Zakon Assassin's Creed


Assassin's Creed Initiates


Renesans, XV – XVII wiek

Shangdu, Chiny, 1275: Odzyskiwanie Kodeksu

Odzyskiwanie Kodeksu

Marco Polo był weneckim kupcem, który podróżował po Azji wraz z ojcem Niccolo i jego wujem Maffeo. W 1271 roku, Marco wyjechał z misją dyplomatyczną, która doprowadziła go na dwór mongolskiego władcy Kublaj Chana. Kublaj Chan zaakceptował rodzinę Polo i przyznał im bezprecedensowy dostęp do jego imperium. Khan mianował Marco na specjalnego wysłannika, co pozwoliło temu młodemu człowiekowi odwiedzić miejsca, których nigdy wcześniej nie zbadał żaden europejczyk. W 1275 roku, Marco odzyskał utracony Kodeks Altaïra, który znajdował się w letniej stolicy Mongołów Shangdu. Marco Polo przywiózł Kodeks do Wenecji i stał się przyjacielem Bractwa Asasynów.

Rouen, Francja, 1431-05-30: Miecz i dym

Miecz i dym

W XIV i XV wieku, podczas Wojny Stuletniej pomiędzy Francją i Anglią świat poznał bohaterkę, walczącą po francuskiej stronie: Joannę d'Arc. Prosta chłopka poprowadziła swój kraj ku wielu zwycięstwom, a jej wyznanie, że prowadzi ją boska wola, zainteresowało Templariuszy. Odkryli oni, że prawdziwą siłą Joanny był w rzeczywistości artefakt Pierwszej Cywilizacji znany jako Miecz Edenu. W celu przejęcia miecza, aresztowali Joannę d'Arc, postawili przed sądem pod zarzutem herezji i spalili na stosie w wieku 19 lat.

Monteriggioni, Włochy, 1434-03-19: Narodziny wojownika

Narodziny wojownika

Mario Auditore, starszy brat Giovanniego Auditore, urodził się w Monteriggioni. W noc narodzin Mario, florencki najemnik wynajęty do zinfiltrowania domu oraz zabicia całej rodziny, został znaleziony martwy w pokoju dziecka przez akuszerkę. Śmierć najemnika pozostaje tajemnicą, gdyż w pokoju poza dzieckiem nie było nikogo.

Strasburg, 1439: Prasa drukarska

Prasa drukarska

Chociaż papier po raz pierwszy pojawił się w Chinach, to prasa drukarska powstała w Europie. Johannes Gutenberg i jego współpracownicy podobno wymyślili i zbudowali ich drewnianą prasę w Strasburgu w 1439 roku. Gutenberg zaczął pracować nad prasą drukarską już około 1436 roku. Wynalazek, który rozwinął się znacznie w kolejnych latach, pozwolił na masową produkcję książek drukowanych. Szacuje się, że w 1455 roku Gutenberg wydrukował dwieście egzemplarzy Biblii. W związku z powyższym, prasa drukarska wpuściła w obieg idee propagandowe.

Anghiari, Włochy, 1440-06-29: Szybka szóstka

Szybka szóstka

Podczas bitwy pod Anghiari, sześcioletni Mario Auditore zaalarmował kapitana Micheletto Attendolo o mediolańskim ataku z zaskoczenia. Informacja ta zapewniła zwycięstwo florentczykom.

Monteriggioni, Włochy, 1454-10-01: Oko, oko

Oko, oko

Opierając się na informacjach zdobytych od pochwyconego w mieście wrogiego szpiega, Mario Auditore zdecydował się zejść do komnaty położonej pod willą. Pomimo, że paru jego ludzi zabiły zastawione tam pułapki, a sam Mario stracił oko, udało mu się odnaleźć artefakt Pierwszej Cywilizacji, znany jako Całun.

Florencja, Włochy, 1469-05-03: Przed Księciem

Przed Księciem

Niccolò di Bernardo dei Machiavelli, włoski pisarz, filozof, polityk i członek Bractwa Asasynów urodził się we Florencji. Mimo, że jego rodzina była dość zamożna, jego młodość nie była łatwa i utrudniona przez długi odziedziczone po ojcu. Niccolò chciał podtrzymać bogatą atmosferę intelektualną, więc poświęcił się studiom i stopniowo budował bibliotekę pełną dzieł klasycznych.

Mogadisz, 1471: Wyprawa wzdłuż wybrzeża Afryki

Wyprawa wzdłuż wybrzeża Afryki

Zheng He został schwytany przez dynastię Ming w bardzo młodym wieku i służył na dworze jako eunuch. Przyczyniając się do upadku dynastii Yuan, Zheng otrzymał propozycję pracy rządowej i przyjął posadę admirała oraz dyplomaty. Został powołany do prowadzenia dużej floty na Morzu Zachodnim i wyruszył w kilka wypraw, które doprowadziły go do południowo-wschodniej Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu.

Podczas jego piątej podróży, Zheng udał się do Afryki i na Półwysep Arabski. Po dopłynięciu do Mogadiszu, on i jego załoga nie otrzymali ciepłego powitania i zostali zaatakowani przez ludzi z miasta, którzy szybko poddali się chińskiemu urzędnikowi. Zheng wypłynął w kilka innych rejsów i przyniósł wiele towarów do Chin. Jego wyprawy miały miejsce ponad pół wieku przed tymi dokonanymi przez bardziej znanych europejskich żeglarzy.

Florencja, Włochy, 1476-12-29: Niesprawiedliwa egzekucja

Niesprawiedliwa egzekucj

Giovanni Auditore i jego synowie: Federico i Petruccio, zostali zgładzeni w Piazza della Signoria, 29 grudnia 1476 roku.

San Gimignano, Włochy, 1478-04-14: W sprawie ataku

W sprawie ataku

Po latach kłopotliwych ataków na Monteriggioni, Mario Auditore poprowadził kontratak na San Gimignano, w nadziei, że w końcu uda mu się wyeliminować zagrożenie. Podczas przemowy skierowanej do jego ludzi, dołączył do niego bratanek, Ezio.

Z pomocą młodego florentczyka bramy zostały podniesione, dzięki czemu patrol Mario mógł zinfiltrować toskańskie miasto i zaskoczyć wroga. Gdy zaczęła się bitwa, Ezio zlokalizował Templariusza Vieriego de Pazzi i zamordował go na murach miejskich.

Wenecja, Włochy, 1488-06-25: Nie osamotniony

Nie osamotniony

Przyjeżdżając do Wenecji w celu odzyskania Jabłka Edenu od Templariuszy, Mario Auditore, wraz z grupą Asasynów wspomógł niczego nie spodziewającego się Ezio w ataku na Wielkiego Mistrza Templariuszy, Rodrigo Borgię. Po intensywnym starciu Asasyni wygrali, wypędzili Rodrigo z miasta i odzyskali Jabłko.

Doceniając rozwój Ezio i jego niezachwiane poświęcenie dla swojej sprawy, Mario wraz z innymi Asasynami oficjalnie wprowadzili go do Bractwa.

Forli, Włochy, 1488-07-15: Pielęgniarka

Pielęgniarka

Po bitwie o Forli, Ezio Auditore da Firenze próbował odzyskać Jabłko Edenu ze szponów Checco Orsi, lichwiarzy wynajętych przez Rodrigo Borgię. Chociaż Ezio zabił Checco, jego ofiara zdołała pchnąć go w brzuch podczas ostatniego tchnienia. Ezio osuwając się na ziemię z wycieńczenia, ujrzał jak zakapturzony mnich kradnie Jabłko. W stanie krytycznym, Ezio został przyniesiony do Palazzo Comunale.

Caterina opiekowała się rannym asasynem przez kilka następnych dni, aż poczuł się na tyle dobrze, by kontynuować swoją podróż.

Agnadello, Włochy, 1498-03-06: Dotyk Całunu

Dotyk Całunu

Juan Borgia, jako chorowity niemowlak, został wystawiony na działanie tajemniczego Fragmentu Edenu znanego jako Całun. Jego fizyczne dolegliwości zostały wyleczone, ale wykorzystanie z artefaktu Pierwszej Cywilizacji na dziecku nie obyło się bez konsekwencji.

Wittenberg, Niemcy, 1502: Finansowanie Friedricha

Finansowanie Friedricha

Asasyni odkryli spisek templariuszy mający na celu przekupienie niemieckiego elektora Friedricha der Wiese, by uniemożliwić mu utworzenie Uniwersytetu poświęconemu reformie religijnej. Przebrani za bandytów asasyni przechwycili pieniądze na obrzeżach Wittenberg. Zastraszyli woźnicę i zmusili go, by uszkodził karetę. Asasyni szybko rozprawili się z obstawą wozu i przechwycili łapówkę. Pozostawili jednak woźnicę przy życiu, by napad był wiarygodny. Niedługo po tym zdarzeniu uczelnia otrzymała ogromny datek od anonimowego sponsora.

Rzym, Włochy, 1503-08-01: Dotyk kobiety

Dotyk kobiety

W oczekiwaniu na powrót brata z misji zabójstwa Templariusza Juana Borgi Starszego, Claudia Auditore została zaatakowana przez strażników Borgii w Rosa in Fiore. Jej napastnicy śledzili grupę kurtyzan wracającą do burdelu, po udanej kradzieży skrzyni z pieniędzmi Juana. Gdy Ezio wrócił i zastał przed budynkiem grupę płaczących kobiet, obawiał się najgorszego. Wszedł do budynku i ujrzał stos ciał żołnierzy Borgi leżący u stóp jego siostry Claudii. Trzymany przez nią zakrwawiony sztylet utwierdził sceptycznego dotychczas brata, że jest ona prawdziwym Auditore.

Rzym, Włochy, 1503-11-14: Przyszły Brat

Przyszły Brat

Chcąc uciec przez życiem w ciągłym strachu, Giovanni Borgia odpowiedział na list dostarczony mu przez gołębia pocztowego, lokalizując jego nadawcę w mieście. Korzystając z rzadkiego daru Wzroku Orła zlokalizował zakapturzoną postać, zanim ta zniknęła mu z oczu. Giovanni rzucił się w pościg za nieznajomym, a po krótkiej pogoni człowiek przedstawił się jako Francesco Veccelio - Asasyn. Francesco, były uczeń Perotto Calderona - prawdopodobnie ojca Giovanniego – chciał wziąć chłopaka pod swoje skrzydła i przeszkolić go na zabójcę.

Londyn, Anglia, 1503: Pomoc dla Henryka

Pomoc dla Henryka

Za panowania króla Henryka VII, Anglia cieszyła się pokojem i stabilnością. Jednak Bractwo Asasynów obawiało się, że król może stać się ofiarą manipulacji Templariuszy. W 1503 roku zespół Asasynów przybył do Londynu, aby pomóc Henrykowi w wyeliminowaniu wszelkich uzurpatorów powiązanych z Templariuszami. Po konsultacji z królem, członkowie Bractwa zamordowali potężnego spiskowca, Margaret z Yorku, zatruwając jej jedzenie. Zapewniło to pozory naturalnej śmierci i usunęło wszelkie podejrzenia, jakie mogły paść w stronę króla. Po śmierci Margaret, jej współpracownicy wyszli na ulice z nadzieją wywołania powstania przeciwko Henrykowi. Na szczęście Asasyni szybko stłumili bunt, który okazał się tylko zasłoną dymną. Templariusze przeniknęli bowiem do Izby Gwiaździstej, tajnego angielskiego sądu króla Henryka, który miał na celu osądzanie ważnych osobistości, bez publicznego postępowania. Po zakończeniu dochodzenia, Asasyni odkryli tożsamość Templariuszy, którzy przeniknęli do sądu i ujawnili je królowi. Aby okazać swoją wdzięczność, Henryk zaoferował miejsce w Izbie dla przedstawiciela Bractwa.

Calicut, Indie, 1503: Opór Manuela

Opór Manuela

Król Portugalii, Manuel I, wysłał flotę dowodzoną przez Pedro Alvaresa Cabrala do miasta Calicut położonego w Indiach. Pomimo rzekomego celu wyprawy, jakim był handel przyprawami, Gildia Asasynów przeczuwała, że wyprawa może stanowić dla nich zagrożenie, więc poprosiła o pomoc Bractwo we Włoszech. Podczas podróży do indyjskiego centrum handlu, Asasyni przygotowywali się do walki z tajną agendą templariuszy, portugalskiego króla. Udając pracowników, Asasyni nastawili obywateli przeciwko Cabrali i wyeliminowali jego dowódców zanim wkroczyli do miasta.

Z powodu buntu swoich ludzi, wściekły Manuel natychmiastowo wysłał dużą flotę dowodzoną przez Vasco da Game. Nieprzygotowani na zbliżający się atak, Asasyni zmuszeni byli do zlikwidowania Gildii, ukrycia artefaktów, wszystkich dokumentów oraz ewakuacji swoich rodzin i przyjaciół. Kiedy flota da Gamy przybyła, ich atak był nieugięty. Zażądali wydania muzułmanów, podżegali do przemocy i zabili setki niewinnych mężczyzn, kobiet oraz dzieci.

Zakładając, że operacja zakończyła się sukcesem, de Gama wrócił do Portugalii, pozostawiając na miejscu swych najbardziej zaufanych generałów, by mogli kontynuować swoją pracę w mieście. Pomimo tych zdarzeń, Bractwo przetrwało. Udało się im ukradkiem wyeliminować swoich ciemiężców z pomocą miejscowej ludności, krzyżując tym samym plany Manuela mające na celu wyeliminowanie Asasynów.

Moskwa, Rosja, 1503: Oszukany Ivan

Oszukany Ivan

Włoskie Bractwo było zaniepokojone brakiem informacji z Moskwy i martwili się o dobro Pietro Antonio Solari, ich szpiega na Kremlu. Zespół Asasynów udał się na północ, aby szukać odpowiedzi w tej sprawie. Po przybyciu do Moskwy, Asasyni ustalili, że Solari został zamordowany. Jego zabójcą rzekomo był inny szpieg - Ridolfo Fioravant, który powinien nie żyć już od dwudziestu lat. Po zakończeniu dochodzenia, Asasyni odnaleźli Fioravanta, a po jego przesłuchaniu ustalono, że to nie on odpowiada za śmierć Solariego. Prawda była znacznie bardziej niepokojąca.

Fioravant ujawnił, że Iwan III odkrył ich podstęp i wydał nakaz egzekucji Solariego, zmuszając go tym samym do ukrycia się. Choć wiedział, że byli oni szpiegami, Ivan nie ustalił jeszcze dla kogo pracowali, a na odkrycie prawdy poświęcił kolejne lata. Ivan był bardzo blisko poznania prawdy o istnieniu Bractwa. Asasyni opracowali więc plan, który wymusi na rosyjskim władcy szukania wiatru w polu. Upozorowali fakt, że członkowie sekty Strigolników posłali do piachu wielu ludzi Iwana, co sprawiło wrażenie wielkiego spisku przeciw Kremlowi. To odwrócenie uwagi przyniosło Bractwu ulgę i pozwoliło na nowe, bardziej taktyczne posunięcia w Moskwie.

Barcelona, Hiszpania, 1504: Koniec Izabeli

Koniec Izabeli

Po śmierci Luisa de Santangela, Bractwo straciło swojego człowieka na hiszpańskim dworze królewskim. W trosce o niekontrolowaną działalność królowej Izabeli I i jej powiązanie z Templariuszami, grupa Asasynów wyruszyła z Rzymu do Hiszpanii, próbując przeniknąć w kręgi królowej. Po przyjeździe do Barcelony, Asasyni odwiedzili kwaterę Santangela w nadziei zebrania resztek informacji na temat swoich wrogów. Mimo, że Templariusze splądrowali komnaty Santangela, Asasyni odkryli, coś co umknęło templariuszom: dziennik ukryty w wydrążonej ścianie. Okazało się, że Santangel stopniowo zatruwał królową z pomocą kobiety pracującej jako jej służka.

Asasyni dokładnie przeanalizowali swój niedoszły cel i potwierdzili silne powiązania królowej z templariuszami oraz Cesare Borgią. Postanowili więc zakończyć to co zaczął Santangel. Odnaleźli jego wspólniczkę i przekonali służkę, by nadal truła Izabelę, aż spowoduje jej śmierć.

Pekin, Chiny, 1505: Podróż na zachód

Podróż na zachód

Shao Jun urodziła się w 1505 roku w królewskiej niewoli, za panowania dynastii Ming. Młodzieńcze lata spędziła jako jedna z wielu konkubin cesarza Zhengde. Po jego śmierci, Jun wraz z kilkoma innymi konkubinami została uwolniona przez Bractwo Asasynów. Shao natychmiast poświęciła się ich sprawie i rozpoczęła trening.

Lata później, Shao Jun i jej mentor próbowali uwolnić nałożnice, które pozostały nadal w niewoli. Jun była zszokowana faktem, że większość z nich była torturowana na śmierć przez następcę cesarza Zhengde, Jiajinga. Nowy cesarz starał się wyeliminować wszystkich, którzy mu się przeciwstawiali, nakazał więc zniszczenie chińskich Asasynów.

Shao Jun rozpoczęła długą podróż na zachód, w celu uzyskania pomocy od legendarnego mentora Ezio Auditore.

Agnadello, Włochy, 1509-05-14: Bitwa pod Agnadello

Bitwa pod Agnadello

Transkrypt DDS wspomnień genetycznych Bartolomeo d'Alviano:

Świat krwawi czerwienią, kiedy usiłuję otworzyć oczy. W oddali szczęka żelazo, towarzyszą mu strudzone krzyki. Poległem w bitwie. Wróg mnie już ignoruje, zostawili mnie tu, bym sczezł. I sczeznę, jeśli nie zacznę działać!

Drżę, kiedy przenoszę ciężar ciała na jedną nogę. Dźgnęli mnie przynajmniej dwa razy, a przez krwawiącą brew ledwie widzę. Muszę zająć się tymi ranami, zanim wykrwawię się na śmierć!

Tu jest jakiś strzęp szmaty, ale nada się! Powinien zatamować krwotok. Jest brudny, ale nie ma czasu bycie wybrednym. Powinno wytrzymać przez jakiś czas. Piecze jak cholera! Udało mi się zatrzymać krwawienie. Zdejmuję swój pokiereszowany hełm i owijam ranę na głowie strzępami chorągwi wroga.

Konstantynopol, Turcja, 1511: Pierwszy klucz do Masjafu

Pierwszy klucz do Masjafu

Ezio Auditore znalazł pierwszy z kluczy Masjafu w Konstantynopolu w Cysternie Bazyliki.

Tenochtitlan, Meksyk, 1520-06-20: Nie do pomyślenia

Nie do pomyślenia

Transkrypt DDS wspomnień genetycznych Giovanniego Borgii:

Hiszpanie rozpoczęli rzeź bezbronnych, szlachetnie urodzonych Tenochtitlańczyków! Zbliżam się do kapłana, który, zdezorientowany, gapi się na atak z otwartymi ustami. Nadal trzyma czaszkę w górze. Hiszpanie jeszcze jej nie zobaczyli. Mój czas na działanie gwałtownie topnieje!

Aztekowie wahają się. Muszą się zastanawiać... dlaczego bogowie ich mordują? Dziś są święta ku ich czci! Czy przybyliśmy odebrać należny nam dług?

Hiszpanie zdzierają biżuterię ze swoich ofiar, wywołując wściekłość wśród Azteków. Iluzja się rozwiewa! Niektórzy znajdują odwagę i atakują, tylko po to, by zginąć od mieczy Hiszpanów!

Podchodzę od tyłu do kapłana. Nie mogę ryzykować, że Hiszpanie zauważą czaszkę. Wyjmuję ukryte ostrze i wbijam je w kręgosłup mężczyzny. Łapię czaszkę, zanim uderza o podłogę świątyni i szybko chowam ją pod peleryną.

Ponaglam Hiszpanów, by się wycofali. Azteków jest zbyt dużo! Każda osoba w Tenochtitlanie jest tutaj, by celebrować Święto Toxcatla. Mają nad nami kilkutysięczną przewagę liczebną! Kilku z naszych Tlaxcalańskich sprzymierzeńców nadziewa się na azteckie dzidy! Hiszpanie każą im zablokować naszą ucieczkę.

Chociaż mam swoją nagrodę, nie mam pojęcia, jak przeżyjemy ten błąd. Hiszpanie łapią Moctezumę, zmuszając go, żeby szedł z nami. Jest teraz jeńcem w swoich własnych komnatach. Nawet przeprasza nas za zachowanie swoich ludzi. Jest mi wstyd.

Bazylea, Szwajcaria, 1520-11-27: Nie kryształ, lecz złoto

Nie kryształ, lecz złoto

Po powrocie z misji w Ameryce, Giovanni Borgia zabrał Kryształową Czaszkę do uczonego - Bombastusa von Hohenheim (powszechnie znanego jako "Paracelsus").

Po wielu nieudanych próbach Bombastus zanegował potencjalną moc artefaktu. Bardziej interesował go Giovanni i jego niespotykana zdolność, dzięki której mógł odczytać formułę z niekompletnej „Księgi” Bombastusa, dzięki której mógł on zamienić srebro w złoto.

Prusy, 1473 -1543: Mikołaj Kopernik

Mikołaj Kopernik

Mikołaj Kopernik, znany również jako Niccolò Copernico, był renesansowym astronomem, matematykiem i duchownym. Jako pierwszy przedstawił odpowiedni model heliocentryzmu.

Indie, 1576-06: Bitwa pod Gogundą

Bitwa pod Gogundą

Bitwa pod Gogundą, znana także jako bitwa pod Haldighatem, toczyła się pomiędzy Pratap Singhem, dowodzącym Radźputami, a armią Mongolską. Mughals chciał podbić jedno z ostatnich niezależnych obszarów w regionie Radżastanu nie będących pod jego kontrolą. Akbar, władca Wielkich Mogołów, prowadząc bardzo agresywną politykę, chciał zmiażdżyć Radźputów.

Pomimo tego, że armia Mughalsa odniosła zwycięstwo, Pratap Singh przeprowadził imponującą defensywę. Nawet po wojnie kontynuował rebelię na terenie okolicznych wzgórz i odmawiał uznania władzy Mughala. Dopiero kilka lat później jego armia została całkowicie pokonana.

Włochy, 1548-1600: Giordano Bruno

Giordano Bruno

Bruno zdobył powszechną sławę oraz rozgłos ze względu na niezwykłą zdolność zapamiętywania i rozumienia systemu mnemonicznego. Szybko zyskał przychylność wpływowych europejczyków, takich jak Henryk III i papież Pius V. Pasja kosmologii u Bruna sprawiła, że rozbudował on model układu słonecznego Mikołaja Kopernika. Zasugerował, że Słońce jest po prostu jedną z nieskończonej ilości gwiazd otoczoną nieskończoną ilością planet zamieszkałych przez inteligentne istoty pozaziemskie.

Na zalecenie Henryka III w 1593 roku Bruno udał się do Anglii na spotkanie z członkami hermetycznej sekty Johna Dee. Do dziś nie wiadomo, czy Bruno rzeczywiście spotkał się z Dee i co wspólnie ustalili na tych spotkaniach. Choć Bruno przez jakiś czas wykładał na Uniwersytecie w Oxford, inni nauczyciele nie lubili jego kontrowersyjnych teorii i odmówili mu stałej posady.

W tym samym roku, Bruno został aresztowany, oskarżony przez rzymską inkwizycję o herezję i wysłany do Rzymu. Następnych siedem lat spędził w Castel Sant'Angelo. Odmówił wyrzeczenia się swoich przekonań, więc został skazany na śmierć i spalony na stosie 17 lutego 1600 roku.

Anglia, 1527 -1608: John Dee

John Dee

John Dee był walijskim matematykiem, astronomem, astrologiem, okultystą, nawigatorem, imperialistą i konsultantem królowej Elżbiety I. Poświęcił większość swojego życia na badania alchemii, wróżbiarstwa i hermetycznej filozofii.

Worcester, Anglia, 1651-09-03: Nie do pomyślenia

Nie do pomyślenia

Transkrypt DDS wspomnień genetycznych Karola II:

Ludzie są wyczerpani po tak długim marszu, ale nikt się nie skarży. Patrzę na nich z niemałą dumą. Jesteśmy gotowi stawić czoła Okrągłogłowym. Wkrótce zajmę należne mi miejsce!

Większość moich żołnierzy to zaprawieni w bojach górale, ale walijscy rojaliści i prezbiterianie z Gloucestershire dobrze uzupełniają nasze szeregi. Walczyli dzielnie pod sztandarem mojego ojca. Cieszę się, że mam ich po swojej stronie.

Zaczyna się bitwa. Mają nad nami sporą przewagę liczebną, ale moi ludzie walczą o każdy żywopłot w mieście! Niestety, oddziały Cromwella są zbyt liczne. Wypierają nas!

Wysyłam dwa oddziały wojsk, aby osłabiły przewagę Parlamentarzystów na wschodzie. Prowadzę swoich ludzi i szturmujemy Red Hill, myśląc o moim ojcu. Ich krzyki wspierają mojego ducha.

Ciężko walczyć w tym upale, ale Okrągłogłowi wycofują się, a my ich wypieramy. Niewiarygodne! Cromwell wysyła więcej żołnierzy! Jak wiele posiłków zgromadził ten niegodziwiec? Nasz odwrót zamienia się w pogrom. Uciekamy do miasta.

Przeklęty skwar! Zaczynam zdejmować zbroję, a góral rusza mi z pomocą. Rany, jakie odniósł, mówią mi, że walczył zaciekle. Uśmiecham się do niego, a jego krzywy grymas oznacza, że nie stracił jeszcze nadziei. Dosiadam nowego wierzchowca, ale nie jestem w stanie zgromadzić swoich ludzi. Nie wygramy dzisiaj.

"W obronie króla!" Rozpoznaję głos, a potem zauważam mówiącego, hrabiego Cleveland. Salutuje mi, a następnie szturmuje High Street, prowadząc desperacką szarżę kawalerii. To nasza jedyna szansa. Uciekamy przez Bramę Świętego Marcina.

Dover, Anglia, 1660-05-25: Stąpaj po ziemi jak król

Stąpaj po ziemi jak król

George Monck był angielskim generałem, który odegrał kluczową rolę w przywracaniu monarchii Stuartów w 1660 roku. Walczył w Irlandii, Szkocji i I wojnie angielsko-holenderskiej, po czym został mianowany gubernatorem Szkocji.

Monck należał do parlamentarnego rządu stworzonego przez Olivera Cromwella i walczył w jego imieniu. Jednak po śmierci Cromwella, Monck wykorzystał osłabienie Parlamentu i zamieszanie panujące w mieście i dnia 1 stycznia 1660 roku, jego armia przemaszerowała przez szkocką granicę w kierunku Londynu, a Monck wykorzystał swoją siłę militarną, aby ustabilizować miasto.

Nowy Parlament ogłosił Karola II nowym królem Anglii. Rankiem 25 maja 1660 roku, Monck udał się do Dover w Kent, aby powitać nowego władcę po jego powrocie do kraju. Nowy król wyruszył do Londynu, aby zabezpieczyć swój tron.

Tyburn, Anglia, 1661-01-30: Pośmiertna Egzekucja

Pośmiertna Egzekucja

Oliwer Cromwell przewodził parlamentowi przeciwko Charlesowi I w trakcie Angielskiej Wojny Domowej, i przyczynił się do obalenia monarchii Stuartów. Po tym jak pomógł ustanowić Wyspy Brytyjskie republiką, Cromwell był pierwszym przewodniczącym Rady Państwowej w czasie okresu Republiki Angielskiej.

Cromwell był także ważną postacią, służącą pomocą podczas I wojny Angielsko – Holenderskiej. Pomimo politycznego i militarnego zwycięstwa, Cromwell spotkał się z trudnym zadaniem ubłagania zarówno rojalistów jak i republikanów w parlamencie. Odmówił zostania królem, i ostrożnie zaspokajał swoich republikańskich urzędników. Cromwell próbował wprowadzić nową konstytucję, ale sprowokował tym silną reakcję republikanów.

Pod koniec lat 50 XVII wieku, zdrowie Cromwella znacznie się pogorszyło. Zachorował na malarię i zmarł 3 września 1658 roku. Po jego śmierci, monarchia Stuartów odnowiła się w kraju. Nowy Parlament rozkazał wykonanie pośmiertnej egzekucji Cromwella i ciało, które mogło lub nie należeć do Cromwella, zostało powieszone w Tyburn w Londynie jako symboliczny koniec rządów parlamentarnych Cromwella i powrotu monarchii Stuartów w Angli.

Londyn, Anglia, 1661-04-23: Monarchia przywrócona

Monarchia przywrócona

Król Charles I został stracony w szczytowym okresie Angielskiej Wojny Domowej, a Szkoci proklamowali jego syna Charlesa II na nowego króla Anglii. Jednakże siły Oliwera Cromwella ruszyły na Szkocję i młody Charles II został zmuszony do emigracji.

Po śmierci Cromwella, monarchia powróciła. Charles II został mianowany na króla w maju 1660 roku, i przybył do Dover w hrabstwie Kent by powrócić do Anglii. Po porozumieniu między rojalistami i parlamentarzystami w parlamencie, 23 kwietnia 1661 roku, Charles II udał się do Opactwa Westministerskiego by zostać koronowanym.

Lowestoft, Anglia, 1665-06-03: Bitwa pod Lowestoft

Bitwa pod Lowestoft

Okres odnowy to również okres wojny Angielsko – Holenderskiej. Floty brytyjska i holenderska starły się ze sobą 3 czerwca 1665 roku, w pobliżu miasta Lowestoft. Brytania wysłała 109 okrętów typu „Man of War” i 28 okrętów wojennych do walki przeciwko 103 okrętami "Man of War" i 11 brander Holendrów.

Formacja holenderska zaczęła się rozpadać pod naporem Brytyjczyków. Bitwa pod Lowestoft była jednak rzadkim tryumfem dla strony angielskiej, jako że Holendrzy podreperowali się i narzucili swoje warunki pokoju dwa lata po bitwie.

Londyn, Anglia, 1666-09-02, 02:00: Wielki Pożar Londynu

Wielki Pożar Londynu

W latach 60 XVII wieku Wielka Brytania znalazła się pośród politycznych i religijnych niepokojów, a także ciągłych wojen z Holandią czy Francją. Co więcej, w Londynie, ze względu na bliskość budynków stworzonych głownie z drewna, miasto było wrażliwe na ogień, a władze miasta zapewne zdawały sobie z tego sprawę.

O 2 w nocy, 2 września 1666 roku, dom królewskiego piekarza, Thomasa Farynora, zajął się ogniem. Pożar zaczął się od domu ulokowanego na Pudding Lane, w pobliżu Mostu Londyńskiego, po czym szybko rozprzestrzenił się na całe miasto. Pożar trwał kilka dni i został ugaszony 5 września. W sumie zniszczył 373 akrów miasta. Obawiając się buntu wśród wywłaszczonych uchodźców, Król Charles II zachęcał do ewakuacji miasta i osiedleniu się gdzie indziej.

Napięcia epoki pozwoliły na rozwój kilku teorii spiskowych w celu wyjaśnienia źródła ognia. Komitet parlamentarny został powołany do zbadania pożaru. Francuski zegarmistrz przyznał się do celowego rozniecenia ognia po czym został osądzony i skazany 28 września 1666 roku. Jednakże, jego zeznania nie były jednoznaczne i istniał dowód, że nie było go nawet w mieście w trakcie pożaru. Wielki Pożar Londynu przyczynił się do politycznych i religijnych napięć okresu odnowy.

  • Tłumaczenie: DeadExit
  • Data dodania: 26-09-2015
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (5)

1. DarthDestruktor1027-09-2015, 09:41Świetne, najbardziej podobają mi się cztery ostatnie wpisy.
2. Nortalf703-10-2015, 20:58Chociaż papier po raz pierwszy pojawił się w Chinach, to prasa drukarska powstała w EuropieNiestety nie jest to prawda. Prasa drukarska również została wymyslona w Chinach. W Europie wymyslono ruchome czcionki do tej prasy, a przynajmiej tak mi się do tej pory wydawało, bo sprawdzając czy faktycznie mam racje natknąłem sie również na informacje, że i owe w Chinach znane były już od 1041 roku.
Wyjaśnię jeszcze jedną kwestię- druk ksylograficzny polegał na tym, że szablon każdej strony tworzono w jednym kawałku, a następnie odbijano całe strony. Ruchome czcionki to zbiór liter na osobnych płytkach które można dowolnie ustawiać i zmieniać wedle potrzeb. Przeczytałem tylko fragmenty ale chyba będę musiał sprawdzić całość. Czy to pochodzi ze strony Ubisoftu?
3. DeadExit1003-10-2015, 23:51@Nortalf: Całe Initiates było prowadzone przez Ubi do roku 2014. Ma ono na celu poszerzyć uniwersum AC i sprawić po prostu fanom radochę. W dużej mierze odpowiadało ono za fałułę we współczesności od 2012 roku :) Pamiętajmy też, że nie każdy fakt historyczny pokrywa się idealnie z tym co wydarzyło się na prawdę, bo wiele wpisów odnosi się tak na prawdę do walki Asasynów i Templariuszy.
4. Nortalf704-10-2015, 10:13@DeadExit: Ja oczywiście wiem, że to jest świat Assassynów i Templariuszy. I rozumiem, że niektóre fakty są zmienione w celu ukazania ich walki itp. Ale to chyba nie jest sytuacja tego typu, bo czemu miałoby to służyć. Ktoś po prostu pojechał obiegowymi opiniami, bo faktem jest, że nawet w szkołach tak uczą. I to właśnie jest jeden z powodów dla których nie chcę Assasssyna poza naszym kręgiem kulturowym. My po prostu się na tym nie znamy.
A gdyby to było celowe (w co wątpię) to uważam, że jest to jeszcze gorzej. Zamiast odkłamywać historię, pokazać ludziom ciekawostkę i udowodnić, że uczono ich błędnie, oni powielają zafałszowaną wersję. Myślę, że to pomyłka, bo wdeług mnie wykożystaliby ten fakt. Zawsze fajniej się czegoś nowego dowiedzieć, prawda?
Muszę sprawdzić czy oryginał się da skomentować. I żeby nie tylko krytykować, doceniam pracę włożoną w tłumaczenie, dobra robota.
5. DeadExit1004-10-2015, 11:02Hehe. Dzięki za uznanie :) Jakby nie patrzeć przekładam Initiates na nasz rodzimy język juz od 3 lat. Oczywiście sprawia mi to wielką frajdę bo sam pogłębiam swoją wiedzę na temat naszego ulubionego uniwersum, ale to nic w porównaniu z tym uczuciem jak widzisz że ludzie doceniają twoja pracę. A co do niektórych faktów historycznych to sam zauważyłem że wiele z nich jest bardzo generalizowanych i uogólnianych. No ale trzeba niestety przyjąć do świadomości że nie każdemu chce sie pogrzebać w historii i faktycznie zweryfikować wiedzę serwowaną nam przez twórców AC.
A jeśli byś chciał skomentować te wpisy na jakiejś stronie Ubi to nawet nie ma jak, bo oficjalnie Baza Danych Initiates juz nie istnieje, a sama strona zmieniła swoje powrotne przeznaczenie. Fajnie, że przynajmniej wytłumaczyli zamknięcie starego Initiates fabularnie. Bo jakby nie było to ta strona od 2012 roku odpowiadała za fabule we współczesności, co bardzo dobrze jej wychodziło swoją drogą.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: