Zakon Assassin's Creed


Ukryte Ostrze

Przez wiele lat ukryte ostrze było naszym wiernym kompanem. Niektórzy mogliby powiedzieć, że to ono nas definiuje – i nie pomyliliby się bardzo. Bez ostrza nie odnieślibyśmy tak wielu sukcesów.

Ukryte ostrze jest ikoną serii Assassin's Creed. Używane jest zarówno do skrytobójstw, jak i do regularnej walki. O ile potrafimy go dobrze używać, staje się najpotężniejszą z broni, jakimi dysponujemy. Jest to wąskie ostrze długości sztyletu połączone z karwaszem i rękawicą. Zazwyczaj pozostaje schowane, ale właściciel specjalnym ruchem ręki może je wysunąć. Prawdziwa metoda wysuwania ostrza nie jest znana, wiadomo tylko, że między średniowieczem, a renesansem ulepszono je tak, że nie było więcej potrzeby odcinać sobie serdecznego palca żeby je używać.

Ezio

Do skrytobójstw możemy go wykorzystać na kilka różnych sposobów. Najczęściej jednak wybieramy tylko, czy zamierzamy to zrobić naprawdę skrycie, czy szybko. Przełączając miedzy trybem wysokiej i niskiej aktywności możemy albo po cichu zabić wroga tak, że nikt tego nie zauważy, do czasu, gdy delikwent upadnie na ziemię, lub wykonać szybkie, efektownie wyglądające zabójstwo, które jednak będzie widoczne dla każdego w pobliżu. W ACII dochodzą kolejne możliwości. Możemy dokonywać zabójstw z powietrza zeskakując na żołnierzy, a także podczas wspinaczki, ściągając przeciwnika z krawędzi budynku. Są to jednak zabójstwa wysoko profilowe, więc zwracają uwagę. Żeby tego uniknąć, można zabić wroga z ukrycia, siedząc na ławce, wbijając ostrze w ciało oponenta i sadzając go na swym miejscu. Podobnie ze stogu siana, przechodzący strażnik może zostać zadźgany i wciągnięty do środka.

Ostrze może jednak służyć także do zwykłej walki. W pierwszej odsłonie gry możemy go używać jedynie do dobijania przeciwników i kontrowania ciosów wroga, co niesie jednak sporo trudności, gdyż czas, w którym możemy to zrobić jest niezwykle krótki. W sequelu jednakże możemy już używać ostrza, a później dwóch jak normalnej broni, tnąc i kłując tych, którzy odważą się podejść za blisko do naszego asasyna. Kontrowanie też jest już dużo łatwiejsze. Broń ta stała się tak zabójcza, że przy dobrym zgraniu można wybić do nogi cały oddział strażników nie otrzymując ani jednego ciosu.

Ostrza w ACII i AC: Bh otrzymują kilka ulepszeń, co czyni je jeszcze bardziej zabójczymi. Najmniejszym z nich jest dodanie drugiego, siostrzanego HB do poprzedniego. Dalej robi się ciekawiej. W jednym z nich zamontowany zostaje mechanizm umożliwiający dostarczenie trucizny do ciała przeciwnika, tak, że ten tego nie zauważy. Nowością jest również ukryty w broni pistolet strzelający pociskami muszkietowymi. Każde z tych usprawnień zostało wymyślone przez Altaira i opisane przez niego w Kodeksie. Nie wpadł on na pomysły sam, jak je ulepszyć, wykorzystał wiedzę zawartą w Jabłku - Fragmencie Edenu. W AC: Bh do tychże nowości dochodzi jeszcze druga broń palna i wyrzutnia zatrutych strzałek. Ostrze było systematycznie ulepszane, w AC II zajmował się tym sam Leonardo da Vinci, odszyfrowywał on najpierw kartę z Kodeksu i w oparciu o oryginalne ostrze, które Ezio znalazł w skrytce swojego ojca usprawniał je, on też wykonał drugie ostrze dla Ezio. Truciznę z ostrza można było dostarczać do ciała ofiary poprzez wyżłobienie zrobione w ostrzu, musiało być ono wykonane idealnie zgodnie z opisem, żeby nie osłabić konstrukcji broni i nie sprawić, żeby była krucha. Kolejne ulepszenie to pistolet na kule muszkietowe, w tamtych czasach było nie do pomyślenia, żeby zrobić broń palną tak małej wielkości, takie narzędzia zagłady były już znane, ale były ogromne i miotały wielkimi pociskami. Leonardo wspomina nawet o tym, że broń jest „wielkości kolibra”. Dalej do tego ulepszenia dodał możliwość wystrzeliwania zatrutych strzałek.


Ostrze z hakiem

540

Ostrze z hakiem to przypominający ukryte ostrze mechanizm, pozwalający szybko przemieszczać się po mieście po linach; sprawdza się także podczas wspinaczki, dzięki niemu Asasyni mogą łapać się najdalej wysuniętych krawędzi. Jest to również doskonała broń, która otwiera przed nami nowe możliwości w walce. Mechanizm ten składa się z przypiętego do karwasza ostrza zakończonego hakiem, który z kolei przypomina dziób orła. XVI-wieczni Asasyni z Konstantynopola nie wyobrażają sobie normalnego funkcjonowania bez takowego wyposażenia. Gdy tylko Ezio zjawia się w mieście, otrzymuje ostrze z hakiem od Yusufa Tazima, który uczy go jego obsługi i zastosowania w terenie.


Obrotowe ostrze

540

Obrotowe ostrze było używane przez Connora w czasach Rewolucji Amerykańskiej. Otrzymał je od swego przyjaciela i mentora Achillesa Davenporta. Używał ich on podczas swoich walk, gdy sam walczył dla Zakonu. Lewe ostrze ma mechanizm osiowy, który pozwala obrócić ostrze tak, aby móc go używać jak sztyletu. Ten sposób trzymania broni pozwala na jej lepsze wykorzystanie w defensywie. Pozwala także na używanie go do skórowania zwierząt, co przyspiesza proces, gdyż nie jest wymagane wyciąganie innych broni. Obrotowe ostrze zostało zaprojektowane tak, aby można je było odczepić i używać jako zwykłego noża. Mimo nowego mechanizmu ostrze można używać też w tradycyjny sposób, dzięki czemu nadal można go wykorzystywać podczas wykonywania podwójnych, cichych zabójstw. Gdy jest używane w walce, można nim zarówno dźgać, jak i ciąć. Connor nauczył się również używać ostrza w połączeniu z jakąkolwiek bronią dzierżoną w drugiej ręce.


Ciekawostki:

 • Desmond używa w XXI w ukrytego ostrza, podobnego do tego należącego do Ezio, ale przymocowanego tylko za pomocą skórzanych pasów, bez karwaszy i rękawicUkryte ostrze
 • Pierwszym, udokumentowanym historycznie, asasynem używającym ukrytego ostrza był Dariusz, którego posąg znajduje się w Sanktuarium rodu Auditore. Zabił on za jego pomocą Xerxesa, króla Persji. Nota bene pieczęć Dariusza ma wymalowane HB.
 • W pierwszej części AC używanie ostrza wiązało się z koniecznością usunięcia serdecznego palca. Jednakże Malik i inni asasyni z Masjafu posiadali HB i nie utracili żadnego ze swych palców.
 • Prawdziwy mechanizm zwalniający ukryte ostrze nie jest widoczny na rękach Altaira ani Ezio, nawet, gdy nie używają oni rękawic.
 • Według Kodeksu liczba tej broni jest ograniczona z powodu trudności w zdobyciu metalu, z którego zostały one wyprodukowane. Metal ów był wykonany zgodnie z instrukcjami zawartymi w Jabłku, więc ta technologia była znana Tym, Którzy Przybyli Przed Nami. Altair po wykonaniu ostrzy starannie selekcjonował osoby, które miały je dostać, nieliczni dostąpili zaszczytu noszenia jednego, jeszcze węższą grupę stanowią ci, którzy otrzymali dwa.
 • Ostrza podobne do tych z AC można zobaczyć w wielu filmach i grach, miedzy innymi w nowym G.I. Joe: The Rise of Cobra, lub Smokin' Aces.
 • Swego czasu Ubisoft, jako przedmiot kolekcjonerski rozdał pomiędzy wylosowane osoby kilka ostrzy - replik ostrza Ezio, były one niesprawne, gdyż nie miały mechanizmu wysuwającego.

Współcześni Asasyni do obezwładniania przeciwników używają "ostrza" z taserem, oto jak wygląda ten wynalazek:

540

Nasi użytkownicy zafascynowani tą bronią próbowali zrobić własne wersje:

540"Ukryte ostrze domowej roboty
 • Data dodania: 28-02-2011
Książka Assassin's Creed: Czarna bandera wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (354)

340. majkel9419608-05-2014, 11:52no zabaweczka fajna, widziałem masę projektów w "wersji domowej". Choć oczywiście nie ma co się dziwić :P Sam taki chciałbym
341. jkl21-05-2014, 15:20Altair nie miał palca bo HB było tak zrobione że potrzeba było ten palec uciąć
zobaczcie w AC2 tam gdy Leonardo daje naprawione ostrze Ezio mówi że w schemacie jest napisane o ucięciu palca lecz Leonardo zmodyfikował ostrze nie jest to konieczne
342. Zekori03-06-2014, 22:00Jestem dziewczyną, to prawda ale lubię Assassin's Creed... Tylko nie wiem jak trzeba rozumieć ich motto...: Nic nie jest prawdziwe, wszystko jest dozwolone. - Myślę że to taki wyraz mądrości ale nie można tego rozumieć dosłownie...
343. Kuba Kenway309-06-2014, 20:12To najlepsza broń Asasynów (oraz szabla i tomahawk)
344. robi99956315-06-2014, 21:36@Zekori: Nic nie jest prawdziwe znaczy, że każdy widzi świat inaczej, czyli nie ma uniwersalnej prawdy dotyczącej tego, jaki on jest. Wszystko jest dozwolone, czyli sami decydujemy o swoim losie, ponosząc konsekwencje wszystkich swoich czynów. Mam nadzieję, że teraz koleżanka już to zrozumie.
345. Dragon12345317-06-2014, 14:33wie ktoś jak zrobić własne ukryte ostrze?
346. runereader1017-06-2014, 14:37@Dragon12345: sam nie zrobisz, musisz ukraść siostrze.
347. robi99956318-06-2014, 12:06@Dragon12345: Może i tak, a może i nie. Biały czarodziej będzie wiedział ;)
348. john24108-07-2014, 11:37Mógłbyś dodać coś na temat ukrytego ostrza z ACU.
349. AssassynAuditore508-07-2014, 14:25Brakuje modyfikacji ostrza, Arno-Phantom blade
350. DeadExit1008-07-2014, 15:17@AssassynAuditore: Nie tylko tej wariacji ostrza brakuje. Można by też dodać wiele innych brakujących...jak np. switch blade łowcy z AC:B lub potrójne ostrze Abraz Mira z AC: Brahman.
351. AssassynAuditore508-07-2014, 23:40@DeadExit : To dlaczego administracja tego nie dodała ? :(
352. DeadExit1009-07-2014, 00:26@AssassynAuditore: akurat uzupełnieniem tego artykułu oraz tego o Animusie zajmuję się już od jakiegoś czasu. Trochę cierpliwości, napisanie sporego uaktualnienia wymaga trochę pracy i czasu, którego nie zawsze jest pod dostatkiem, a zwłaszcza jak się pracuje i studiuje...
353. Assasinationdeat18-07-2014, 10:14Zrobiłem prawie ukryte ostrze z bratem. Mam mechanizm tylko próbuje zamontować jeszcze kuszę. I fajny znak na ostrzu
354. DarthDestruktor1020-07-2014, 09:13@Assasinationdeat: @Dragon12345: Nie udzielamy tu takich informacji.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2014 zakon-ac.info
12194
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#19:
 1. FIFA Polonia
 2. Zakon Assassin's Creed
 3. Marvel Comics
 4. Markolf
 5. Need For Speed
wygraj płytę GIGABYTE dla gracza