Zakon Assassin's Creed


Tło historyczne Assassin's Creed Unity


Egzekucja Maximiliena de Robespierre

Jako sprawca niczym nieusprawiedliwionej przemocy - Wielkiego Terroru - Maximilien de Robespierre przyczynił się do śmierci blisko 17 000 mieszkańców Francji. Jego egzekucja należała do najstraszniejszych, ale z pewnością sobie na nią zasłużył.

Wydarzenia mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej, gdyby niedoszła zabójczyni, Cécile Renault, osiągnęła swój cel. Jednakże jej próba uśmiercenia Robespierre 23 maja 1794 roku zakończyła się skazaniem na ścięcie na gilotynie, zaś Robespierre popadł w paranoję. Ponieważ już wcześniej próbowano dokonać zamachu na jego życie, wprowadził on nowe prawo, przez które liczba egzekucji zwiększyła się dwukrotnie. Ofiary nie musiały już być publicznie sądzone, nie musiały także istnieć jakiekolwiek dowody ich winy.

Robespierre

Ponieważ rosło ogólne niezadowolenie, a ludzie czuli się coraz bardziej pokrzywdzeni, nawet osoby blisko związane z Robespierre'm zaczęły zwracać się przeciwko niemu. Dla niektórych jakobinów Robespierre nie był dość radykalny, dla innych był to szaleniec ogarnięty megalomanią, który zabił więcej Francuzów niż jakikolwiek obcy najeźdźca. Tak czy inaczej, zawiązała się koalicja przeciw niemu. Nie trzeba było wiele czasu, nim Zgromadzenie Narodowe zarządziło aresztowanie Robespierre i jego zwolenników.

27 lipca, nieco ponad dwa miesiące od wprowadzenia owej drakońskiej polityki, zabrano Robespierre, jego brata - Augustina i kilku innych sojuszników do luksemburskiego więzienia w Paryżu, choć wszyscy zdołali uciec do Hôtel de Ville, gdy jeden z życzliwych strażników odmówił wykonania swych obowiązków. Konwent Narodowy ogłosił zatem, że ludzie ci są wyjęci spod prawa i można ich ściąć w ciągu 24 godzin od schwytania. Gdy Robespierre się o tym dowiedział, wyczuł, co się święci i strzelił sobie w głowę. Jedyne, co udało mu się osiągnąć, było strzaskanie sobie szczęki. Z kolei Augustin wyskoczył przez okno, chcąc uniknąć schwytania, i złamał obie nogi.

Desperackie próby uniknięcia sprawiedliwości przez braci Robespierre zakończyły się porażką. Maximilien spędził ostatnie godziny swego życia, krwawiąc przy stole należącym do Komitetu Bezpieczeństwa Powszechnego i wkrótce trafił do celi, w której przetrzymywano wcześniej królową Marię Antoninę. Został ścięty bez procesu następnego dnia, ale dopuszczono się jeszcze jednego aktu okrucieństwa, gdy kat zdarł materiał podtrzymujących jego szczękę na miejscu. Mowa pożegnalna Robespierre była po prostu przedłużonym krzykiem torturowanego człowieka, aż wreszcie ostrze spadające na jego kark uciszyło go na zawsze.

Choć za krwawych rządów Robespierre wydarzyło się sporo zła, on sam miał dobre intencje - chciał wprowadzenia ustroju demokratycznego, w którym stosowane byłyby zasady wolności, równości i braterstwa. Ślepo dążył do tego celu, co doprowadziło go do zguby i - o ironio - stał się ofiarą rewolucji. We Francji zamieniono z kolei ustrój monarchiczny na potężnego dyktatora, ale to już opowieść na inną okazję.

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 27-10-2014
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (12)

1. Hrabia Duku427-10-2014, 19:07Ale czy to oznacza że on ostatecznie jest Wielki Mistrzem Templariuszy? Czy jest jakaś rada i on był tylko tak jak Lee lub Hetman z AC 3.Zostało im powierzona misia.Jak myślicie kto jest Wielkim Mistrzem Templariuszy.
2. pluum19527-10-2014, 19:28@Hrabia Duku: Ja myślę, że wielkim mistrzem jest ojciec Elise.
3. Pioni3r627-10-2014, 21:22W zwiastunie fabuły w 1:06 widać mistrza.
4. Kazet528-10-2014, 08:58"Rewolucja zjada własne dzieci"...
5. DeadProrok728-10-2014, 15:32@pluum19: Ojciec Elise nie żyje (y) Było mówione, że Elis chyba chce pomścić ojca w ostatnim zwiastunie.
6. Felek628-10-2014, 22:04Ciekawe, jak zostanie to ukazane w grze.
7. Karaye03-11-2014, 21:41Taki szczegół - tytuł tej części AC, Unity, oznacza pojednanie. Tak więc templariusze i asasyni ze sobą współpracują.
Skoro obie grupy razem współpracują, a w czasie rewolucji asasyni walczą z mieszczanami przeciw władzy to nie ma możliwości by Robespierre był nawet zwykłym templariuszem(co najwyżej jest zdrajcą zakonu). Nielogiczna jest współpraca władzy ze swoimi wrogami, nieprawdaż?
8. Nesy1003-11-2014, 21:55@Karaye: Nigdzie nie było mowy o współpracy Asasynów i Templariuszy. Wręcz przeciwnie, Amancio mówił, że w pewnym momencie mogli oni połączyć siły i zapobiec wielu tragediom w czasie rewolucji francuskiej, jednak tego nie zrobili. Natomiast sam tytuł bardziej nawiązuje do trybu kooperacji.
9. Towar9703-11-2014, 22:43Tak w kwestii Robespierre'a to wydaje mi się, że chciał on wprowadzić ustrój republikański, ponieważ klub jakobiński (dawny klub bretoński) reprezentował poglądy lewicowe. Jak wiemy rządy demokracji to wymysł partii prawicowych, do których jakobini nie należeli. Już samo hasło rewolucji francuskiej: Unite. Et Indivisibilite De La Republique Liberte Egalite Fraternite Ou La Mort, sugeruje o wprowadzeniu i poszanowaniu dla rządów republikańskich. To tak w kwestiach historyczno-politycznych.
10. FenrirVanUlvenbor710-12-2014, 09:27Jakoś tak pokładałem większe nadzieje co do tej odsłony a muszę przyznać że się zawiodłem na fabule gry która moim zdaniem miała niewykorzystany potencjał, co dziwniejsze, misje poboczne były bogatsze niż te główne, chyba twórcy się pomylili xD
11. KacperCreed408-07-2015, 18:18Zbyt mało faktów o rewolucji w tej grze! Rewolucja mogła być fabułą a nie tłem!
12. Domin520417-12-2015, 15:29Wybrali najlepszy moment

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: