Zakon Assassin's Creed


Recenzja Assassin's Creed: Ostatni Potomkowie - Grobowiec Chana

Pierwszy tom powieści Assassin's Creed: Ostatni Potomkowie pozwolił prześledzić losy Owena i kilku innych nastolatków, wybranych przez nauczyciela informatyki, który znalazł w ich DNA coś niezwykłego. Młodzi ludzie wpadli na trop Trójzębu Edenu, potężnego artefaktu pozostawionego przez Pierwszą Cywilizację. Zaczęli interesować się nimi Asasyni i Templariusze, którzy za wszelką cenę chcą odnaleźć poszczególne fragmenty tego niezwykłego przedmiotu. W pierwszej części odnaleziono pierwszy fragment, drugi tom został poświęcony fragmentowi numer dwa.

Grobowiec Chana

Akcja "Grobowca Chana" rozpoczyna się kilka tygodni po zakończeniu części pierwszej. Główni bohaterowie zostają rozdzieleni: Owen z Javierem trafiają pod opiekę jednego z Asasynów, Griffina, natomiast pozostali - Natalya, Grace, David i Sean - zostają zabrani przez Templariuszy do Abstergo. Oba stronnictwa polują na drugi fragment Trójzębu Edenu, który ponoć został pochowany wraz z Mongke Chanem (wnukiem Czyngis Chana) i mają nadzieję odnaleźć artefakt, odtwarzając wspomnienia nastolatków. Obie strony starają się więc zdobyć ich zaufanie. Templariusze są świetnie przygotowani, mają najnowocześniejszy sprzęt, zapewniają odpowiednią opiekę i płacą za odtwarzanie wspomnień przodków. Asasyni nie dysponują ogromnymi funduszami, muszą ukrywać się w niepozornych miejscach i korzystają z nieco starszych wersji Animusa.

Młodzi ludzie dość łatwo odnajdują się w nowej sytuacji, angażują się w konflikt i zostawiają za sobą zwykłe życie, szkołę, przyjaciół i rodziny. Przez Efekt Krwi nie tylko zdobywają nowe umiejętności, które posiadali ich przodkowie, ale czasem wręcz zapominają, kim są.

Sean, przykuty do wózka inwalidzkiego, jest najbardziej skory do współpracy - nie tylko dlatego, że odtwarzając wspomnienia przodków może chodzić. Abstergo dało mu nadzieję na stworzenie protez, którymi mógłby sterować niczym własnymi kończynami. David nie jest pewien intencji Templariuszy, choć pozornie wszystko wydaje się w porządku. Grace uważa, że Templariusze dali im wielką szansę, ale przede wszystkim chce chronić brata. Natalya ma największe szanse na zdobycie informacji o grobowcu, ale nie zamierza dzielić się nimi ani z Templariuszami, ani Asasynami, gdyż nie chce, by drugi fragment znalazł się w czyichkolwiek rękach. Owen również ma przodka, który posiada pewne informacje o położeniu grobowca, choć niedokładne. Javier zostaje tymczasowo odsunięty na bok, a nie chcąc się nudzić, postanawia pomóc Owenowi w poznaniu prawdy o jego ojcu, który zmarł w więzieniu. Co ciekawe, w powieści pojawiają się również znani z uniwersum bohaterowie - m.in. Rebecca Crane, Gavin czy Victoria Bibeau, która odgrywała ważną rolę w książce Assassin's Creed: Herezja.

W części pierwszej losy przodków naszych bohaterów były splecione ze sobą, tym razem każdy nastolatek odtwarza inne wspomnienia, z różnych okresów historycznych. W kolejnych rozdziałach powieści przeskakujemy między nimi, co sprawia, że książka jest odrobinę chaotyczna. Niektóre wspomnienia zdają się nie mieć najmniejszego znaczenia, kończą się też w niespodziewanych momentach. Można by powiedzieć - skoro nie jest to potrzebne, równie dobrze mogłoby zostać usunięte z powieści. Z drugiej strony stawia czytelnika na miejscu Asasynów lub Templariuszy, którzy szukają na ślepo istotnych informacji i często muszą rezygnować z przyglądania się choćby najciekawszym historiom, które do niczego ich jednak nie doprowadzą.

Już w części pierwszej pojawiło się sporo starannie wyreżyserowanych scen i cudownych zbiegów okoliczności. W drugiej części takich momentów jest jeszcze więcej. Ciężko zawiesić niewiarę i powiedzieć "okej", ale za to zyskują one na widowiskowości niczym w najbardziej brawurowych filmach akcji, sprawiają, że jest mnóstwo niespodziewanych zwrotów wydarzeń, przez co ciężko się oderwać od lektury. Drażniło mnie natomiast stawianie przed młodymi ludźmi zastępów przeciwników (policjantów i ochroniarzy Abstergo), którzy dają się bez trudu pokonać i wyprowadzić w pole. Templariusze powinni mieć nieco lepiej przeszkolony i przygotowany zespół.

Choć Grobowiec Chana skupia się na zupełnie innych wydarzeniach niż tom pierwszy (poszukiwania drugiego fragmentu Trójzębu, odtwarzanie innych wspomnień), nie warto zaczynać lektury od tej części. Ale jeśli poprzednia książka przypadła wam do gustu, śmiało sięgajcie po drugą część. Tylko nie spieszcie się z dotarciem do zakończenia, gdyż nie będziecie mogli doczekać się kolejnej książki.

  • Autor: Wega
  • Data dodania: 23-07-2017
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (2)

1. malgosia713831-07-2017, 01:09@Wega: Tak łatwo Ci mówić ''nie spieszcie się z dotarciem do zakończenia'', a próbowałeś kiedyś czytać książkę która Cię wciąga bez pośpiechu? No chyba, że naprawdę, ale to naprawdę nie masz na to czasu.
2. Hanzo97614-11-2017, 10:55@malgosia713: Popieram! Sam borykam się z faktem,że to co lubię czytam od początku do końca w ciągu tego samego dnia,w którym ją kupiłem XD

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: