Strona Główna Zakonu
* FAQ    * Szukaj
 * Zarejestruj    * Zaloguj 
Teraz jest 26-10-2014, 10:27

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów. Posty: 15
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zwolnienie z lekcji religii.
PostNapisane: 11-09-2011, 20:45 
Adept
Adept
Witam. Zamierzam się wypisać z lekcji religii i w tym celu mam napisać podanie. Oprócz swoich danych, daty i odbiorcy piszę "Zwracam się z uprzejmą prośbą o wypisanie mnie z lekcji religii w roku szkolnym 2011/2012." I problem mam taki że coś mi się to wydaje za mało. Nie wiem czy mam to tak zostawić czy dopisać, powiedźmy np.: "Prośbę swą motywuję tym że jestem niewierzący/ateistą/satanistą/cośtam jeszcze.(niepotrzebne skreślić). I tu pytanie do was, czy zostawić to pierwsze zdanie(Zwracam się...) czy może dopisać to drugie, a jeśli mam dopisać jeszcze inne to jakie? Pozdrawiam

Tytuł: Re: Zwolnienie z lekcji religii.
PostNapisane: 11-09-2011, 20:53 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
Takie podanie powinni pisać rodzice, a nie Ty. Wydaje mi się, że nic nie trzeba dodawać (oprócz zmiany "o wypisanie mnie" na "wypisanie naszego syna/córki <tu wstaw imię i nazwisko>" )

PostNapisane: 11-09-2011, 21:12 
Adept
Adept
Możliwe, ale mi wychowawczyni powiedziała że może być tak napisane i wystarczy podpis rodzica pod tym jeszcze. No ale dobra, jeśli napisane to będzie tak jak powiedziałeś to czy nie powinno być jeszcze dopisane coś w stylu "...oświadczam iż biorę pełną odpowiedzialność za dziecko wtym czasie..."?

PostNapisane: 11-09-2011, 22:20 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika
Platforma: PC
Jeśli się wypiszesz to szkoła będzie musiała zadbać żebyś miał zajęcie, czyli zapisać Cię teoretycznie na etykę, ale nauczycieli etyki jest niewielu, więc to wątpliwe.

PostNapisane: 11-09-2011, 23:27 
Najemnik
Najemnik
U mnie zwolnieni z religii mają po prostu okienko. Nie robią nam innych zajęć może dlatego, że takich osób jest bardzo mało (może 3 albo 4 na 32 osoby w klasie).

PostNapisane: 12-09-2011, 02:08 
Asasyn
Asasyn
Awatar użytkownika
Samug napisał(a):
U mnie zwolnieni z religii mają po prostu okienko. Nie robią nam innych zajęć może dlatego, że takich osób jest bardzo mało
Raczej dlatego, że religię macie w środku dnia.

Maciek napisał(a):
Jeśli się wypiszesz to szkoła będzie musiała zadbać żebyś miał zajęcie, czyli zapisać Cię teoretycznie na etykę
Nie. To zarządzenie już nie istnieje. Możesz chodzić na religię, na etykę, albo na nic.

Niech tylko rodzice się upomną, że jesteś zwolniony z końcowych/początkowych lekcji religii przez cały rok, bo inaczej będziesz musiał mieć okienko. I będziesz np. godzinę czekał, zamiast iść do domu.

I pamiętaj - jeśli na lekcji religii, z której powinieneś być zwolniony, macie zapowiedziane zastępstwo - musisz na nim być. Z przyczyn ideologicznych jesteś zwolniony z lekcji religii, a nie z np. 7 lekcji w piątek.

PostNapisane: 12-09-2011, 16:05 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
Nawet nie trzeba niczego takiego pisać, z jakiej racji ktoś ciebie w ogóle "zapisał" na katolicyzm (bo na pewno nie religie)?

Cytuj:
Niech tylko rodzice się upomną, że jesteś zwolniony z końcowych/początkowych lekcji religii przez cały rok, bo inaczej będziesz musiał mieć okienko. I będziesz np. godzinę czekał, zamiast iść do domu.

I pamiętaj - jeśli na lekcji religii, z której powinieneś być zwolniony, macie zapowiedziane zastępstwo - musisz na nim być. Z przyczyn ideologicznych jesteś zwolniony z lekcji religii, a nie z np. 7 lekcji w piątek.
Lold :D Chyba nikt nie traktuje takich pierdół poważnie, a jeśli to gratuluje marnowania czasu i grzecznego słuchania się nadgorliwych pajaców.

PostNapisane: 12-09-2011, 16:29 
Emerytowany techadmin
Awatar użytkownika
Dev napisał(a):
Nawet nie trzeba niczego takiego pisać, z jakiej racji ktoś ciebie w ogóle "zapisał" na katolicyzm (bo na pewno nie religie)
Z racji prawa, które mówi, że zgoda na uczęszczanie na lekcje religii nie musi być ponawiana z każdym rokiem szkolnym. Zgodę taką wyraża się (bądź nie) w chwili oddania podania o przyjęcie do placówki, i do etapu szkoły średniej włącznie robi to opiekun prawny (w przypadku liceum/technikum, donosi się takie coś dopiero po przyjęciu do szkoły, ze względu na sposób działania systemu rekrutacji). Zatem jeśli ktoś jest zapisany na lekcje religii, to tylko dlatego, że opiekun wyraził na to zgodę. Tutaj masz przykład takiego podania.
Dev napisał(a):
Chyba nikt nie traktuje takich pierdół poważnie, a jeśli to gratuluje marnowania czasu i grzecznego słuchania się nadgorliwych pajaców.
Pogratuluj potem zaległości w materiale, który trafił się na zastępstwie.

Niektórym chyba nienawiść do religii i systemu edukacji poprzewracała w głowach.

Ostatnio edytowano 12-09-2011, 16:47 przez Erudito, łącznie edytowano 5 razy

PostNapisane: 12-09-2011, 16:36 
Asasyn
Asasyn
Awatar użytkownika
Dev napisał(a):
Lold Chyba nikt nie traktuje takich pierdół poważnie, a jeśli to gratuluje marnowania czasu i grzecznego słuchania się nadgorliwych pajaców.
Nawet jako osoba wierząca, czasem jak trafi się zastępstwo i przyjdzie pewien ksiądz, to mam takie podejście. Ale warto pamiętać, że nawet dla osoby, która w Boga nie wierzy, ocena bdb podciąga średnią :D. Zwłaszcza w szkole średniej, czasem warto mieć choćby tą jedną 5 na świadectwie :D

PostNapisane: 12-09-2011, 17:39 
Weteran
Weteran
Awatar użytkownika
Cytuj:
Zgodę taką wyraża się (bądź nie) w chwili oddania podania o przyjęcie do placówki
Pierwsze słyszę, rly.

Cytuj:
Pogratuluj potem zaległości w materiale, który trafił się na zastępstwie.
A jak ktoś pójdzie na całodzienne wagary to pewnie nie zda :E To jest jedna lekcja którą zwykle idzie nadrobić na dłuższej przerwie przeglądając podręcznik, nie dramatyzuj.

Cytuj:
Zwłaszcza w szkole średniej, czasem warto mieć choćby tą jedną 5 na świadectwie
I co ci to da? Nigdy nie byłem zbyt ambitny :D Ale staranie się o dobrą średnią poza 3 gimbazą to głupota.

PostNapisane: 12-09-2011, 17:41 
Asasyn
Asasyn
Awatar użytkownika
Dev napisał(a):
Pierwsze słyszę, rly.
Rlly, rlly. Wyjątkiem są placówki, gdzie wiadomo że takowe lekcje będą.

Tytuł: Zwolnienie z lekcji religii.
PostNapisane: 12-09-2011, 19:37 
Najemnik
Najemnik
Awatar użytkownika
Tak stanowi oficjalnie rozporządzenie:

Cytuj:
Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, Warszawa, 25 sierpnia 2008 r.
Zasady oceniania osiągnięć edukacyjnych z religii Rzymsko-katolickiej w szkołach:

§ 7. 1. Rezygnację z uczestniczenia w nauce religii składają rodzice (prawni opiekunowie) lub – w przypadku ucznia pełnoletniego – on sam, u dyrektora szkoły. Rezygnacja z uczestniczenia w zajęciach z religii może nastąpić w każdym czasie [...]
Przy czym najcześciej jest to dyspozycja pisemna na jakimś druczku/papierku, ale może być też ustna - jednak zawsze składana przez osobę pełnoletnią.

Co do etyki, to szkoła ma obowiązek zorganizować zajęcia, kiedy jest więcej niż 7 osób nieuczęszczających na religię.

Dla mnie najbardziej chore i niezrozumiałe jest to, że ocena z religii jest wliczana do średniej na świadectwie. Kiedyś takich cyrków nie było. Wg prawa są to zajęcia nieobowiązkowe, dodatkowe i powinny być traktowane jak, dajmy na to, kółko biologiczne czy treningi koszykówki :E
Oczywiście KK wywalczył swoje w MEN...

PostNapisane: 12-09-2011, 21:47 
Adept
Adept
No dobra, a więc papierek już zaniosłem, zobaczymy jak to pójdzie dalej. Nie napisałem e chcę uczęszczać na zajęcia etyki dlatego w tym czasie będę, jak mi to powiedziano, układał książki w bibliotece. Dla mnie bomba. Nie chce chodzić na religię bo uczy nas taka jędza i torba(nie tylko dlatego) zamiast spoko księdza(wnioskuje po słowach mojego brata, też ateisty, który chodził na religie tylko dlatego że z księdzem można było pogadać i nie był "fanatykiem religijnym"). Także dzięki wszystkim za pomoc w pisaniu i pozdrawiam. :)

PostNapisane: 14-09-2011, 21:55 
Żołnierz
Żołnierz
Awatar użytkownika
Yasiek napisał(a):
spoko księdza(wnioskuje po słowach mojego brata, też ateisty, który chodził na religie tylko dlatego że z księdzem można było pogadać i nie był "fanatykiem religijnym")
To jest najgorsze co może być fanatyczny ksiądz który pierniczy o samym Bogu jaki on to jest doskonały, wszechwiedzący to mnie tak denerwuje chociaż jestem katolikiem. To co teraz napisze nie jest do tematu(no może troche). Czy was też rozmieszają te dzienniczki w których muszą być wpisy na bierzmowanie czy tam komunie(nie chodzi o to, że co tydzień czy tam dwa trzeba chodzić do kościołą)..... ja coraz odnoszę wrażenie, że już chodzi o sam papierek a nie o wiarę a przecież jeżeli nie chodzi do kościoła a robi sobie bierzmowanie to on oszukuje sam siebie. I tam nie dostanie tego zbawienia. To jest najgłupsza rzecz jaką mogli zrobić. Przyznaję się nie chodzę do kościoła to znaczy chodzę ale to raz na pół roku(po prostu mi się nie chce chdzić) ale kiedyś przyciągano wiecie jak młodzież taką jak ja ?(mam 13 lat) np. robiono nawet tennisa koło kościoła czy tam na terenie(mama mi opowiadała). A potem będzie płacz bo ludzie odchodzą od kościoła(podobno już zaczynają), gdyby robili tak jak kiedyś to by ludzie dalej przychodzili.(to po prostu kojarzy nam się z przykrym obowiązkiem).
No to Gratuluje tym co przetrwali do końca tej lektury ;) (zapewne 2/3 przeczyta sam początek)

PostNapisane: 15-09-2011, 19:17 
Asasyn
Asasyn
Awatar użytkownika
Forkon napisał(a):
Czy was też rozmieszają te dzienniczki w których muszą być wpisy na bierzmowanie czy tam komunie
Ekhem co? A tak na serio, to dzięki temu że chodziłem do gim. prowadzonego przez siostry [nie, nie uczyły nas i nie było klepania różańca co 2h - normalni nauczyciele, normalne lekcje, normalna, no może większy nacisk na kulturę osobistą był] udało mi się mieć bierzmowanie w szkole, a nie w parafii gdzie ksiądz powymyślał sobie różańce drogi krzyżowe i inne klepanie modlitw.
To mnie najbardziej irytuje : jeśli chce się pomodlić, to kościół zamknięty na 4 spusty, mam narzucone przez kogoś godziny modlitwy. Kto dał im takie prawo, żeby zabronić mi wstępu do Świątyni?
Forkon napisał(a):
np. robiono nawet tennisa koło kościoła czy tam na terenie(mama mi opowiadała)
Znam jedną parafię gdzie jest świetny proboszcz. Organizuje, pomaga itd. Przykład dobrego Kościoła i kościoła. Np co 1 niedziele miesiąca nie ma adoracji - odbywa się kiedy indziej. Chcesz przyjść? Przyjdź. Organizowany jest wyjazd przez kościół, jakaś biedna rodzina chce wyjechać - nie ma pieniędzy - znajdą się. Nie ma ciągnięcia kasy ile tylko wlezie. Ba proboszcz nawet zaczyna się denerwować gdy ktoś zaczyna na ten temat rozmawiać.
A i przykład z niedawnej lekcji religii:
- Tydzień temu ksiądz gadał coś tam o tym że ludzie kiedyś byli zabobonni, przez to że była ciemnota, a że ludzie wchodzili w skład ówczesnego Kościoła, to ich ideologia doprowadziła do palenia czarownic na stosie
- Wczoraj, zaczął mówić że prawda o Bogu pochodzi z Biblii itd itd iiii - z tradycji. A skąd mamy tradycję? To co sobie kiedyś wymyślono [inne słowa, ale m.w. takie przesłanie]
- W tym momencie wkraczam ja z pytaniem : a co jeśli np niepokalane poczęcie, które jako dogmat wiary ustanowiono w VII [bodajże] wieku, ma wiele wspólnego z paleniem czarownic, tzn zabobonem i ciemnotą ludzką?
- W tym momencie księdza na chwilę zacięło. Potem wybrnął :D

Problem rozwiązany, wiec zamykam - Maciek

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów. Posty: 15