Zakon Assassin's Creed


Tło historyczne Assassin's Creed Unity


Kult Istoty Najwyższej

W trakcie trwania rewolucji przywódcy zostali zmuszeni do zastanowienia się, co tak naprawdę reprezentują. Kiedy krwawy terror trwał w najlepsze, ścięto 16 594 Paryżan. Polityk Maximilien de Robespierre wykorzystał szansę, by przemówić jako nowy głos rozsądku. Jego przemowy były tak sprawnie przygotowane, że ogłosił, iż przemawia przez niego nowy bóg.

W maju 1794 roku Robespierre formalnie ogłosił kult Istoty Najwyższej, który miał być świętowany w formie festiwali w całym kraju. Choć jak dotąd sprzeciwiano się brutalnie jakiejkolwiek formie przywództwa religijnego, dechrystianizacja Francji nie przyjęła się zbyt dobrze, gdyż wiara dodawała ludziom sił (jako że brakowało żywności - np. chleba).

rycina - Robespierre ścina kata na gilotynie

Istota Najwyższa, którą Robespierre określił jako "samą Naturę", była patriotycznym uosobieniem ducha, który przewodzi wszystkim ludziom. Zdarzenie, które miało miejsce w Paryżu 8 czerwca 1794, zostało przedstawione przez neoklasycznego malarza, Jacquesa-Louisa Davida, który postawił sztuczną, gipsowo-kartonową górę na Polu Marsowym. Na szczycie góry stała mierząca 50 stóp wysokości kolumna, a na niej - posąg Herkulesa. Na dole szereg dziewcząt niósł kosz owoców wzdłuż alejek udekorowanych różami, śpiewano nowy hymn, stworzony przez kompozytora Françoisa-Josepha Gosseca i poetę Théodore Désorguesa, zatytułowany ‘Hymne à l'Être Suprème' (Hymn na cześć Istoty Najwyższej).

Chociaż pieśń z pewnością nie miała być hymnem, nie sposób jej nie porównać z katolicką bogobojną pieśnią: "Twoja świątyna jest w górach, w powietrzu, na powietrzu; nie masz przeszłości, nie masz przyszłości; bez trudu wypełniasz całe światy; które nie mogą cię pomieścić" itd.

Robespierre gwałtownie przerwał te wydarzenia przemówieniem. Miał na sobie wówczas niebieski płaszcz, trójkolorowy pas i ozdobiony piórami kapelusz kupiony właśnie na tę okazję. Później spalił kukły prezentujące Ateizm, Ambicję Osobistą, Egoizm i Fałszywą Skromność i odsłonił statuę Istoty Najwyższej. Tymczasem w Paryżu gilotyna odcinała głowy każdego, kto choćby w najmniejszym stopniu sprzeciwiał się rewolucji lub chociaż przejawiał takie skłonności.

Co zrozumiałe, Robespierre w swym olśniewającym stroju, jaki nosił podczas święta Istoty Najwyższej, został później przedstawiony na anonimowej, sprzeciwiającej się terrorowi rycinie: "Robespierre ścinający kata po ścięciu wszystkich mieszkańców Francji". Za Robespierrem i gilotyną stoi obelisk, na którym napis głosi "Tu spoczywa cała Francja".

Po tym przejawie zakłamania wiara chrześcijańska powróciła do łask w całej Francji. Nie ma żadnych zapisków, kiedy oficjalnie porzucono kult Istoty Najwyższej, ani wzmianek, czy kiedykolwiek rozwinął się on w pełni. Żaden głos Istoty Najwyższej nie przemówił w obronie Robespierre, gdy nadszedł czas jego egzekucji.

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 14-10-2014
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (1)

1. DarthDestruktor1014-10-2014, 15:10Tak sobie myślę...może w grze powiążą to jakoś z "Ojcem Zrozumienia"?

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
110
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: