Zakon Assassin's Creed


Imperium Inków

Quila

Quila

Quila była Chasqui – jednym z kurierów, którzy dostarczali wiadomości na terenie całego imperium Inków. Chasqui byli nie tylko niezwykle wytrzymałymi biegaczami. Uczono ich również sztuki czytania i rozszyfrowywania kipu oraz zapisywania przekazywanych wiadomości za pomocą pisma węzełkowego. Chasqui byli w stanie przebiec do 240 km dziennie, więc musieli być zwinni oraz wysportowani.

Biegali oni wzdłuż rozległej sieci wybudowanych dróg oraz mostów linowych, które rozpościerały się na terenie całego Imperium Inków, a ich łączna powierzchnia wynosiła około dwa miliony kilometrów kwadratowych. Na trasach biegaczy znajdowały się punkty, zwane Tambos, które były wykorzystywane jako stacje przekaźnikowe dla Chasqui, kiedy przekazywali wiadomość kolejnemu biegaczowi.


Zawiłości „Nowego świata”, zbudowane na skutecznej komunikacji...

Kipu1

Kipu, czasami nazywane "mówiącymi węzłami", były głównym sposobem zapisu danych i metodą komunikowania się wśród plemion na obszarze Andów w Ameryce Południowej. Miały one postać ciągów supłów na różnokolorowych niciach, a liczba i pozycja węzłów oznaczała różnego rodzaju informacje. Ich nazwa pochodzi od słowa w ojczysty języku Inków - Cusco Quecha - oznaczającego "węzeł". Kipu były najczęściej wykonane z włókien bawełny lub sierści zwierząt należących do wielbłądowatych (lam i alpak, których poszycie było bardzo podobne do baraniej wełny). Kipu, które mogły mieć od kilku do kilkuset pojedynczych nici, po zebraniu do kupy, często przypominały dzisiejsze mopy. Znaleziska archeologiczne wskazują na to, że do tego rodzaju wiadomości, często dołączany był drewniany kij, który miał nadać pismu węzełkowemu trwalszą strukturę, a tym samym ułatwić Chasqui czytanie wiadomości.

Kipu do dnia dzisiejszego pozostaje tajemniczym artefaktem. Bardzo niewiele z nich przetrwało okres najazdów hiszpańskich konkwistadorów. Najwcześniejsze znane kipu datuje się na okres pierwszego tysiąclecia naszej ery. Były one kluczowym elementem sukcesu Imperium Inków. Posługiwanie się nimi dominowało w regionie andyjskim w około 1100 roku naszej ery, dopóki w 1532 tych regionów nie Zaczęli nawiedzać Hiszpanie. Na skutek konkwistadorów kipu zostało zastąpione przez europejski system pisania, choć archeolodzy uważają, że już wtedy miało ono bardziej rytualny wydźwięk w społeczeństwie. Wiele sztuk, tych nietypowych zapisów, które były przechowywane w mauzoleach uległo zniszczeniu podczas hiszpańskich ataków.

Większość z informacji przekazywanych w kipu miało postać liczb, zapisanych w systemie dziesiętnym. Do tej pory nie odkryto bezpośredniego związku pomiędzy językiem Quecha, a konfiguracją węzłów na sznurach. Istnieje wiele teorii o tym, jak odszyfrować informacje zawarte w kipu, lecz do tej pory nadal uważa się je za system "zapisu danych", który jest przykładem niezwykle skomplikowanego języka, którego odczyt jest bardziej wielowymiarowy niż można przypuszczać.

Kipu1

"Czytanie" z kipu opiera się na zrozumieniu różnych konfiguracji węzłów. Analiza już ustalonych numerycznych powiązań między trzema rodzajami węzłów używanych w kipu w systemach księgowych pokazuje jak skutecznym środkiem komunikacji było pismo węzełkowe. Istnieje teoria, że miejsca i ludzie były również zapisywane za pomocą "liczb", podobnie jak używany w dzisiejszych czasach kod pocztowy. Dodatkowe informacje były zapisywane także przy użyciu różnych kolorów nici i materiału z którego wykonano daną wiadomość. Ciągle trwają badania na tym, jak kipu mogły przekazywać tak wiele informacji w jednej strukturze. Na świecie zachowało się około 700 kipu w prawie niezniszczonej formie. Chociaż niektóre z nich są teraz kruche i zanieczyszczone, niektóre okazały się bardzo wytrzymałe i służą do badań przy deszyfrowaniu wiadomości w ich zawartych.

Wśród Inków istniała klasa społeczna, zwana Quipucamayocs, która była odpowiedzialna na odczytywanie kipu. Należeli do niej księgowi oraz archiwiści. Byli oni w stanie zapewnić bezpieczny przepływ informacji, podczas inwazji Hiszpanów, u schyłku Imperium Inków. Quipucamayocs uczono niezbędnych umiejętności wraz z innymi wysokimi rangą obywatelami w trzyletniej szkole, zwanej Yacha-Huasi (dosłownie "dom nauki"). Istniała również kasta, zwana Chasqui. Byli to przewoźnicy z kipu, którzy również byli w stanie je przeczytać, dodatkowo można było im powierzać dodatkowe informacje, nie zawarte na kipu. Przypuszcza się, iż układ węzłów i nici jest analogiczny do zapisu muzycznego, w którym podstawowe dane są przechowywane na pięciolinii, ale to osoba odczytująca nadaje sens całej wiadomości. Kipu oraz Chasqui stanowili jednego z najbardziej efektywnych środków komunikacji na dużych obszarach sprzed epoki przemysłowej.


  • Tłumaczenie: DeadExit
  • Data dodania: 31-08-2016
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (2)

1. Wyklęty831-08-2016, 22:20No proszę ;) Ciekawe info.
2. DeadExit1031-08-2016, 22:40@Wyklęty: Z tej serii powinno się pojawić jeszcze z 3 artykuły :) Kolejny dotyczy życia rodzinnego Inków.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
010
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: