Zakon Assassin's Creed


Taktyki w trybie multiplayer AC: Brotherhood

Ogólnie rzecz biorąc

Każdy gracz prędzej czy później wypracowuje swoją własną strategię i styl gry w Assassin's Creed: Brotherhood. Ten niewielki poradnik jest przeznaczony zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy chcą dopracować swoje umiejętności. Zostaną w nim omówione strategie dla poszczególnych trybów gry, oraz przytoczone ogólne porady. Z góry zakładam, że jesteś zaznajomiony z nazwami i działaniem poszczególnych umiejętności, atutów i serii, toteż nie będę się w nie zagłębiał.

Spiesz się powoli

Może to jest wyświechtany frazes, ale taka jest prawda. Szaleńczym bieganiem i mordowaniem wrogów w zatrważających ilościach niczego nie zdziałasz. Będziesz zdobywać zwykle sto, czasem (jeśli masz szczęście) dwieście punktów. W tym czasie inni gracze będą dostawać kilkaset punktów (przeważnie czterysta do sześciuset) za jedno zabicie. I co z tego, że będą zabijać dwa razy wolniej, skoro ich wynik punktowy będzie dwa razy większy? Zastanów się nad tym. Oczywiście nie zakazuję biegania w ogóle. Kiedy twój cel jest daleko, chcesz szybko się przemieścić o sporą odległość lub (zwłaszcza) jeśli ktoś cię ściga, sprint jest wskazany. Powtarzam - tylko jeśli celu nie ma w zasięgu wzroku!

Bądź ostrzem w tłumie

Asasyni jednak mieli łby na karku, skoro wymyślili takie powiedzonko. Jak tego dokonać? Kamuflażem. Wtapianie się w tłum jest najbardziej efektywnym sposobem uniknięcie wykrycia. Nawiasem mówiąc, zabójstwo z ukrycia zapewnia nielichą premię punktową, więc warto się czasem wysilić i poczekać na grupkę NPCów. Do wtapiania się w tłum przydatne są dwie umiejętności: Przebranie i Przemiana, oraz atut - Kameleon. Pokrótce wyjaśnię co należy robić. Mając Przemianę, wchodzisz między postaci, wśród których co najmniej (!) jedna wygląda tak jak ty i używasz umiejętności. Voila! Teraz, o ile będziesz po prostu poruszał się z grupą (i nie zdradzisz swojej obecności, robiąc jakąś głupotę), masz ogromną szansę na uniknięcie wrogiego ostrza.

Przemiana jest z jednej strony bezpieczniejsza, a drugiej nie bardzo. Widząc grupkę identycznych postaci, gracz jest prawie pewien, że między nimi jest jego cel. Jedynym wyjątkiem jest użycie Przemiany i opuszczenie tej grupki NPCów, co może wprowadzić niezłe zamieszanie, lecz niewielu to praktykuje. Jednakże chowając się wśród czterech innych postaci, mamy szanse cztery do pięciu, że wróg chybi, a to niemało.

Na koniec o Kameleonie. Jest to umiejętność bierna, więc przydatna, jeśli zużyliśmy już te aktywne. Jednakże daje tylko pół na pół szans na ocalenie, więc w obronie sprawdza się tylko jako zdolność pomocnicza, tak na wszelki wypadek. Nie mówię, że jest nieprzydatna, bo parę razy ocaliła mi tyłek, ale nie powinno się ograniczać tylko do niej.

multiplayer

Requiescat in Pace

Skrytobójstwo jest sztuką, którą można uprawiać na wiele sposobów. Jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. Najłatwiej jest podejść do celu w trybie Incognito i od razu zakończyć jego żywot. Bardzo przydatna jest funkcja zaznaczania celu. Zaznaczenie to znika kilka sekund po utracie kontaktu wzrokowego z nim, lecz pozwala w miarę szybko ten kontakt uzyskać - wiesz w którą stronę i jaką drogą pobiegł twój cel. Poza tym, jeśli powyżej trzech sekund pozostaniesz w zasięgu ręki swojego celu i dopiero wtedy go zabijesz, dostaniesz dodatkowe punkty za Skupienie (i to niebagatelną sumę - 150!).

Jak już mówiłem, opłaca się wykonywać zabójstwa z ukrycia. Najłatwiej jest to zrobić podczas wtapiania się w grupkę NPCów - czekasz na okazję i zabijasz cel przebiegający obok. Trudniej jest to zrobić będąc w stogu siana lub siedząc na ławce, gdyż ma się nieco mniejszy zasięg i zerową mobilność. Kolejną sztuczką są morderstwa akrobatyczne. Trudne do wykonania, lecz bardzo opłacalne. Do nich należy m.in. zabójstwo z belki, z krawędzi, z powietrza itp. ciężko jest je wykonać w trybie Incognito, gdyż wspinaczka zdradza twoją obecność. Najlepiej jest obrać sobie punkt i poczekać w nim na swój cel. Oczywiście nie za długo, by nie narażać się niepotrzebnie.

Popularną umiejętnością służącą do nabijania punktów jest Trucizna. Musisz trochę poczekać, aż ją zdobędziesz, ale warto. Nie można przy jej pomocy wykonywać zabójstw akrobatycznych, lecz doskonale sprawdza się przy skrytobójstwach. Jej największą zaletą (oprócz dodatkowych 200 punktów) jest dyskrecja. Używając jej poprawnie nie ujawniasz swojej obecności, co, jak sam rozumiesz, daje ogromną przewagę. Wadą natomiast są 3,5 sekundy, jakie dzielą ofiarę po zaaplikowania trucizny od zgonu. Radzę ci zdobyć Wolną Truciznę, gdyż używając jej dostajesz 300 punktów, ale będziesz musiał czekać 6 sekund, zanim zacznie działać. Aha, zapomniałbym - jeśli ktoś przechwyci twój zatruty już cel, będziesz musiał obejść się smakiem. Marna nagroda pocieszenia wynosząca (w sumie za zabicie!) bodajże 50 punktów jest mało satysfakcjonująca.

Co jednak zrobić, gdy cel cię zdemaskował i ucieka? Gonić go, to chyba jasne. Nie będę pisał o tym, że pościg to pojedynek umysłów i umiejętności graczy, że jest niezmiernie emocjonujący (choć nie opłaca się do niego doprowadzać, bo traci się cenny czas). Skupię się na tym, jak dorwać zbiega. Po pierwsze - zaznacz wroga. Dzięki temu łatwiej będzie ci za nim biec. Nie zapominaj jednak o kierowaniu postacią! Przypadkowe wbiegnięcie na ścianę lub przechodnia może zaprzepaścić twoje szanse na wygraną. Bardzo przydaje się znajomość topografii mapy. Dzięki niej błyskawicznie odnajdziesz alternatywną drogę, gdy cel użyje Łamacza Pościgu. Sprintuj, jeśli masz Przyspieszenie użyj go na w miarę prostym odcinku drogi. Unikaj przechodniów lub odpychaj ich, lecz pamiętaj - odpychając wytracasz prędkość! Jeśli straciłeś cel z oczu, a powinien być na widoku, to zapewne oznacza, że się ukrył lub zakamuflował. Spójrz na radar. Jeśli jest jakiś stóg siana we wskazywanym kierunku, sprawdź w nim (nie wskakując doń, tylko naciskając przycisk zabójstwa obok niego). To samo tyczy się ławek i grupek NPCów. Jeśli wahasz się, którą z postaci zaatakować, nie stój obok nich, bo niepotrzebnie narażasz się na Ogłuszenie. Na koniec przestrzegam przed używaniem Ukrytego Pistoletu. Po prostu nie opłaca się. Używając go nie dostajesz żadnych bonusów, więc kontrakt jest wart tylko 100 punktów. W ostateczności ta umiejętność może się przydać, gdy zostałeś zauważony i twój cel ucieka, wtedy rzeczywiście - punktów tyle samo, a gonić nie trzeba.

multiplayer

Stała czujność!

W większości przypadków można się zorientować, czy zaobserwowana postać jest sterowana przez komputer, czy przez gracza. Często gracze zdradzają się klucząc nazbyt, używając umiejętności, biegając, uparcie podążając w twoim kierunku itp. Czasem są to niuanse dostrzegalne tylko przez doświadczonych graczy: lekkie drgnięcie, trwające ułamek sekundy zerwanie się do biegu, zboczenie z kursu wyznaczonego przez grupę. Rzadko natomiast zdarzają się mistrzowie kamuflażu. Są to osoby tak obeznane z mapą, trasami i zachowaniem NPCów, że nie sposób ich odróżnić od tłumu, aż do chwili, kiedy jest już za późno. Nie przeraź się jednak, to się nieczęsto zdarza. Po prostu obserwuj swoje otoczenie, rozglądaj się, co chwila obracaj widok (ale staraj się nie zmieniać kierunku ruchu!) i wypatruj anomalii w zachowaniu innych.

Wróg w zasięgu wzroku

Kiedy już zauważysz przeciwnika, masz dwie opcje. Jeśli cię nie widzi, lub jesteś dobrze zakamuflowany, możesz poczekać, aż się zbliży. Wtedy używać Bomby Dymnej, Wyciszenia lub Petard i Ogłuszasz gościa. Dwieście punktów piechotą nie chodzi. Możesz jeszcze użyć Przynęty, ale jest to ryzykowne. Może się udać, może się nie udać, zwłaszcza jeśli wróg zauważy cię podczas używania tej umiejętności.

Jeżeli jednak twój prześladowca cię zauważył i (w miarę) jawnie zmierza w twoim kierunku, możesz jeszcze ratować się ucieczką. Znowuż przydatne są Bomba Dymna i Petardy, lecz także Przyspieszenie, z oczywistych względów. Uciekając nie biegnij w prostej linii. Zakręcaj, używaj elementów otoczenia, "Łamaczy Pościgu", wjeżdżaj na dachy i zeskakuj z nich jak najszybciej. twoim celem są stogi siana (lub liści etc.), ewentualnie ławki i grupy NPCów. Gdy już wypatrzysz takie miejsce, czym prędzej się w nim schowaj. Miej tylko na uwadze, aby nie zauważył tego ten, który cię ściga, bo może być kiepsko. Kiedy już jesteś w ukryciu, czekaj i nie wychodź z niego, nawet jeśli wróg jest blisko. Jeśli wyskoczysz i tak cię dorwie, a siedząc cicho może zdążysz uniknąć schwytania przed upłynięciem czasu pościgu.

multiplayer

Diabeł tkwi w szczegółach

Opisałem już podstawowe taktyki gry, teraz zajmę się poszczególnymi trybami:

Ścigany

Obowiązkowo weź Bombę Dymną. W tym trybie grasz w pewnym sensie sam przeciwko wszystkim, więc dodatkowa czujność nie zawadzi. Unikaj dachów, będąc na dachu od razu zdradzasz swoją obecność tak samo swojemu celowi, jak i swoim prześladowcom. Możesz przebiegać przez bramy, które same zamykają się za Tobą (typ Łamaczy Pościgu), by upewnić się, że nikogo nie ma tuż za twoimi plecami, jednak w ten sposób zdradzisz, że nie jesteś NPC. Jednak dzięki temu twoim prześladowcom trudniej będzie dogonić cię bez ujawniania swojej obecności. Bądź ciągle świadom, ilu przeciwników poluje na ciebie w danej chwili. Ta wiedza może ci uratować życie. Tak samo zwracaj uwagę ilu graczy poluje na ten sam cel co Ty. To powie ci, czy musisz się spieszyć z zabójstwem, czy też nie.

W trybie Zaawansowanym radar jest dużo mniej czuły, więc musisz nadrabiać własną czujnością. Trudniej jest odnaleźć przeciwnika, który zdążył się ukryć, więc musisz dołożyć wszelkich starań by nie dać się odkryć. Uderzaj szybko i celnie. dzięki temu, że radar nie prowadzi do celu jak po sznurku, Przebranie staje się dużo bardziej przydatne.

Sojusz

Graj drużynowo. Najlepiej jeśli umówisz się z przyjacielem i będziecie grać razem. Licząc na szczęśliwy traf (gościa, który będzie współpracował) najprawdopodobniej się przeliczysz. W tym trybie wiesz, jak wygląda ten, kto na ciebie poluje. To daje dużą przewagę, jak również wielkie pole do popisu dla umiejętności Przebranie. Jak grać drużynowo? Dobrze jest mieć możliwość komunikacji głosowej, lecz da się obejść bez tego. Zaznaczajcie sobie nawzajem cele i wrogów. Róbcie "nagonkę" tzn jeden z Was wypłasza cel, który wpada prosto na drugiego. Starajcie się robić multi-kille, tj. w krótkim czasie likwidować obu przeciwników. Pamiętaj, że w tym trybie masz dwa radary, każdy prowadzący do innego celu. Możesz więc wybrać ten bliższy i zapolować na niego, mimo że może on nie być twoim kontraktem priorytetowym. Pamiętaj także, że w danej chwili poluje na ciebie (i nie tylko, ale lepiej być przygotowanym) dwóch wrogów. To, że uciekłeś jednemu, nie znaczy że nie wpakujesz się drugiemu prosto pod nos!

multiplayer

Polowanie

Ten tryb jest bardzo dynamiczny i podzielony na dwie zasadnicze fazy, które na własny użytek nazwałem Łowcą i Ofiarą. Będąc Łowcą musisz przede wszystkim pamiętać, że jest Was czterech i polujecie na cztery Ofiary. Wasze cele będą się starały za wszelką cenę schować. Staraj się wybierać cele, na które nie poluje żaden z twoich towarzyszy. W ten sposób masz większe szanse na zarobienie paru punktów. Musisz w miarę dobrze znać mapę, aby wiedzieć gdzie szukać dobrych kryjówek - tam zwykle będzie coś (ktoś) do zabicia. Raczej zrezygnuj z Trucizny - za duże prawdopodobieństwo, że ktoś przechwyci twoje punkty. Wielką uwagę zwracaj na kryjówki. To zwykle tam będą siedzieć Ofiary. Mam na myśli także tłum, lecz konfrontacja w tłoku może być niebezpieczna. Lepiej jest użyć Petard, bardziej zawodnych, lub Bomby Dymnej - wtedy nawet jeśli nie trafisz wroga, ten cię nie ogłuszy. Możesz jeszcze używać Szarży, zwłaszcza jeśli razem z innymi polujesz na ten sam cel. Używanie Wizji Templariusza zdradza twoją pozycję, jednak nie jest tak źle. Rzadko ktoś to wykorzystuje, a kiedy Wizję masz na najwyższym poziomie, jej zasięg wynosi aż 40 metrów, zatem wcale nie musisz zostać dostrzeżony.

Jako Ofiara twoim nadrzędnym zadaniem jest uniknięcie wykrycia. Wbrew pozorom bardziej opłaca się siedzieć w ukryciu, niż zgarniać punkty za Ogłuszanie i Ucieczki. Dlaczego? Bo te dwa manewry mogą się nie udać, zwłaszcza że jest czterech przeciwników, a chowając się liczba twoich punktów stale rośnie! Co do umiejętności to polecam Przemianę, Wytłumienie, Bombę Dymną, Przynętę, Przebranie. Osobiście preferuję dwie pierwsze umiejętności, lecz powinieneś sam wypróbować wszystkie i przekonać się, które Tobie najbardziej pasują.

Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (42)

28. wiktorio225605-05-2011, 14:07Padre93 musisz byc na nim skupiony (chyba) bo gdzieś czytałem.Ja tam nie skupiam się więc nie wiem:)
29. saintgb1972122-05-2011, 15:40Moi mili nie ma kombinacji klawiszy na "odskoczenie" ani na "kontratak" to sa tylko animacje.
30. Szymon Auditore da Augustów830-05-2011, 18:27To zależy od sytuacji. Jesteś łowcą, znalazłeś cel, naciskasz zabójstwo, a cel w tym czasie np. petardę dymną to PRAWIE zawsze cel odskakuje (bo zaczynasz kaszleć). Albo masz koło prześladowcę i wie że się zbliżasz aby go ogłuszyć, w tym samym momencie on chce cię zabić to prześladowca się uchyli i you deth
31. Adamoris454109-08-2011, 13:53jak jestem ofiarą w polowaniu robię coś takiego:zmieniam tłum w moje kopie i jak prześladowca podejdzie bombka ogłuszam i ide
32. Ronaldinio14110-08-2011, 15:44Czy wie ktoś może od jakiego poziomu w ac brotherood multiplayer jest Bomba Dymna ?
33. POTOK110116-08-2011, 21:44Zobacz tam gdzie wybierasz umiejętności, wszystko tam pisze
34. Shaun118-08-2011, 10:48jest jeszcze taka mocna pedarda która oślepia.To chyba za wywanie
35. mati1314113-09-2011, 09:30dobra jest trucizna
36. as12-10-2011, 09:31Co do taktyki w Polowaniu - można zdobyć więcej pkt jako ofiara niż łowca jeśli masz zgraną drużynę. Niestety sam często grając padam ofiarą zgranej ekipy, która ma na przemian bomby dymne oraz wytłumienie a zamiast chować się ogłuszając na przemian łowców. Jedynym ratunkiem jest działanie łowcami w grupie i ktoś z ukrytym pistoletem.
37. lol1234113-10-2011, 21:06ronaldinio14 bomba dymna jest od 6 lvl
38. as08-11-2011, 10:47Moja taktyka w Ściganym (gwarantuje ok. 3000-5000 w jednej sesji plus premie końcowe i wyzwania). Potrzebna jest Szarża i Bomba dymna albo Wytłumienie.Na początku nie gonimy celu, ale ustawiamy się w miejscu na równej powierzchni (wykluczamy atak z góry) i czekam aż nadbiegnie (bo zazwyczaj ktoś pruje do pierwszego celu jak dziki). Stoimy sobie spokojnie na uboczu i kiedy jest blisko (100 % pewność, że to nasz przeciwnik ponieważ nikt inny w tym miejscu nie stoi) używamy Sżarży i mam pierwsze pkt. Czekamy czy od razu pojawi się następy przeciwnik czy mamy wolne pole do ataku (w 60% okaże się, że nasz pierwszy cel jest bardzo blisko albo leci prosto na naszego przeciwnika) i robimy 1 kill. Teraz w większości wypadków jesteśmy na 1 miejscu i poluje na nas co najmniej 2 przeciwników - wracam do "bazy" i Bombą albo Wytłumieniem pomagamy sobie w ogłuszeniu. Jeśli dwóch polujących idzie na nas równocześnie może pojawić się problem - dlatego najlepiej wtedy ruszyć w ucieczkę i odczekać chwilę na odnowienie umiejętności bądź zgubić łowcę i zająć się kolejnym celem. Nie biegniemy do celu jeśli jest w pobliżu. Często nasz cel wybiega prosto na nas :).Na koniec sesji prawie zawsze dostawałem premię końcową Ocalony i premię za podium (rzadko kiedy poniżej 3 miejsca się spada).
39. Rapideusz218-11-2011, 21:23sory za powyzszy tekst, sprawdzalem czy moge pisac. Taktyka kolegi powyzej jest dobra... dla poczatkujacych. Po co czekac minimum 40 sekund zanim pierwszy napastnik Cie znajdzie jak mozna w tym czasie zabic pierwszy cel, zgluszyc napastnika ktory nadejdzie za okolo 10 sekund wtedy. Pozniej zabijasz nastepnego, dostajesz pierwsze variety i lecisz dalej po trupach :D. Latwo powiedziec, gorzej wykonac? Sprawdz :). Dobrze gram. Dzis na 20 sesji 17 na pierwszym miejscu. Gram przewaznie z samymi 50lvl'owcami. Zapraszam. Nick PSN: Rapideusz. Chetnie pogram z Polakami. Grywam w godzinach 22:00 - 2 :00. No i tak sie zastanawiam czy graja w to jakies laski tez :D, jeszcze nie spotkalem. Pozdro.
40. pucek27-11-2011, 21:32Próbując wbić się na serwa wyskakuje mi informacja o systemie antyoszustowym czy da się to jakoś ominąć?
41. kmbd103-01-2012, 16:27w sęsie, że kiedy prubujesz odpalić sesję czy multiplayer?
42. Obi-wan1112-04-2012, 19:26zawsze jak gram na PS3 to nigdy nikt nie gra w sojusz dlatego jeszcze niepróbowałem tego trybu gry chociaż bardzo mnie do niego ciągnie.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
010
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: