Zakon Assassin's Creed


Tło historyczne Assassin's Creed Unity


Rewolucja francuska w cytatach

Umiar należał do rzadkości podczas rewolucji francuskiej; każdy mógł się wypowiedzieć, jeśli poszukiwał swoich 15 minut sławy. Wszelkiej maści hiperbole wypływały z ust zarówno zwykłych ludzi, jak i arystokracji.

"Im więcej patrzę na ludzi, tym bardziej lubię psy" - powiedziała popierająca żyrondystów działaczka polityczna, Madame Roland, komentując zdarzenia, jakie miały miejsce we Francji w latach 1789-1794. Oczywiście, za tego typu komentarze trafiła na gilotynę. Istotnie, zdawało się, że w owych czasach kazano słynnym osobistościom zjeść obie stopy przed wrzuceniem ich bezgłowych ciał do rowu.

Jean-Paul Marat

Polityk Maximilien de Robespierre powiedział w dobrych intencjach następujące słowa: "Każda instytucja która nie służy dobru ludzi, mająca przekupnych urzędników, jest zła" oraz "Każde prawo, które narusza niezbywalne prawa człowieka jest zasadniczo niesprawiedliwe i tyrańskie; nie jest w ogóle prawem". Jego metody pozostawiały jednak wiele do życzenia. Nawiedzony orator powiedział: "Terror nie jest niczym innym niż szybką, brutalną i bezwzględną niesprawiedliwością". To zapoczątkowało Wielki Terror, będący najlepszym przykładem nieludzkich zachowań, co dla Robespierre oznaczało nieuniknioną śmierć w trakcie publicznej egzekucji.

Robespierre prawdopodobnie inspirował się opiniami słynnego filozofa epoki Oświecenia, którego znamy lepiej, Denisa Diderota. "Człowiek będzie wolny dopiero wtedy, gdy ostatni król zostanie uduszony wnętrznościami ostatniego kapłana". Prorocze słowa człowieka, który zmarł w 1784 roku w wieku 70 lat. Ciekawe, co by powiedział, widząc na własne oczy makabryczne wydarzenia, które były zastosowaniem jego poglądów w praktyce.

Zwykli mieszkańcy Paryża - lub sankiuloci - opanowali ulice, kierując się wizją sprawiedliwszej republiki reprezentowanej przez Zgromadzenie Narodowe. Wśród protestujących znalazł się farmer i domator, Ernest Dominique François Joseph Duquesnoy, który dumnie powiedział po zniesieniu przywilejów klasowych: "Wspaniała i pamiętna noc, szlochaliśmy i tuliliśmy się wzajemnie. Co za naród! Co za chwała! To zaszczyt być Francuzem!"

Uważany za przywódcę rewolucjonistów Jean-Paul Marat nie dał łatwo się zwieść: "Największą głupotą jest utrzymywać, że ludzie, którzy przez tysiąc lat mieli władzę, by nas łajać, oskubywać z owoców pracy i bezkarnie uciskać, teraz chętnie zgodzą się uznać, że są nam równi". W pewnym sensie mianował Robespierre na nowego lidera, mówiąc: "ktoś odważny, by stanąć na czele buntowników i poprowadzić ich na ciemiężycieli. Wspaniały charakter, który mógłby porwać ludzi... ktoś mądry, kto pokierowałby wszystkimi działaniami nieokiełznanego i niestałego tłumu". Marat wkrótce został zamordowany we własnej wannie.

Według Jacquesa Héberta, który zamieścił w radykalnej gazecie Le Père Duchesne poniższe słowa, Bóg nie kierował przywódcą religijnym: "Powiedzcie mi, współobywatele Francuzi, czy to możliwe? Jeśli człowiek, którego zwiecie Ojcem Świętym, postanowił odmówić wam praw, czy macie odwagę się sprzeciwić? Czy jesteście na tyle głupi, by z nich zrezygnować? Czego oczekujecie od papieża? Pieprzyć papieża. Wierzcie mi, teraz wasza kolej, ponieważ on przez dziesięć stuleci was pieprzył."

Dwie wypowiedzi Napoleona Bonaparte pięknie podsumowują wznoszone okrzyki przed i po wydarzeniach rewolucji francuskiej. W pierwszym roku jej trwania, 1789, ambitny podporucznik zauważył: "Rok ten rozpoczął się nadzieją dla prawomyślnych. Po tylu wiekach feudalnego barbarzyństwa i politycznego niewolnictwa, zdumiewającym jest widzieć, jak słowo "wolność" rozpaliło w umysłach ogień". Jednak pod koniec lat 90. XVIII wieku, gdy rewolucja się skończyła i opadł kurz, ten sam człowiek, mający rangę kapitana, powiedział: "to próżność doprowadziła do rewolucji; wolność była tylko pretekstem".

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 11-11-2014
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
110
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: