Zakon Assassin's Creed


Assassin's Creed Bractwo – Różnice między grą a książką

Okładka

Jest to kolejna powieść Olivera Bowdena, która powstała na podstawie gier Ubisoftu z serii Assassin's Creed. Tym razem, w poniższym artykule, przedstawiamy wam różnice między grą Assassin's Creed: Brotherhood, a książką, która w polskiej wersji językowej nosi podtytuł "Bractwo".

Postacie:
 • W książce zostało potwierdzone to, że Mario Auditore jest przywódcą włoskich Asasynów. W grze zostało to zasugerowane, ale nigdy nie zostało potwierdzone.
 • W powieści Cesare Borgia nosi maskę przez potworne zmiany na twarzy, spowodowane chorobą – "Nową Zarazą" (syfilisem). W grze jego twarz jest zawsze odsłonięta i bez śladów zarazy.
 • Cezare uwielbiał hiszpańskie korridy, w których sam brał udział. Machiavelli uważał, że interesował się nimi tak bardzo, ponieważ wywodzi się z Hiszpanii, tak jak ten sport.
 • W książce padło stwierdzenie, że Ezio pobierał swe nauki u Paoli w Wenecji, tymczasem w grze odbywało się to we Florencji.
 • W książce Machiavelli nigdy nie został przywódcą włoskich Asasynów, natomiast Baza Danych w grze sugeruje, że został nim po śmierci Mario Auditore. W książce nie ma jasno wybranego przywódcy. Ezio i Machiavelli wspólnie dowodzą Bractwem. Dopiero gdy Ezio zaczyna werbować nowych rekrutów, La Volpe wskazuje go jako nowego przywódcę. Ta idea wchodzi w życie wraz z ceremonią inicjacji Claudii.
 • W książce Ezio ukazany jest jako chrześcijanin. W grze nie ma o tym wzmianki.
 • W powieści Leonardo dostał propozycję dołączenia do Bractwa Asasynów, lecz odmówił.
 • W książce dowiadujemy się, że zdradziecki złodziej z Monteriggioni nazywał się Paganino i pochodził z Wenecji oraz należał do gildii złodziei dowodzonej przez Antonio.
 • Niektórzy z rekrutów wspominają o tym, że chcieliby wrócić do normalnego życia, po tym jak położą kres hegemonii Borgii.
 • Maria Auditore zmarła z powodu przewlekłej choroby pomiędzy 1504 a 1505 rokiem.
Relacje:
 • W książce zostało przedstawionych więcej szczegółów dotyczących związku Ezio i Cateriny Sforzy.
 • Na początku książki dowiadujemy się, że Claudia jest wdową po swym mężu. W grze nie ma o tym wzmianki.
 • Po przyjeździe Ezio do Rzymu, Papież Juliusz II staje się sprzymierzeńcem Asasynów, a po upadku Borgii Ezio staje się jego doradcą.
Ekwipunek:
 • W książce Ezio traci wszystkie bronie z Kodeksu, które później zostają odtworzone (dochodzą również nowe) przez Leonardo. W grze również jest wzmianka o utracie broni z kodeksu, lecz tak naprawdę Ezio traci tylko drugie ukryte ostrze.
 • W powieści większa ilość strażników używa broni palnej. W grze taką bronią posługują się tylko arkebuzerzy, Gwardia Papieska i Cesare Borgia.
 • Strzałki z trucizną nie są wystrzeliwane z Ukrytego ostrza, lecz rzucane ręcznie.
 • W powieści to Leonardo skonstruował kuszę dla Asasyna. Ezio z kolei użył jej tylko raz, w misji, w której eskortował Bartolomeo wraz z jego ludźmi do obozu Francuzów.
 • Leonardo przyznaje się do tego, że użył Jabłka, aby namierzyć Ezio w Rzymie. Później dowiadujemy się, że Ezio użył Jabłka w podobny sposób, aby dowiedzieć się, gdzie zmierza Cesare po ucieczce z więzienia.
 • Ezio nie używał Jabłka jako broni przeciwko Cesare.
Skrytobójstwa:
 • Il Carnefice, Malfatto i Silvestro Sabbatini nie zostali wspomniani w książce, co wiąże się również z tym, iż Ezio nie wykorzystał rekrutów do ich wytropienia i zabicia.
 • W książce przyjęcie Juana Borgi odbywało się w pałacu w Watykanie. Ezio nie zabił go z ławki, jak było to ukazane w grze, lecz zwabił go do małego pokoju i tam go wykończył.
 • W grze Ezio może zabić Barona de Valois strzelając do niego z pistoletu. W książce Ezio zagania go w kozi róg i zabija mieczem.
 • W powieści ostateczna walka między Cesare a Ezio została przedstawiona nieco inaczej. Na początku obaj używają w walce tylko swoich pięści. Dopiero po jednym z silniejszych ciosów Cesare obydwaj wyjmują miecze. Po rozbrojeniu Cesare Ezio wyprowadza atak sztyletem na ramię Templariusza, prawie je odcinając. Zdając sobie sprawę ze swojego beznadziejnego położenia, Cesare zaczął wykrzykiwać, że nie może zginąć z ręki człowieka, na co Ezio odpowiedział: "Zatem zostawię cię w rękach losu" i zrzucił go z muru.

Inne:
 • Ezio i Mario uciekali z Watykanu na koniach. Nie skakali do Tybru, jak było to ukazane w grze.
 • Po przebudzeniu w Rzymie Ezio postanawia pójść do doktora dopiero po nieudanej próbie oddania skoku wiary z kościoła. W grze najpierw kierujemy się do doktora, a dopiero później na szczyt kościoła.
 • Podczas obrony Monteriggioni Mario Auditore został zastrzelony, po czym Cesare odciął mu głowę. Później w tunelu, podczas pościgu Cesare i jego ludzi za Ezio i uciekającymi mieszczanami, gdy ten pierwszy zorientował się, że nie dogoni już Asasyna zaczął wymachiwać głową Mario i krzyczeć: "Ty jesteś następny!"
 • W powieści Ezio i Cesare spotykają się podczas oblężenia, a główny bohater zostaje postrzelony przez Octaviana de Valois. W grze Ezio nie spotyka Cesare podczas ataku na Monteriggioni i zostaje postrzelony przez arkebuzera.
 • Leonardo Da Vinci jest obecny podczas oblężenia Monteriggioni. Towarzyszy Cesare wbrew swojej woli.
 • W powieści Ezio wykorzystuje swoich uczniów do niszczenia wynalazków Leonardo i do zapewnienia mu ochrony przed Borgiami. W grze Ezio sam niszczy wszystkie maszyny i nie chroni Leonardo przed jego pracodawcą.
 • W książce zadania złodziei i kurtyzan wykonywane są przez rekrutów.
 • Upadek lojalistów Borgii w książce został dokładniej opisany niż w grze.
 • W 1504 roku Claudia postanawia odejść z Rosa In Fiore. Powodem tej decyzji było porwanie przez lojalistów Borgiów. Claudię Zastąpiła Rosa znana z Assassin's Creed II.
 • W książce Machiavelli towarzyszy Ezio, gdy ten ukrywa Jabłko pod Koloseum. Zakłada się, że w grze Ezio sam zmierza do podziemi Koloseum.
 • Żadne z wydarzeń z "Porwania Leonardo Da Vinci" nie zostało opisane w powieści.
 • W książce możemy znaleźć więcej szczegółów na temat śledztwa prowadzonego przez Ezio, po ucieczce Cesare z więzienia. Na przykład, opisano śmierć Micheletto i podróż Ezio, Leonardo i Machiavellego do Hiszpanii.
 • Wszystkie wydarzenia w grze, od wyjścia z krypty aż po śmierć Cesare rozciągają się na przestrzeni czterech lat. W książce te same wydarzenia zajmują kilka miesięcy.
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (12)

1. Padre93108-03-2012, 18:00Gratuluję, bardzo dobry artykuł (jak z resztą wszystkie pozostałe). A o tym, że Ezio jest chrześcijaninem może świadczyć (choć oczywiście niekoniecznie) jego stwierdzenie "Mój Boże!" z AC II po rozmowie z Rosą.
2. Pudel97818-03-2012, 20:05Z tego co ja wyczytałem w książce (wersja polska) nie było za dużo wzmianek o wynalazkach Leonarda poza pistoletami kołowymi, bronią z Kodeksu i bombami, które stworzył dla Ezia i Machiavelliego w Hiszpanii
3. Shiomaru31-03-2012, 12:06Przecież w grze ezio stoi na dachu widzi Mario i cesara, a po chwili zostaje postrzelony a tu jest napisane że go nie spotyka. Tak mi się wydaje z tego co pamiętam
4. NeroAquila717-06-2012, 19:08To, że zabijał kardynałów nie znaczy, że nie był chrześcijaninem. W końcu ci kardynałowie należeli do Templariuszy więc nie byli źli. W finałowej scenie AC II w końcu Rodrigo mówi, że on nie wierzy w Boga a został papieżem tylko dla władzy(jak się pomyliłem to sorry dawno nie grałem w II).
W AC:BH w wspomnieniach Cristyny w grze, przed "pochówkiem" rodziny Ezio mówi jej, że musi ich wysłać na druga stronę, czyli wierzył w życie po smierci(jakby ktoś nie wiedział ateista w to nie wierzy). Jednak do końca tego wiedzieć nie możemy jednakże Bowden pisze na zlecenie Ubisoftu czyli Ubi się na tę wersję zgodziło. Srry że tak długo.
5. Sidaver18-06-2012, 22:50Ale to że oddał cześć zmarłym paląc ich nic nie znaczy. Przed chrzescijaństwem także chowano i palono zwłoki. To poza tym jest tradycja. I mimo iż Ezio był wychowywany w kulturze katolickiej to jednak jemu do katolika wiele brakuje. A w krypcie się dziwił, że Rodrigo, czyli głowa Kościoła nie wierzy w Boga. To nie znaczy że on sam wierzył.
6. obserwatywny07-07-2012, 10:40Wiecie co? Ezio może wierzy na swój sposób. Popatrzcie - jak zabija Savonarolę, mówi "niech twój Bóg cię osądzi". No i weź ku^^a zrozum. Ma on na myśli Boga, który teoretycznie dla niego nie istnieje. Czyli? A no właśnie. A sama fabuła nie wyklucza istnienia Boga. To że istniała (w grze) Dawna Cywilizacja, nie znaczy, że Boga nie ma. Może Junona i przyjaciele też mieli swoją wiarę (i np. swojego Jezusa).
7. PogromcaPixxeli108-03-2013, 23:24W którejś części w rozmowie z kimś (ta moja pamięć) Ezio powiedział temu komuś, że wierzy w coś czego on nie może pojąć, ale to było w grze, a w książce, było kilka fragmentów wskazujących na wiarę Ezio.
Chociaż patrząc z jeszcze innej strony to "Nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone'' czyli jeśli Ezio wierzył to musiał wiarę porzucić po przystąpieniu do asasynów, którzy musieli być ateistami, bo wymyślili sobie takie hasło, chociaż z jeszcze innej strony to na początku AC1 Al-Mualim mówił do skaczących z wierzy asasynów "idzcie do boga'' więc w coś tam wierzyli, no ale tu znów nasuwa sie ich hasło, w końcu "nic nie jest prawdą..."
Mógłbym tak to ciągnąć dalej, ale dochodze do wniosku, że zaraz mi przez to mózg wybuchnie. xD
8. Tahu506-06-2013, 16:53Dziwne, przecież w ACII:Discovery było podkreślone, że Ezio jest ateistą.
9. Puuvilla17-04-2014, 23:22POGROMCAPIXELI
Jak zabił Savonarolę miał ewidentnie na myśli to, że ten odszedł od Boga i głosił herezje.. i że chrześcijański Bóg nie był jego Bogiem.. jak dla mnie Ezio wierzy, zbyt dużo było tych tekstów związanych z przeprawieniem się na drugą stronę gdy zabijał, chociaż zapewne po wizycie w krypcie i poznaniu Minervy zwątpił. Ale Minerva najpierw mówiła, że nie są bogami, a potem coś że to oni stworzyli świat - coś co wykluczało ewentualne istnienie wyższego Boga..
ja przeczytałam tylko Renesans i ta książka Bractwo jest kolejną na mojej liście.. Ktoś tu wspominał że Ezio powiedział 'Mój Boże!' a co powiedział po locie, gdy Leonardo zawołał "Jezu Chryste!"? - no też 'Boże'.
Nic nie jest prawdą wszystko jest dozwolone to doktryna Asasynów, drogi Pogromxopixeli. Którzy to zabijali w pewnym sensie dla wolności, także wyznania. Templariusze wykorzystywali najcześciej religię dla swojego panowania nad światem, a Asasyni zabijali ich by im to udaremnić i nie wykorzystywać przez nich religii do swoich celów
A tu ewidentny przykład zgodności kodeksu Asasynów z.. pismem?
"Pracujemy w ciemności by służyć światłu'..
w książce był cytat z Pisma - coś o tym, że niebo jest światłem. Dość długi fragment.
:-). a więc wszystko 'jasne' - w przenośni i dosłownie!
(Tu musiałabym sięgnąć po książkę i wertować, a mi się nie chce więc wybaczcie ewentualne niepewne teksty i cytaty 'na pół gębka'. Jednak tej światłości jestem pewna, i prawości Asasynów. Sama stałabym się jedną z nich, gdyby istnieli obecnie.)
Mnie książka renesans troszkę rozczarowała :( Ostatnie 40 stron - przeleciało 16 lat życia Ezia, jak przez 400 innych przeleciało ledwie 10 lat. No co to ma być?!
Do tego aż za często były w niej błędy merytoryczne - chociażby ten wymieniony tutaj powyżej, z Bractwa. W AC renesans Paola była też w Florencji, nie Wenecji ! uczulam że w bractwie to po prostu błąd rzeczowy! Jak jeden z wielu..
Do tego ten suchy opis stracenia rodziny Ezia.. no aż mnie rozsadzało, bo w grze wydaje mi się, że przepychał się przez ten czas do przodu a nie stał jak sparaliżowany? Niestety nie sprawdzę akurat tej sceny na youtube, bo mnie doprowadzała do łez i tak byłoby tym razem. W książce nie uroniłam ani łzy, tak sucho jak sucho opisany był ten tekst.. :(
Trochę smutne.. do tego dużo fragmentów z gry było, wydaje mi się, pominiętych. W bractwie pewnie będzie tak samo
Niestety czuję niedosyt, z/wzgl na koniec. I pominięcie kwestii Desmonda.. chociaż może to lepiej. Wciąż określiła Ezia Prorokiem, jednak nie zadziwił się, kim jest Desmond..
Pardona amigo, że tyle tekstu. Mam nadzieję, że was nie zanudzę. (rany mówię jak Leoś)
co do pierwszych ~400 stron.. czasem się nawet uśmiałam. Wciągnięta byłam niesamowicie. Pochłaniałam każdy fragment ich życia, każdy dialog, każdy przejaw ich istnienia. Ale wkurzyło mnie, że miał 28 lat a 30 stron potem 44!
I LOVE EZIO AUDITORE! Gdyby tylko żył naprawdę, tak szlachetnie jak w grze..
:'(
10. Puuvilla17-04-2014, 23:32A przepraszam, może i zgadza się z grą - właśnie czytam, że fragmenty z oblężenia będą w Bractwie. Ale nie zgadza się chociaż śmierć Ch. Calfucci. W GRZE JĄ TULIŁ GDY UMIERAŁA a w książce się o tym dowiedział! grrr(jakże szlachetna - pół strony opisała pełnej spoilerów, a tu ładnie oznaczyła spoiler xDD Ale uznałam, że tu cały artykuł zawiera spoilery, więc nie zawracałam sobie głowy myśleniem, co jest spoilerem a co nie. Więc wybaczcie ewentualne wydanie fragmentów, chociaż takowe raczej nie ma tu nadmiernie miejsca).Lovciam was. Chętnie bym wystosowała list do tego Bowdena i zbeształa go, co myślę o wciąganiu czytelnika, a przez ostatnie 50 stron przeskoczenie ponad połowy życia Ezia i zawrzenie głównie suchych opisów!Mam nadzieję, że chociaż Bractwo mnie trochę udobrucha fajnymi opisami życia mojego Ezia. Chociaż z bólem serca będę czytała o śmierci Maria (chyba że będzie tak sucha, jak te braci i ojca Ezia z Renesansu :P)( :((..)Remember. nothing is true, everything is permitted.
11. Puuvilla217-04-2014, 23:39W książce zostało przedstawionych więcej szczegółów dotyczących związku Ezio i Cateriny Sforzy.
OŁŁ JEEE! :DD
12. arthur18115-05-2014, 10:38czad dziś se kupie!
polecam też inne książki i komiksy o Asasynach.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
010
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: