Zakon Assassin's Creed


Titan Comics

Assassin's Creed


Fabuła komiksu Trial by Fire

Jest to pierwszy story arc, na który składają się zeszyty komiksu Assassin's Creed o numerach #1 - #5 wydane w roku 2015 oraz pierwszym kwartale 2016.


Część 1

AssassinsCreed#1

Rok 1852, kalifornijska gorączka złota. Przez pustynię Great Basin przejeżdża dyliżans przewożący Johanna Augusta Suttera. Z pewnej odległości transport obserwuje nieznana, zamaskowana asasynka, szykująca się do ataku. Za pomocą wyrzutni liny, przedostaje się ona na powóz i zabija ludzi Suttera. Przed oddaniem strzału, informuje mężczyzn, że indianie Maidu pragną odzyskać z powrotem swoje złoto. Rozlega się wystrzał, po czym symulacja się kończy.

Akcja przenosi się do współczesnego San Diego. Wspomnienia z dzikiego zachodu okazały się być częścią symulacji Helixa, którą odtwarzała Charlotte de la Cruz. Podczas zabawy Animusem, Charlotte rozmawia z innym użytkownikiem urządzenia o Asasynach i Templariuszach, po czym zostaje zaproszona na spotkanie. Przerażona faktem, że osoba po drugiej stronie wie dokładnie, gdzie mieszka, szybko kończy konwersację, tłumacząc się faktem, iż śpieszy się na rozmowę o pracę.

Bohaterka udaje się do głównej siedziby firmy Word Share, gdzie spotyka się z szefową korporacji. Kiedy konwersacja prowadzi donikąd, Charlotte dedukuje że pracodawca chce zachować posadę dla swojej córki, i rozmowa kończy się mocną wymianą zdań.

Po nieudanym spotkaniu Charlotte udaje się do swojej obecnej pracy w Malta Banking Corporation. Podczas rozmowy ze starsza klientką, Charlotte przelewa jej na konto 10 tysięcy dolarów, by ta mogła zapłacić za opiekę zdrowotną dla ciężko chorej córki. Cruz natychmiast żałuje swojej decyzji i uświadamia sobie, że najprawdopodobniej tym przewinieniem straci posadę.

Po powrocie do domu, na miejscu zastaje dwóch asasynów - Xaviera Chen'a oraz Galinę Voroninę, którzy informują ją, że przybywają w imieniu Bractwa. Charlotte przyjmuje ich słowa z wielkim entuzjazmem, przyznając, iż wiedziała o ich istnieniu śledząc od dłuższego czasu internetowe teorie spiskowe. Ich rozmowa zostaje przerwana przez nieoczekiwanych gości. Pod drzwiami Charlotte zjawia się grupa Templariuszy, którzy wdzierają się do mieszkania i atakują Asasynów. Jeden z napastników próbuje pojmać Charlotte, lecz Galina zabija oprawcę celnym rzutem noża w potylicę. Asasyni uciekają z budynku przez okno, po czym zachęcają Charlotte, by ta udała się z nimi. Wahając się przez chwilę dziewczyna decyduje się wykonać skok, po czym traci przytomność.

Bohaterka budzi się gwałtownie i jest zdezorientowana. Od poznanych wcześniej Asasynów dowiaduje się, że aktualnie znajdują się w jednej z kryjówek Bractwa ulokowanej nad Salton Sea. Przy okazji poznaje głównego technika zespołu - Kodyego, który okazał się być tą samą osobą, z którą wcześniej rozmawiała za pomocą Helixa.

Asasyni przedstawiają jej zarys ogólnej sytuacji: Członek Bractwa imieniem Joseph, który miał zinfiltrować szeregi Templariuszy w San Diego i odkryć położenie tajemniczego obiektu, prawdopodobnie nie żyje. Asasyni chcą przeanalizować wspomnienia przodka Charlotte z czasów polowań na czarownice w Salem, by sprawdzić prawdziwość informacji, które zdobył Joseph i do których dostęp zyskali też Templariusze.

Kody pokazuje Charlotte Animusa i tłumaczy jej zasady działania maszyny, które nieco różnią się od jego wersji Omega opartej na Helixie. Po krótkiej rozmowie, Cruz zostaje podłączona do maszyny.

Akcja przenosi się do 1692 roku do miejscowości Salem, obecnie leżącego w stanie Massachusetts, USA. Charlotte odtwarza wspomnienia Toma Stoddarda, Asasyna który jest świadkiem egzekucji Bridget Bishop - kobiety oskarżonej o czarnoksięstwo. Nie mogąc się pogodzić z biernością swojego przodka, Charlotte próbuje interweniować, przez co narusza więź ze Stoddardem, co doprowadza do desynchronizacji.

Bohaterka pod wpływem impulsu traci chwilowo kontrolę i doznaje szoku, objawiającego się mdłościami. W tym samym czasie pomiędzy Galiną oraz Xavierem dochodzi do kłótni, podczas której oświadczają, że Joseph był zdrajcą Zakonu. Po krótkiej rozmowie z nowymi pracodawcami Charlotte wraca do Animusa i przeżywa przerwane wcześniej wspomnienia Toma. Asasyn spoglądając nieznacznie na wieszaną kobietę odchodzi w dal poruszając się po dachach budynków.


Część 2

AssassinsCreed#2

Salem, rok 1692. Tom Stoddart, przygotowując się do kolejnej misji, przygląda się kopii "Boskiej Komedii" Dantego Alighieri, którą otrzymał od ojca. Niedługo potem wyrusza na spotkanie z pewnymi ludźmi, działającymi jako lokalne kontakty Asasynów. Za pomocą wcześniej ustalonego hasła Asasyn wita się z towarzyszami. Podejrzewając jednak podstęp, zadaje im pytanie, na które odpowiadają błędnie. Dochodzi do niespodziewanego starcia, w trakcie którego Stoddard zabija swoich przeciwników.

Ostatniego ze zbirów pozbywa się tajemnicza, zakapturzona postać. Po krótkiej rozmowie z Tomem kobieta podaje poprawną odpowiedź na jego ostatnie pytanie, po czym przedstawia się jako Jennifer Querry. Wedle jej słów, posiada ona informacje o miejscu, gdzie przetrzymywany jest poszukiwany przez Stoddarda Fragment Edenu. Kiedy dwójka Asasynów przedziera się przez dachy miasta, Jennifer opowiada Tomowi o intensyfikacji procesów kobiet oskarżonych o posługiwanie się czarną magią. Po drodze zauważają dwójkę Templariuszy - Samuela Parrisa i Williama Stoughtona. Okazuje się, że to właśnie oni odpowiadają za obłęd, który opanował Salem związany z polowaniem na czarownice. Tom prosi Jennifer o wskazanie mu miejsca przetrzymywania kobiet oskarżonych o czary.

Wieczorem dwójka Asasynów wdziera się do wskazanego wcześniej budynku. Querry dedukuje, iż istnieje tajemne przejście ukryte w kominku, które prowadzi bezpośrednio do cel skazanych na śmierć kobiet. Poprzez prowadzące w dół spiralne schody, Asasyni odnajdują przetrzymywanych mieszkańców. Na miejscu nie ma jednak Fragmentu Edenu, ani osób znających jego lokalizację. Zawiedziony brakiem artefaktu, Stoddart decyduje się pozostawić więźniów i opuścić budynek. W tym momencie, jedna z przetrzymywanych kobiet, Dorothy Osborne w akcie desperacji wyjawia Asasynom, iż zna lokalizację artefaktu.

W tym samym czasie Templariusze docierają do budynku, gdzie znajdują ciała swoich poległych braci. Samuel Parris stwierdza, że sytuacja wymyka się spod kontroli, ale Mistrz Stoughton zapewnia go, że Stoddart znajdzie Fragment Edenu za nich. Templariusze udają się do centrum miasta, gdzie podjudzają ludzi do zabicia "diabła", który nawiedził ich społeczność. Templariusz opisuje demona jako człowieka odzianego w kaptur. W podziemiach Asasyni wraz z Dorothy kontynuują poszukiwania. Słysząc krzyki rozwścieczonego tłumu, zniecierpliwiony Stoddart gotów jest zabić dziewczynę, jeżeli ta natychmiast nie ujawni mu lokalizacji Fragmentu Edenu.

Akcja przenosi się do współczesności. Nie mogąc dostosować się do poczynań swojego przodka, Charlotte de la Cruz ma problemy z synchronizacją w Animusie. W międzyczasie Galina Voronina i Xavier zastanawiają się czy powinni kontynuować sesję, przy okazji powracając do tematu domniemanego zdrajcy Josepha.

Dorothy pod presją decyduje się ujawnić Asasynom prawdę. Wyjawia, że domniemany Fragment Edenu nie istnieje, po czym dziewczyna doznaje tajemniczej wizji, podczas której cytuje fragment "Boskiej Komedii" - były to ostatnie słowa jakie wypowiedział ojciec Toma Stoddarta na łożu śmierci. Całe zajście przekonuje sceptycznego dotychczas Asasyna do uwierzenia w moc artefaktów Isu. Ostatecznie okazuje się, że Dorothy jest Fragmentem Edenu, którego szukali. W tym czasie do krypty wbiegają uzbrojeni mieszczanie.


Część 3

AssassinsCreed#3

Dwójka asasynów walczy o przeżycie z podburzonym przez Parissa tłumem. Tom podczas potyczki z opętanymi furią mieszkańcami miasteczka rozmyśla nad jego relacją z ojcem oraz kredem asasynów, które wyznaczyło mu dotychczasową życiową ścieżkę. Międzyczasie Jennifer odnajduje w tunelach ukryte przejście, dzięki któremu bohaterom udaje się uciec. Aby zablokować drogę napastnikom Stoddard wywołuje pożar, łamiąc tym samym kredo - narażając na śmierć niewinnych ludzi uwięzionych w krypcie.

Asasyni wraz z Davidem oraz nieprzytomną Dorothy docierają do końca tunelów. Wyjście prowadzi ich na bagna poza miasteczkiem. Tom sugeruje, że powinni udać się w stronę nabrzeża. Jennifer martwi się jednak o chłopca, uważając że nie da rady pokonać bagien na piechotę. Bierze go na ręce i rusza przed siebie. Po nieudolnej próbie przedarcia się przez grzęzawisko, Tom postanawia odesłać chłopca do pobliskiej miejscowości Ipswich. Nakazuje mu zgłoszenie się do nijakiego Arboura, zapewniając, że zagwarantuje mu schronienie i ciepły posiłek. Panna Querry nie podziela zdania swojego towarzysza i między asasynami dochodzi do kłótni. Jennifer zarzuca Stoddardowi, że życie jednej dziewczynki istotnej dla misji jest dla niego ważniejsze, niż niewinni ludzie, którzy nic dla nie go nie znaczą.

Spierających się asasynów odnajdują ludzie Parissa. Bohaterowie są zmuszeni do kolejnej ucieczki. Stoddard tłumaczy Jennifer, że lepiej będzie zostawić chłopca na pastwę losu, lecz ta nie daje się przekonać i wraca by pomóc Davidowi. Gdy wyciąga go z grzęzawiska zostaje ciężko ranna i upada na ziemię. Tom nie przejmując się Jennifer, bierze na ramiona osłabioną Dorothy i ucieka w kierunku nabrzeża pozostawiając umierającą towarzyszkę.

Podczas wędrówki przez puszczę Tom rozmyśla o swoim ojcu oraz słowach, które wypowiedziała Dorothy podczas wizji. Dziewczyna się wybudza i ponownie przemawia do asasyna głosem tajemniczej istoty. Tłumaczy mu, że jego dotychczasowe rozumowanie było błędne. Tom nieco zdezorientowany pyta się kim jest i co stało się ze świadomością Dorothy. Tajemniczy byt przedstawia się jako Consus, bóg Erudyta. Przemawia do Toma używając go jako łącznika między przeszłością, a teraźniejszością. Prekursor oświadcza Charlotte de la Cruz, że jej misja jest ważniejsza niż myśli. Musi bowiem odnaleźć kogoś z wielką wiedzą, kto pomoże jej w dokonaniu przeznaczenia. Po tych słowach Dorothy znowu traci przytomność, a Stoddard próbuje ją ocucić. Gdy dziewczyna dochodzi do siebie, nie ma pojęcia co się stało i gdzie się znajdują. Tom zaczyna ją wypytywać o Consusa - kim jest i skąd się wziął, lecz Dorothy nie zwraca na to większej uwagi i mówi mu tylko, że jest w błędzie sądząc, iż nie ma już rodziny do której warto wrócić.

Akcja przenosi się do współczesności. Do pomieszczenia z Animusem wbiega Kody informując asasynów, że przechwycił wiadomość od wysoko postawionego templariusza, nijakiego Didiera Hawkinga, która skierowana jest do Josepha. Galina dochodzi do wniosku, że stracili już wystarczająco dużo czasu na bezcelowe sesje w Animusie i muszą zając się Josephem, nim ten wyjawi ich wszystkie tajemnice templariuszom. Galina nakazuje Kodyemu desynchronizacje Charlotte. Młody asasyn nie wykonuje jednak rozkazu, więc młoda asasynka sama odłącza Charlotte od Animusa. Xavier wdaje się w kolejną kłótnie z Voroniną, twierdząc, że za bardzo wtrąca się jego misję i grozi jej bronią. Charlotte dochodząc powoli do siebie i oświadcza, że towarzyszka Stoddarda, Jeniffer prawdopodobnie żyje i według Consusa musi ponownie odtworzyć wspomnienia Toma i ją odnaleźć. W obawie przed tym, że Joseph doprowadzi templariuszy prosto do ich bazy, asasyni postanawiają opuścić kryjówkę i pakują cały sprzęt do vana. Galina niszczy wszystkie dowody ich obecności i podpala kwaterę asasynów. Spoglądając w ogień oświadcza, że ma zamiar zabić Josepha i jeśli Xavier stanie jej na drodze, tym razem broń palna jej nie powstrzyma.

Charlotte ponownie odtwarza wspomnienia Toma. W okolicach nabrzeża asasyn wypatruje statku, który ma zamiar przechwycić. Dorothy pyta Stoddarda, czy bezpiecznie jest schodzić w kierunku plaży. Ten jednak odpowiada jej, że sam chciałby to wiedzieć sugerując, żeby dziewczynka odczytała przyszłość. Ta jednak tłumaczy asasynowi, że jej moc nie działa w ten sposób. Chwilę później dwójka bohaterów dostrzega templariuszy, którzy przeczesują wybrzeże. Niespodziewanie od tyłu zachodzi ich Jeniffer. Tom zaskoczony faktem, że panna Querry przeżyła postrzał zaczyna być podejrzliwy. Ta przypomina mu, iż jest pielęgniarką i potrafi o siebie zadbać. Po tych słowach Tom atakuje asasynkę, zarzucając jej współpracuje z Parissem oraz zdradę Zakonu. Stoddard chcąc zadać Jeniffer ostateczny cios, cytuje jej zasadę kreda, mówiącą o tym, iż zdrajcy muszą ponieść śmierć. W tej samej chwili Toma atakuje jeden z ludzi Parissa i dusi go zaciśnięta na jego szyi pętlą. Mistrz templariuszy oświadcza Stoddardowi, iż w rzeczywistości w jego Bractwie jest zdrajca, lecz jest nim on sam. Pariss wyznaje Tomowi, że pozwolił odejść Jennifer, ponieważ Stoddard dobrze wykonał swoje zadanie i przekonał ją, iż walczą po tej samej stronie. Templariusz śledził młodą asasynke, wiedząc, że prędzej czy później odnajdzie Toma i zaprowadzi go prosto do Dorothy. Templariusze porywają pannę Querry, a Pariss cieszy się ze swojego zwycięstwa.


Część 4

AssassinsCreed#4

Asasyni przemierzają San Diego w swoim vanie, zbliżając się do celu. Galina wciąż naciska na Xaviera, by zabić Josepha – zdrajcę sprawy Asasynów – ale ten uparcie twierdzi, że Charlotte oczyści go z zarzutów. Cruz w tym czasie ma problemy z odtwarzaniem wspomnień. Jej przodek, Tom Stoddard jest torturowany przez Templariuszy, a ona po przez Animusa odczuwa jego cierpienie. Mistrz Temlariuszy – William Stoughton przypala Asasyna za pomocą rozgrzanego do czerwoności pręta. Nie otrzymuje jednak odpowiedzi na pytanie, która z towarzyszących mu osób posiada nadnaturalne umiejętności. Templariusz decyduje się obrać inną taktykę – zamierza torturować Jennifer Querry, by zmusić Stoddarda do mówienia. Jeżeli to zawiedzie, Templariusz będzie znącać się nad Dorothy i Davidem. Querry nie wytrzymuje i obiecuje wyjawić mu całą prawdę. Tymczasem u Dorothy ujawnia się osobowość Consusa, zwracając się do Stoughtona, oraz pośrednio do Charlotte. Wykorzystując zamieszanie, Querry rozplątuje krępujące ją więzy i dusi nimi stojącego w pobliżu Templariusza, po czym uwalnia Toma. Zanim jednak dobiega do Davida, Stoughton strzela jej w plecy. Młoda Asasynka pada martwa na kamienną podłogę.

Charlotte wychodzi z Animusa. Potwierdza niewinność Josepha – jego przodkini nie wiedziała co stało się z Dorothy, przez co Joseph nie mógł dostarczyć Templariuszom żadnych przydatnych informacji. Misja Asasynów staje się akcją ratunkową. Grupa zatrzymuje się przed Treo Tea, kompanią podlegającą Zakonowi Templariuszy. Ku dezaprobacie Charlotte, Xavier i Galina wyruszają sami, by odbić przyjaciela. Kiedy wraz z Kody'm czeka w vanie na ich powrót, Charlotte przypomina sobie, że Consus wspominał o „Boskiej komedii” Dantego, przez co podejrzewa, iż nie znają całej prawdy o tym co zaszło w Salem. Nowicjuszka poleca Kody'emu, aby ten ponownie podłączył ją do Animusa.

Trwa walka Stoughtona z Stoddardem, w trakcie której dochodzi do pożaru. Asasynowi udaje się uwolnić nieprzytomną Dorothy – planuje wrócić po chłopca później. Pokonany Templariusz ponownie dobywa pistoletu i trafia w ramię Asasyna. Stoughton zdradza, że ma zamiar eksperymentować na dziewczynie i innych przetrzymywanych kobietach, aby ustalić źródło jej umiejętności i – jeśli to możliwe – duplikację tego daru. Jego wspólnik, Samuel Parris, oponuje za dokonywaniem takich okropności w imię Zakonu. Nie chcąc godzić się na taki los Dorothy poświęca swoje życie, rzucając się w gorejący ogień. Rozwścieczony swoim niepowodzeniem Stoughton kieruje swój gniew w stronę Toma, po czym rzuca się na niego. Mistrz Templariuszy zostaje jednak zdradzony przez Parrisa, który strzela mu prosto w głowę. Samuel oznajmia, iż nie wszyscy Templariusze są potworami, a po chwili namysłu decyduje się również puścić Stoddarta wraz z chłopcem i więzionymi kobietami.

Jakiś czas później Tom, wraz z Davidem wykopują grób dla Jennifer. Asasyn metodą dedukcji dochodzi do wniosku, że niemy chłopiec jest synem Querry. A to oznacza, że jest także przodkiem Josepha i widział całe zajście od początku do końca. Charlotte przerywa sesję i oznajmia Kody'emu, że reszta załogi jest w tarapatach. Joseph faktycznie jest zdrajcą i wyznał Templariuszom prawdę o Salem.


Część 5

AssassinsCreed#5

Charlotte w przebraniu pracownika korporacji szykuje się do misji, pomimo obaw ze strony Kody'ego. Kiedy udaje jej się przekonać go o słuszności misji ratunkowej, programista przekazuje jej biała bluzę z kapturem – ubiór współczesnego Asasyna. Cruz przemieszcza się przez biurowiec Theo Tea, czekając aż Kody złamie systemy zabezpieczające drzwi. Gdy okazuje się, że młody programista ma problemy ze złamaniem kodów, Cruz improwizuje, zagajając do przechodzącego w pobliżu pracownika, imieniem Brad. Nakierowując rozmowę na właściwy tor, prosi kolegę o wprowadzenie kodu otwierającego drzwi, którego rzekomo zapomniała. Po uzyskaniu dostępu Charlotte wpycha Brada do schowka, po czym obezwładnia go i zakleja usta taśmą. Przebierając się w strój Asasyna, Charlotte wychodzi na spotkanie z Josephem.

W pomieszczeniach kontrolnych, Joseph rozmawia z właścicielem firmy, Templariuszem Didierem Hawkingiem, który wiele lat temu był jego celem. Zapewnia go, że Asasyni już po niego idą, a kiedy zabije Xaviera, przekaże im wszystko co wie o Dorothy Osbourne i Salem. Joseph prosi Didiera, aby dla wiarygodności uderzył go w twarz, co ten czyni z wielką ochotą. Były Asasyn wyrzuca do pobliskiego kosza na śmieci wybite zęby, a następnie wyrusza na spotkanie z Galiną oraz jej towarzyszem.

W tym czasie Charlotte przeciska się przez systemy wentylacyjne kompleksu. Zmęczona dużym wysiłkiem, kobieta traci uchwyt i ześlizguje się w dół szybu. Na szczęście używając noża wbija się w metalową ścianę i unika śmierci. Kiedy Charlotte kontynuuje podróż na szczyt budynku, Xavier i Galina włamują się do pokoju przesłuchań, gdzie zastają pobitego i przykutego do stołu Josepha. Tym samym wpadają w zastawioną przez niego pułapkę. Były Asasyn wdaje się w walkę z dawnymi sojusznikami. Brutalna potyczka przenosi się do pobliskiej siłowni. Muskularny Joseph nie ma problemu z pokonaniem Galiny, której łamie nogę. Kiedy chce zdać śmiertelny cios obciążnikiem od sztangi, zostaje powstrzymany przez Xaviera, po czym obaj przeciwnicy wpadają do pobliskiego basenu. Po krótkiej podwodnej potyczce Joseph dusi Asasyna za pomocą łańcucha. Po zamordowaniu Chena, Joseph ponownie skupia swoją uwagę na Galinie. W tej samej chwili na ratunek przybywa Charlotte, która ściera się ze zdrajcą. Podczas szybkiej wymiany słów Nowicjuszka poznaje motywy zdrajcy – przez rozkazy Xaviera, jakiś czas temu zmarł ukochany Jospeha – Chrystian. Mimo oskarżeń padających w jego stronę, Jospeh zapewnia, iż wykona swoją misję do końca. W tym czasie ładunki wybuchowe - umieszczone w wybitych zębach Jospeha -eksplodują, niszcząc tym samym centrum dowodzenia i zabijając Hawkinga oraz resztę Templariuszy. Char wykorzystuje okazję, by zadać ostateczny cios zdrajcy. Niestety przez osłabienie spowodowane Efektem Krwawienia, Charlotte nie ejst wystarczająco szybka. Muskularny oprawca chwyta ją za bluzę i unosi w górę. Cruz niepostrzeżenie wyciąga nóż i rani Jospeha w tors. Po chwili do siłowni wchodzi ochrona, otwierając ogień zarówno do Asasynów, jak i do podwójnego agenta.

Cruz i Voronina korzystają z zamieszania, i uciekają szybem wentylacyjnym, który Charlotte dostrzegła zza ściany, dzięki nabytemu wzrokowi orła. Przedzierając się przez wentylację, kobiety trafiają do tego samego schowka, gdzie Cruz zostawiła spętanego pracownika. Okazuje się, że Brad nie żyje – był astmatykiem, a spętany nie mógł użyć inhalatora. Kiedy dwójce udaje się powrócić do vana, Charlotte targają wyrzuty sumienia z powodu tej niepotrzebnej śmierci. Grupa odjeżdża, uznając tą misję za fiasko.

Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (3)

1. DarthDestruktor1008-11-2015, 18:22Szkoda że tak mało części historycznej w pierwszym zeszycie.
2. DeadExit1008-11-2015, 18:24No niestety ;C Ale tak jak pisałem w recenzji, ten zabieg ma służyć budowaniu napięcia i zachęcić do kupna kolejnego zeszytu.
3. Wyklęty804-04-2016, 23:15Może się skuszę i kiedyś przeczytam :) Komiksów bardzo mało czytam.. Za całe swoje 22 - letnie życie mam tylko 1 komiks przeczytany.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: