niewolnikami, Edward? bo tak mu było wygodnie. O Altairze nawet nie wspominam, gdyż on od początku do końca wychowany był na zabójcę. Z drugiej strony ciężko wymagać od kogoś by z własnej woli chwytał za ukryte ostrze i z idealistycznymi okrzykami na ustach ruszał mordować templariuszy. Szczerze mówiąc, właśnie tego się spodziewałem po Arno, jednak ostatecznie wyszło inaczej.

Bardzo ciekawi mnie, czy choć raz Templariusze i Asasyni połączą siły na dłużej, by walczyć ze wspólnym wrogiem. Na razie najbliżsi temu byli Connor i Haytham, jednak ostatecznie nic z tego nie wyszło. W sumie, jakby nie patrzeć sam Connor mógłby się całkiem nieźle dogadać z Shayem.

PostNapisane: 04-06-2016, 20:59 
Żołnierz
Żołnierz
Awatar użytkownika
Templariusze maja cel, mają środki, to oni stworzyli Animusa i to dzięki nim wiemy o katakliźmie. Za cenę kontroli mamy szansę zbudować cywilizację mogącą powstrzymać katastrofę. Poza tym szczerze to więcej mam przykładów ciekawych postaci Templariuszy niż asasynów: Shay, Elize, w sumie cała kadra z Unity, Heytham, kadra z pierwszej części...
BTW słyszeliście o tej serii komiksów o Templarach ? Szykuję się do zamawiania z Amazona :D

PostNapisane: 05-06-2016, 18:24 
Najemnik
Najemnik
Mayster napisał(a):
Witajcie, jak wam się wydaje po zagraniu w Rogue i ewentualnym uwzględnieniu poprzednich części gry, która strona jest słuszna, którą byście wybrali - templariusze czy asasyni?
Obie strony są identyczne, bo walczą o swoje przekonania i idee. Zależy więc od punktu trzymania ukrytego ostrza czy miecza. Jednak na historii mnie nauczano, że templariusze byli dobrzy i zostali zdradzeni, a potem ścigani, tylko dlatego, że ciężką pracą się wzbogacili i szlachta, duchowieństwo oraz król im tego zazdrościli.

PostNapisane: 05-06-2016, 19:44 
Żołnierz
Żołnierz
Awatar użytkownika
Zgadza się. Jeśli natomiast chodzi o całość konfliktu Templariusze - Asasyni, to łapałem się na tym, iż wielokrotnie podczas rozgrywki obojętnie w którą część, bardziej do mnie trafiały słowa Templariuszy. Prawdopodobnie ostatecznie bym był ich częścią, gdyby wirtualna rozgrywka zamieniła się w realną.

PostNapisane: 13-06-2016, 13:15 
Adept
Adept
Awatar użytkownika
Wybrałem Assassynów ponieważ:
TEMPLARIUSZE
-Chcą mieć całkowitą władzę nad ludźmi.
ASSASSYNI
-Chcą uwolnić ludzi od władzy Templariuszy.

PostNapisane: 30-08-2016, 15:56 
Adept
Adept
A ja wsadził bym ich do jednego wora.Obydwa zakony darzą do pokoju i oba robią to po trupach

PostNapisane: 31-08-2016, 09:53 
Najemnik
Najemnik
W konflikcie Asasynów i Templariuszy ja staje po stronie asasynów. U podstaw obu organizacji leży ten sam cel: pokój. To stwierdzenie pada w AC 1 z ust Al Mualima, który potem dodaje, że metody templariuszy są złe.
Co do działalności Ezio to weźcie pod uwagę, że jego motywacja się zmienia. Na początku AC2 mamy zemstę, która po spotkaniu z Mario jest zastąpiona chęcią powstrzymania templariuszy dążących do przejęcia kontroli nad Italią, a na koniec dochodzą do tego jeszcze Fragmenty Edenu. Ważna jest scena po zabiciu Savanaroli – Ezio mówi do ludzi na placy, że stracił w tym miejscu bliskich i zemsta o mało go nie pochłonęła, gdyby nie pomoc „kilku obcych ludzi”. Mówi też, aby ludzie nie pozwalali nikomu mówić jak mają żyć. I tutaj widać jak do celów asasynów oprócz pokoju dołącza wolność.
Brotherhood z początku też jest opowieścią o zemście, ale szybko wraca właściwy cel czyli powstrzymanie templariuszy zanim opanują całe Włochy. Swoją drogą warto pamiętać jakimi ludźmi byli Rodrigo i Cesare Borgia. Ich w sumie interesowała tylko władza.
W Revelations znowu widzimy templariuszy (zwłaszcza ich przywódcę), którzy chcą dobrze, ale dobierają złe metody. Według mnie i tak najważniejsza jest scena, gdy Ezio tłumaczy Sophi znaczenie Kreda Asasynów (była już o tym mowa powyżej). Z jego słów wynika moim zdaniem, że nie chodzi o wolność absolutną, tylko o to by ludzie żyli tak jak chcą i by brali odpowiedzialność za to co robią. Ja dodałbym do tego, że wolność jednostki kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność kolejnej.
Co do Connora to myślę, że trzeba tu coś sprostować. Z tego co pamiętam nie chodziło mu nigdy o zemstę (pomimo śmierci matki i spalenia wioski). Po tym jak Juno skierowała go do asasynów oraz po treningu u Achillesa. Dążył do tego aby powstrzymać templariuszy, jego motywacją były: słowa Juno, troska o swoje plemię i chęć zapewnienia wolności. W sumie kredo asasynów odchodzi tu na bok. Co do Haythama to Connor próbuje go przekonać do porzucenia templariuszy. Robi to bo to mimo wszystko jego ojciec, ale dostrzega jego cynizm (scena z Waszyngtonem) i porzuca te próby.
Edward z kolei to po prostu pirat, który chcę zarobić i dopiero pod koniec skłania się do poważniejszego potraktowania asasynów. Z templarami też na początku walczy dla kasy oraz aby ocalić Nassau, które traktuje jako oazę wolności. Kredo traktuje jako przyzwolenie do robienia tego co się chce – dopiero potem zrozumiał, że ma ono głębsze znaczenie. Templariuszom chodzi o Obserwatorium, dzięki któremu będzie im łatwiej kontrolować ludzi. Znowu chodzi o kontrolę „dla dobra ludzi”.
Podsumowując ten przydługi wpis. Templariusze chcą kontrolować ludzkość i jej rozwój dla naszego dobra – kontrola jako źródło pokoju. Asasyni z kolei chcą by pokój i rozwój ludzkości nie był narzucony z góry – wolność jako źródło pokoju. Oczywiście nie absolutna, ale zgodna z słowami Ezio z Revelations.

PostNapisane: 01-02-2017, 18:28 
Adept
Adept
Awatar użytkownika
Wobec odwiecznego konfliktu wybieram Asasynów. Dlaczego? Dlatego:
- Ich kredo jest zgodne z moimi przekonaniami o równości, tolerancji i funkcjonowaniu społeczeństwa.
- Kiedyś w rozmowie mój znajomy stwierdził iż Asasyni to tacy trochę anarchiści co jest nieprawdą. Ich zakon nie przeciwstawia się idei państwa, czy wszelkiej innej formie organizacji społecznej, pod warunkiem iż te nie zagrażają życiu czy wolności ludzkiej. Bardziej oczekują że sami ludzie dojdą w końcu do wniosku że nie jest im coś takiego potrzebne, lecz sami im nie narzucają obalenia systemów itd, itp.
- Nikogo nie przymuszają do współpracy, dają takiej osobie wybór i tu doskonałym przykładem jest kontakt Asasynów z Teslą, o czym można było przeczytać w odkodowanym dokumencie z Prawdy w AC II, czy w IV kiedy w jednym z listów w butelce dowiadujemy się iż na pytanie Mędrca iż ten miałby wyjawić swemu rozmówcy skrywaną wiedzę, ów rozmówca odpowiedział iż zależy to od woli Mędrca.

PostNapisane: 14-06-2017, 15:26 
Adept
Adept
Awatar użytkownika
Ja wybrałem Assasynów, bo uważam, że pokój ludzkości może przynieść tylko Wiedza, a nie Kontrola, bowiem jak człowiek pozna Prawdę, ale zachowa wolność, to sam będzie dążył do Pokoju, bo to będzie jego wybór, a nie coś narzuconego (a takie zagrożenie zawsze istnieje przy tym co reprezentują Templariusze)