Zakon Assassin's Creed


Tło historyczne Assassin's Creed Unity


Schyłek rewolucji

Kiedy głowa Robespierre została odcięta i wylądowała w katowskim koszu, francuska rewolucja powoli zaczęła zmierzać ku końcowi. Jeszcze przez jakiś czas dochodziło do rozlewów krwi, gdy uciśnieni przez Robespierre ludzie wychodzili na ulice szukać zemsty.

Rewolta wybuchła niemal w tym samym momencie, kiedy Zgromadzenie Narodowe ogłosiło, iż Robespierre i jego zwolennicy zostali wyjęci spod prawa i mogą zostać ścięci bez rozprawy sądowej. Był to "termidoriański przewrót" z 1794 roku, który zapoczątkował kolejne wydarzenia.

Napoleon

Powstanie polityczne przyniosło koniec Wielkiego Terroru. Rozpoczął się konserwatywny i względnie bardziej tolerancyjny reżim: między innymi gwarantował on swobodę wyznania, bez jakichkolwiek represji. Niewiele jednak się zmieniło w przypadku synów i córek kupców i arystokratów, którzy zostali skazani na śmierć w poprzednich latach. Owi nowobogaccy chcieli własnej sprawiedliwości. Ich bojowe stroje pozostawiały jednak wiele do życzenia.

Wśród pierwszych ludzi, którzy chwycili za broń, znaleźli się muskadyni (fr. "Muscadin"), noszący obcisłe bryczesy i długie fraki z czarnymi kołnierzami na znak żałoby po śmierci Ludwika XVI. Wielu z nich udawało szorstką wymowę lub sepleniło, nosili też ciężkie laski zwane "konstytucjami", za pomocą których rozbijali czaszki jakobinów i sankiulotów. Osoby, które stały się ich celem, mogły wyczuć ich nadejście po zapachu - nazwa "muskadyni" wzięła się od piżmowych perfum, jakich używali.

Z rozwichrzonymi fryzurami i fircykowatymi ubiorami, muskadyni bardzo się wyróżniali na bezbarwnych chodnikach Paryża. Jednakże, choć byli to wojowniczy młodzieńcy termidoriańskiego przewrotu, przestali być politycznie użyteczni po paru latach, a o nowej modzie zaczęto rozmawiać w mieście.

Kolejnymi rebeliantami byli "Incroyables" (niesamowici) oraz damy "Merveilleuses" (cudowne?). Byli to więksi arystokraci niż muskadyni i prawdopodobnie mniej żądni zemsty. W centrum ich zainteresowań były wystawne bale - chcieli nadrobić czas wyrzeczeń podczas poprzednich rządów. Nosili skandaliczne stroje, które wywoływały oburzenie dobrze wychowanej części społeczeństwa.

Stroje dla kobiet składały się z peruk w kolorze blond i półprzezroczystych sukien, wzorowanych na stylach starożytnej Grecji i Rzymu, które nie pozostawiały wiele dla wyobraźni. Być może to przyczyniło się do rozpowszechnienia bardzo dużych monokli wśród "Incroyables", choć niektórzy spekulowali, że jest to fircykowata oznaka pogardy dla niższych klas. Incroyables lubili zaczesywać włosy z tyłu do góry, jako makabryczne przypomnienie o tym, w jaki sposób ich przodkowie przygotowywali się na spotkanie z gilotyną.

Moda na wymyślne stroje i potrzebę szokowania z czasem minęła, jak to zazwyczaj bywa, jednak Incroyables mieli wpływ na bieg historii. Paul François Jean Nicolas, prominentny lider ruchu, był członkiem pięcioosobowego Dyrektoriatu, który wypełnił pustkę po Robespierre. Jego wystawny tryb życia i dzikie imprezowanie doprowadziły do jego upadku i otworzyły drogę do władzy pewnemu panu zwanemu Napoleonem Bonaparte. Sposób, w jaki Napoleon zyskał władzę i jego haniebny koniec (choć zdołał ocalić głowę), zasługuje jednak na osobną opowieść.

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 18-11-2014
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
030
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: