Zakon Assassin's Creed


Symbole

Asasyni od zarania dziejów prowadzili walkę z Templariuszami, aby doprowadzić do pokoju i wolności jednostki. Bractwo działało pod różnymi postaciami na całym świecie i na przestrzeni wieków wykształcały się różnego rodzaju komórki.

Symbolem Zakonu od wieków był znak Kreda, które w zależności od okresu oraz lokacji przybierał różne formy. Asasyni często przekształcali symbol tak, by pasował do danego okresu, miejsca, aktualnych wydarzeń, czy też bezpośrednio odnosił się do danego odłamu Asasynów.

Asasyni w okresie starożytności najczęściej posługiwali się swoim symbolem w postaci klamry pasa lub brożki przypiętej do szat. Symbole te najczęściej były bogato zdobione i odzwierciedlały przynależność danego zabójcy do grupy etnicznej z której pochodził. Insygnia często modyfikowane były w taki sposób, by odzwierciedlały swoją stylistyką środowisko kulturowe w obrębie którego działali asasyni.

Templariusze po swojej klęsce w okresie III Krucjaty zdecydowali się działać z cienia, podobnie jak ich przeciwnicy - Asasyni. Poszli jednak o krok dalej, i aż do XX wieku wzbraniali się od sygnowania swoich strojów motywami charakterystycznego dla nich krzyża. Dopiero wraz z powstaniem Abstergo Industries, symbol tej firmy stał się nowym reprezentantem interesów zakonu i sygnowano nim produkty tej instytucji.


SYMBOLE ASASYNÓW

Symbol podstawowy

Klasyczny znak Kreda i Zakonu, którego wiele wariacji pojawiło się na przestrzeni dziejów. Składa się na niego część główna, złożoną z dwóch kolumn schodzących się na szczycie, i "skrzydeł" po bokach na dole, oraz łukowatej podstawy z "kolcem" pośrodku. Nie wiadomo co ma przedstawiać ten symbol, ani na czym jest wzorowany, choć istnieje wiele teorii na ten temat: modyfikacja Masońskiego cyrkla i węgielnicy, widok na czaszkę orła od spodu itp.


Babiloński symbol

W czasach panowania dynastii Argead, babilońscy asasyni odznaczali się dość prostym symbolem. Górna część zwieńczona była motywem florystycznym, który w późniejszym okresie przejmą Asasyni działający na terenie Florencji. Ramiona boczne symbolu stylizowane były na ptasie skrzydła, dodatkowo oplecione wąskimi paskami materiału. Do skrzydeł oraz liści znajdujących się na górnej części symbolu, można było przyczepić skórzane pasy i prezentować symbol jako stylizowaną klamrę. Jedną z użytkowniczek była babilońska asasynka Iltani, która zasłynęła z otrucia Aleksandra Wielkiego.


Chiński symbol

Chińscy Asasyni za czasów Dynastii Qin zdobili swoje szaty dość nietypowym i mocno stylizowanym symbolem. Górną część stanowiła miniaturowa głowa chińskiego smoka z dwoma opadającymi na boki pasmami metalu. Ramiona insygni nie posiadały typowych dla większości symbolów skrzydeł bocznych. Ich powierzchnia pokryta była wieloma małymi otworami, a wewnętrzna część ramion stylizowana była na pazury. Tego typu symbol nosił chiński Asasyn Wei Yu, przyczepiony za pomocą cienkich łańcuszków do pasa.


Egipski symbol

Wyobrażenie egipskich insygniów Asasynów, pojawiające się w materiałach promocyjnych do "Assassin's Creed Origins". Przedstawia ono klasyczną formę loga zakonu, z umieszczonym wewnątrz okiem Horusa - symbolem ochrony i zdrowia.


Egipski symbol

Jeden ze starożytnych egipskich Asasynów - Bayek - na swojej tarczy nosił wyobrażenie orła z okiem Horusa, które swoim kształtem zdaje się być wczesną formą insygniów zakonu.


Egipski symbol

Symbol używany przez egipskich Asasynów był stylizowany na dwa węże, które rozchodząc się na boki tworzyły charakterystyczny znak. Górna część insygni stylizowana była na wagę. Na górnej części znajdowały się 3 pierścienie, dzięki którym symbol mógł służyć jako naszyjnik. Dzięki takiemu rozwiązaniu egipskie asasynki mogły nosić symbol swojej przynależności do Bractwa pod przykrywką stylizowanej biżuterii, która w tamtym okresie nie wzbudzała większych podejrzeń. Jak bardziej znaną asasynką, która posługiwała się tym symbolem była Amunet, która za pomocą jadu węży zabiła Kleopatrę.


Perski symbol

Symbol Perskiego odłamu bractwa, który z dumą nosił Darius – pomysłodawca słynnego ukrytego ostrza, którym pozbawił życia Xerxesa - bardziej przypominał standardowy znak Asasynów, ale pomimo tego, nadal był mocno stylizowany. Górna część zakończona była niedużym okręgiem, który pokryty był typowo perskimi zdobieniami, a na jego szczycie znajdowała się blaszka z trzeba ozdobnymi nitami. Z tyłu okręgu znajdowała się zdobiona sprzączka, która ułatwiała przyleganie insygnium do pasa. Ramiona boczne były ostro zakończone, a ich zewnętrzną część zwieńczały zawinięte pasma metalu z wieloma wygrawerowanymi symbolami.


Rzymski symbol

Leonius, jako członek komórki Bractwa działającej na terenie Rzymu w I wieku naszej ery, nosił dość proste logo, które wykończone było w stylu upodabniającym je do korynckiego nurtu architektonicznego. Na powierzchni symbolu znajdowały się żłobienia, a dodatkami ozdobnymi były zawinięte do środka wąskie blaszki. Do ostrego końca symbolu można było przywiązać rzemień i nosić je, jako naszyjnik.


Syryjski symbol

Za czasów III Krucjaty, Asasyni z Lewantu odznaczali się standardowym wariantem symbolu Kreda. Jedynym znaczącym szczegółem odróżniającym je od zwykłego symbolu zabójców, był małych rozmiarów romb wpisany w środek, który na swojej powierzchni miał wyryte pionowe oraz poziome linie. Za czasów świetności Bractwa, symbol ten dumnie powiewał na wielu chorągwiach, zdobił ściany twierdzy w Masjafie oraz oznaczał wejście do biur asasynów rozmieszczonych w wielu strategicznych miastach na terenie całej Ziemi Świętej. Często przedstawiany był na biało czerwonym tle.


Mongolski symbol

Symbol Bractwa na terenie Mongolii w swojej strukturze bardzo przypominał jego perski odpowiednik. Górna część, podobnie jak symbol Dariusa, była zwieńczona kołem z wyrytymi znakami w rodzimym języku Asasynów. Do dolnej części koła doczepione były dwa prostokąty, które tworzyły swego rodzaju dodatkowe skrzydełka. Ramiona miały standardowy kształt. Pokryte były tylko wieloma symbolami oraz oplecione dwoma wąskimi paskami materiału. Jak w wielu przypadkach, do bocznych skrzydełek oraz dodatkowych prostokątnych blaszek asasyni doczepiali skórzane paski, po czym zakładali symbol na czerwony pas materiału, który stanowił kontrastowe tło.


Symbol Roberta Fitzwaltera

Symbolem tym sygnował swoje rycerskie odzienie i tarczę Asasyn Robert Fitzwalter. W trakcie Pierwszej Wojny Baronów zjednoczył ich przeciw Królowi Johnowi, a on i jego oddziały wyróżniały się tym oto symbolem. Symbol ten jest wręcz identyczny z pierwotnym logiem Zakonu, wyróżniają go jedynie dwa pasy schodzące w dół od "kolca" w dolnej części podstawy symbolu.


Symbol Williama z CassinghamSymbol Williama z Cassingham

W trakcie Pierwszej Wojny Baronów jeden z Brytyjskich Asasynów doprowadził do rozłamu w Zakonie, stając po przeciwnej stronie konfliktu. William z Cassingham, w trakcie walk stoczonych dla Króla Johna, przyozdabiał swój strój tymi oto symbolami. Pierwszy z nich jest wysoce ozdobny, i Asasyn nosił go na swoich skórzanym pasie z czerwoną, charakterystyczną dla Asasynów wstęgą. Drugi symbol natomiast stanowi uproszczoną wersję klasycznego wyglądu loga Zakonu, a nad nim góruje przyozdobienie z wyobrażeniem połowy gwiazdy i laurami po obu bokach.


Symbol Marco Polo

Insygnia te, usytuowane jak w przypadku większości Asasynów w okolicach pasa, umieścił znany podróżnik i odkrywca Marco Polo, aby zaznaczyć swoją przynależność do Bractwa. Symbol ten był metalową klamrą, pozbawioną klasycznych "skrzydełek" klasycznego symbolu na rzecz zapięć do paska. Dodatkowo centrum symbolu składało sięz kilku mniejszych części, wypełniających środek.


Spanish Assassins

Ten stylizowany symbol, inspirowany sztuką Maurów, znajdował się na kapturze XV -wiecznego, hiszpańskiego Asasyna - Aguilara de Nerha.


Initiates

Symbol Asasynów na wisiorku, który Maria podarowała Aguilarowi przed śmiercią. Wiele wieków później, wisiorek ten należał do matki Calluma Lyncha.


Italia1Italia2Italia3

Symbole za czasów renesansowej Italii posiadały bardzo wiele ozdób i różniły się między sobą w dużym stopniu. Podstawowy znak kreda przyozdabiały różne motywy florystyczne oraz sylwetka orła. Najbardziej kojarzone wariacje symboli Asasynów wywodzą się z terenu Florencji, Rzymu oraz Toskanii.


Turcja

Turecki odłam Asasynów umieszczał swoje logo najczęściej na części garderoby wyszywając je bezpośrednio na materiale. Symbol charakteryzował się specyficznym zakończeniem w postaci zawiniętej wstęgi. Całość prezentowana była na tle wzoru z motywem piór oraz liści. Tego typu symbol ujrzeć można było na kapturze Ezio Auditore, podczas jego wizyty w Konstantynopolu.


Embers

Ta wariacja loga Zakonu Asasynów znajdowała się na wisiorku należącym do Shao Jun. Najczęściej był on grawerowany na zielonych kamieniach (najprawdopodobniej nefrycie), ale znane są również czerwone wersje naszyjnika. Na chwilę obecną nie zostało oficjalnie potwierdzone, że symbol ten był używany jako oficjalne logo chińskich Asasynów z XVI wieku.


Hanzo

Znak ten, umiejscowiony na dziobie kaptura Asasynów Hattoriego Masanariego, mógł być wyobrażeniem japońskiego odłamu Zakonu. Symbol ten mocno odbiega od klasycznego przedstawienia znaku kreda - nie posiada on klasycznej podstawy, a zamiast charakterystycznych skrzydeł po bokach znajdują się ich nietypowe wersje o ostrych kątach. Całość łączy się za pomocą trzech linii w środkowym punkcie, z którego wychodzą jeszcze dwa pomniejsze, skierowane w dół kolce. Co ciekawe, Masanari posiadał jeszcze jeden symbol w okolicach pasa, bardziej zbliżony do klasycznego motywu. Jego ojciec z kolei - Hattori Hanzo - z nieznanych nam pobudek na pasie nosił metalowe wyobrażenie włoskich Asasynów.


Symbol Karaibskich Asasynów

Karaiby (Indie zachodnie) - Asasyni działający pod przywództwem Mentora imieniem Ah Tabai na terenie Karaibów, umieścili tą kamienną wariację symbolu Asasynów na głównym placu świątyni Majów w Tulum, pełniącej rolę ich głównej siedziby w tym czasie. Pomijając przerwy w zazwyczaj jednolitym herbie (spowodowane użyciem do jego budowy wielu kamieni), wyróżniają się na nim "skrzydła" po bokach, mające tu formę charakterystyczną dla sztuki dawnych Majów.


Jackdaw

Jolly Roger Jackdawa - symbolem tym, będącym wariacją zarówno insygniów Asasynów, jak i charakterystycznej dla okrętów pirackich flagi "Jolly Roger" posługiwał się kapitan Edward Kenway i późniejszy Asasyn na swoim statku "Jackdaw" (ang. Kawka). Na fladze widnieje klasyczny symbol Zakonu Asasynów, a jego wnętrzu umieszczono wizerunek trupiej czaszki, skierowanej przodem do widza.


Rogue

Znak zaprezentowany w Assassin's Creed: Rogue ma symbolizować zdradę głównego bohatera oraz przyłączenie się Shay'a do sprawy Templariuszy. Rozbity symbol kreda był tylko chwytem marketingowym i nie pojawia się oficjalnie w świecie gry.


Symbol francuskie kolonie

Symbol asasynów działających na terenie francuskich kolonii. Najbardziej rozpowszechniony był wśród asasynów stacjonujących w Luizjanie w XVII wieku. Symbol przypominał wyglądam zdobną broszkę, którą nosiły damy z wyższych klas społecznych. Główna część przypominała swoim kształtem serce na tle którego zarysowany był standardowy symbol Bractwa Asasynów. Przez środek przechodziła długa pionowa kreska, od której odchodziły 3 pary zawiniętych linii. Środkowa para była szczególnie charakterystyczna, gdyż łącząc się ze sobą w środku serca tworzyła literę "M". Wolne przestrzenie pomiędzy ozdobnymi liniami wypełniały krzyżyki oraz gwiazdki połączone ze sobą za pomocą prostych kresek. Dolna część znaku asasynów ukryta była pod ozdobnym sercem, łatwo wkomponowując się w ogólną stylistykę całego symbolu.


Symbol Kolonii AmerykańskichSymbol Kolonii Amerykańskich

Symbol, którym posługiwali się przedstawiciele Bractwa Kolonii Amerykańskich, stacjonujący w domostwie Achillesa Davenporta w XVIII wieku. Symbol ten jest prosty w swej strukturze, pojawia się jednak w dwóch wariacjach: klasyczne insygnia zakonu z trzema gwiazdkami usytuowanymi wewnątrz symbolu, i wersja identyczna z pierwszą, posiadająca jednak wokół siebie pierścień z gwiazd. Umiejscowienie gwiazd na symbolach prawdopodobnie nawiązuje do tych znajdujących się na fladze Stanów Zjednoczonych.


Unity

Tą wariacją klasycznego loga Asasynów reprezentowali swoją działalność Francuscy Asasyni czasów Rewolucji Francuskiej. Symbol ten w większości wygląda jak klasyczne przedstawienie herbu Zakonu, wyróżniają go jedynie dwie umieszczone lekko pod skosem linie, które mają służyć za wyobrażenie ostrza charakterystycznej dla rewolucji gilotyny.


Brahman

Znak przedstawiający dwa węże, które splatając się razem tworzyły ramy symbolu Asasynów, był charakterystyczny dla odłamu działającego na terenie Indii. Jedyne pojawienie się tego symbolu w serii można zauważyć na ramieniu Asasyna Arbaaza Mira, gdzie występuje on w postaci złotej obręczy.


Syndicate

Anglia doby Rewolucji Przemysłowej - ta wariacja symbolu używana była przez Brytyjskich Asasynów w czasie, kiedy walczyli z potęgą Templariuszy pod przywództwem Crawforda Starricka. Symbol ten przedstawia klasyczne i powszechne logo Zakonu, utworzony jest jednak w stylu przywołującym na myśl mechanizmy (np. zegarowe) i pracę w fabryce, co miało podkreślać czasy, podczas których Asasyni wykonywali swoje zlecenia.


The Fall

Symbol rosyjskiego odłamu Asasynów - Woli Narodowej, przyozdobiony czerwoną gwiazdą wewnątrz, a w całości stworzony w stylu komunistycznych plakatów propagandowych i sztuki socrealizmu, wyobraża Rosyjski odłam Zakonu w trakcie trwania Rewolucji Bolszewickiej na początku XX wieku.


Tatuaż Daniela Crossa

Ta wariacja znaku Kreda Asasynów pojawia się w formie tatuażu na ręce Daniela Crossa. Cross najprawdopodobniej już po praniu mózgu, jakiego doświadczył w dzieciństwie. Symbol zapewne utkwił mu w podświadomości, dlatego kazał go sobie wytatuować, ponieważ "wyglądał świetnie". Daniel posiadał ten tatuaż w trakcie ponownej rekrutacji do Asasynów, a także później, gdy dopuścił się zdrady i działał dla Abstergo jako agent operacyjny.


Assassin's Creed: Chronicles

Symbol, który pojawia się na okładkach gier z serii Assassin's Creed: Chronicles nie ma żadnego potwierdzonego pojawienia się w samej grze, ani nie wyobraża on żadnego nowego odłamu Asasynów. Ma na celu pokazanie globalnego zasięgu trwania akcji w grach, czym symbolizuje umieszczeniem w klasycznym logu Zakonu kompasu, stylizowanego na wyobrażenie ze starych map żeglarskich.


Tatuaż Desmonda Milesa

Tatuaż Desmonda Milesa przedstawia twarz nieznanej kobiety (Juno?), która składa się z wielu ozdobnych, zawiniętych linii. Na górnej części dojrzeć można orła, który od wieków kojarzony był z Bractwem Asasynów. Ponadto w centralnej części tatuażu bardzo dobrze zamaskowany został znak kreda. Jest on mocno stylizowany i odbiega swoją formą od standardowej wersji znaku Asasynów.


Initiates

Od roku 2014 grupa haktywistów, znana jako Initiates zaczęła współpracować z Asasynami. Od tego czasu ich oficjalne logo zmieniło swoją oficjalną formę. Obecnie jest to znak "I" wpisany w koło, które złożone jest z wielu pomniejszych symboli Asasynów, co symbolizować ma jedność i ścisłą współpracę obydwu ugrupowań.


AC Locus logo

Symbol ten, będący uwspółcześnioną wersją insygniów Zakonu Asasynów, składa się z figur geometrycznych ułożonych w charakterystyczny kształt. Symbol jest reprezentuje komiksy z serii Assassin's Creed: Locus.


Initiates

Ta symetryczna wariacja symbolu zakonu Asasynów pojawiała się na niektórych materiałach promocyjnych do "Assassin's Creed II".


Initiates

Wyobrażenie to pojawiło się na koszulkach promujących premierę "Assassin's Creed Unity". Na oryginalnej koszulce, za logiem umieszczono wyobrażenie widmowego ostrza.


Initiates

Wyobrażenie to pojawiło się na koszulkach promujących premierę filmu "Assassin's Creed".


SYMBOLE TEMPLARIUSZY

Initiates

Podstawowy i najbardziej znany symbol reprezentujący Templariuszy, używany przynajmniej od XII wieku. Jest to wyobrażenie krzyża (znanego w heraldyce jako krzyż kawalerski) będący wyobrażeniem rany, jaką został naznaczony Kain - domniemany założyciel zakonu.


Initiates

Kompania Telegraficzna Crwaforda Starricka, który potajemnie był wielkim mistrzem Zakonu Templariuszy w Wielkiej Brytanii, sygnowane było logiem w kształcie krzyża, wewnątrz którego znajdowały się inicjały założyciela i wyobrażenie głowy psa bądź wilka.


Initiates

Uwspółcześniona wersja symbolu Zakonu Templariuszy, która pojawia się w Plikach Abstergo, które można odblokować w multiplayerze Assassin's Creed: Revelations.


Abstergoold

Pierwsza wersja logo Abstergo Industries, używana w latach 60-tych. Logo to często widniało na listach służbowych. W późneijszych latach zostało ono zmodernizowane do obecnej postaci.


Initiates

Logo Abstergo Industries - firmy, która współcześnie działa jako zasłona dla poczynań Zakonu Templariuszy. Symbol ten składa się z trzech figur geometrycznych, które razem tworzą coś na kształt trójkąta. Wariacja tego symbolu (w kolorach czerwonym, żółtym i niebieskim) reprezentuje Abstergo Entertainment, zajmującym się rozrywką odgałęzieniem Abstergo Industries.


POZOSTAŁE

Initiates

Logo używane przez jakiś czas przez hakerską grupę Erudito, która dokonywała włamań do komputerów Abstergo Industries, po czym pozostawiała po sobie min. to przekręcone logo Abstergo, zaznaczając swoją obecność.


Initiates

Znak Kultu Hermesa, znanego także jako Hermetycy. Ta powstała w starożytności grupa obrała sobie za cel edukację i transformację ludzkości w coś doskonalszego. Działali oni aktywnie (lecz na mniejszą skalę niż Asasyni czy Templariusze) aż do XX wieku, sygnując się symbolem znanym jako Kaduceusz bądź Kerykejon - utożsamianym z Hermesem. Na ten symbol składa się przyozdobiona w skrzydła laska, po której wspinają się dwa węże.


Initiates

Symbol Instrumentów Pierwszej Woli - fanatycznej grupy wyznawców uznających Isu za bogów i popleczników Junony oraz jej Mędrców. Symbol ten jest znany w astronomii jako oznaczenie (3)Juno - trzecią w kolejności odkrycia planetoidę z pasa planetoid krążących pomiędzy Marsem a Jowiszem.


Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (15)

1. PL-A1024-02-2016, 00:09Według mnie, wszystkie są ok, a zwłaszcza symbol tureckiego odłamu asasynów :)
2. DeadExit1025-02-2016, 15:00Mi najbardziej do gustu przypadły symbole z AC: Rogue, AC: Russia i jako zwieńczenie symbol Initiates (tak jestem fanboyem tego ugrupowania xD)
3. konrad8998625-02-2016, 18:34W opisie Leoniusa jest korówki zamiast kryjówki. Poza tym dużo fajniej wygląda taka uporządkowana i opisana lista od poprzedniej. Dobra robota.
4. Amy425-02-2016, 18:56Włoskie i tureckie są fajne :) Francuski z kolei dziwnie wygląda wg. mnie..
5. DarthDestruktor1025-02-2016, 22:48@konrad8998: powinno być "komórki" :) Dzięki, poprawione.
6. Hanzo97626-02-2016, 09:39Szacunek,DeadExit,kawał dobrej roboty :-)
7. DeadExit1026-02-2016, 10:22@konrad8998: O to właśnie chodziło. Starą listę trzeba było mocno odświeżyć i dopracować. Teraz wygląda to moim zdaniem dużo ładniej i estetyczniej :)
@Hanzo97: Dzięki. Ale wiedz, że ten artykuł to nie tylko moja zasługa. Bardzo pomógł mi DarthDestruktor. Razem prężnie działamy nad tym, aby ZAC był ciągle rozbudowywany i pojawiały się na nim nowe artykuły (na tyle, na ile pozwalają nam praca, studia i życie prywatne). Swoją drogą za niedługo szykujemy wam małą niespodziankę :)
8. NinjaChicken626-02-2016, 14:24@DarthDestruktor: @DeadExit: Bardzo dobra robota Panowie! Parę błędów, ale to nic;)
9. konrad1989konrad626-02-2016, 15:16ciekawy artykuł :)
10. Wyklęty827-02-2016, 21:41Mi najbardziej podoba się kilka wersji:
- Shao Jun
- Assassin's Creed: Chronicles
- Tatuaż Daniela Crossa
Może kiedy zrobię sobie taki tatuaż w kształcie jednego z symboli Asasynów, ale niewielki.
11. DarthDestruktor1026-03-2016, 15:41Artykuł został uzupełniony o Insygnia Templariuszy oraz pozostałych frakcji.
12. theCOMBOXpl112-03-2017, 09:04najbardziej podoba mi sie znak kolonii amerykańskich z dodanymi 3-ema gwiazdkami wygląda to dla mnie jak oznaka "elitarności" tego odłamu bractwa
13. DarthDestruktor1015-07-2017, 17:24Artykuł został uzupełniony o Insygnia z Origins, wzory z oficjalnych koszulek oraz logo Starrick Industries.
14. Cortez Auditore131-03-2018, 17:43Przepraszam że się wtrącam, ale znalazłem (chyba) błąd. Przy tatuażu jest "Ba górnej części" a nie powinno być "Na górnej części"? Jeżeli to było zamierzone, przepraszam że zawracam głowę.
15. DeadExit1001-04-2018, 16:03@Cortez Auditore: Dzięki, już poprawione :)

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
010
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: