Zakon Assassin's Creed


Ewolucja Zakonu Templariuszy

Matt Bertz

Historia Templariuszy

Jeśli jesteś nowym graczem, który chce rozpocząć swoją przygodę z Assassin's Creed od części III, fanem, który pominął którąś część gry, albo po prostu chcesz przypomnieć sobie poprzednie odsłony, ten artykuł pozwoli Ci szybko zrozumieć ciągnący się przez stulecia konflikt między Bractwem Asasynów a Templariuszami.

Uwaga: ten artykuł zawiera spoilery ze wszystkich części Assassin's Creed. Jeśli chcesz poznać szczegóły sam, lepiej tego nie czytaj.

Początki Templariuszy

Historyczny Zakon Templariuszy powstał w 1119 roku, chociaż w świecie Assassin's Creed przybierał różne formy od V wieku p.n.e. Ta tajna organizacja dąży do polepszenia losu ludzkości przez sprawowanie ścisłej kontroli nad masami. W przeciwieństwie do Asasynów, którzy opowiadają się za wolną wolą, Templariusze wierzą, że ich zakon jest jedyną drogą do osiągnięcia przez ludzkość jej największego potencjału. Różnice zdań między tymi dwoma organizacjami doprowadziły do rozlewu krwi ciągnącego się setki lat.

Od XII wieku głównym przedmiotem sporu między Templariuszami i Asasynami były artefakty zwane Fragmentami Edenu. Te zaawansowane urządzenia pozostawione przez Tych, Którzy Byli Przed Nami umożliwiały uzdrawianie chorych, telepatyczną komunikację na dalekie odległości i naginanie woli tłumu przez posiadacza artefaktu. Dla Templariuszy posiadanie tych przedmiotów oznacza ogromne ułatwienie w podporządkowaniu sobie świata w celu osiągnięcia pokoju. Asasyni również nie lekceważą potęgi Fragmentów Edenu i próbują uniemożliwić Templariuszom ich zdobycie.

Fragmenty Edenu odcisnęły swoje piętno w historii świata. Wielu wierzy, że odegrały one pewną rolę w najważniejszych wydarzeniach, jak np. odwrócenie biegu Wojny Stuletniej między Francją a Anglią przez Joannę d'Arc, stworzenie cesarstwa Napoleona czy też wzrost potęgi Niemiec przed wybuchem II Wojny Światowej.

Modernizacja Zakonu

Kiedy ostatni raz opuszczaliśmy Asasynów z przeszłości, Ezio doprowadził do znacznego osłabienia wpływów Templariuszy w całej renesansowej Europie i Imperium Osmańskim. Templariusze, choć pobici w Europie, w innych rejonach świata pozostali silni, pomogli nawet cesarzowi Jiajing umocnić jego pozycję w Chinach.

W epoce Oświecenia Templariusze przyjrzeli się bliżej strukturze swojej organizacji i na podstawie doświadczeń z wielowiekowego sprawowania kontroli (przez zajmowanie wysokich stanowisk i wykorzystywanie religii) zdecydowali, iż efektywniej wpływać na losy świata można poprzez panowanie nad masami, sterując przywódcami jak marionetkami. Templariusze odwrócili się od religijnej doktryny i zaczęli wybiegać w przyszłość, zajmować się nauka, technologią i handlem, dzięki któremu zdobyliby fundusze dla swojej sprawy.

Niewiele wiadomo o aktywności Templariuszy podczas odkrywania Nowego Świata, z dobrego powodu. By uniknąć spoilerów, Ubisoft nie chce wyjawiać tożsamości Templariuszy rewolucji amerykańskiej, ale ekipa deweloperów chce pokazać, w jaki sposób wyewoluowali oni od czasów Borgii.

„Myślę, że jedną z najciekawszych rzeczy w [pierwszym] Assassin's Creed było to, że Templariusze nie byli bezmyślnymi oprawcami” – mówi dyrektor kreatywny Assassin's Creed III, Alex Hutchinson. „Byli w pewien sposób niezrozumiani – mnóstwo miejsca na odcienie szarości. Potem, w sequelu, stali się bardziej nikczemni i kojarzeni głównie z Borgiami, specyficznymi postaciami, które były wcieleniem zła. Z Assassin's Creed III chcemy wrócić do sytuacji, w której myślą, że postępują właściwie.”

Po ukazaniu się trylogii Ezio, wielu graczy uznało, że gra przestała traktować o tajnej wojnie między Asasynami a Templariuszami, dotyczyła raczej rywalizacji między Ezio a Borgiami. Assassin's Creed III ponownie skupi się na globalnym spisku i położy nacisk na pokazaniu odcieni szarości moralności w tej wojnie. To nie jest tak proste, że konflikt Asasyni/Amerykanie to to samo, co wojna między Templariuszami/Brytyjczykami, a dialog między tymi grupami nie ograniczy się do paplania po zabójstwie w białym pokoju Animusa. Jako Asasyn będziesz miał za cel pozbyć się ludzi działających po obu stronach tej wojny.

Historia Templariuszy

Powiązania z Wolnomularzami

Jednym z najbardziej interesujących wydarzeń znanych z kart historii jest rozwiązanie Zakonu Rycerzy Templariuszy. W 1307 roku Filip IV, król Francji, aresztował ich przywódców, by przejąć ich bogactwa. Podczas tych represji Wielki Mistrz Templariuszy, Jacques de Molay, został spalony na stosie. W świecie Assassin's Creed, zanim spotkała go ta straszna śmierć, podzielił się on wiedzą Starożytnych z dziewięcioma najbardziej zaufanymi ludźmi i poinstruował ich, by rozpowszechnili wpływy na całym świecie. Niektórzy historycy spekulują, że Templariusze działali potajemnie aż do XVIII wieku, kiedy pojawili się ponownie jako Wolnomularze.

Czemu warto zwrócić na to uwagę? Najważniejsze postacie w tajnej organizacji Masonów podczas rewolucji amerykańskiej to Jerzy Waszyngton, Benjamin Franklin, John Hancock, Joseph Warren i Paul Revere. Z tego, co powiedział nam Ubisoft, wynika, że protagonista Assassin's Creed III, Connor, będzie utrzymywał pewne relacje z Waszyngtonem i Franklinem, więc jak ta wersja historii masonerii zostanie dopasowana do walki między Templariuszami a Asasynami pozostaje tajemnicą.

„Dobrze przedstawiliśmy Masonów w naszej grze, to wszystko, co mogę powiedzieć” – mówi główny pisarz, Corey May.

Warto zauważyć również, że w jednym z glifów pozostawionych przez Obiekt 16 w Assassin's Creed II wynika, że Waszyngton posiadał Rajskie Jabłko.

Współczesność

Wiemy dużo więcej na temat współczesnego Zakonu Templariuszy niż o ich działalności w czasie istnienia 13 kolonii. W 1910 roku przedstawili oni Plan, nową dyrektywę strategiczną, zbudowaną wokół wykorzystania rynku kapitalistycznego, który służyłby wyższym celom organizacji. Znani Templariusze, tacy jak pionierzy motoryzacji – Henry Ford i Ransom E. Olds pomogli ukształtować nową strategię, która w równym stopniu kontrolowała pracowników, jak i kapitalistów, aż w końcu doprowadziła do utworzenia Systemu Rezerw Federalnych. Zwieńczeniem Planu było utworzenie Abstergo Industries w 1937 roku. Ta międzynarodowa korporacja ciągle służy jako przedstawicielstwo i centrum badań wszystkich Templariuszy.

Od utworzenia firmy Templariuszom wszystko szło gładko. Z powodzeniem wykorzystywali strach i zniszczenia podczas II Wojny Światowej, by poprowadzić nieco dalej swoją sprawę, zamordowali prezydenta USA, Johna F. Kennedy'ego, po dyskusji na temat lądowania na Księżycu (gdzie w końcu odnaleźli Fragment Edenu) i pomogli Borysowi Jelcynowi przekształcić Rosję w wolny rynek, łatwo manipulowany przez wielu kapitalistycznych inwestorów Abstergo.

Jak zarysowano w komiksie Assassin's Creed: The Fall, po 2000 roku Templariusze zadali mocny cios swoim przeciwnikom, kiedy ich uśpiony agent, Daniel Cross, z powodzeniem zinfiltrował bractwo Asasynów, zamordował Mentora i odkrył położenie wielu tajnych placówek. Te poufne informacje pozwoliły im rozpocząć Wielką Czystkę, czyli systematyczne pozbywanie się Asasynów. Zniszczyli ich bazy w Arizonie, Nowym Meksyku, Południowej Dakocie i Teksasie.

Po osłabieniu Asasynów, Templariusze mogli pilnie pracować nad odkryciem lokalizacji Fragmentów Edenu. Ich plan zakłada zebranie tak wielu artefaktów Pierwszej Cywilizacji, jak to możliwe i umieszczenie ich w satelicie Eye-Abstergo, która ma zostać wystrzelona 21 grudnia 2012. Dziwnym trafem ten dzień oznacza również koniec kalendarza Majów. Asasyni wierzą, że Templariusze wykorzystają satelitę do odebrania ludziom zdolności samodzielnego myślenia i wprowadzenia na świecie nowego ładu.

Kiedy ostatnim razem widzieliśmy Desmonda Milesa, obudził się ze śpiączki i spotkał ze swoim ojcem, Williamem, który najwyraźniej pełni teraz funkcję przywódcy Asasynów po śmierci Mentora. Ojciec i syn są w posiadaniu Rajskiego Jabłka, ale tylko Desmond ma odpowiednie DNA, które pozwala mu dzierżyć artefakt i nie poddać się jego woli. Co dokładnie znajdą w świątyni Pierwszej Cywilizacji w pobliżu Nowego Jorku, jeszcze nie wiadomo, ale wiadomo, że muszą w jakiś sposób powstrzymać zbliżającą się katastrofę.

Pod koniec historii przedstawionej w multiplayer Assassin's Creed Revelations Abstergo zlokalizowało Williama Milesa i zaczęło przygotowywać zamach na jego życie. Nie możemy się doczekać, by dowiedzieć się, czy im się uda, kim są Templariusze podczas rewolucji amerykańskiej i jak zakończy się wątek Desmonda.

  • Autor: Wega
  • Data dodania: 24-03-2012
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (36)

22. Mati9858712-10-2012, 15:53Na pewno stworzą, zostało to już gdzieś tam potwierdzone, tylko raczej już to nie będzie na tle fabularnym współczesności, pewnie cała fabuła będzie "w środku" Animusa.
23. KONRII17-11-2012, 21:14podobno teraz ukryte ostrze będzie sie nie tylko wysuwało ale tez bedzie mozne je wyciągnąć i używać jak noża
24. Tomek200301-12-2012, 18:48Ja mam już assassin's creed 3 i ma tylko 12 sekwencji i jest łatwe do przejścia
a potem jest sandbox :)
25. michal0203-12-2012, 12:41KONRII to co mówisz to prawda. Można użyć ukrytego ostrza jako noża.
26. anonim22-01-2013, 00:49 michal02 ten noz to Conor bedzie trzymal w reku
27. anonim22-01-2013, 00:52A dopiero potem wsuwal (bez skojarzen mi tu) do reki
28. rune1022-01-2013, 08:57Jeśli komuś już samo słowo "wsuwał" się kojarzy, to powinien udać się do seksuologa. ;)
29. Ezio_Adiotore28-03-2013, 09:59Podobno Asasyni naprawdę istnieli, ale jak wyszukuje (np. wikipedia) to nie ma żadnego zakonu Asasynów :(
30. kulnes05-04-2013, 20:38http://pl.wikipedia.org/wiki/Nizaryci
Ezio_Adiotore sprawdź na tym linku, Nizarci to inaczej Asasyni.
31. MINECHERO29-06-2013, 10:14Już na 5 się szykują a jeszcze 4 nie skończyli XD. W 5 mamy być gościem z Abstergo a jak wyjdziemy z animusa to będziemy widzieć z widoku pierwszej osoby.
32. pluum19503-09-2013, 21:23Nizaryci to prawidłowa nazwa, podobnie jak u templariuszy Zakon Rycerzy Chrystusa.
33. PolskiAssasin03-01-2014, 19:15Czemu mi się wydaje że rolę zakonu Templariuszy w śmiecie współczesnym przejęli Iluminaci?
34. Maciekbpl1003-01-2014, 19:43@pluum: Jak się już czepiać, to czemu nie podać pełnej nazwy: Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, ze względu na drugi człon nazwy zostali popularnie nazwani Tamplariuszami, czyli Rycerzami Świątynnymi.
@PolskiAssasin: Ogólnie zwolennicy teorii spiskowej łączą obie organizacje :P. Ale nie wiem, czemu Ci się tak wydaje.
35. alexbobi29-04-2014, 19:37@Maciekbpl - mozna powiedziec ze jestem takowym zwolennikiem, i uważam osobiście że Iluminaci to odłam Templariuszy - po spaleniu ich wielkiego mistrza na stosie w na początku XIV wieku przez Filipa Pięknego, Templariusze rozpadli się na kilka odłamów - między innymi ci z Portugalii z którymi walczył Ezio, i inni, ktorzy w milczeniu przetrwali i odprawiali swoje rytuały, jednoczesnie gromadząc bogactwo. W czasach nowozytnych po prostu założyli organizację wolnomularzy/masonów, która wyelouwołala na Iluminatów. Sądzę też, że już w XII wieku, na początku istnienia Templariuszy byli tam Iluminaci, między innymi jeden z bohaterów których Altair miał zabić, jeden z dziewięciu Templariuszy, uczony, głosiciel "Oświeconych" czyli Iluminatów. To oczywiscie moja teoria, i nie musisz się zgadzac.
36. DarthDestruktor1030-04-2014, 07:34@up - Szkoda tylko, że w sprawach ideologicznych wszystkie te trzy organizacje zbytnio się różniły, by być swoimi kontynuatorami. Mówiąc krótko - teoria spiskowa baaardzo mało prawdopodobna. Jak chcecie dobrą teorię spiskową to poczytajcie o Nixonie, który z premedytacją przedłużał wojnę w Wietnamie do swoich celów, i plan biznesowy.
Templariusze jako iluminaci/masoni to raczej coś dla mas, rodem z History Channel.
No ale oczywiście jeżeli chodzi o świat gry to pasuje.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
010
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: