Zakon Assassin's Creed


Tło historyczne Assassin's Creed Unity


Maria Antonina (3)

Było pewne, że Maria Antonina zostanie poddana egzekucji, tak samo jak jej mąż, który został ścięty wcześniej. Jednakże Ludwik XVI został potraktowany niemal z szacunkiem, natomiast królowa - znacznie gorzej. Pozbawiona godności, została przywieziona pod gilotynę w zwykłym wozie zaprzężonym w woły.

Maria Antonina

Niektórzy ludzie są niesłusznie oczerniani, Maria Antonina jest jedną z nich: kobieta, której ekstrawagancki styl życia stał się symbolem najgorszych cech klasy rządzącej - rozrzutności, podczas gdy ogromne rzesze francuskich mieszkańców nie mogło sobie pozwolić na kupno chleba. "Madame Deficyt" to jedno z łagodniejszych negatywnych przydomków, którymi określano królową w czasie jej rządów. Kiedy rewolucja zaczęła nabierać tempa, owe złośliwości szybko przemieniły się w mściwą furię.

Proces, który odbył się 14 października 1793 roku, był niesprawiedliwy od samego początku - oskarżyciele zarzucali królowej, że uwodziła nawet swego młodego syna. Było też wiele innych, zmyślonych teorii dotyczących jej rozwiązłości i zdeprawowania, ale Maria Antonina zrobiła wszystko, by zachować swą królewską godność. Kiedy proces zbliżał się nieuchronnie do przewidywalnego końca, wstała i odważnie oświadczyła: "Byłam królową, a wy zabraliście mi koronę; byłam żoną, ale odebraliście mi męża; matką - pozbawiliście mnie moich dzieci. Została tylko moja krew. Weźcie ją, ale nie każcie mi długo cierpieć." Jej ostatnie życzenie miało się spełnić.

Rankiem, 16 października, Maria Antonina, ubrała prostą, białą sukienkę, przygotowując się na śmierć. Jej kat, Henri Sanson, wszedł do celi i ściął jej słynne loki, by ułatwić sobie wykonanie obowiązku, a następnie związał jej nadgarstki zbyt ciasno. Została przewieziona na miejsce egzekucji, siedząc na deskach zwykłego, drewnianego wozu, wystawiona na okrzyki i wyzwiska tłumu, który zebrał się w pobliżu. Nawet wtedy, po dotarciu na miejsce egzekucji, weszła tak energicznie na szafot, że zgubiła but. Zdobyła się nawet na przeproszenie Sansona za nadepnięcie mu na stopę, gdy przygotowywano ją do ścięcia na gilotynie.

Po ostatniej modlitwie, ostrze opadło o 14:15. Głowa Marii Antoniny została podniesiona w górę, ku zadowoleniu wyjącego tłumu, a ciało zabrano, by wrzucić je do nieoznaczonego grobu. Jednakże krótki moment między egzekucją a pogrzebem pozwolił młodej Marie Tussaud - Madame Tussaud, jak później ją zwano - stworzyć maskę śmierci. Podobno w woskowym odlewie zachowała się wydatna dolna warga, której nie pokazuje się na bardziej konwencjonalnych portretach.

Tussaud szczęśliwie uniknęła egzekucji. Później robiła woskowe maski wielu innych, ważnych osobistości rewolucji francuskiej - Jeana-Paula Marata, Maximiliena de Robespierre i Napoleona Bonaparte. Maria Antonina i Ludwik XVI zostali później ekshumowani i pogrzebani z odpowiednimi honorami, zgodnie z ich wcześniejszym statusem.

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 22-10-2014
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (1)

1. Pioni3r627-10-2014, 21:21O niej czytało się najmilej.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: