Zakon Assassin's Creed


Asasyni z Alamutu


Asasyni z Alamutu - Dodatek 2 - Cykliczny czas w izmailizmie

Izmailici przypisywali wielkie znaczenie liczbie 360 000. Utrzymywali, że czas trwania wszechświata to 360 000 x 360 000 lat. Dla zwykłego czytelnika może zdawać się to zaledwie po prostu dużą liczbą, być może wybraną z góry, by zrobić wrażenie swoim ogromem. Jednak nie ma nic przypadkowego w symbolice izmailitów, zatem skąd się wzięła ta liczba?

W tekście zwanym Haft Bab (Siedem Bram) znajduje się ważna wskazówka, która mówi, że w ciągu 360 000 lat nieba zataczają pełne koło i – jak z tego wynika – historia się powtarza. Ta liczba ma zatem pewne powiązanie z astronomią. Było pewne ezoteryczne społeczeństwo w islamie w tym czasie znane jako Bracia Czystości, które również wymieniało tę liczbę. Mówili, że uzyskali ją z tablic Sindhinda. Sindhind to indyjskie astronomiczne dzieło stworzone w 628 roku przez Brahmaguptę i sprowadzone do Bagdadu w 771 roku. Mamy zatem bezpośrednie połączenie między kosmologią izmailicką a hinduską. Ale skąd Hindusi wzięli liczbę 360 000?

By to odkryć, musimy bliżej przyjrzeć się samej liczbie. Liczba ta to oczywiście wielokrotność 60; 60 x 3 600 = 216 000, a 216 000 x 2 = 432 000. Dostaliśmy teraz bardzo znaczącą liczbę, która pojawia się w najbardziej zaskakujących miejscach. Na przykład Berossos, babiloński kaznodzieja, piszący po grecku około 280 lat p.n.e., podaje listę 10 mitologicznych królów, których łączne panowanie wynosiło 432 000 lat. Sumeryjski tablet podaje podobną, ale nie identyczną listę królów, których łączna liczba lat w tym przypadku wynosiła 456 000. Bardzo podobną listę znajdziemy w Księdze Rodzaju, i wyraźnie widać, że autorzy wszystkich tekstów opierali się na wspólnych przekazach.

Znów, w pewnych indyjskich tekstach (Mahabharata i Purany), które prawdopodobnie zostały napisane po 400 roku n.e., ale zawierają starszy materiał, znajdujemy pomysł czterech yuga – wielkich cykli mitycznego czasu. Czas trwania yuga to 1200 Boskich Lat. Jeden Boski Rok to 360 ziemskich lat, a 1200 x 360 = 432 000.

Te zbiegi okoliczności nie mogły być przypadkowe; musiało być wspólne źródło. Zdaje się, że była to Mezopotamia. Sumeryjczycy byli zafascynowani astronomią, a astrologia mogła pochodzić z Sumerii. Podstawą obliczeń sumeryjskich jest 60, nazywane soss. Były tam także ner (600) i sar (3600); Wielki Sar to 3 600 x 60 = 216 000, połowa z 432 000. Najwyraźniej w tej liczbie jest cos ważnego i specjalnego.

Tak naprawdę jest to związane ze zjawiskiem znanym jako dokładność równonocy. Jeśli obrócisz wierzchołek, okaże się, że nie zostaje dokładnie w górze; zamiast tego szczyt (i czubek) zatacza małe koła, więc gdyby punkt, wokół którego się obraca, był zanurzony w atramencie, narysowane zostałoby koło na kartce papieru. Oś ziemi również rysuje koła tego typu, ale bardzo wolno, pełny obrót zajmuje jej około 26 000 lat. Jest to platoński "Wielki Rok".

Dla obserwatorów z Ziemi ten powolny obrót powoduje widoczne przesunięcie względnego położenia gwiazd i planet, w konsekwencji także widoczną pozycję Słońca w Zodiaku (jak to zauważono, znak Zodiaku jest nad horyzontem tuż przed wschodem słońca). Przez bardzo długi czas słońce zdaje się "cofać" w Zodiaku. Długość czasu, przez jaki słońce przebywa w konkretnym znaku, to około 2 200 lat. W czasach Chrystusa przesunęło się ono z Barana do Ryb (i niemal pewne jest, dlaczego symbolem Chrystusa dla wczesnych chrześcijan była ryba); później przesunie się z Ryb do Wodnika, stąd "Era Wodnika".

Odnoszące się do tego widoczne przesunięcie słońca to przesunięcie w czasie przesilenia letniego i zimowego oraz równonocy; stąd opis tego zjawiska jako dokładność równonocy.

Czas trwania Wielkiego Roku to tylko mniej więcej 26 000 lat. Bardziej precyzyjnie to 25 920 lat. Ale 25 920 / 60 = 432.

Widząc to wszystko, ciężko uniknąć wniosku, że sumeryjskie zainteresowanie liczbą 60 (które przetrwało w naszych 60 sekundach w minucie i 60 minutach w godzinie) zostało zaczerpnięte z ich świadomości o dokładności równonocy – zjawisku, któremu najwyraźniej przypisywali głębokie znaczenie. Wszystkie znane tablice mnożenia z Nippuru, Sippuru i Ashurbanipalu są, według Josepha Campbella, oparte o liczbę 12 960, która stanowi połowę Wielkiego Roku, 25 920. Co więcej, sumeryjski rok (poza pięcioma dniami festiwali) składa się z 72 tygodni, każdy po 5 dni; a 72 x 360 = 25 920.

Z tych faktów wynika niemal na pewno, że Mezopotamczycy wiedzieli o dokładności równonocy. W Hamlet's Mill Santillana i Von Dechend sugerowali, że starożytni byliby pod wielkim wrażeniem tej wiedzy, i chociaż wiele twierdzeń ich autorów zdaje się być dla mnie naciąganych, myślę, że w tym wypadku mogą mieć rację. W czasie, kiedy powszechnie wierzono, że zdarzeniami na ziemi rządziły gwiazdy, z tego odkrycia wynikało, że niebiosa najwidoczniej obracały się powoli i nieustannie, jak gigantyczny młyn mielący los ludzkości. "Boże młyny mielą powoli, ale mielą niezwykle miałko." Oznaczało to, że nic na ziemi nie będzie trwało wiecznie, bo ostatecznie zmieni się konfiguracja gwiazd, a wraz z nią zmieni się los ludzkości. Jednak można wywnioskować, że słońce w końcu zatoczy pełny krąg po zodiaku i powróci do punktu wyjścia, i w tym czasie historia zacznie się powtarzać. Czy są to podstawy starożytnych wierzeń w wieczną powtarzalność? W każdym razie, izmailicki nacisk na liczbę 360 000 teraz ma sens; nie była to liczba ustalona z góry ani przypadkowa, ale pochodziła ze skomplikowanej struktury starożytnej kosmologii i astrologii.

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 17-06-2010
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (1)

1. Wyklęty830-01-2016, 13:32To ja już rozumiem, dlaczego ta 7 jest taka szczególna i przy tym liczba 360 000 :)

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: