Strona Główna Zakonu
* FAQ    * Szukaj
 * Zarejestruj    * Zaloguj 
Teraz jest 24-07-2019, 04:52

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku Posty: 854 Poprzednia strona  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35  Następna strona
Ankieta

Jaki pogląd jest Ci najbliższy?
Chrześcijaństwo (i odłamy) 44%  44%  [ 46 ]
Islam (i odłamy) 0%  0%  [ 0 ]
Buddyzm 3%  3%  [ 3 ]
Konfucjonizm 0%  0%  [ 0 ]
Hinduizm 0%  0%  [ 0 ]
Ateizm 35%  35%  [ 37 ]
Satanizm 1%  1%  [ 1 ]
Deizm 5%  5%  [ 5 ]
Alanizm :wink: 2%  2%  [ 2 ]
Agnostycyzm 10%  10%  [ 11 ]
Liczba głosów : 105
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Religie
PostNapisane: 03-07-2012, 19:14 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
Rammaru napisał(a):
Cóż, trudno jest rozmawiać o Bóstwie którego nie da się objąć rozumem do końca życia ;)
No fajnie, a mi tu chodzi o kwestie czy istnieje, bo jeszcze trudniej jest rozmawiać o udowadnianiu bytu, który jest poza kosmosem i ma nas gdzieś, ale ponoć ruszył to perpetuum mobile. A, to nie jest deizm, bo i tak nie ma świadectw miłosiernego boga, a wręcz przeciwnie.

Z przekonań - Dla mnie osobowy bóg to naiwna wizja człowieka sprzed tysięcy lat, który musiał wszystko personifikować (i wpychać absolut do każdej niewiadomej). Jako panteista zdecydowanie preferuje strukturę wszechświata od niedoskonałego rodzica, którego zaginają paradoksy z mózgów jeszcze bardziej niedoskonałych naczelnych. :)

PostNapisane: 03-07-2012, 19:20 
Wojownik
Wojownik
Awatar użytkownika
Platforma: PC
Silas napisał(a):
Powinno. :) Może następnym razem zastanowisz się dwa razy, zanim zaczniesz domagać się szacunku dla czegoś, czego istnienia nie udowodniono, na opisanie czego brakuje pojęć.
Wiesz, jak ktoś obrazi mi jakiegoś bohatera z książki albo z filmu to wkurzam się bardziej niż obraziłby mnie :> Taki mechanizm tu właśnie działa.
Silas napisał(a):
Ponieważ cytowałem Ciebie, i, jak zapewne pamiętasz, właśnie w ten sposób zapisałaś ten wyraz.
No, niech ci będzie, bóg Bogiem obojętnie jak się pisze.
Scarecrow napisał(a):
Mam zatem propozycję - napisz konkretnego długiego posta ze swoimi obiekcjami i wtedy możemy zacząć rozmawiać.
Ale to sie tak nie da! To co piszę to są jedynie odpowiedzi/oceny/rozwinięcia/sprostowania do tego co wy piszecie. Post z moimi obiekcjami ograniczałby się do 'Nie wiem czy bóg istnieje, ale powinniśmy go szanować bez względu na wszystko.', a nawet to byście podważyli i wszystko zaczęło by się od początku, więc od razu przechodzę do sedna.

Najbardziej mnie śmieszy to że ja też jestem nie(zbyt)wierząca i kłócę się ze 'swoimi' xd Znajdźcie sobie jakąś inną osobę, gorliwego katolika, przeciwko komu będziecie mogli wytoczyć wszystkie swoje działa. Bez odbioru.

PostNapisane: 03-07-2012, 19:28 
Adept
Adept
Awatar użytkownika
Dev napisał(a):
Dla mnie osobowy bóg to naiwna wizja człowieka sprzed tysięcy lat, który musiał wszystko personifikować (i wpychać absolut do każdej niewiadomej)
Ot co. :)
Nie ma takiego czegoś jak człekokształtny bóg, tym bardziej że został stworzony dawno temu, kiedy ludzie byli głupsi (a może nic się nie zmienili).

Ja jestem za obrażaniem. Jeśli ktoś chce mnie obrazić ma prawo, chyba jest jakaś wolność słowa. Tak samo w drugą stronę.

PostNapisane: 03-07-2012, 19:31 
Asasyn
Asasyn
Awatar użytkownika
adex26 napisał(a):
Ja jestem za obrażaniem. Jeśli ktoś chce mnie obrazić ma prawo, chyba jest jakaś wolność słowa. Tak samo w drugą stronę.
Nie, nie ma prawa, tyczy się to też drugiej strony.

PostNapisane: 03-07-2012, 19:33 
Wojownik
Wojownik
Rammaru napisał(a):
'Nie wiem czy bóg istnieje, ale powinniśmy go szanować bez względu na wszystko.'
Czemu?

PostNapisane: 03-07-2012, 19:35 
Adept
Adept
Awatar użytkownika
Silas napisał(a):
„I ty, cenzorze, co za wiersz ten. Zapewne skarzesz mnie na ciupę, Iżem się stał świntuchów hersztem, Całujcie mnie wszyscy w dupę!”
Hehe czytałem cały ten wiersz. Dlaczego tego w szkołach nie uczą?! Utwór ten pokazuje że lepiej krytykować niż biernie akceptować.
Silas napisał(a):
Nie, nie ma prawa, tyczy się to też drugiej strony.
Ma prawo mnie obrażać, tylko niech poda jakieś dobre argumenty dlaczego mnie obraża.

Rammaru napisał(a):
'Nie wiem czy bóg istnieje, ale powinniśmy go szanować bez względu na wszystko.
To tak jak przepraszać, ale nie wiedzieć kogo i za co. Bez sensu po troszku.

PostNapisane: 03-07-2012, 19:39 
Asasyn
Asasyn
Awatar użytkownika
adex26 napisał(a):
Ma prawo mnie obrażać, tylko niech poda jakieś dobre argumenty dlaczego mnie obraża.
Nie ma prawa. :) Publiczne pomówienia i znieważenia podpadają pod kodeks karny. Może wytknąć Ci nieprawidłowy tok myślenia, wykazać mierność argumentów, ale nie może obrazić Twojej osoby.

PostNapisane: 03-07-2012, 19:41 
Adept
Adept
Awatar użytkownika
Teoretycznie nie, ale jeśli powiem do kogoś że jest debilem to poleci na policję? Najprawdopodobniej Nie. Albo się na mnie rzuci pięściami, albo będzie mnie próbował słowami zgasić :) przynajmniej ja bym na policje nie poleciał.

PostNapisane: 03-07-2012, 19:45 
Asasyn
Asasyn
Awatar użytkownika
Jasne, zawsze ktoś może wyjść z założenia: Po co się procesować? Sąd? Ja już wolę dać w ryja! Prostsze, praktyczniejsze i nie można po tym apelować...
Ale trzeba być ostrożnym, bo wystarczy, że natrafisz na jedną osobę, której będzie zależało i może się to skończyć różnie. Szczególnie tyczy się to takich miejsc, jak Internet.

PostNapisane: 03-07-2012, 19:59 
Adept
Adept
Awatar użytkownika
Ja tam nikogo nie obrażam, i nikt mnie nie obraża więc na razie jest ok :) Troszkę zboczyliśmy z tematu, więc wróćmy do kwestii religii.

PostNapisane: 03-07-2012, 20:00 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
A wracając do tematu... Małe pytanie do wierzących we wszechwiedzącego boga i jednocześnie wolną wolę. Czy ta wszechwiedza nie implikuje determinizmu?

No i bonus ewolucyjny, kto ją krytykuje, z pewnością jest człowiekiem niedorozwiniętym albo z poważnymi problemami psychicznymi, to nie jest żadna obraza, a fakt. Jako że siedzą tu ludzie z IQ wyższym od temperatury otoczenia - wszystko wytłuszczone w tym temacie http://ateista.pl/showthread.php?t=10419

PostNapisane: 04-07-2012, 00:22 
Najemnik
Najemnik
Awatar użytkownika
Platforma: Xbox 360
Jest mi smutno, że nie ma nonteizmu. Albo "Inna religia" w ankiecie.

PostNapisane: 04-07-2012, 00:47 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
Hmm, sama idea ankietowania z gotowymi odpowiedziami przy takim temacie jest trochę bzdurna.

Tytuł: Religie
PostNapisane: 04-07-2012, 01:14 
Zasłużony
Zasłużony
Awatar użytkownika
No, jeśli o mnie chodzi, to przydałaby się opcja "Nie wierzący/a" w ankiecie, dlatego że często spotykam się ze stwierdzeniem, iż ateizm to wiara w nieistnienie boga/bytu koniecznego, a ja nie wierzę w coś takiego, ponieważ odrzucam wiarę w cokolwiek.

To znaczy, jeszcze nie jestem do końca pewien, czy powinienem przestać wierzyć w sprawy 'przyziemne', na przykład w to, czy uda mi się zdać jakiś egzamin, albo wierzyć w możliwości innych ludzi.

Wiara rodzi się z naiwności, a bycie naiwnym, to bycie głupim...

Tak, czy inaczej, na pewno nie uznaję rzeczy, których możliwość 'istnienia' w społeczeństwie jest możliwa tylko dzięki wierze. Mówię tu o stereotypach, świadomości narodowej, tradycji, bogu, władzy, itp.

Dev napisał(a):
No i bonus ewolucyjny, kto ją krytykuje, z pewnością jest człowiekiem niedorozwiniętym albo z poważnymi problemami psychicznymi, to nie jest żadna obraza, a fakt. Jako że siedzą tu ludzie z IQ wyższym od temperatury otoczenia - wszystko wytłuszczone w tym temacie http://ateista.pl/showthread.php?t=10419
Gdyby gatunek ludzki posiadał duszę od samego początku swojego istnienia, to pojawia się pytanie, jak miałaby wyglądać egzystencja duszy takiej bakterii, albo chociaż 'małpoluda'? O ile się nie mylę, to dusze są podobno nieśmiertelne i ponadczasowe, więc nie mogłyby różnić się od siebie i posiadać rozumu. Chociaż, może...

Eee, moim zdaniem gdybanie o takich bredniach nie ma sensu. Ale to, ile hipotez można wysnuć na temat wymysłów typu 'dusza', pokazuje tylko jak bardzo człowiek potrafi niepotrzebnie komplikować sobie życie. :P

Tytuł: Religie
PostNapisane: 04-07-2012, 02:40 
Asasyn
Asasyn
Awatar użytkownika
Teologowie za dużo kręcą. Setki lat temu każdy ksiądz powiedziałby, że Bóg wziął żebro Adama i stworzył Ewę. Że stworzył cały świat. A dzisiejszy Kościół działa w taki sposób, że gdy tylko pojawia się jakakolwiek teoria, to dostosowuje się do niej, zmienia do jej potrzeb. I tak nagle głoszą, że Bóg nie stworzył duszy w konkretnym momencie, ale jako byt nieskończony dokonywał tego poprzez ewolucję gatunku ludzkiego, że nie była to bezpośrednia ingerencja. Coś całkowicie sprzecznego z tym, czego nauczali setki lat temu. Tak jakby tańczył tak, jak nauka zagra.

A to daje potężne wątpliwości odnośnie jego istnienia. Bo co - im więcej odkryją naukowcy, tym bardziej zmienią się dogmaty Kościoła?

PostNapisane: 04-07-2012, 03:36 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
TrueMan napisał(a):
A to daje potężne wątpliwości odnośnie jego istnienia. Bo co - im więcej odkryją naukowcy, tym bardziej zmienią się dogmaty Kościoła?
Istnienie czy nieistnienie zawsze będzie na poziomie 50/50. Większe wątpliwości rodzą się co do Biblii, a raczej interpretowania niewygodnych fragmentów po swojemu. Bo z jakiej paki stworzenie świata w tydzień ma być bardziej symboliczne od samej postaci Jezusa?

PostNapisane: 04-07-2012, 04:06 
Asasyn
Asasyn
Awatar użytkownika
Cristo napisał(a):
No, jeśli o mnie chodzi, to przydałaby się opcja "Nie wierzący/a" w ankiecie, dlatego że często spotykam się ze stwierdzeniem, iż ateizm to wiara w nieistnienie boga/bytu koniecznego, a ja nie wierzę w coś takiego, ponieważ odrzucam wiarę w cokolwiek.
A po co? Ateizm to brak wiary w boga/bytów wyższych, nie wiara w ich brak, chociaż w końcowym rezultacie na jedno wychodzi. To, że często się z tym spotykasz, nie oznacza, że jest to poprawne.

Dlatego wielu osobom mylą się ateiści i agnostycy - Ci drudzy wierzą, że coś tam jest, ale mają gdzieś co, po co i dlaczego, i nie czczą tego w żaden sposób. Podczas gdy ateiści odrzucają jakąkolwiek wiarę.

PostNapisane: 04-07-2012, 08:01 
Wojownik
Wojownik
Dev napisał(a):
Istnienie czy nieistnienie Boga zawsze będzie na poziomie 50/50.
Istnienie czy nieistnienie krasnoludków zawsze będzie na poziomie 50/50.

Istnienie czy nieistnienie Wielkiej Stopy zawsze będzie na poziomie 50/50.

Istnienie czy nieistnienie Potwora z Loch Ness zawsze będzie na poziomie 50/50.

Istnienie czy nieistnienie Niewidzialnego Różowego Jednorożca zawsze będzie na poziomie 50/50.

PostNapisane: 04-07-2012, 19:45 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
Scarecrow napisał(a):

Istnienie czy nieistnienie krasnoludków zawsze będzie na poziomie 50/50.

Istnienie czy nieistnienie Wielkiej Stopy zawsze będzie na poziomie 50/50.

Istnienie czy nieistnienie Potwora z Loch Ness zawsze będzie na poziomie 50/50.

Istnienie czy nieistnienie Niewidzialnego Różowego Jednorożca zawsze będzie na poziomie 50/50.
Co miałeś na myśli wysyłając ten post? Poza tym ostatnim, niestety nie będzie.

PostNapisane: 04-07-2012, 20:37 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
Dev napisał(a):
Co miałeś na myśli wysyłając ten post? Poza tym ostatnim, niestety nie będzie.
Będzie. Z logicznego punktu widzenia nie da się udowodnić nieistnienia czegokolwiek. Nawet Boskiej, Włochatej Piłeczki Pingpongowej Z Planety Fujimora-Pantsu-7.
No, poprawka, teoretycznie można udowodnić nieistnienie Nessy, tylko trzeba byłoby fizycznie przeszukać każdą molekułę jeziora w tym samym momencie, co może być z deka problematyczne.
Idąc tą drogą ateizm też jest wiarą. Bo nieistnienia Boga nie udowodnisz. Możesz je tylko znacząco podważyć.

PostNapisane: 04-07-2012, 20:53 
Adept
Adept
Awatar użytkownika
Optimus Prime napisał(a):
Idąc tą drogą ateizm też jest wiarą.
Ateizm odrzuca wiarę we wszystko czego nie da się naukowo udowodnić, dlatego nie jestem ani teistą ani ateistą, ponieważ nie ufam w 100% nauce ani religii.

PostNapisane: 04-07-2012, 21:04 
Wojownik
Wojownik
Cóż niegodnego zaufania jest w nauce?

PostNapisane: 04-07-2012, 21:39 
Adept
Adept
Awatar użytkownika
Scarecrow napisał(a):
Historia? Skąd możemy wiedzieć co kiedyś było.

PostNapisane: 04-07-2012, 21:42 
Wojownik
Wojownik
adex26 napisał(a):
Scarecrow napisał(a):

Historia? Skąd możemy wiedzieć co kiedyś było.
Z pierwszej lekcji historii w gimnazjum, mówiącej nam między innymi o źródłach historycznych.

PostNapisane: 04-07-2012, 22:43 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
Optimus Prime napisał(a):
Będzie. Z logicznego punktu widzenia nie da się udowodnić nieistnienia czegokolwiek.
Chodzi mi o proporcje i te trzy przykłady. Nie ma krasnoludków, wielkich stóp i potworów, można to spokojnie stwierdzić, bo to jest czysta biologia i biogeografia. Pink unicorn jest transcendentalny i będzie 50/50.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku Posty: 854 Poprzednia strona  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35  Następna strona