Zakon Assassin's Creed


Joanna d'Arc - historia prawdziwa - recenzja Assassin's Creed: Herezja

Assassin's Creed: Herezja, najnowsza powieść Christie Golden z uniwersum AC przedstawia historię Simona Hathawaya, który zostaje przyjęty do Wewnętrznego Sanktuarium Zakonu Templariuszy i obejmuje stanowisko szefa Działu Badań Historycznych w Abstergo. Zdawałoby się, że awans wiąże się ze sporym zaufaniem, współpracownicy nie powinni mieć wątpliwości co do intencji i umiejętności Simona, ale z jakiegoś powodu zostaje on poddany przez Alana Rikkina niełatwej próbie: w ciągu kilku dni musi udowodnić, że jego sposób prowadzenia badań ma sens. O co w tym wszystkim chodzi? To pytanie zadajemy sobie od początku, ale na rozwiązanie zagadki musimy czekać długi, długi czas. Zgodnie ze sztuką pisania dobrych powieści: zaintryguj czytelnika, a później pozwól mu wysnuć własne przypuszczenia, zanim rozwiążesz zagadkę.

Herezja

Simon bezzwłocznie rozpoczyna odtwarzanie wspomnień swego przodka z pomocą doktor Victorii Bibeau. Jego celem jest prześledzenie losów Joanny d'Arc, w której posiadaniu znajdował się Fragment Edenu nr 25 - miecz. Nie chodziło o jego poszukiwania: ten artefakt znalazł się w kolekcji Abstergo, lecz nie wykazywał żadnych szczególnych właściwości. Simon miał nadzieję znaleźć odpowiedź na pytanie, co takiego robiła Joanna, że broń ta zamieniała się w jej rękach w potężne narzędzie.

W ten sposób krok po kroku śledzimy losy Joanny d'Arc. Nie z jej perspektywy - przecież nie mogła być prapraprababką Simona. Jego przodkiem był Gabriel Laxart, który towarzyszył Dziewicy Orleańskiej niczym cień od momentu, kiedy podjęła się wypełnienia ważnej misji zleconej przez samego Boga. Czemu więc próżno szukać informacji o Gabrielu w zapiskach historycznych? Cóż, chłopak, jako dziecko z nieprawego łoża, nie zasługiwał na wzmiankę. Jednak to właśnie dzięki niemu możemy być świadkami poczynań Joanny. Christie Golden zadbała o jak największą wierność faktom historycznym (w książce znajdziemy m.in. informacje, kiedy dziewczyna zaczęła słyszeć głosy, które kazały jej podjąć się wypełnienia misji i poprowadzenia armii francuskiej przeciwko Anglikom, dowiemy się, że ważniejszy był dla niej sztandar niż miecz, przeczytamy, jak Joanna została trafiona w głowę i cudem uszła z życiem albo jak broniła się podczas swojego procesu przed podstępnym pytaniem, czy naprawdę cieszy się szczególną łaską Boga).

Jak wiemy, Joanna przyczyniła się do kilku bardzo ważnych zwycięstw Francuzów w wojnie stuletniej. Jak skromna dziewczyna ze wsi mogła tego dokonać? Po pierwsze, w genach Joanny d'Arc skumulowało się sporo DNA Prekursorów, co pozwalało jej kontaktować się z ich przedstawicielami. Po drugie, zgodnie z założeniami uniwersum Assassin's Creed, źródłem niezwykłych talentów Dziewicy Orleańskiej jest Miecz Edenu. To tłumaczyło, w jaki sposób potrafiła przekonywać innych do swych racji (nawet jeśli jej słowa wydawały się naiwne), sprawiała, że ludzie przy niej stawali lepsi, podnosiła morale swych żołnierzy i zasiewała ziarno niepewności w głowach wrogów, którzy pozbawieni pewności siebie, nie potrafili się bronić. Mimo udziału w licznych bitwach, dziewczyna zawsze żałowała niepotrzebnie rozlanej krwi. Niezależnie, co się działo, pozostawała wierna Głosom, które uznawała za polecenia samego Boga przekazywane przez świętych: Michała, Katarzynę i Małgorzatę.

Choć Joanna ciągle znajduje się w centrum uwagi, to jej towarzysze - Gabriel, a nieco później też Fleur - również mają własną, ważną rolę do odegrania. Domyśliłam się, co się z nimi stanie, kiedy tylko Fleur dołączyła do grupy, ale miałam nadzieję, że wydarzenia potoczą się inaczej niż to sobie wyobraziłam. Asasyni również byli obecni w życiu Joanny i Gabriela, ale zachowywali się czasem w dziwny i niezrozumiały sposób. Czego tak naprawdę chcieli? Tego też nie dowiadujemy się od razu, więc... bez spoilerów.

Choć dobrze wiemy, że Joannę czeka śmierć w płomieniach na stosie, to nie przeszkadza nam jej kibicować i życzyć, żeby jednak historycy kłamali, jeśli chodzi o jej męczeństwo. Razem z Simonem przywiązujemy się do niej, razem z Gabrielem troszczymy się o jej zdrowie, kiedy zostaje ranna. Zakończenie jest... przyznaję, bardzo ciekawe, ale irytowało mnie niezmiernie, że choć tego, co najważniejsze, domyśliłam się mniej więcej w połowie książki, to i tak finał okazał się jak cios cegłą w łeb.

Powieść Assassin's Creed: Herezja okazała się jak dotąd najlepszą książką z uniwersum AC, którą miałam przyjemność czytać. Nie ma powtórki z rozrywki z żadnej gry ani filmu, jest też dojrzalsza niż Ostatni Potomkowie Matthew J. Kirby'ego. Intryguje i każe zastanawiać się nad motywami bohaterów, na końcu wyjaśniając wszystko w elegancki sposób. Wydarzenia historyczne zostały dokładnie opisane, nie ma też żadnych zgrzytów, jeśli chodzi o zgodność z uniwersum Assassin's Creed (może drobiazgi, których trzeba szukać pod lupą). Pojawienie się znanych postaci, takich jak Alan Rikkin, Otso Berg czy Laetitia England sprawia, że czujemy się w Abstergo właściwie jak w domu. Nie mogło też zabraknąć sztandarowych dla serii ukrytego ostrza, skoku wiary i odwiecznego konfliktu między asasynami a templariuszami, ale nie jest to po prostu kolejna opowieść o doskonałym i niezwykle mądrym zabójcy pragnącym zmieniać świat na lepsze. I to właśnie jest piękne. Polecam.

  • Autor: Wega
  • Data dodania: 29-04-2017
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (3)

1. DarthDestruktor1030-04-2017, 18:56Czyżbym czuł powiew świeżości w serii?
2. Wega1030-04-2017, 19:57Przyznaję, że po prologu czułam się zdezorientowana - książka zaczynała się boleśnie typowo... a później okazało się, że oferuje zupełnie inne podejście do tematu.
3. Wyklęty801-05-2017, 14:28Hm.. Trochę intrygująco. :)

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: