Zakon Assassin's Creed


Shay Patrick Cormac

Shay Patrick Cormac (1731 - ?) był początkowo członkiem Bractwa Asasynów z amerykańskich kolonii, później został członkiem Zakonu Templariuszy. Działał w czasach wojny siedmioletniej.

Młodość

Shay Cormac urodził się w Nowym Jorku w roku 1731 w irlandzkiej rodzinie imigrantów z Dublina. Jego matka umarła przy porodzie, ojca często nie było w domu, gdyż był kupcem żeglującym po morzach. Wychowaniem Shaya zajęła się jego ciotka. Shay dorastał w nie najlepszej części miasta i często pakował się w kłopoty, lecz zawsze mógł liczyć na pomoc najbliższego przyjaciela, Liama O'Briena.

W końcu Shay zaczął żeglować z ojcem, i chociaż brakowało mu towarzystwa Liama, chętnie ćwiczył strzelanie i szermierkę. Swego czasu stanął do walki z kapitanem piratów i zastrzelił go, ratując statek ojca. W 1747 roku wydarzyła się tragedia, ojciec Shaya i kilku członków załogi zginęło w czasie gwałtownej burzy.

Rozbity i samotny, Shay pętał się po ulicach Nowego Jorku, wdawał się w bójki w tawernach, ale Liam zjawił się ponownie i pomógł mu stanąć na nogi. Jeszcze w tym samym roku Liam przedstawił Shaya Mentorowi asasynów, Achillesowi Davenportowi. Shay wkrótce dołączył do Bractwa i służył mu wiernie przez następne cztery lata. Jednakże często rozmyślał nad niejasnymi motywami asasynów i templariuszy, ich zaciętych wrogów. Z czasem zaczął głośno wyrażać swe wątpliwości, wypytywać Liama o słuszność działań asasynów, jak również krytykować surową dyscyplinę, jaką utrzymywali Mentorzy.

Shay i Liam

W 1752 roku, podczas misji na Północnym Atlantyku, Shay i Liam spotkali Louisa-Josepha Gaultiera, Chevaliera de la Vérendrye, który miał spotkać się z przemytnikami wiozącymi cenny ładunek. Przemytnicy zostali schwytani przez Królewską Marynarkę, Shay przeniknął więc do ich obozu, pozbył się brytyjskich strażników i przejął ich okręt wojenny zwany Morrigan.

Śladami artefaktów

Niedługo później Shay i Liam wrócili do Domostwa Davenporta, siedziby kolonialnych asasynów, gdzie obserwowali przybycie Adéwalé, przedstawiciela asasynów z Karaibów. Gdy Adéwalé rozmawiał z Achillesem i opowiadał o trzęsieniu ziemi, które zniszczyło Port-au-Prince rok wcześniej, Shay uczył się pod okiem Liama, Hope Jensen i Kesegowaase. Następnie spotkał się z Achillesem, który zlecił mu nowe zadanie - znalezienie i odzyskanie dwóch artefaktów Pierwszej Cywilizacji skradzionych przez Templariuszy na Haiti - Puzdro Prekursorów i manuskrypt Voynicha.

Po spotkaniu z Chevalierem de la Vérendrye i jego informatorem, Le Chasseurem, Shay udał się do Mount Vernon, domu znanego Templariusza, Lawrence'a Washingtona, aby przechwycić paczkę. Po zdobyciu wiatrówki, która znalazła się wśród przewożonego ładunku, Shay zinfiltrował posiadłość Washingtona i został świadkiem spotkania Lawrence'a i trzech innych templariuszy: Samuela Smitha, Jamesa Wardropa i Jacka Weeksa. Lawrence kazał Smithowi i Wardropowi strzec puzdra i manuskryptu, zanim ich odprawił. Gdy Washington spacerował po posiadłości, ciesząc się przyjęciem w ogrodzie, Shay ukrył się w gęstej roślinności i zabił go. Shay uciekł wraz z Liamem, wyrażając żal, że zabił Lawrence'a, który i tak już umierał, chory na gruźlicę.

Shay zabija templariusza

Kilka miesięcy później Shay wytropił Samuela Smitha na morzu. Smith chciał uciec wraz z Puzdrem Prekursorów, jakie było w jego posiadaniu. Shay, ścigając szkuner na morzu, wpadł w pułapkę i musiał unikać płonącego oleju, który wylewano za rufę. Dotarłszy do kryjówki Smitha na Terra Nova, Shay zabił przeciwnika i zdobył artefakt.

W 1754 roku napięcie między siłami francuskimi a brytyjskimi wzrosło tak bardzo, że oba stronnictwa znalazły się na skraju wojny. Shay wyruszył do Albany, by zabić Jamesa Wardropa. Shay obserwował Williama Johnsona i Benjamina Franklina rozmawiających na Kongresie w Albany, po czym wyruszył do Fortu Frederick, by zabić Wardropa i odzyskać manuskrypt Voynicha.Wardrop ostrzegł, że Shay może sprowadzić niebezpieczeństwo na cały świat.

Mając oba artefakty, Shay i Hope z pomocą Franklina uruchomili urządzenie. Podczas burzy Franklin pozyskał moc z pioruna, by zasilić urządzenie, które wyświetliło holograficzną mapę świata i zaznaczyło na niej świątynię Pierwszej Cywilizacji w Lizbonie w Portugalii. Poinformowawszy Achillesa o odkryciu, Shay udał się do Lizbony, by znaleźć świątynię i zabrać z niej znajdujący się tam artefakt.

Katastrofa w Lizbonie

Po przybyciu do Europy w 1755 roku, Shay wyruszył do Lizbony. Gdy kapłan odprawiał mszę w Carmo Convent, Shay aktywował kilka mechanizmów wbudowanych w mury, otwierając w ten sposób przejście do Świątyni znajdującej się pod spodem. Zszedłszy na dół, zbliżył się do Fragmentu Edenu - lśniącego artefaktu przypominającego gwiazdę, unoszącego się nad piedestałem - i zdjął go stamtąd. Jednakże w ten sposób zakłócił równowagę, artefakt został zniszczony i rozpoczęło się straszliwe trzęsienie ziemi. Shay wydostał się ze świątyni i pobiegł wśród walących się, płonących domów, przez ulice miasta, w kierunku morza. Wróciwszy na swój statek, wypłynął z powrotem do Trzynastu Kolonii.

Po powrocie do domostwa, Shay udał się do posiadłości i oskarżył Achillesa o wysłanie go na misję doskonale wiedząc, jakie szkody wywoła zabranie Fragmentu Edenu. Przypomniał o trzęsieniu ziemi na Haiti tuż po tym, jak François Mackandal wysłał Vendrediego, jednego ze swoich ludzi, do odkrytej przez siebie Świątyni Pierwszej Cywilizacji. Choć Achilles twierdził, że nie wiedział nic o możliwości wywołania katastrofy, Shay zarzucał mu, że przez niego przyczynił się do śmierci setek niewinnych osób.

Shay podnosi z piedestału Fragment Edenu

Nie chcąc służyć człowiekowi, dla którego tak wielkie zniszczenia i śmierć ludzi nie miały znaczenia, Shay postanowił skraść manuskrypt i uniemożliwić asasynom odnalezienie innych Świątyń. Wkradłszy się do posiadłości nocą, zabrał artefakt i już miał uciec, gdy zauważył go Achilles. Kiedy Mentor próbował go powstrzymać, mężczyźni zaczęli walczyć. Shay został wypchnięty przez okno.

Asasyni ścigali Shaya przez teren Domostwa, ale bohaterowi udało się dotrzeć do klifów nad zatoką. Tam dopadli go inni członkowie Bractwa. Shay chciał skoczyć do wody, ale Chevalier de la Vérendrye postrzelił go w ramię. Shay spadł z krawędzi, przekonany, że to Liam do niego strzelał. Asasyni byli pewni, że Shay zginął, a manuskrypt przepadł. Shay jednak przeżył. Brytyjscy Templariusze, pod komendą pułkownika George'a Monro, przenieśli go do domu Barry'ego i Cassidy Finneganów.

Spotkanie z Templariuszami

Finneganowie opiekowali się Shayem, póki nie wrócił do zdrowia. Kilka tygodni później Shay obudził się w ich domu w Nowym Jorku. Do domu wdarli się członkowie gangu, Shay pospieszył zatem na ratunek gospodarzom i pozbył się bandytów. Ponieważ jego stare ubranie nie nadawało się do użytku, Cassidy podarowała mu strój, który niegdyś należał do jej zmarłego syna. Barry oddał Shayowi jego broń. Kiedy Shay pożegnał się z Finneganami, wyśledził jednego z członków gangu i dowiedział się, gdzie mieści się ich siedziba.

Po przeniknięciu do obozu gangu, Shay odciął jego flagę i zabił przywódcę, przepłaszając w ten sposób bandytów z dzielnicy i przywracając porządek. Wówczas podszedł do niego pułkownik George Monro, który przedstawił się jako przyjaciel Finneganów. Gdy mężczyźni spacerowali po Nowym Jorku, Monro wyjaśnił, na czym polega filozofia templariuszy, ale nie wyjawił, że należy do Zakonu. Gdy Shay powrócił do Finneganów i omówił dalsze plany walki z gangami, Monro poprosił go o zapobiegnięcie egzekucji Christophera Gista, jednego z sojuszników, który wpadł w ręce bandytów i miał zostać powieszony.

Shay i Gist

Shay ocalił życie Gista i zabił członków gangu, a następnie przejął ich siedzibę. Wkrótce dostrzegł statek zakotwiczony w pobliżu kryjówki. Okazało się, że to jego własna łajba, Morrigan. Gist zasugerował, by odzyskać statek i pomógł Shayowi pozbyć się reszty członków gangu, jak również asasynów ukrywających się w okolicy, którzy im pomagali. Gist zgromadził sojuszników z okolicy, zwerbował ich jako załogę i poprosił o stanowisko kwatermistrza na Morrigan. Shay chętnie się zgodził. Wyruszyli w morze, do Albany, by spotkać się z pułkownikiem Monro.

Po spotkaniu Monro w dokach Albany, Shay dowiedział się, że pobliski fort francuski przeszkadza w przeprowadzaniu działań w okolicy i jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa regionu. Po napadnięciu na pobliski magazyn, gdzie znajdowały się materiały potrzebne do ulepszenia Morrigan, Shay zaatakował fort i zniszczył jego systemy obronne. Przedarłszy się przez obrońców, Shay dotarł do kwatery głównej, gdzie czekał na niego Le Chasseur, gotowy do walki. Mężczyźni zmierzyli się ze sobą, Shay wyszedł z walki zwycięsko. Le Chasseur wyjawił, że grupa przestępców w Nowym Jorku wytwarza trujący gaz, który zamierza wykorzystać przeciwko wysoko postawionym osobom. Zdecydowany powstrzymać przestępców, Shay powrócił do miasta.

Spotkawszy się z Monro, Shay podzielił się swym odkryciem. Pułkownik powiedział, że operacjami przestępczymi w mieście kieruje pewna kobieta. Zajmuje się ona także produkcją dużej ilości trucizny, której chce użyć przeciwko zwykłym mieszkańcom. Monro powiedział Shayowi, że Benjamin Franklin przygotował broń dla tej tajemniczej kobiety i zasugerował, by odwiedzić wynalazcę.

Shay i Benjamin Franklin

Franklin był zaskoczony wizytą Shaya, ale nie zadawał pytań, kiedy Shay powiedział, że przyszedł po efekty eksperymentów naukowca. Franklin wręczył mu prototyp wyrzutni granatów, który Shay wykorzystał w celu zniszczenia zbiorników z trującym gazem w dzielnicy przemysłowej i całkowicie zatrzymał produkcję.

Po wykonaniu zadania, Shay spotkał się z Monro i Gistem na pobliskim dachu. Tam wszyscy zgodzili się co do faktu, że Shay uratował niezliczone istnienia ludzkie. Gdy obserwowali zniszczoną fabrykę, Jack Weeks i William Johnson dołączyli do nich i pogratulowali Shayowi dobrze wykonanej pracy. Mężczyźni udali się wkrótce do pobliskiej tawerny, by uczcić sukces. W ciągu roku Shay pomagał pułkownikowi, a tym samym Templariuszom, i udowodnił, że jest godnym kandydatem, by wstąpić w szeregi Zakonu.

Oblężenie fortu William Henry

W 1756 roku Shay otrzymał paczkę od pułkownika Monro. Wewnątrz znajdował się manuskrypt Voynicha i list od Monro. Shay dowiedział się z listu, że to pułkownik go uratował i umożliwił powrót do zdrowia, gdy Shay opuścił Bractwo. Pułkownik otrzymał zlecenie od Wielkiego Mistrza w amerykańskich koloniach - miał przetłumaczyć manuskrypt, lecz zawiódł. Shay dowiedział się również o tym, że Monro przebywa w Forcie William Henry i o sytuacji, jakiej pułkownik stawił czoła w Albany.

Sojusz między armią francuską a tubylczymi plemionami zagroził bezpieczeństwu fortu. Posiłki Williama Johnsona nie przybyły, by pomóc oddziałom Monro. Podejrzewając, że w akcji brał udział asasyn Kesegowaase, Shay wyruszył, by pomóc Monro. Po przybyciu na miejsce spotkał Jacka Weeksa, który czekał na posiłki od Johnsona na wybrzeżu, i wskazał mu, gdzie znaleźć oddziały Monro, patrolujące dzicz.

Punkt widokowy

Odpierając ataki francuskich oddziałów i czyhających w kryjówkach zabójców, Shay spotkał się z pułkownikiem i odprowadził go na Morrigan. Gdy statek odpływał, Kesegowaase pojawił się na brzegu, wściekły, że Shay przeżył i przystał do Templariuszy. Zanim asasyn wskoczył na pokład, Weeks wyrzucił w kierunku doków beczkę z prochem, zaś Shay strzelił w nią, doprowadzając do wybuchu. Kesegowaase został ranny, a jego twarz została poparzona. Po ocaleniu Monro, Shay wyruszył na pomoc oddziałom Johnsona, które zmagały się z francuskimi żołnierzami. Zwrócił także uwagę na plemię Oneida, którego wioska została zaatakowana i przechwycona przez gang sprzymierzony z asasynami. Shayowi udało się pomóc wszystkim i wzmocnić armię Monro. Pułkownik powrócił do Albany i ochronił miasto przed nadchodzącym atakiem Francuzów.

Nieco później Shay przybył do miasta. Okazało się, że oblega je armia francuska i tubylczy sojusznicy. Shay dostał się do fortu w momencie, gdy Monro odpierał kolejne fale napastników. Zauważywszy Kesegowaase, Shay ruszył za nim i zabił go, korzystając z kartaczownicy Puckle'a. Gdy Kesegowaase umierał, z pogardą wyraził się o przejściu Shaya na stronę templariuszy, przyrzekając, że kiedyś Zakon poniesie klęskę i mówiąc, że Monro jest już trupem. Shay wypytywał go dalej, ale Kesegowaase powiedział tylko słowo "Liam", zanim umarł.

Obawiając się o życie pułkownika, Shay wrócił do doków, gdzie dowiedział się od żołnierzy, że ich dowódca został uwięziony w płonącym budynku. Shay wbiegł do środka i wyniósł rannego, ale dla Monro to były ostatnie chwile życia. Pułkownik oświadczył, że Liam zabrał manuskrypt, po czym zdjął swój pierścień templariusza i wręczył go Shayowi. Chwilę później umarł.

Shay ratuje Monro z płonącego budynku

Po tych wydarzeniach Shay dołączył do Zakonu Templariuszy, w którego szeregi przyjął go Wielki Mistrz, Haytham Kenway. Na ceremonii byli obecni Christopher Gist, Jack Weeks, William Johnson i Charles Lee. Po ceremonii Shay powiedział Haythamowi o świątyniach Pierwszej Cywilizacji i o tym, że jest przekonany, iż Achilles nie dba o życie niewinnych, nadal szukając kolejnych Świątyń.

Polowanie na asasynów

Shay wyruszył na Północny Atlantyk, by spotkać się z kapitanem Królewskiej Floty, Jamesem Cookiem. Korzystając z przywileju, stanął za sterem okrętu Cooka, liniowca HMS Pembroke, by za jego pomocą osłabić francuską flotę. Podczas bitwy Adéwalé walczył po francuskiej stronie na swym brygu, Experto Crede, i poprowadził atak kilku branderów na HMS Pembroke. Shay, kierując się radą Gista, skupił się na branderach, pozwalając Experto Crede odpłynąć. W tym momencie pojawiła się Królewska Flota, która dołączyła do bitwy z siłami francuskimi.

Shay i Haytham zdołali wytropić Adéwalé w Dolinie Rzeki i po krótkiej wymianie ognia zmusili go, by przybił Experto Crede do brzegu Vieille Carrière. Obaj templariusze rozdzielili się, Haytham postanowił odwrócić uwagę Adéwalé, pozwalając, by Shay go zabił. Gdy Adéwalé wymawiał ostatnie słowa, wyjawił, że Achilles już znalazł sposób, by dotrzeć do kolejnych świątyń Pierwszej Cywilizacji.

Shay udał się do Nowego Jorku i podsłuchał Achillesa i innych asasynów, rozmawiających o powtórzeniu eksperymentu Benjamina Franklina z Puzdrem Prekursorów. Chcąc powstrzymać dawnych sojuszników, Shay opracował wraz z Jackiem Weeksem plan, dzięki któremu pozbawiliby Hope kontroli nad zorganizowaną przestępczością w mieście. Aby to osiągnąć, ukradli stroje członków gangu i napadli na wojskową placówkę, aby dać Brytyjczykom powód do walki z kryminalistami. Shay spotkał się wkrótce potem z Haythamem, gdy Wielki Mistrz przesłuchiwał członka gangu, wypytując go o miejsce, gdzie ukrywa się Hope.

Shay przygląda się Hope

Shay przeniknął do posiadłości, gdzie przebywała Hope, i zobaczył przez okno w dachu, że kobiecie udało się powtórzyć eksperyment Franklina z Puzdrem Prekursorów. Liam wyruszył niezwłocznie, by poinformować Chevaliera de la Vérendrye o lokacji świątyni Prekursorów. Gdy Liam odszedł, Hope dostrzegła Shaya i strzeliła do niego. Shay wpadł do pomieszczenia. Hope zabrała Shayowi maskę przeciwgazową i wypuściła trujące opary do pomieszczenia, po czym uciekła. Shay opuścił komnatę i zauważył kobierę na zewnątrz. Ta strzeliła do niego zatrutą strzałką, sprawiając, że serce Shaya powoli przestawało bić. Aby utrzymać się przy życiu, Shay musiał ścigać Hope przez miasto. W końcu dogonił ją, zabił i zabrał antidotum. Żałował, że musiał odebrać jej życie. Hope zdradziła jednak, że jej działanie pozwoliło odwrócić uwagę Shaya i w ten sposób kupiła Chevalierowi czas na ucieczkę. Żałowała, że Shay zmarnował swój potencjał, dołączając do templariuszy.

Shay wypłynął na Morrigan na Północny Atlantyk, gdzie ponownie spotkał się z Gistem i kapitanem Cookiem, by porozmawiać o miejscu, do którego udał się Chevalier. Shay posłuchał sugestii Cooka i przeniknął do fortu na wyspie Acosti, ukradł mapy Chevaliera, po czym wrócił na Morrigan i pokazał je Cookowi. W ten sposób zdołali rozszyfrować, gdzie udał się Chevalier. Gdy szalała śnieżyca, flota Chevaliera zaatakowała Morrigan, ale Shay zatopił wrogie okręty, wdarł się na pokład statku Chevaliera - Gerfaut - i zabił go. Chevalier przed śmiercią powiedział, że był jedynie przynętą, a Achilles i Liam są już w drodze do świątyni Prekursorów na Arktyce.

Konfrontacja na Arktyce

Shay zrelacjonował Haythamowi, czego się dowiedział, i razem wyruszyli do świątyni Prekursorów. Gdy dopłynęli do lodowych jaskiń, obaj przemknęli obok asasynów. Gdy zawalił się lodowy most, zostali rozdzieleni i Haytham musiał znaleźć inną drogę. Kiedy dotarli na miejsce, zobaczyli Achillesa i Liama przyglądającym się Fragmentowi Edenu - takiemu samemu, jak przedmiot odkryty przez Shaya w Lizbonie. Gdy Achilles przyznał, że mylił się co do artefaktów, Liam oskarżył Shaya o zdradę Bractwa i próbował go zastrzelić. Powstrzymał go Achilles. Po krótkiej szarpaninie Liam zahaczył o artefakt, zakłócił równowagę i wywołał trzęsienie ziemi. Shay ścigał go przez zawalające się lodowe korytarze, zaś Haytham i Achilles wydostali się na zewnątrz.

W końcu doszło do finałowej walki między dawnymi przyjaciółmi. Grunt osunął się im pod nogami i obaj spadli. Shay przeżył, ale Liam odniósł śmiertelne obrażenia. Wypowiadając ostatnie słowa, Liam nadal uważał Shaya za zdrajcę, mimo iż Shay chciał w ten sposób ocalić świat. Liam powiedział ironicznie, że ma nadzieję, iż świat ratowany przez Shaya i Templariuszy jest tego wart. Shay zabrał manuskrypt Voynicha i wrócił do Haythama i Achillesa.

Haytham i Achilles walczyli ze sobą. Wielki Mistrz Templariuszy już miał zadać śmiertelny cios, ale Shay powstrzymał go, mówiąc, że Achilles już wie, czym grozi naruszanie równowagi w świątyniach Prekursorów, a jeśli umrze, inni asasyni będą ślepo kontynuować poszukiwania. Haytham niechętnie się zgodził z tymi słowami i oszczędził Achillesa, ale postrzelił go w kolano, mówiąc, że w ten sposób mężczyzna nigdy o tym nie zapomni. Templariusze od tej pory polowali na pozostałych asasynów. Haytham zlecił Shayowi znalezienie Puzdra Prekursorów, ale Shay przyznał, że jedynym tropem jest Chevalier, który wywiózł pudełko z kolonii, i że potrzeba lat, aby je znowu odnaleźć.

Haytham strzela w kolano Achillesowi

W 1776 roku Shay przybył do Paryża, mając informacje o Puzdrze Prekursorów, które znalazło się w posiadaniu francuskiego asasyna, Charlesa Doriana. Shay pomógł Benjaminowi Franklinowi, który był ambasadorem francuskiego dworu królewskiego i pozbył się przestępców, którzy dybali na jego życie. W ramach wdzięczności Franklin zapewnił mu możliwość wejścia do Pałacu Wersalskiego, choć nie wiedział o prawdziwych zamiarach templariusza. Shay zdradził jedynie, że chodzi o interesy.

Po zinfiltrowaniu pałacu, Shay zlokalizował Charlesa i zabił go, odzyskując Puzdro Prekursorów. Wypowiadając ostatnie słowa, Charles wspomniał o asasynie Connorze i o rewolucji amerykańskiej, a także o pokrzyżowaniu planów templariuszy w Nowym Świecie. Shay tymczasem odparł, że templariusze planują własną rewolucję, by przywrócić równowagę sił na świecie.

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 03-06-2015
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (7)

1. NinjaChicken603-06-2015, 20:27Wega, świetnie zrobione. Oby tak dalej✳✳✳
2. AsasynKenway504-06-2015, 17:40Fajne :) uwielbiam czytać takie ciekawe artykuły :) Oby było takich więcej :)
3. Sibir777605-06-2015, 21:23Jego życiorys jest ciekawy jednak wolałbym wiedzieć czy jego koniec jest również taki :P
4. ik147710-06-2015, 10:13Świetna robota :D oby tak dalej ;)
5. Kadwin21523-06-2015, 20:04Jednego mi bardzo brakowało w Rogue. Konfrontacji Shaya z Connorem.
6. KacperCreed408-07-2015, 22:16@Kadwin21: Masz racje! Gdyby Shay znał Connora było by ciekawie. Albo gdyby Arno musiał zabić Shaya, bo Spoiler: Shay zabił jego ojca.
7. Wyklęty828-01-2016, 13:02Świetny artykuł :D Bardzo szczegółowy. Na razie to ja lubię jedynie Altaira oraz Ezia.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: