Strona Główna Zakonu
* FAQ    * Szukaj
 * Zarejestruj    * Zaloguj 
Teraz jest 21-07-2019, 13:11

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku Posty: 55 Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Edukacja
PostNapisane: 15-05-2012, 22:10 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
Platforma: PC
TrueMan napisał(a):
Bolesne, że w tym kraju nie ma roboty dla dziennikarzy. Bo właśnie ten kierunek sobie upodobałem i nie widzę siebie w czymś ścisłym.
Ja również, pragnęłabym iść w tym kierunku, ale mam podobne obawy.
Jednakże "walnę epopeję" o czymś innym, a mianowicie o kulawym, wołającym o pomstę do nieba systemie edukacji w Polsce.
Po pierwsze uczniowie od najmłodszych lat hodowani są na pracoholików - spędzają po siedem - osiem godzin w szkole, nie wliczając kółek zainteresowań, a potem wracają do domu, nie mając praktycznie czasu dla siebie. Bodajże w Finlandii uczą się pięć godzin dziennie - źle na tym wychodzą?
Po drugie - system. Książki, każdego roku nowe, inne z wywróconą do góry nogami podstawa programową, mogą przyprawić o zawrót głowy i portfela zarówno dorosłych, jak i uczniów. Nie można by było choć raz dogadać się, co do rodzaju przerabianego materiału i wypuścić książkę, która utrzymałaby się choć przez kilka lat? Nie. Bo chodzi o pieniądze.
Po trzecie - uczenie się rzeczy, które nie są kompletnie potrzebne w życiu, a pomijanie umiejętności istotnych. Ekonomii uczą Cię dopiero na studiach ekonomicznych, podczas gdy różniczki, jakie nie są potrzebne przeciętnemu człowiekowi do życia, świetnie znasz! I jak mamy w przyszłości wiedzieć czy bank nie robi nas w przysłowiowego konia?

PostNapisane: 15-05-2012, 22:52 
Emerytowany techadmin
Awatar użytkownika
krash001 napisał(a):
Bo bądź co bądź, ale nawet takie wymaganie od ludzi nauki rzeczy, które niekoniecznie im się podobały wychodziło na dobre.
Na co mi wyszło uporczywe wciskanie chemii albo historii? Bo oprócz nabytej awersji do tych dziedzin jakoś nie mogę nic innego wymyślić.
krash001 napisał(a):
Np obecnie Maturę może zdać byle debil.
Ale "byle debil" nie zda jej z wysokim wynikiem, więc nie dostanie się na uczelnię wyższą.
krash001 napisał(a):
A bądź co bądź ale ten świstek to nie tylko kartka papieru. Jest on swego rodzaju świadectwem.
Czego? Nie powiesz mi, że umiejętność rozwiązania kilku zadań może decydować o czyjejś dojrzałości.
krash001 napisał(a):
Każdy teraz musi mieć zdaną maturę i iść na studia, nawet jeśli nie ma ku temu predyspozycji.
Spójrz na ogłoszenia o pracę, dowiesz się dlaczego każdy chce mieć wyższe.

PostNapisane: 16-05-2012, 13:40 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
krash001 napisał(a):
A bądź co bądź ale ten świstek to nie tylko kartka papieru. Jest on swego rodzaju świadectwem.
Czego? x2

Erudito napisał(a):
Spójrz na ogłoszenia o pracę, dowiesz się dlaczego każdy chce mieć wyższe.
Spojrzałem i się nie dowiedziałem. Twierdzenie, że skończenie wyższej szkoły zarządzania polem namiotowym stawia się ponad doświadczenie i kompetencje jest bardzo, bardzo naiwne.

PostNapisane: 16-05-2012, 15:12 
Wojownik
Wojownik
Awatar użytkownika
Yone napisał(a):
Po pierwsze uczniowie od najmłodszych lat hodowani są na pracoholików - spędzają po siedem - osiem godzin w szkole,
To teraz ja coś powiem:
Niedawno (jakiś miesiąc temu) dowiedziałem się czegoś na temat naszego systemu edukacji, otóż wszyscy uczęszczamy, bądź uczęszczaliśmy do szkół opartych na systemie wiktoriańskim który został stworzony w celu edukacji brytyjskich nastolatek. Czyli siedziały sobie po pięć-sześć godzin dziennie w jednym pomieszczeniu ucząc się prać, tkać, itd.
Obrazek

Ostatnio edytowano 16-05-2012, 15:36 przez Kvothe, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 16-05-2012, 15:32 
Asasyn
Asasyn
Awatar użytkownika
Erudito napisał(a):
Czego? Nie powiesz mi, że umiejętność rozwiązania kilku zadań może decydować o czyjejś dojrzałości.
Nie, nie dojrzałości. Podstawowej wiedzy o przedmiotach. Zasad działania ludzkiego organizmu, podstawowych praw i reakcji rządzących światem chemii itd. Co ciekawe część osób oczerniających non stop nasz system edukacji [który owszem, wzorem niestety nie jest] śmieją się, że w innych krajach nie potrafią wskazać Polski na mapie. I z paru innych rzeczy. Ta sama historia powtarza się przy językach. Obecnie psioczy się na Niemiecki czy Angielski, że po co to komu? Nowa moda. Wciskanie na siłę historii. Ciekawy temat, do którego można żywo nawiązać. Często słyszanym sloganem jest "historia lubi się powtarzać". Częstym i gęstym bo większość osób traktuje ten przedmiot właśnie jako coś do zakucia, zapisania na ściągi i zaliczenia. Owszem nie twierdzę że tona dat i pojęć wpłynie na to, czy ktoś będzie dobrze konstruował mosty, ale bądź co bądź ludzie powinni umieć wyciągać wnioski. Mało kto zwraca uwagę na to że pomyłki z przeszłości mogą powtórzyć się również w przyszłości. Dzięki temu typowi krótkowzroczności, Amerykanie sami załatwili sobie wojnę z talibami. Których parę lat wcześniej uzbroili i nauczyli walczyć [wówczas z ZSRR]. Paręset lat wcześniej Polacy nie okazali się lepsi. Dzięki własnej głupocie, stworzyliśmy sobie przyszłych trzech zaborców.
A o dziwo do liceów ludzie walą drzwiami i oknami. No cóż jak dobrze wiadomo brak jest osób posiadających wiedzę praktyczną w danym zawodzie. Rowy same się nie wykopią, wały same nie umocnią. Przyznam że kiedyś matura była lepsza. Teraz udziwnia się, dodaje klucze i inne niepotrzebne bzdety.

PostNapisane: 16-05-2012, 15:56 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
krash001 napisał(a):
Podstawowej wiedzy o przedmiotach. Zasad działania ludzkiego organizmu, podstawowych praw i reakcji rządzących światem chemii itd.
Do tego ktoś potrzebował szkoły średniej? Szejm. A ja dalej nie wiem co ma test na studia do tego.

krash001 napisał(a):
śmieją się, że w innych krajach nie potrafią wskazać Polski na mapie.
Kto nie potrafi?

krash001 napisał(a):
Obecnie psioczy się na Niemiecki czy Angielski, że po co to komu?
Psioczenie na współczesną łacinę - faktycznie, tragedia intelektualna. Niemiecki? Słusznie. Że po co to komu?

PostNapisane: 16-05-2012, 18:08 
Asasyn
Asasyn
Awatar użytkownika
Dev napisał(a):
Psioczenie na współczesną łacinę - faktycznie,
Równie dobrze można i Angielski nazwać współczesną łaciną. I tak każdy język, z wyjątkiem tego, który używa się w Kraju Kwitnącej Wiśni.

PostNapisane: 16-05-2012, 21:13 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
krash001 napisał(a):
Równie dobrze można i Angielski nazwać współczesną łaciną.
A ja mówiłem o czymś innym? :E

PostNapisane: 16-05-2012, 21:38 
Żołnierz
Żołnierz
Awatar użytkownika
Ostatnio słyszałem, że jest ogromne zapotrzebowanie na wszelakiego rodzaju inżynierów, lekarzy, oraz programistów itp. Więc jeśli chcecie dobrze zarabiać to radzę Wam porządnie zdać któryś z tych kierunków, a na 100% będziecie mieli dobrą pracę. Jeśli nie w Polsce to na pewno za granicą.
Ale nie każdy to lubi, i nie każdy chce sobie marnować życie na czymś czego się nie lubi.
I nie oszukujmy się tytuł mgr. przed nazwiskiem, w dzisiejszych czasach nic nie oznacza...

Tak na marginesie... W tym roku zrobili łatwą maturę i egzamin po gimnazjalny. Boję się, że za rok zrobią trudne testy i znowu będzie odsiew... Pamiętam jak nauczyciel "drwił" sobie z uczniów mówiąc: "Po co idziecie na marketing i zarządzanie, skoro nie ma kim zarządzać?". W sumie to ma rację w Polsce brakuj taniej siły roboczej, więc trzeba odsiać tych najlepszych na motor gospodarki, a resztę na paliwo do tego motoru... okrutne, ale taka prawda.

Erudito. Wiedza powszechna typu podstawówka czy gimnazjum, na pewno się przyda ale trzeba by to skonkretyzować. Tak jak sam napisałeś na początku, o województwach. Lekarzowi, ta wiedza się nie przyda, ale za to kartografowi czy osobie prowadzącej biznes na większą skalę, tak, przyda się. To zależy od tego kim chcemy być. Mechanikowi nie przyda się wiedza o tym jak wyciąć wyrostek robaczkowy, ale lekarzowi tak. Wiedza powszechna, moim zdaniem dać nam podstawową wiedzę na temat zawodów. Po co się uczymy, żeby dobre wykształcenie-> dobra praca-> dobre pieniądze-> ładny dom i dobry samochód itd.
Ale zdaję sobie sprawę, że życie nie jest różowe i nie raz będę musiał kopać doły, żeby zarobić na studia.
Tak ciągle myślimy, jaką będziemy mieli wspaniałą przyszłość, a wystarczy błąd, potknięcie, upadek, jest to chwila... A skutki odczuwamy do końca życia. Nie chciałbym, abym to ja lub ktoś z powodu mojego potknięcia zmarnował sobie życie.

Czuję się Polakiem, ale nie chcę tutaj mieszkać. Dlaczego? Bo ten kraj nie ma przyszłości. Prędzej czy później trafi nas los Grecji, znajdziemy się między młotem a kowadłem, a wtedy ciekawie nie będzie. Ludzie się pytają czy umarłbym za Polskę? Odpowiadam, nie. Dlaczego? Ponieważ Polska, prędzej czy później upadnie, a Polacy będą żyli nadal, za flagę i godło nie chcę umierać.

PostNapisane: 17-05-2012, 05:20 
Emerytowany techadmin
Awatar użytkownika
Dev napisał(a):
Spojrzałem i się nie dowiedziałem. Twierdzenie, że skończenie wyższej szkoły zarządzania polem namiotowym stawia się ponad doświadczenie i kompetencje jest bardzo, bardzo naiwne.
Słaby risercz zrobiłeś, skoro się nie dowiedziałeś. Spróbuj jeszcze raz, hint:
1. wyznacz średnią kwotę progową, dla której w ogłoszeniu występują słowa "wykształcenie" i "wyższe" w bliskiej odległości,
2. stwórz zbiór zawodów faktycznie wymagających wykształcenia wyższego (FWW - Faktycznie Wymaga Wyższego) oraz zbiór zawodów, w których wynagrodzenie jest większe od wyznaczonej kwoty progowej (WWP - Wynagrodzenie Większe od Progowej),
3. Wykonaj następujące działania na powyższych dwóch zbiorach: iloczyn, moc. Zaobserwuj prawidłowości i wyciągnij wnioski.

Dla ułatwienia podaję obserwacje, więc pozostaje Ci wnioskowanie:
Spoiler!
1. FWW zawiera się całkowicie w WWP,
2. moc WWP jest wielokrotnie większa, niż moc FWW
*
Pablo Picasso napisał(a):
Ponieważ Polska, prędzej czy później upadnie, a Polacy będą żyli nadal, za flagę i godło nie chcę umierać.
Każdy kraj prędzej czy później upadnie, dlatego nie warto traktować poważnie rozważań opartych na argumencie "prędzej czy później" - bez większego wysiłku można nim poprzeć wszystko.

PostNapisane: 28-06-2012, 21:35 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
klik

Cóż, nie jestem przekonany do tego pomysłu... Zdawanie dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym? Imo to jest kompletny bezsens, tak jak losowanie pytań ma ustnej maturze. Nie każdy ma zamiar iść na studia, dlaczego więc nakazuje się zdawać dodatkowy przedmiot i to na poziomie rozszerzonym? Poza tym, jak uczniowie mieliby przygotować się na dodatkowy rozszerzony przedmiot? Korepetycje? Więcej zajęć?
Losowanie pytań na ustnej maturze też uważam za kiepski pomysł - ktoś może przygotować się z tych powiedzmy 75% materiału, a dostanie pytanie z pozostałych 25%... Cóż, pozostaje mi jedynie współczuć osobom, które padną ofiarą tej matury...

PostNapisane: 28-06-2012, 22:28 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
skyline20 napisał(a):
Nie każdy ma zamiar iść na studia
To po cholerę wtedy podchodzi do matury?

PostNapisane: 11-04-2013, 17:30 
Najemnik
Najemnik
Awatar użytkownika
Mam pytania odnośnie dalszej edukacji. Czy ktoś może mi napisać wszelkie przydatne informacje nt technikum ekonomicznego w Olsztynie im. Mikołaja Kopernika?* Głównie chciałbym się dowiedzieć jakich uczniów tam przyjmują. Drugą rzeczą jest Wasza rada odnośnie, czy warto iść do technikum oraz czy technikum ekonomiczne nie przeszkodzi mi w studiowaniu np. medycyny?

*-Proszę o rozpisanie się, gdyż odpowiedź tak nie jest satysfakcjonująca.

PostNapisane: 11-04-2013, 17:36 
Asasyn
Asasyn
Awatar użytkownika
Nie wiem jak z tym pierwszym, ale wątpię że przeszkodzi Ci szkoła w studiowaniu czegokolwiek. Pytanie tylko ile czasu będziesz spędzał potem na naukę. Znam parę osób, które po profilu mat-fiz poszły na kierunki, które nie miały z tym nic wspólnego. Wiadomo, nigdy nie ma problemu, którego nie da się rozwiązać. Tak czy siak na studiach będziesz zasuwał, czy to po technikum takim, czy po liceum profilowanym.

PostNapisane: 11-04-2013, 19:48 
Najemnik
Najemnik
Awatar użytkownika
Więc szukam osób chodzących lub wiedzących coś o tej szkolę (jeśli owe osoby są na forum). Co macie do napisania?

PostNapisane: 17-04-2013, 19:16 
Zasłużony
Zasłużony
Awatar użytkownika
piotr66 napisał(a):
Drugą rzeczą jest Wasza rada odnośnie, czy warto iść do technikum oraz czy technikum ekonomiczne nie przeszkodzi mi w studiowaniu np. medycyny?
Po cholerę chcesz iść do technikum, skoro chcesz studiować medycynę? Jak kręci Cię coś takiego, to wal do liceum ogólnokształcącego. Patrząc na statystyki ogólnokrajowe LO mają dużo lepszą zdawalność matury od techników czy jakichś szmaciastych profilówek. A przecież o to w szkole średniej chodzi: żeby dostać papierek z jak najwyższym wynikiem będącym przepustką na studia.

PostNapisane: 17-04-2013, 20:39 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika
Jak się idzie na studia to lepiej iść do LO. Wcześniej je kończysz, bo trwa 3, a nie 4 lata. Przygotowanie do matury to wg mnie sprawa indywidualna. Gorsza zdawalność w technikach jest moim zdaniem efektem tego, że idą tam osoby, które chcą na tym skończyć edukację, a więc tacy, których nie obchodzi matura, a egzamin zawodowy. Do tego powiem z perspektywy studiów informatycznych: mamy na roku taki mniej więcej rozkład 50:50 ludzi po technikum i po liceum. Rzeczy, które były uczone w technikum zazwyczaj się nie przydają... no jeśli już to w niewielkiej ilości przypadków i są traktowane jako podstawy, których człowiek może się nauczyć sam (bo może ;)). Ci, którzy skończyli liceum są zazwyczaj po prostu mniej nakierowani i jakoś szybciej potrafią się przestawić, mają z początku lepsze wyniki, później to się wyrównuje, ale wyniki na starcie przykładowo u mnie liczą się do tego w jakiej kolejności dana osoba będzie układała sobie plan w następnym semestrze.

PostNapisane: 17-04-2013, 21:25 
Asasyn
Asasyn
Awatar użytkownika
Maciek napisał(a):
Rzeczy, które były uczone w technikum zazwyczaj się nie przydają.
Tutaj się nie zgodzę. To zależy. Choćby od tego czy idąc potem na studia, zamierza się kontynuować dany kierunek. Tutaj zasugeruję się opinią jednego z profesorów na polibudzie w Krk. Sam zauważył że na kierunku, który prowadzi lepiej sprawdzają się właśnie osoby po technikum. Wiadomo jednak że wszystko zależy od technikum, nauczycieli, którzy w nim nauczają i samego podejścia danej osoby. Bo bez zainteresowania łatwo nie pójdzie. Jednak na pewnym etapie, jest łatwiej gdy próbuje się kombinować po swojemu.

PostNapisane: 17-04-2013, 21:28 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika
Mówiłem to tylko z perspektywy infy i to tylko z przypadku mego wydziału. Osoby po technikum mają łatwiej tylko na 3-4 przedmiotach, które są uznawane za podstawy i Bazach Danych niby na początku, ale w kocu i tak większość miała na innych serwerach bazodanowych zajęcia i prosili nas o napisanie projektów :p.

PostNapisane: 17-04-2013, 21:58 
Żołnierz
Żołnierz
Awatar użytkownika
Hm... jest tu ktoś, kto był bądź aktualnie jest na filologi angielskiej? Bądź ma zamiar na nią się wybrać? I... jak jest?

Nie ukrywam, iż właśnie z tym wiążę swoją przyszłość, a wszystkiego w internecie znaleźć się nie zawsze da. Dlatego proszę o jakieś może wskazówki, czy raczej przemyślenia na temat tych studiów.

Również mam zamiar wybrać się do liceum na profil językowy i tutaj moje kolejne pytanie: czy naprawdę jest tam kładziony taki nacisk na języki obce? W szkole, do której mam zamiar iść (czyli w Kleszczowie) są oczywiście angielski, niemiecki, a także hiszpański, co mi bardzo odpowiada. I chciałbym się dowiedzieć, czy może nie tyle "czegoś się nauczę", co jak dużo mi da ta nauka.

PostNapisane: 17-04-2013, 22:19 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika
Każda filologia jest ciężka, masa nauki, czytania, kucia, żeby pod koniec się okazało, że pracę dostają tylko najlepsi, albo tacy z lepszymi znajomościami i/lub kasą. Jak z resztą przy każdym kierunku humanistycznym.

Co do klasy o profilu językowym... zazwyczaj polega to na tym, że uczysz się obowiązkowo dwóch języków na poziomie rozszerzonym, masz dodatkowe godziny polskiego (bo tak). Ja byłem na mat-inf'ie i byłem w najlepszej w szkole grupie z angielskiego (przypisywanie pod względem zaawansowania), grupy z językowej nie brały udziału w przypisywaniach, wszyscy w klasie mieli języki w jednej grupie, co skutkowało tym, że nauczyciel najpierw musiał równać poziom wszystkich, co nie zawsze było możliwe, więcej się nauczyliśmy my, niż językowcy, co z resztą widać było po wynikach... z 10 100% wyników z matury z podstawowego angielskiego 7 należało do mat-infu (któregoś z dwóch), 1 do bio-chemika, dopiero pozostałe 2 do językowców.

PostNapisane: 17-04-2013, 22:50 
Żołnierz
Żołnierz
Awatar użytkownika
Każde studia muszą być ciężkie, to przecież studia.

I cóż, jeśli do klasy językowej zapisują się osoby, którym trzeba wyrównać poziom, to nieco bezsensowne mi się wydaje. Wierzę jednak, że tak nie jest wszędzie, a dodatkowo obok mojej "wymarzonej" szkoły znajduje się internat, w którym są zapewne zajęcia wyrównawcze. Poza tym, w szkole tej, licząc i liceum i technikum, w 2010 bodaj roku było ledwie 100-iluś uczniów, więc to też powinno być pewne ułatwienie.

I wreszcie, pytanie dość zapewne głupie - czy do tych wszystkich punktów liczy się każdy przedmiot, te najważniejsze po prostu najwięcej, czy jednak tylko te najpotrzebniejsze? Czyli, z tego co się orientuję, do klasy językowej byłyby to języki obcy i polski, WOS, historia i geografia.

PostNapisane: 17-04-2013, 22:56 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika
To zależy od szkoły, każda ma inny przelicznik punktów, do mnie liczyło się wszystko, ale w drugiej, do której składałem był zupełnie inny, w którym miałem prawie ma pkt, a w swojej miałem 3/4.

PostNapisane: 19-04-2013, 19:14 
Zasłużony
Zasłużony
Awatar użytkownika
@Alchemik: Moja współlokatorka zrobiła licencja z filologii angielskiej i teraz studiuje filologię francuską. Jeśli jesteś zainteresowany, to mogę Ci dać jej namiary na skype. Mogłaby Ci poopowiadać, jak to wygląda na takich studiach.

Tytuł: Wydzielone posty
PostNapisane: 28-02-2014, 10:17 
Żołnierz
Żołnierz
Awatar użytkownika
[Posty wydzielone z innego tematu]

Dobra może być tak jak wy mówicie ale nasza "mądra" nauczycielka z historii wmawia nam że wojna secesyjna wybuchła przez spór o zniesienie niewolnictwa jeśli tak jest jak wy mówicie to przepraszam bardzo.

Która klasa? Jak podstawówka czy gimnazjum to nic dziwnego że wyłagodzają historię.
~DarthDestruktor

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku Posty: 55 Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona