Zakon Assassin's Creed


Rozszyfrowanie tajemnic zakończenia Assassin's Creed

Każdy kto przeszedł Assassin's Creed zna zakończenie, zakończenie pełne tajemnic, dziwnych symboli i obrazków narysowanych krwią. Nie trudno się domyślić, że zostawili je poprzednicy Desmonda, jednakże ich rozszyfrowanie nie należy do najłatwiejszych, a nawet gdy wiesz, co oznaczają nie widzisz ich sensu.

Symbole S16

Przy drzwiach, przez które wyszli Lucy i Warren widnieje rysunek przedstawiający piramidę, a nad nią jabłko, z którego wydobywają się promienie słoneczne. Jednak tym, co bardziej przyciąga naszą uwagę jest prostokąt wypełniony różnymi literami, które na pierwszy rzut oka nie mają żadnego ładu ani składu. Bo trzeba wiedzieć jak czytać. Począwszy od prawej dolnej strony czytając od dołu do góry, można odczytać napis:

Artefacts sent to the skies to control all nations - To make us obey a hidden crusade - Do not help them.

Na polski znaczy to mniej więcej: Artefakty wysłane w niebo, aby kontrolować wszystkie narody - Abyśmy się stali posłuszni ukrytej krucjacie - Nie pomagaj im. Dwie pierwsze części wyjaśnię już za chwilę, a trzecia jest chyba oczywista.

Symbole S16

Po drugiej stronie można natomiast zauważyć trójkąt złożony z liter, które czytane w taki sam sposób jak z prostokąta dają nam napis: They drained my soul and made it theirs - I drained my body to show you where I saw it. Tłumaczenie: Wyssali moją duszę i przywłaszczyli sobie - wyssałem swoje ciało, by pokazać ci, gdzie to zobaczyłem. Pierwsza część odnosi się do eksperymentów Abstergo: dla obiektu dusza to jego wspomnienia wyciągnięte z genów dzięki Animusowi. Nasz poprzednik swoją własną krwią (czyli ciałem) rysuje nam wskazówki na podłogach i ścianach - to jest druga część zdania.

Symbole S16

Poniżej trójkąta widać kod kreskowy i kilka cyfr: 12212012. Zapewne jest to data: 21 grudnia 2012. Z maili Vidic'a można się dowiedzieć, że jest to data wysłania satelity z cząstką artefaktu (tego o którym mówi napis w prostokącie), który ma kontrolować umysły ludzi. Nie jest to jednak przypadek, coś takiego w tej grze nie istnieje. 21.12.2012 to, według Majów, ostatni dzień świata, który znamy. Warto także w tym miejscu wspomnieć o innej ciekawostce: Abstergo z łacińskiego znaczy oczyścić.

Symbole S16

Tak więc po złożeniu tego wszystkiego do kupy wychodzi taka teza: Abstergo tego dnia chce wysłać satelitę, która ma im pomóc zawładnąć umysłami ludzi i oczyścić świat ze zła (podobnie jak Al. Mualim za pomocą kawałku Edenu chciał powstrzymać krucjaty), co będzie końcem świata, który znamy (przepowiednia Majów).

Symbole S16

Dojrzeć można również trzy rysunki: kolibra, pająka i małpy, które są kopią tych z płaskowyżu Nazca w Peru. Teorii o tych rycinach jest mnóstwo: mapa nieba - podarunek dla bogów, kalendarz określający porę siewów i zbiorów, a nawet lądowisko dla kosmitów. No cóż, cokolwiek to nie jest, nie wiadomo jaki ma to związek z Assassin's Creed.

Symbole S16

Pod szybą do Sali konferencyjnej znajduje się odosobniony napis: Yona Guni. Jest to nazwa wyspy wchodzącej w skład archipelagu Riukiu. Niedawno odkryto tam ogromne głazy, które szacuje się, że mają 10000 lat i są pozostałością po mieście co oznaczałoby, że pozostawiła je najstarsza cywilizacja na świecie. Lecz są sceptycy, którzy uważają, że są to pozostałości erozji skalnej z czasów epoki zlodowaceń.

Symbole S16

Tutaj niestety kończy się moja wiedza na temat rysunków w pokoju z Animusem. Znajdują się tu bowiem jeszcze rysunki przedstawiające: piramidy Majów, chińskie pagody i egipskie piramidy (które mają taki sam układ jak Piramidy w Gizie - tak, to też na pewno nie przypadek), oko Horusa (oznaczające odrodzenie - kolejny związek z satelitą i planami Abstergo?), symbole Trójcy Świętej (która według historii przedstawionej przez Assassin's Creed nie istnieje, gdyż to nie Jezus mocą boską czynił cuda, ale wpływał na umysł otaczających go osób za pomocą skarbu Templariuszy, tak więc nie był synem Boga), oraz pentagram (który ma wiele znaczeń, i kilka możliwych nawiązań do pozostałych symboli.

Symbole S16

Dla pierwszych chrześcijan był to symbol pięciu ran Jezusa, a Eliphas Levi podzielił go na dobrą i złą stronę. Ta pierwsza, zwrócona dwoma wierzchołkami ku dołowi (zwrócona jest nimi ku Animusowi, przez co stwierdzam, że jest to ta "dobra" strona) oznacza siłę boską (czyli kolejny religijny motyw)).

Symbole S16

Przejdźmy teraz do pokoju Milesa. Pierwsza rzecz, która rzuca nam się w oczy (i Desmondowi) to wielki rysunek na centralnej części ściany. Jest to tzw. atraktor Lorenza. Ma on związek z chaosem i teorią motyla (w skrócie: nawet minimalna rozbieżność danych na wstępie po wykonaniu długich obliczeń może spowodować ogromne zmiany w wyniku końcowym). Jednakże jak to dostosować do gry? Jedyne co mi w tym momencie przychodzi do głowy, to mała rozbieżność pomiędzy historią znaną nam, a historią prawdziwą spowodowała ogromne zmiany w naszym świecie.

Symbole S16

13.0.0.0.0 w Kalendarzu Majów: Datą początkową (zerową) Długiej Rachuby jest według zapisów data: 13.0.0.0.0. 4. ahau 8. cumhu. Nie jest pewne, jakiej dacie kalendarzy europejskich ona odpowiada, najpowszechniej przyjmuje się, że jest to 11 sierpnia (według ekstrapolowanego wstecz kalendarza gregoriańskiego), czyli 6 września (według ekstrapolowanego wstecz kalendarza juliańskiego) 3114 p.n.e (-3113, według przyjętej w 1740 astronomicznej notacji Cassiniego). Data 21 grudnia 2012 roku n.e. według Długiej Rachuby to 13.0.0.0.0. 4 ahau 3 kankin. Część wyznawców teorii spiskowych uważa tę datę za koniec świata. Wg legend niektórych ludów Mezoameryki obecnie istnieje piąty świat (piąte Słońce). Poprzednie cztery skończyły się kataklizmami; czwarty skończył się światowym potopem ("woda była przez 52 lata, a potem niebo runęło"); piąty – obecny, a zarazem ostatni – ma zakończyć się "wielkim ruchem ziemi".

Po lewej, na górze, znajduje się fraktal, czyli obiekt, którego element jest podobny do całości. Tuż obok znajduje się równanie zbioru Mandelbrota stanowiącego jeden z najlepiej znanych fraktali.

We are all books containing thousands of pages and within each of them lies an IRREPARABLE truth. Kolejne zdanie zapisane krwią. Po przetłumaczeniu znaczy: Wszyscy jesteśmy książkami zawierającymi tysiące stron, a każda z nich zawiera NIEODWRACALNĄ prawdę. Odnosi się to do każdego człowieka. W swoich genach zapisana jest prawda - nie przedstawiana przez historyków, którzy mogą tylko przypuszczać.

Symbole S16

I've entered the Abyss and never returned. Tłumaczenie: Wkroczyłem w Otchłań i nigdy nie powróciłem. W tym cytacie jedno jest pewne: nie można go rozumieć dosłownie. Przede wszystkim wrócił z "Otchłani", to jest pewne, ale zapewne nie taki, jaki był wcześniej. Był odmieniony poprzez podróż. Nie był już sobą.

Symbole S16

Within Emperor Jiajing' sin and Quetzcoaltz's hunger lies the Answer. - Pomiędzy grzechem cesarza Jiajing i łaknieniem Quetzcoaltza leżą odpowiedzi. Kolejny zagadkowy tekst. Przede wszystkim należy wiedzieć, kim byli wyżej wymieni. Jiajing był jednym z cesarzy chińskich. Można mu przypisać wiele zła: egzekucje, korupcja, zaniedbywanie obowiązków - zapewne o to chodzi w części zdania: grzechem cesarza Jiajing. Quetzalcoatl był natomiast bogiem plemion Mezoameryki. Dużo można by o nim pisać, był bogiem wiatru, nieba, ziemi, uważany za współtwórcę świata i cywilizacji. Sprzeciwiał się ofiarom z ludzi. O jakie więc łaknienie chodzi? Luźna teoria: pomiędzy stworzeniem świata/cywilizacji (Quetzalcoatl) i czasami Jiajinga (grzechem cesarza Jiajing) znajduje się prawda… o jaką jednak prawdę chodzi? No cóż, dowiemy się gdy programiści z Ubisoftu uraczą nas kolejnymi częściami.

Symbole S16

22:13 - pierwsze skojarzenie: godzina… a jednak nie, to nie o godzinę chodzi. Chodzi o fragment Apokalipsy św. Jana, cytuję: Ja jestem alfa i omega, pierwszy i ostatni, początek i koniec. Ponad to na ścianie można ujrzeć omegę, kto jednak ukradł alfę? O co w tym chodzi? Brak początku? No cóż, jak większość - niewyjaśnimy tego, aż do premiery innych części.

Oprócz tego na ścianie po prawej można ujrzeć mnóstwo chińskich znaczków, których tłumaczenie można znaleźć w internecie.

  • Człowiek zginie z własnych rąk.
  • Ten, kto zna owoc przyszłości, tworzy teraźniejszość.
  • Lepiej jest słyszeć, niż nie słyszeć - lepiej jest widzieć, niż słyszeć - lepiej jest wiedzieć, niż widzieć - lepiej jest robić, niż wiedzieć.
  • Powinieneś rozwiązywać swoje własne problemy, bez względu na rezultat.
  • Jeśli ludzie nie mają długoterminowego planu, mogą już zacząć się martwić.
  • Cokolwiek robisz teraz, pamiętaj o tym w przyszłości. Ucz się na własnych błędach.

A więc wygląda na to, że większość ma luźny związek z Abstergo i przygodami Desmonda. To niestety wszystko, przynajmniej na dzień dzisiejszy.

  • Autor: Valygar
  • Data dodania: 12-05-2008
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (93)

79. Connor115-03-2012, 19:33ja na początku nie wiedziałem że po napisach końcowych jeszcze można grać w dowolną sekwencję :D
80. Eziair727-03-2012, 13:45Jak ktoś grał w II to wie, że wiele z tych znaków zostawił 16 by oznaczyć swe zagadki.
81. nemo02-04-2012, 14:43taka moja uwaga za omegą jest coś co przypomina mi alef - literę żydowską, może więc chodzi o koniec i początek - w takiej właśnie kolejności. zawsze koniec jest początkiem czegoś nowego podobnie jak "umarł król niech żyje król".
82. nemo03-04-2012, 11:46dziś kolejna ciekawostka. zauwazyliście że symbol assassynow jest niemal identyczny jak symbol masonów?
83. Vater518-08-2012, 20:11Aż mnie koniec przeraził pierwszego AC
:)
84. abc06-09-2012, 21:20Vater. Uwierz mnie też :O
85. Altezio-hax111-10-2012, 20:35nemo tylko trochę przypomina ich symbol
86. Kubaliminek205-01-2013, 21:55Mnie taksamo
87. KtośLubCoś17-06-2013, 21:29Nwm, czy ktoś to przeczyta, ale w komiksie "Desmond" było o tym, że obiekt 16 "zwariował", zaczął zdzierać z siebie ubranie i SWOJĄ (wyżej pisaliście że zabił kogoś) krwią zaczął pisać wszędzie niezrozumiałe symbole czy jakoś tak. Ktoś tam mówił, że to zupełnie tak, jakby jego przodkowie żyli w nim i teraz się obudzili i zapanowali nad nim czy jak to tam było (jbc ten komiks czytałam dawno, a moja pamięć zbyt dobra nie jest ;d).
To zakończenie jest trochę straszne, dobrze, że natrafiłam na to wyjaśnienie, bo wgl nie wiedziałam o co chodzi. Xd
88. Mando-ali131-07-2013, 17:25KtośLubCoś, zgadzam się. Ja ten komiks czytałem w zeszłym roku. Ciekawe czemu niektórzy spekulują ze 16. kogoś zabił.
89. sts224-09-2013, 06:00Teoretycznie to, ze zabil mialoby sens. Jezeli przodkowie w nim doszli do glosu itd. mogli zabic jego osobowosc. W tym momencie zabicie przypadaloby na konto kolejnej osobowosci, ktora zawladnela cialem.
90. (usunięty)03-11-2013, 12:04Zgadzam się STS2.
91. Hopek03-11-2013, 23:20Być może 16 zabił poprzedniczkę Lucy. W mailach na jej kompie jest wątek o śmierci jej poprzedniczki, ale wątpię.
92. Melo27-12-2013, 00:57Jedno jest pewne jest to strasznie zawiłe. Ale szacunek dla kolesia za tłumaczenie xD
93. AC 2014118-02-2014, 09:01Kiedy przeszedłem te grę to po prostu myślałem że to ostrzeżenia do 16-tki ale tera z potym przeczytaniu o znakach i komentarzy znam prawdę

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: