Zakon Assassin's Creed


Tło historyczne Assassin's Creed Unity


Gilotyna - mogło być gorzej

Choć to makabryczny spektakl, tłumy zbierały się na Place de la Concorde, by obserwować jak ostrze spada na kark ofiary - jednej spośród tysięcy. Ta efektywna maszyna do zabijania, która zdobyła sławę podczas rewolucji francuskiej, była uważana za łagodny sposób wymierzenia kary w porównaniu z tym, co działo się wcześniej...

Publiczne egzekucje nie były niczym nowym dla XVIII-wiecznych Francuzów. Taki był porządek rzeczy od czasów średniowiecza. Praktykowano także publiczne okaleczenia (złodziejom ucinano ręce przed oprowadzeniem ich po mieście z odciętą częścią ciała zawieszoną na szyi). Innym sposobem było wieszanie - w tym przypadku często zostawiano ciało na sznurze przez wiele dni; był to przepiękny widok np. w drodze do sklepu.

Łamanie kołem

Heretyków, takich jak Joanna d'Arc, palono żywcem, w procesie tym albo ogień pochłaniał narządy wewnętrzne, albo ofiara dusiła się dymem i gorącym powietrzem. Ostani raz spalono kogoś na stosie we Francji w 1784 roku.

Podobną, okrutną praktyką było używanie koła tortur (Catherine wheel), nazwanym tak na cześć świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, którą próbowano w ten sposób zakatować. Koło tortur było popularne we Francji i w Niemczech. Łamanie kołem polegało na przywiązaniu nagiego człowieka z szeroko rozstawionymi kończynami do koła, a następnie uderzaniu w jego członki kijem lub żelaznym prętem i łamaniu ich. Ofiary przeżywały, ale często zostawiano je ptakom do rozdziobania. W zależności od przestępstwa, kaci mogli okazać litość i najpierw udusić skazańca.

Ścięcie mieczem było także powszechnie praktykowane przed pojawieniem się gilotyny, która ułatwiła proceder. Ci, którzy niedawno czytali lub oglądali Grę o Tron, wiedzą, że ucinanie głów mieczem lub toporem rzadko wychodziło czysto i gładko. Najstraszniejsze w gilotynie było to, że ścinanie stało się taką rutyną, iż musiano wypożyczać narzędzia śmierci w miasteczkach i wsiach z wyprzedzeniem.

Jeśli zaś chodzi o niesławną maszynę, została zaprojektowana z myślą o humanitarnym pozbawianiu życia. Gilotyna była też bardziej efektywna - można było uśmiercić znacznie więcej przestępców w określonym czasie niż łamiąc kołem. Metodę tę zaproponował dr Joseph-Ignace Guillotin w 1789 roku, gdy zmieniano metody karania, ale do 1791 roku nie było porozumienia, który sposób powinien być stosowany. Gilotyna rozpowszechniła się w 1792 roku, gdy jeden z katów wykonujących publiczne egzekucje, Charles-Henri Sanson, wzbudził obawy, że ucięcie głowy za pomocą topora było loterią - trafi się czy nie. Poparł go dr Antoine Louis, który stwierdził, że mechaniczne ostrze spowoduje natychmiastową śmierć.

Prototyp skonstruował Tobias Schmidt, zajmujący się budową pianin. Tydzień później przetestowano urządzenie na zwłokach. Pierwszą żywą ofiarą był złodziej Nicolas Pelletier, którego ścięto w kwietniu 1792 roku. A reszta to straszna historia... chociaż nie tak straszna, jak mogłaby być.

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 12-11-2014
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (2)

1. Nortalf712-11-2014, 20:42 Ci, którzy niedawno czytali lub oglądali Grę o Tron, wiedzą, że ucinanie głów mieczem lub toporem rzadko wychodziło czysto i gładko. Czerpanie wiedzy z Gry o Tron.
Gilotyna była też bardziej efektywna - można było uśmiercić znacznie więcej przestępców w określonym czasie niż łamiąc kołem. Tle że łamanie kołem to sposób tortury a nie egzekucji. A tortury muszą być długie.
Można było porównać z nabiciem na pal gdzie się umierało nawet kilka dni.
2. Romero121513-11-2014, 17:07bardzo brutalny artykuł, ale no cóż! nawet fajny i do zrozumienia. >Prototyp skonstruował Tobias Schmidt, zajmujący się budową pianin
to mnie zaciekawiło

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: