Zakon Assassin's Creed


Assassin's Creed: Renesans – różnice między grą a książką


Assassin's Creed Renaissance

W Assassin's Creed Renesans (powieści napisanej na podstawie przygód Ezio Auditore, zawartych w grze Assassin's Creed II) możemy znaleźć wiele niezgodności z grą, jak i również rzeczy dodanych przez autora, Olivera Bowdena. Są to np. wspomnienia Cristiny, które zostały opisane w AC: Renesans, a nie w następnej części powieści.


Postacie:

- Przywódca złodziei w książce przedstawia się jako Gilberto, jednak chce, aby Ezio nazywał go „La Volpe”. W grze dowiadujemy się, że „La Volpe”, to tylko pseudonim Asasyna, a nie jego nazwisko.

- Imię żony Dante Moro zostaje zmienione z Carlloty na Glorię.

- Nazwisko Cristiny Vespucci zostało zmienione na Calfucci.

- W książce Mario Auditore nosi grubą brodę i jest opisany jako „dwukrotnie większy od Ezio”. W grze Mario ma tylko mały wąsik i jest mniej więcej rozmiarów młodego Asasyna.

- Pełne imię i nazwisko Antonio (przywódcy weneckiej gildii złodziei), to Antonio de Magianis.

- Nie ma wzmianki o żadnym z teraźniejszych Asasynów.

- W książce można znaleźć wzmiankę o sekretarzu Giovanniego Auditore – Giulio.

- Agniolo i Innocento, pomocnicy Leonardo, pojawiają się kilka razy w książce.

Relacje:

- Dowiadujemy się, jak wyglądało pierwsze spotkanie między Cristiną i Ezio.

- Okazuje się, że Vieri de Pazzi również kochał się w Cristinie. Pewnego razu chciał wymusić na niej pocałunek, lecz Ezio nie dopuścił do tego, walcząc z nim i przeganiając natręta.

- Różne fragmenty książki opisują kilka wizyt młodego Asasyna w domu Cristiny np. tuż po egzekucji jego braci i ojca, bądź gdy pomaga narzeczonemu Cristiny.

- Relacje miedzy Rosą i Ezio zostały opisane bardziej szczegółowo. Podczas gdy w grze możemy podziwiać tylko i wyłącznie ich flirty, poprzez książkę dowiadujemy się, że byli kochankami.

- Claudia Auditore wychodzi za mąż za kapitana straży jej wuja.

- Po „Bitwie pod Forli” Relacje Ezio i Cateriny stają się bardziej intymne niż wcześniej.Ekwipunek:

- Ezio zmienia ubrania, aby lepiej wtapiać się w tłum, na przykład przebiera się za mnicha, gdy podąża do klasztoru bądź nosi łachmany, gdy przemierza przedmieścia Forli.

- Ukryte ostrze Ezio przymocowane jest do jego prawego przedramienia, zamiast lewego.

- Drugie ostrze noszone przez młodego Asasyna nazywane jest „podwójnym ostrzem”.

- W książce Ezio zamienia ukryte ostrze na zatrute przed poszczególnymi misjami. W grze może zmienić je nawet w locie.

- Zapasy amunicji uzupełniane są u Leonardo.

- Ukryte ostrze jest często określane jako „Ostrze z Kodeksu”.

- W książce nie ma wzmianki o zbroi i mieczu Altaira.

- Ezio często korzysta z dwóch różnych broni jednocześnie (np. sztylet i ukryte ostrze bądź sztylet i miecz). W grze może korzystać naraz tylko z jednego rodzaju broni.

- Mario jest zły na Ezio za to, że podzielił się z Leonardo tajemnicami z Kodeksu, ponieważ nie jest pewien, czy młody wynalazca jest człowiekiem godnym zaufania.

- Ezio większość stron Kodeksu znajduje przy martwych ciałach wrogów, np. jedną ze stron zabiera z torby zabitego Vieriego de Pazzi, a następną znajduje u Francesco, ojca młodego de Pazzi. W grze większość stron Kodeksu znajdujemy w bankach templariuszy.

- Leonardo wraz z Ezio odkrywają istnienie mapy na odwrocie kart Kodeksu, bez posiadania ich wszystkich. W grze Auditore sam odkrywa istnienie mapy za pomocą Orlego Wzroku, gdy już wszystkie zostały zebrane w biurze wuja Mario.

- Vieri de Pazzi walczy z Ezio za pomocą topora. W grze natomiast walczy za pomocą miecza.


Skrytobójstwa:

- Uberto Alberti ginie przez wbicie ukrytego ostrza w gardło. W grze przyczyną jego śmierci są wielokrotne pchnięcia ostrzem w klatkę piersiową.

- Przed śmiercią Jacopo de Pazzi, Ezio z szacunkiem całuje go w czoło. Chcąc ukrócić jego męki, przebija mu serce, nie gardo, tak jak jest to pokazane w grze.

- Ezio na niektórych ciałach swoich wrogów wycina znak krzyża, np. Dante Moro i Silvio Barbarigo. Prawdopodobnie na znak tego, że należą do Zakonu Templariuszy.

- Wychodząc z Krypty, Ezio jest świadkiem, jak Rodrigo Borgia dokonuje swego żywota po wypiciu trucizny. W grze Asasyn daruje mu życie.

- Ta końcowa scena rozgrywa się w 1503 roku, nie tak jak w grze, gdzie miało to miejsce w 1499 roku.

- Końcowa scena powtórzona jest w następnej powieści pisarza, lecz gdy Ezio wychodzi z Krypty, nie zastaje ciała Rodrigo, tylko porzucone papieskie szaty.

Inne:

- Annetta w większym stopniu przyczynia się do sprawy Ezio. W grze słuch o niej ginie po tym, jak Ezio spotyka Paolę.

- W całej powieści nie ma wzmianki o Orlim Wzroku.

- Vieri de Pazzi trafia kamieniem w czoło Ezio, gdzie w grze ukazane jest uderzenie w prawy kąt jego wargi, które nadaje mu charakterystyczne znamię widoczne również u Altaira i Desmonda. Dodatkowo w książce Ezio obrywa toporem bojowym Vieriego, który pozostawia kolejną bliznę. W grze nie ma na ten temat wzmianki.

- Podczas pierwszej walki między Vierim i Ezio (oraz ich towarzyszami), przeciwnicy posiadają sztylety i miecze (Vieri topór). W grze walczą na pięści, a Auditore swą pierwszą broń otrzymuje dopiero po odkryciu tajemniczego pokoju w biurze ojca. Także pora pierwszej walki między dwoma zwaśnionymi rodami różni się w grze i książce. W pierwszym przypadku jest to popołudnie, a w drugim późny wieczór.

- Kiedy Ezio zmierza do gołębnika, aby odebrać wiadomość dla swojego ojca, odkrywa za nim graffiti: "A KTO PRZYSPARZA WIEDZY - PRZYSPARZA I CIERPIEŃ" i "GDZIEŻ JEST PROROK?". Te informacje nie są przedstawione w grze.

- Podczas egzekucji rodziny Auditore, Petruccio zostaje stracony jako pierwszy, zaraz po nim Federico i na końcu Giovanni. W grze wszyscy zostają straceni jednocześnie. W grze również można zauważyć jedną dodatkową pętlę, która była przeznaczona dla Ezio. W książce jest mowa tylko o trzech.

- Paola szkoli Ezio, zanim zobaczy on ocalałą matkę i siostrę, w grze odbywa się to po spotkaniu rodziny.

- Ezio oddaje zmarłym braciom i ojcu cześć poprzez umieszczenie ich w łodzi i późniejsze podpalenie jej i wypuszczenie w morze.

- W powieści nigdy nie ma wzmianki o Sanktuarium, znajdującym się pod Willą Auditore. Jednakże w powieści Assassin's Creed: Brotherhood to właśnie tam znajduje się tajne przejście, które ratuje mieszkańców przed wojskami Cesare Borgii.

- Maria i Claudia po ucieczce z Florencji zostają umieszczone w klasztorze, gdzie Claudia zostaje zakonnicą (później zmienia zdanie i przeprowadza się do Willi wuja Mario). W grze od razu obie zatrzymują się w Willi Auditore.

- W książce Ezio jedzie na osobnym koniu, zabijając ludzi Borgii podczas podróży do Forli z Leonardo Da Vinci. W grze podróżują razem dyliżansem.

- Dodatkowo, Leonardo miał swoich pomocników-ochroniarzy, którzy uciekli na pierwszą oznakę kłopotów.

- Ludzie, którzy decydują się dołączyć do Zakonu, noszą charakterystyczny dla Asasynów kaptur. W grze są ubrani w ubrania codzienne.

- Książka opisuje wydarzenia z „Bitwy o Forli”, oraz „Stosów próżności”. W grze te dwa rozdziały dostępne są jako DLC na konsole. W wersjach na PC dostępne są od razu.

- Podróż Ezio do Hiszpanii i konfrontacja z Inkwizytorami nie jest opisana w powieści.

- Walka z Checco Orsi różni się od tej znanej z gry. W grze ucieka on na piechotę, natomiast w powieści mknie w dyliżansie razem ze swymi strażnikami. Ezio zabija wszystkich strażników i wykańcza Checco, który w ostatnich chwilach swego życia nie wbija Asasynowi sztyletu w brzuch (jak ukazuje gra), tyko rozcina mu ramię.

- W powieści Girolamo Savonarola został stracony wraz z dwoma innymi mężczyznami: Domenico i Silvestro, którzy byli jego pomocnikami.

- W książce to Machiavelli rzuca nożem, aby rozbroić Savonarolę. W grze robi to Ezio, chyba, że gracz nie przyciśnie w odpowiednim momencie przycisku. Wtedy inicjatywę przejmuje Niccolo.

- Aby zakończyć cierpienia Girolamo, Ezio strzela do niego z ukrytego pistoletu. W grze Auditore rzuca się na niego i zabija za pomocą ukrytego ostrza.- Niektórzy mieszkańcy opuszczają Florencję, gdy Savonarola zaczyna sprawować władzęy. W grze wciąż można spotkać wielu z nich na ulicach.

- Gdy Ezio rozmawia z Minerwą w Krypcie, nie ma wzmianki o Desmondzie lub współczesnych Asasynach, jednak Minerwa informuje Ezio, że treść tej wiadomości nie jest przeznaczona dla niego. Jest on tylko osobą, przez którą przekazuje wiadomość do kogoś innego.

Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (6)

1. slawo343119-03-2012, 03:07czytałem i dodam do tego że wiekszość scen dotyczących marii są pokazane w AC Brotherhood
2. Hikaru21-05-2012, 10:18slawo343 - nie chodziło Ci czasem o Cristine?
3. Sylock521-07-2012, 13:12Tu jest błąd w jednej z ciekawostek: Tu jest napisane, że Mario jest zły na Ezio za to, że podzielił się z Leonardo tajemnicami z Kodeksu, ponieważ nie jest pewien, czy młody wynalazca jest człowiekiem któremu można zaufać. Natomiast w książce jest napisane, że gdy Mario obejrzał jedną z kart kodeksu którą dał mu Ezio, była już przetłumaczona i to przez kogoś innego (wtedy nie znał jeszcze Leonarda), Ezio chciał go kryć, a Mario to uszanował. Każdą znalezioną stronę Mario kopiował, a oryginał przekazywał Ezio, by Leonardo mógł ją rozszyfrować.
4. 6sixtynine9128-07-2012, 13:43Ciekawostką jest jeszcze to że Ezio dowiaduje sie o śmierci Cristiny od Machiavelli'ego w przeciwieństwie do wspomnienie z Brotherhooda gdzie Cristina umiera w ramionach głównego bohatera
5. conor510-09-2012, 09:43super książka polecam!
6. Sakura-chan221-06-2014, 01:01Moim zdaniem ze wszystkich historii Ezia ta jest najlepsza :v

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
010
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: