Zakon Assassin's Creed


Ciekawostki w Assassin's Creed: Brotherhood

Ślady prowadzące do Willi Auditore w Monteriggioni

540

Na pewno każdy zwrócił uwagę na ślady, które możemy ujrzeć przed Willą w Monteriggioni, gdy Desmond używa Orlego Wzroku. Jest to niewyjaśniona i wielce intrygująca kwestia, wokół której narosło wiele mniej lub bardziej absurdalnych teorii i podejrzeń. Ślady te mienią się na czerwono, co mogłoby sugerować, że zostawił je ktoś wrogi Asasynom. Wiele osób twierdzi, że pochodzą one z czasów renesansu i zostawili je żołnierze szturmujący Willę. Równie liczna grupa fanów uważa, że przyczyna owego dziwnego zjawiska ma miejsce we współczesności. Według ich opinii ślady mógł zostawić szpieg Templariuszy, który zakradał się do Willi w trakcie sesji Desmonda w Animusie, lub nawet ktoś z zespołu Asasynów, kto faktycznie jest zdrajcą i donosicielem. Można też spotkać się z poglądem, że są to dawne ślady krwi pozostawiona przez obrońców albo zdobywców miasta, tudzież samego Ezio, który był ranny i krwawił podczas odwrotu, gdy kierował się w stronę Willi.

Póki co są to jedynie spekulacje. Nie wiadomo jakie znaczenie mają tajemnicze ślady. Być może po prostu wskazują drogę na tyły Willi, choć równie dobrze mogą odegrać ważną rolę w dalszym ciągu fabuły. Ciekawostką może też być fakt, że ślady znikają przed ostatnim spacerem Desmonda po Monteriggioni.

Wejście do kryjówki na wyspie

540

Kryjówka Ezio, główna siedziba Bractwa, znajduje się na Isola Tiberina. Pływając w wodzie wokół wyspy, można znaleźć cztery wkomponowane w nabrzeżne budowle, łukowate wnęki. Są to wejścia do Kryjówki Asasynów. Aby z nich skorzystać, wystarczy podpłynąć do jednego z nich i rozpocząć interakcję zgodnie z wyświetlającą się instrukcją.

Tatuaż Desmonda

tatuaż - zoom

Desmond, tak jak jego przodkowie, nosi na lewym przedramieniu Ukryte Ostrze. Jego broń znacząco różni się od tej używanej przez Altaira czy Ezio. Jej konstrukcja jest znacznie uproszczona i ogranicza się tylko do klingi, mechanizmu wysuwającego i pasków mocujących ostrze do ręki. Z przyczyn praktycznych nie posiada żadnej skórzanej czy metalowej osłony, dzięki czemu można dostrzec, że Desmond ma na lewym przedramieniu ciekawy tatuaż. Po dokładniejszym przyjrzeniu się, można zobaczyć, że przedstawia ludzką twarz, a w miejscu jej czoła widnieje ptak (możliwe, że orzeł) z szeroko rozpostartymi skrzydłami. Nie wiadomo od jak dawna Desmond ma tę ozdobę. W obu poprzednich częściach gry nie podwijał rękawów swojej białej bluzy, toteż nie można stwierdzić czy miał ów tatuaż zanim wpadł w ręce Abstergo, czy też nie.

Chłopiec

540

W pierwszej sekwencji gry, podczas powrotu do Willi Monteriggioni, wśród witających Ezio mieszkańców można dostrzec małego chłopca, który strojem przypomina członków gildii złodziei. Ciekawostką jest fakt, że tego samego chłopca możemy spotkać w czwartej sekwencji, podczas wykonywania siódmego wspomnienia zatytułowanego "Żywy Ładunek".

Claudia Auditore

Claudia

W czasie wydarzeń przedstawionych w Assassin's Creed: Brotherhood znacząco zmienił się wizerunek Claudii Auditore. Po odblokowaniu wspomnienia "Wniebowstąpienie" w siódmej sekwencji, zarówno strojem jak i uczesaniem zaczęła przypominać Marię Thorpe, czyli kobietę, która pojawiła się we śnie Desmonda (będącym częścią Assassin's Creed II).

Miecz syryjski

Miecz syryjski

W grze występuje wiele rodzajów broni. Warto wśród nich zwrócić uwag na stary miecz syryjski. Nie wyróżnia się on zbytnio parametrami mającymi wpływ na walkę, ale niewątpliwie warto o nim wspomnieć, bo jest w pewnym sensie mostem pomiędzy wszystkimi częściami serii. Używali go zarówno Altair, jak i Ezio. Posąg tego pierwszego, znajdujący się w sanktuarium pod Willą Auditore, również jest uzbrojony w stary miecz syryjski

Rodzaje broni syryjskich:

 • jineta (od XIII w.) — cienka, dwusieczna, prosta klinga, rękojeść bardzo zbliżona do szabli, używana głownie na Półwyspie Iberyjskim
 • saif — wszelkie typy zakrzywionych ostrzy, prawdopodobnie od tego słowa pochodzą europejskie sabre czy szabla
 • shamshir — rodzaj szabli
 • talwar — na dobrą sprawę odpowiednik ciężkiej szabli, z bardzo charakterystyczną rękojeścią
 • jatagan (po XVI w.)
 • shafra lub kusha — nie miecz, a długi sztylet — zagięty, z ostrzem po wewnętrznej stronie łuku
 • jambija — najbardziej popularna forma sztyletu

Stary miecz syryjski przedstawiony w grze Assassin's Creed to saif, długa sieczna broń biała. Wyróżnia się jednosieczną, wygiętą głownią. Klinga szabli może być w części sztychowej poszerzona, czyli mieć ukształtowane tzw. pióro, zaczynające się zazwyczaj wyraźnym uskokiem na tylcu głowni (tzw. młotkiem), rzadziej — poszerzające się płynnie, bez uskoku. W niektórych egzemplarzach tylec pióra może być ostrzony (mówimy wówczas o szabli z piórem dwusiecznym). Przeznaczona do zadawania cięć i sztychów (pchnięć). Wyraźnie różni się od miecza, który charakteryzuje się prostą i obosieczną klingą.

Obraz Leonarda

Po zakończeniu sekwencji ósmej ponownie możemy spotkać się z Leonardo, który opowie nam kolejną nowinkę:

 • Ezio. W apartamentach papieskich panuje zamieszanie. Cesare jest chory, a Papież nie żyje. To twoja sprawka nieprawdaż?
 • Leonardo, przysięgam, że nie zginął z mojej ręki.
 • Świat robi się coraz dziwniejszy. Lepiej zajmę się malowaniem. Pracuję nad małym portretem kobiety. Bardzo mi się podoba.
 • Oby ładna dziewczyna nie odciągnęła cię od tworzenia dla mnie...
 • Nie martw się. Kobiety słabo odwracają uwagę.
 • Chwileczkę, nie rozumiem.

Obraz, nad którym pracował Leonardo była prawdopodobnie "Mona Lisa".

S.P.Q.R

540

Na wejściach do tuneli używanych przez Asasynów do szybkiego i bezpiecznego przemieszczania się po Rzymie widnieje napis SPQR. Rozwinięcie tego skrótu brzmi „Senatus Populusque Romanus”, co z łaciny oznacza „Senat i Lud Rzymski”. W starożytności fraza ta była używana jaka oficjalna nazwa Imperium Rzymskiego. Stąd też litery SPQR umieszczano w wielu ważnych lub symbolicznych miejscach: znaczyło się nimi budowle sponsorowane przez Senat, biło się je na monetach i tatuowano na ramionach legionistów. Skrót ten również widnieje na herbie Rzymu wraz z krzyżem greckim.

Lewitacja

Zapewne niejeden gracz odkrył przypadkiem możliwość lewitacji. Niektórzy uznają to za zwykły błąd w grze, ale trzeba przyznać, że widok Ezio unoszącego się nad Rzymem jak kukiełka na niewidzialnych sznurkach jest bardzo interesujący. Efekt ten można wywołać samemu: należy stanąć na jakimś kominie, wybrać pięści jako broń, namierzyć cel (F) i jednocześnie wcisnąć i przytrzymać przód (W), spację, shift i prawy przycisk myszy. Za pierwszym razem może się nie udać, po prostu trzeba próbować. Już w trakcie lewitacji można poruszać tylko rękami Ezio. Jak to wygląda, można zobaczyć na poniższym filmiku pokazowym.

Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (128)

114. Nipolus112-07-2012, 17:17adamikmik2 troche ubarwiles ten filmik z gry.Nie jest on na koncu tylko w przedostatnim wspomnieniu,Lucy nic nie mowi, a Vidic nie pyta sie czy Desmond jest gotowy sie przylaczyc do templariuszy.Oto link do filmiku http://www.youtube.com/watch?v=xQnXhhKowv0
Kurtyna sie rozsuwa 09:13 min
115. szczureks14-07-2012, 00:23Cześć wszystkim, gdy grałem teraz w assassin's creed brotherhood po raz trzeci to odkryłem, że gdy mamy drugą i trzecią misję Cristiny to można wejść we Florencji do pracowni Leonarda i gabinetu Giovanniego Auditore. Sorry jak coś już takiego było, nie wiem o tym.
Ps. najlepiej to sprawdzić w drugiej misji Cristiny
116. ezio1999-99-99502-08-2012, 11:28Ja jakoś też lewitowalem też bylem nie widzalny i troche ucieło mi kaptur.
117. Enja421-08-2012, 22:33Co do tych śladów - według mnie była to Lucy. Kiedy Desmond pierwszy raz wychodzi z kryjówki, idąc za tymi śladami dotarłam właśnie do niej.
Chociaż, gdy dowiedziałam się z wiadomości którą dostała, że zostało potwierdzone iż Rebecca jest Templariuszką, trochę zbiło mnie to z tropu. Ale nawet na końcu gry "Ta, która Była Przed Nami" mówi o krzyżu, który przeszkadza Lucy w przejściu gdzieś z Desmondem. A jak wiadomo, krzyże na swoich ubraniach nosili Templariusze :)
118. altair1191622-08-2012, 12:42Enja, Shaun jest znany ze swoich docinek i ta wiadomość o Rebece t kolejna z nich.
Ostatnio naszła mnie ochota na ponowne przejście ACB i ogarnąłem, że na początku każdej sekwencji jest wiele ciekawostek poukrywanych w czasach współczesnych (chodzi mi oczywiście o rozmowy). Oto przykłady: Des rozmawiający z Lucy przy świetle księżyca, ciekawostki Shauna na temat Cesare, Des wsuwający hamburgera (mam screena tego stołu), Rebeca przyznaje się, że jest wege. Jakby ktoś miał jakieś info na temat pozostałych takich informacji to fanie byłoby gdyby się nimi podzielił (ja niestety trochę za późno się za to wziąłem i odkrywałem dopiero od 8 sekwencji)
119. 123123-12-2012, 16:06Na niektórych budynkach są małe herby (chyba medyków).Ktoś to jeszcze widział? Raz widziałem na Zamku Świętego Anioła.Trzeba poszukać ich w rogach murów na tych niby budynkach gdzie chodzą kusznicy.
120. klm25-01-2013, 18:54wiecie coś może o głosach księdza odprawiającego msze w Koloseum ?
121. Wilczek01-03-2013, 00:14Cześć wszystkim! Mam prośbę do Was. W Brotherhood nie zapisuje mi się gra, ba, nawet profil się usuwa/nie zapisuje, proszę o pomoc!
122. matrix102502-07-2013, 12:53Jeśli chodzi o to że Lucy nie może przejść z Desmondem bo krzyż przeszkadza to tak nie było bo Minerwa powiedziała że Desmond sam musi dokonać wyboru bo nie widzą Lucy ponieważ krzyż zasłania. Wiem bo przechodzę ACB 4 raz
123. Tahu526-07-2013, 14:00Kiedy ostatnio przechodziłem ponownie AC: B zauważyłem, że na początku gry nie ma tych śladów prowadzących do willi. Pojawiają się dopiero później, a pod koniec gry znowu znikają. Moim zdaniem jakiś agent Templariuszy ich obserwował. Twierdzę tak, ponieważ ślady prowadzą od krat pod symbolem asasynów do willi i z powrotem. Zapewne pod kratami ma swoją kryjówkę.
124. Darth Destruktor26-07-2013, 15:43Ślady należą do Lucy, która zdradziła Asasynów.
Tatuaż Desmonda przedstawia Juno.
A medja milczo ;_;
125. (usunięty)15-10-2013, 15:03możliwe że te ślady prowadzą do misji albo to po prosu bug
126. ¤ Rzulf8302-11-2013, 12:46apropos czerwonych śladów we współczesnym Montereggioni na stronie http://assassinscreed.wikia.com/wiki/Monteriggioni w ciekawostkach dot. Brotherhood jest wzmianka: "Darby McDevitt and Falko Poiker explained in an interview that the trail was intended to help players find their way back to the Sanctuary, though its red color was an oversight." czyli to miał być po prostu drogowskaz a kolor czerwony był niedopatrzeniem twórców x)
127. bartekk30-12-2013, 21:58ja miałem tak że spadłem pod rzym przeciwnik mnie zrzucił z budynku złapałem się i znowu opuściłem i wtedy właśnie zamiast spaść na ziemię spadłem pod nią byłem w wodzie a ludzie nad mną chodzili i nikt mnie nie widział
128. leo11126-02-2014, 18:48Wie ktoś jak zrobic ten bug z lataniem na x box? Bo ja prubuje i sie nieda

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: