Zakon Assassin's Creed


Tło historyczne Assassin's Creed Unity


Wielki Terror

Z rewolucją francuską kojarzony jest przede wszystkim okres Wielkiego Terroru (5 września 1973 - 28 lipca 1794). W tym czasie budząca grozę gilotyna odcięła głowy 16 594 mieszkańców Paryża, ale w całym kraju przeprowadzono jeszcze więcej egzekucji - w imię wolności. Ulicami spłynęło tyle krwi, że zbudowano nawet akwedukt, by ją odprowadzać (Archibald Alison History of Europe from the Commencement of the French Revolution).

Wielki Terror

Terror rozpoczął się na dobre, gdy uzbrojono sankiulotów (zwykłych ludzi), nadając wściekłym rewolucyjonistom prawa do osądzania i ścinania każdego, kto był choćby podejrzany o sprzeciwianie się rewolucji, nie mówiąc już o działaniu. Powołując się na nowo ustanowiony Komitet Bezpieczeństwa Powszechnego, zamknięto tysiące podejrzanych w takich budynkach, jak Pałac Luksemburski i trzymano ich w tymczasowym areszcie.

Jedną z pierwszych rozpoznawalnych ofiar Terroru była Maria Antonina, po której ścięto 21 żyrondystów. Pogardzana królowa była przetrzymywana w Conciergerie, więzieniu, które zasłużyło na miano "przedpokoju gilotyny" - przewinęło się przez nie 2700 skazanych podejrzanych.

O zdradę było podejrzewanych tak wielu ludzi, że gilotyna jako narzędzie śmierci nie wystarczała. Historyk William Doyle podaje w The Oxford History of the French Revolution, że więźniów wystrzeliwano bezpośrednio do otwartych grobów wykorzystując armaty i kartacze. Ci, którzy nie umarli natychmiast, byli dobijani szablami i bagnetami.

Nawet wówczas gilotyna była uznawana za najefektywniejszą maszynę do zabijania. Według oficjalnych not, w pierwszym tygodniu ścinano 32 głowy w ciągu 25 minut, w drugim tygodniu - 12 głów w ciągu 5 minut.

Najstraszniejsze, najbardziej makabryczne wydarzenie rozegrało się w regionie Vendée. W grudniu generał François Joseph Westermann napisał do Komitetu Bezpieczeństwa Powszechnego, że "miażdżył dzieci pod kopytami koni i masakrował kobiety, by przynajmniej nie rodziły więcej bandytów". Jak podaje Simon Schama, w Angers poddano egzekucji 2000 więźniów, kolejne 2000 straciło życie w Saint-Florent. Jeśli to za mało, by wzbudzić mdłości, dodajmy, że podczas masakr w Nantes ginęli kobiety i mężczyźni, niejednokrotnie związani razem, pozbawieni ubrań, ze skrępowanymi rękami i nogami, którzy powoli topili się w tonących łodziach w Loarze. Gilotynę określano mianem Narodowej Brzytwy, z kolei Loarę zaczęto nazywać Narodową Wanną.

Okrucieństwa obejmują także grzebanie kobiet i dzieci żywcem. Nic więc dziwnego, że po 10 miesiącach krwawej kampanii narosło niezadowolenie. Robespierre i jego zwolennicy zostali osądzeni przez innych jakobinów i straceni 28 lipca 1794 roku.

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 22-10-2014
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (4)

1. Nortalf722-10-2014, 20:28Dobrze, że ma PEGI 18.
2. Kazet527-10-2014, 15:40Ciekawe czy nie podwyższą na 21 :P
3. rune1027-10-2014, 17:45Serio myślicie, że ktoś się tymi znaczkami przejmuje? :P
4. Hrabia Duku430-10-2014, 23:19Według mnie.Nikt nie patrzy na wiek na pudełku.Wiec każdy polak ma tyle samo lat widać.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: