Zakon Assassin's Creed


Agencja Pinkertona

Oryginalni prywatni detektywi.

Pinkerton1

Założona w 1850 roku przez Allana Pinkertona – imigranta i budowniczego beczek, który stał się policyjnym detektywem w Chicago – Krajowa Agencja Detektywistyczna Pinkertona była jedną z najbardziej znanych w Ameryce organizacji walczących z bezprawiem i zajmujących się ochroną prywatną. Choć początkowo Pinkerton specjalizował się w napadach na pociągi i sprawach o fałszerstwa, po powstrzymaniu zamachu na prezydenta Abrahama Lincolna – który później zatrudnił agencję jako swoje prywatne tajne służby podczas Wojny Secesyjnej – raczkujące przedsiębiorstwo zyskało reputację speców od kontrwywiadu i bezpieczeństwa. Na początku lat siedemdziesiątych XIX wieku organizacja stała się największym na świecie ugrupowaniem zajmującym się usługami detektywistycznymi.

Związana surowymi zasadami etyki i odznaczająca się charakterystycznym logo firmy (prawdopodobną inspiracją dla określenia „private eye” (eng. dosł. „prywatne oko”)) u swego szczytu agencja Pinkertona miała do swej dyspozycji więcej ludzi niż armia USA, a także, przy użyciu bogatej kolekcji zdjęć portretowych utworzyła pierwszą w świecie kartotekę. Często była ona zatrudniana do operacji szpiegowskich na rzecz rządu Stanów Zjednoczonych, lecz agencja pozostała także ulubienicą kompani kolejowych, osiągając swój legendarny status poprzez udział w polowaniach na ludzi bezprawia takich jak Wild Bill czy Jesse James.

Pinkerton2

Jednak wraz z końcem wieku, kiedy to własność firmy przeszła w ręce synów Allana – Roberta i Williama, opinia publiczna agencji pogorszyła się. Udział Pinkertończyków w pacyfikacji strajków robotniczych w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku doprowadził do ich upadku. Przeszłość firmy pełna brutalnych praktyk, w połączeniu z oskarżeniami o okrucieństwo ze strony sympatyków Unii, wkrótce doprowadziło do społecznego linczu, i jego kulminacji w wydarzeniach Homestead Strike z 1892 roku, kiedy to strzelanina z udziałem 300 agentów Pinkertona skończyła się śmiercią 16 ludzi. Reputacja firmy została w strzępach, i odbudowa jej zajęła wiele lat.

Mimo wszystko, agencja Pinkertona przetrwała, i dzisiaj Pinkerton Incorporated rozrósł się w wartą miliardy dolarów organizację międzynarodową, pozostając jedną z najlepszych organizacji zapewniających ochronę.

Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
010
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: