Zakon Assassin's Creed


Baza danych Animusa 2.0Florencja

Firenze
ACII

Założona przez Juliusza Cezara w 59 r. p.n.e., Florentia, jak nazywali ją Rzymianie, szybko stała się wielkim centurm handlu.

Po złupieniu Rzymu w V wieku, Ostrogoci zajęli miasto. Pod ich rządami było ono nieustannie atakowane przez Bizantyjczyków, którzy zmniejszyli jego populację do mniej niż 1000 mieszkańców. W VI wieku władzę przejęli Lombardczycy, co zakończyło bizantyjskie napaści.

W XIV wieku Florencja miała 80000 mieszkańców, z których 25000 pracowało w przemyśle wełnianym. W 1378 roku, w wyniku buntu klasy niższej, zgrzeblarze przejęli władzę w mieście. Ich postępowa, radykalna demokracja trwała mniej niż 2 miesiące. Po tym czasie klasa wyższa odzyskała władzę, lecz bunt tak przeraził bogatych, że nawet sto lat później rozmawiano o nim szeptem - tak jak dziś rozmawia się o ruchu hipisowskim z lat 60-tych XX wieku.

Po buncie, u władzy znalazła się rodzina Albizzi. Obawiając się wzrostu znaczenia Medyceuszy, rodziny bankierów, szybko zyskującej wpływy we Florencji, Maso i Rinaldo Albizzi uwięzili Cosimo de'Medici i wygnali go w 1433 r. Lecz Cosimo zdobył zakulisowe wpływy i w roku w 1434 powrócił do władzy. Wypędził wówczas z miasta całą rodiznę Albizzi, poza Lucą, który zawsze był wobec niego lojalny. W 1442 r. Luca Albizzi wszedł do Signorii, rządu Florencji, jako Gonfaloniere, zastępując na tym stanowisku starego przyjaciela Cosimo, Ilario Auditore.

Za rządów rodu Medyceuszy w centrum miasta wzniesiono wielkie budynki użyteczności publiczej i wspierano tak wybitnych artystów jak Michał Anioł, Leonardo da Vinci czy Botticelli. Florencja stała się prawdziwą stolicą Renesansu.


Palazzo Pitti
ACII

Palazzo Pitti (Pałac Pittich) miał demonstrować bogactwo Luki Pittiego. W 1472 Luca zmarł w biedzie, pałac był wówczas wciąż niedokończony. Ciężka architektura romańska przypomina urwiste kamienne łuki starożytnych akweduktów cesarskich, wybudowanych wokół Rzymu.


Dzielnica Oltrarno
ACII

Dzielnica po drugiej stronie rzeki, jak nazywają ją florentyńczycy (Oltrarno znaczy dosłownie "po drugiej stronie Arno"). Oltrarno jest jedną z najstarszych części miasta, zamieszkaną przez wielu rzemieślników i liczną społeczność zakonną z klasztoru i kościoła Santo Spirito.

W późniejszym okresie historii Florencji, Medyceusze zakupili pałac Pittich, łącząc go z Palazzo della Signoria i Uffizi siecią tajnych przejść, z których jedno prowadziło na górny poziom Ponte Vecchio. Była to dobra inwestycja, biorąc pod uwagę liczne próby zamachów podejmowane w dobie Renesansu.


Santa Maria Novella

Grobowiec Asasynów

ACII

Santa Maria Novella, pierwsza wielka bazylika Florencji, została konsekrowana w 1420 roku, mimo, że nie była wówczas ukończona. Górną fasadę zaprojektował słynny humanista Leone Battista Alberti, a cały kościół ukończono w 1470 roku.

Korzenie bazyliki sięgają jednak okresu przed krucjatami, kiedy to w tym samym miejscu znajdowało się starożytne oratorium z ukrytym w podziemiach grobowcem. Do dzisiaj nie udało się go odkryć.

A propos, wewnątrz bazyliki znajduje się jeden z moich ulubionych cytatów, wyryto go na symbolu grobowca: "Kiedyś byłem tym, czym jesteś - a tym, czym jestem, ty również się staniesz".


Mercato Vecchio

Glif

ACII

Mercato Vecchio, centrum wszelkich interesów załatwianych we Florencji, zaspokajało wszystkie potrzeby zakupowe miasta. Zgodnie z cytatem Antonia Pucciego, czternastowiecznego poety florenckiego: "Lekarze mieszkali nieopodal, by znaleźć każdego chorego, i były lniane tkaniny, i kupcy lnu, sprzedawcy mięsa i aptekarze".

Mercato powstało za czasów rzymskich na miejscu forum, dopiero w 1030 roku pojawia się pierwsza wzmianka o tutejszym targowisku. Najpopularniejsze były podstawowe towary pochodzące z okolicznych wsi, takie jak zboże, dobrze sprzedawała się też wełna.

Jeśli jednak sklepikarzy nudziły tak przyziemne sprawy, zgodnie z cytatem z Il Panormity, piętnastowiecznego poety: "W połowie ulicy stał wesoły burdel, który można było poznać po samym zapachu".


San Lorenzo

Glif

ACII

San Lorenzo to kościół, w którym grzebano wszystkich di Medici (Medyceuszy), uważa się go za najstarszą świątynię Florencji. Kościół konsekrowano w 393 roku, wówczas stał poza murami miejskimi.

Wewnętrzną fasadę zaprojektował Michał Anioł, podczas gdy Filippo Brunelleschi, twórca kopuły Santa Maria del Fiore, odpowiedzialny był za projekt samej budowli. Umarł przed zakończeniem budowy, kilka z jego projektów zostało gruntownie przerobionych.

Krypta Medyceuszy zawiera niemal pięćdziesiąt grobowców. W założeniu w centrum miał stać Święty Grobowiec z ciałem Jezusa Chrystusa. Nie udało się go jednak wykupić ani wykraść z Jerozolimy, co dowodzi, że nawet bankierzy nie mogą kupić wszystkiego.


Dzielnica Santa Maria Novella
ACII

Ta dzielnica wzięła swą nazwę od kościoła Santa Maria Novella, pierwszej wielkiej bazyliki we Florencji. Znajdują się tu największe targi i stragany na Ponte Vecchio i Mercato na północy.


Palazzo Medici

Kryjówka Templariuszy

ACII

Pałac Medyceuszy został ukończony w 1455 roku przez nadwornego architekta Cosimo de' Medici (Kosmy) imieniem Michelozzo di Bartolomeo Michelozzi. Miała to być prywatna rezydencja rodziny Medyceuszy. Zaprojektowano go zgodnie z wartościami humanizmu, dominującej ideologii Renesansu, która stara się zaangażować widza konstrukcjami wybudowanymi według właściwych proporcji.

Tak przynajmniej brzmi teoria, ale efekt jest trochę inny: z zewnątrz pałac wygląda niepokojąco i odpycha ludzi. Gdyby fasada potrafiła mówić, powiedziałaby: "Cofnij się! To nie jest miejsce dla ciebie! Nie jesteś wystarczająco ważny, żeby tu wejść!"

Wewnętrzne podwórze, które oglądali wyłącznie Medyceusze i ich goście, nie ma w sobie nic z surowości i ostrości zewnętrznej fasady. Zdaje się mówić: "Przybyłeś, witaj w raju!"

W rzeczywistości, Cosimo jednocześnie zaakceptował projekt podwórza i odrzucił wcześniejszy plan Brunelleschiego, dzięki któremu pałac miał mnieć znacznie bardziej otwartą fasadę. Cosimo chciał mieć fortecę Medyceuszy w samym środku Florencji.


Ospedale degli Innocenti

Glif

ACII

Ospedale degli Innocenti (Przytułek dla Podrzutków) został zaprojektowany przez Filippo Brunelleschiego i otwarto go w 1445 roku. Był to sierociniec dla niechcianych dzieci. Najwyraźniej florentyńczycy byli bardzo postępowi - był to pierwszy sierociniec w Europie.

Dzieci zazwyczaj podrzucano w baseniku przed wejściem, ale później ułatwono cały proces, budując obracające się w poziomie koło, w którym niemowlaki przesuwały się w stronę budynku, a rodzice pozostawali poza zasięgiem wzroku.

Niektórzy rodzice nie odrzucali po prostu owoców swojej miłości, tylko zarabali na nich pieniądze. Wiele matek porzuciło swe dzieci po to, by znaleźć pracę pielęgniarki wewnątrz Przytułku i zarabiać na karmieniu swej własnej pociechy.

Personel Przytułku szkolił chłopców w najrozmaitszych profesjach, dziewczynki przyuczano do ról zakonnic lub żon.


Santa Croce

Glif

ACII

Basilica di Santa Croce (Bazylika Świętego Krzyża) to największy franciszkański kościół świata. Znajdują się w nim freski Giotta, a w krużganku kaplica zaprojektowana przez Filippa Brunelleschiego, uważana za jedno z arcydzieł architektury epoki Renesansu.

Według Świętego Franciszka oraz franciszkańskiej interpretacji Biblii, Chrystus nakazał swym wyznawcom przyjęcie ślubów ubóstwa: "Tedy rzekł do nich: nie bierzcie nic na drogę, ani laski, ani chleba, ani pieniędzy, ani dwóch sukien miejcie". Więc... jak właściwie katolicki zakon, który składał śluby ubóstwa i traktował je jako swoją największą wartość, mógł wznieść tak bogaty kościół?

Cóż, w 1322 roku papież ogłosił, że franciszkańskie śluby ubóstwa są niezgodne z naukami Kościoła i że Chrystus w rzeczy samej miał swoje prywatne rzeczy i chciał, by jego wierni również mieli swoje. To oczywiście oznaczało, że franciszkanie od tej chwili musieli gromadzić pieniądze i ziemie, a następnie przekazywać je papieżowi, udowadniając jednocześnie, że interpretacja słów Biblii może być zaskakująco dochodowa (szczególnie, gdy jest się papieżem).


La Rosa Colta

Glif

ACII

La Rosa Colta (Zerwana Róża) otworzyła swe podwoje w 1465 roku i szybko stała się niezbędnym elementem florenckiego krajobrazu. Kobiety pracujące tutaj znane były ze swych wyniosłych manier, znakomicie znały się na sztuce i poezji, jak również na miłosnych igraszkach.

Widok członka Signorii w La Rosa Colta nie należał do rzadkości, czasem nawet trafiali tam Medyceusze.


Dzielnica San Marco
ACII

Pod koniec XV wieku większość budowli w mieście powstawała w San Marco. Ważne miejsca to kościół Santa Croce i Palazzo Medici.Loggia dei Lanzi
ACII

Loggia dei Lanzi została wybudowana w latach 1376-1382 przez Benci de Cione i Simone di Francesco Talenti. Stworzono ją po to, aby w jej wnętrzach zaprzysięgać nowych członków Signorii, grupy władców Florencji.

W szesnastym wieku di Medici (Medycusze) wybudowali na szczycie prywatny balkon dając Florencji wyraźny sygnał, kto tu naprawdę rządzi.


Palazzo Della Signoria
ACII

Arnolfo di Cambio zaprojektował Palazzo della Signoria (znany również jako Palazzo Vecchio) w 1299 roku dla rady władającej Florencją - nazywano ją Signorią.

Signoria składała sie z dziewięciu członków (nazywanych Priori) wybieranych przez gildie miejskie. Każda dzielnica wystawiała po dwóch Priori, a dziewiatkę uzupełniał Chorąży Sprawiedliwości. Członków teoretycznie miał wybierać lud, ale kiedy władzę przejęła rodzina di Medici (Medyceuszy), w wyborach startowali wyłącznie ich przyjaciele. Rządy ludu, acha... jasne.

Ciekawy fakt: wieża na froncie nie stoi w osi pałacu, ponieważ została w niego wbudowana - pochodzi z wcześniejszej budowli. Znajdują się w niej dwie małe cele, w jednej z nich więziony był Cosimo (Kosma) de' Medici.


Kampanila Giotta
ACII

Budowę tej słynnej gotyckiej dzwonnicy Giotto di Bondone (słynny architekt i malarz) rozpoczął w 1334 roku, ale w momencie jego śmierci nie była jeszcze ukończona. Dozór nad budową przejął Andrea Pisano, lecz w 1348 roku zmarł na dżumę zwaną Czarną Śmiercią.

W 1359 roku wieże ukończył Francesco Talenti, który zmodyfikował plany Giotta odnośnie trzech górnych pięter. Powiększył każde z nich tak, aby pasowało do poprzednich zgodnie z perspektywą. Dzięki temu, gdy patrzy się z dołu, wszystkie trzy piętra wydają się być dokładnie tego samego rozmiaru.

Wieżę pokryto białym marmurem z Carrary, czerwonym marmurem z Sieny i zielonym marmurem z Prato. Na szczyt prowadzi dokładnie 414 stopni, być może jest to przepowiednia odkrycia przez Charlesa Messiera Galaktyki Wir dokładnie 414 lat później. A być może wcale nie.


Santa Maria del Fiore

Grobowiec Asasynów

ACII

Santa Maria del Fiore to jeden z największych kościołów w Italii, największy budynek Florencji, który przez wielu uważany jest za pierwsze arcydzieło kultury Renesansu.

Mimo że Arnolfo di Cambio zaprojektował kościół w 1296 roku, budowy kopuły nie rozpoczęto aż do podczątku piętnastego wieku. Cambio od dawna już nie żył i żaden z architektów nie miał pojęcia, jak wybudować tak olbrzymią kopułę - we Florencji zakazane było używanie przypór, a zaprawa murarska potrzebowała kilku dni na związanie.

Ale nie wszystko było stracone. Filippo Brunelleschi, architekt, który został wcześniej pokonany w konkursie na projekt drzwi Baptysterium, powrócił na plac boju, wygrywając konkurs na wybudowanie kopuły. Górował nad Lorenzo Ghibertim, architektem, z którym wcześniej przegrał!

Brunelleschi zaprojektował maszyny, za pomocą których dostarczano cegły robotnikom pracującym nad kopułą i jednocześnie udało mu się wybudować całą kopułe bez użycia krążyny (kostrukcji wspierającej kopułę podczas układania cegieł). Kopułę ukończono w 1436 roku, zużywając na jej konstrukcję ponad 4 miliony cegieł.

Latarnia została dodana po śmierci Brunelleschiego w 1446 roku, podobno są w niej święte relikwie. Krążą również plotki na temat całego grobowca nieznanego pochodzenia, znajdującego się w środku.


Palazzo Auditore
ACII

Budowę Palazzo Auditore ukończono w 1473 roku. Warto zwrócić uwagę na postarzałe kamienie użyte do jej budowy oraz romańskie pilastry. Giovanni Auditore własnoręcznie zaprojektował pałac, wzroując się na szkicach wykonanych przez Leone Battistę Albertiego.

Pałac po wybudowaniu stał się jednym z symboli dzielnicy San Maria Novella. Lorenzo de' Medici (Wawrzyniec Wspaniały) wspominał w 1474 roku w liście wysłanym do Giovanniego, że podziwia fasadę za brak "ostentacyjności".


Casa di Vespucci
ACII

Niepozorną rezydencję Vespuccich wybudował wuj słynnego Amerigo Vespucciego w 1350 roku. Warto zwrócić na nią uwagę - to pierwsza malowana fasada we Florencji - styl, który następnie powielano aż do znudzenia w dzielnicy Oltrarno.


Santa Trinita
ACII

Kościół Santa Trinita (Trójcy Świętej) wybudowano na bazie istniejącej świątyni w 1258 roku. Znany jest ze względu na Cappella Sassetti, kaplicę udekorowaną freskami przedstawiającami sceny z życia Świętego Franciszka autorstwa Domenico Ghirlandaio, malarza słynącego z tego, iż przez krótką chwilę życia był jednym z nauczycieli Michała Anioła.

Santa Trinita była siedzibą benedyktynów z Vallumbrosa, bardzo poważnego zakonu, w którym ślubowano dożywotnie ubóstwo oraz milczenie.

Mimo piękna fresków w Santa Trinita, żaden z mnichów Vallumbrosa raczej ich nie widział, ponieważ ci, którzy opuszczali mury klasztoru, narażeni byli na karę chłosty.


Ponte Vecchio
ACII

Most Złotników łączące brzegi rzeki Arno w najwęższym miejscu. Prawdopodobnie najstarszą konstrukcję wnieźli Rzymianie, ale pierwsze pisemne wzmianki o nim pochodzą dopiero z roku 996.

Dwie poprzednie konstrukcje mostu zostały zniszczone przez powodzie, a obecna powstała w 1345r. Na południowo-wschodnim krańcu budowli postawiono wieżę obronną.

Most składa się z trzech segmentowych łuków. Na centralnej alei zawsze znajdowały się kramy, może wydawać się to dziwne, lecz w okresie Renesansu nie było w tym nic niezwykłego.

Najpierw pojawili się tam rzeźnicy, lecz z czasem wyparli ich jubilerzy, kramy z pamiątkami i niezrównoważeni nastolatkowie przykuwający kłódki do poręczy mostu i wyrzucający klucze do rzeki na znak wiecznej miłości wobec wybranek swego serca. Niestety, nie mają oni pojęcia o tym, że jeszcze przed zmierzchem kłódki zostaną odcięte przez wściekłych policjantów.

I tak to już jest z wieczną miłością.


Dzielnica San Giovanni
ACII

San Giovanni nazwano na cześć świętego Jana Chrzciciela, patrona Florencji. To najstarsza część miasta i centrum administracyjne, w którym znajduje się Palazzo della Signoria. Jeżeli lubisz duże kościoły, idź do Santa Maria del Fiore w północnej części dzielnicy. To ten kościół z wielką kopułą.

  • Data dodania: 08-05-2010
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (5)

1. historyk sztuki09-02-2011, 19:23Pałac Pittich: "Ciężka architektura romańska przypomina urwiste kamienne łuki starożytnych akweduktów cesarskich, wybudowanych wokół Rzymu. " BŁĄD! To jest architektura renesansowa! Najprawdopodobniej zaprojektował go Brunelleschi, ale być może wykonał Alberti (nie można dokładnie ustalić autorstwa), powstał po poł. XV wieku, więc nijak nie może to być romanizm.Pozdrawiam.ps. reszty informacji nie przejrzałam, ale mam nadzieję, że nie ma tam błędów.
2. Wega1010-02-2011, 17:09Pretensje proszę do Ubisoftu, nie zmienialiśmy danych z Animusa. Niemniej dziękuję za cenną uwagę.
3. Ezio 2012108-01-2012, 18:24tu chyba nikt nie zagląda:)
4. J.J26-08-2013, 17:07Thx Wega :)
5. Wyklęty815-03-2016, 23:35Firenze to jedno z lepszych lokalizacji AC

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: