Zakon Assassin's Creed


Tło historyczne Assassin's Creed Unity


Maria Antonina (2)

Król Ludwik XVI nie był najlepszym władcą, nie piastował też zbyt długo swego stanowiska po wybuchu rewolucji francuskiej. Jednakże, choć Ludwik był niezdecydowany i stał się ofiarą rewolucji, najgorszym symbolem starego reżimu była królowa Maria Antonina. W końcu podzieliła los męża. W swoim czasie napiszemy o jej sromotnym odejściu z tego świata. Tymczasem prezentujemy sześć zabawnych faktów, które być może przekonają was, że nie zasłużyła (a może zasłużyła?) na swą reputację.

Maria Antonina

The cake is a lie

Jednym z najsłynniejszych cytatów przypisywanych Marii Antoninie jest zdanie "to niech jedzą ciastka", które ponoć wypowiedziała, gdy doszły do niej wieści o głodujących chłopach we Francji. Między innymi z tego powodu wybuchła rewolucja, ale nie ma żadnych dowodów, że Maria Antonina istotnie wypowiedziała te słowa. Toczą się debaty, czy należą one do ciotki króla Ludwika XVI, pochodzącej z Hiszpanii żony Ludwika XIV czy też chińskiego cesarza żyjącego w IV wieku. Tak czy inaczej, Maria Antonina była niewinna, jeśli chodzi o ten zarzut. Jednak historycy będą przypisywać jej te słowa już na zawsze.

Małżeństwo

Królewskie rodziny nie lubią pozostawiać niczego przypadkowi, a zwłaszcza swych rodowodów. Z tego względu Maria Antonina wyszła za mąż dobrze i wcześnie. Jak wcześnie, zapytacie? W tym czasie miała 14 lat, a Ludwik zaledwie wyrósł z krótkich spodenek - miał lat 15. Być może poczujecie ulgę, że małżeństwo skonsumowali dopiero po 7 latach. Później dorobili się czwórki dzieci.

Czupiradło

Nawet w czasach pudrowanych peruk i perfekcyjnie wymuskanych fryzur, jest nieprawdopodobnym, by cokolwiek przebiło natapirowane włosy Antoniny. Jej największa fryzura, mierząca blisko cztery stopy długości, była wystarczająco pojemna, by pomieścić replikę zwycięskiego okrętu francuskiego, La Belle Poule. Świetna robota!

Wiejska głupota

Ze wszystkich głupich, frywolnych i próżnych rzeczy, jakie Maria Antonina kiedykolwiek zrobiła, największą było wybudowanie bajecznej wioski w pełnej skali na terenie pałacu wersalskiego. Wioska zwała się Le Petit Hameau (Mały Hamlet). Znalazły się tam zwierzęta gospodarskie, stawy rybne i szereg sielankowych budynków. Jej służący byli nawet przebierani za chłopów, by uzupełnić ten obraz. Wioska została przywrócona niedawno do pierwotnej chwały (szczegóły na stronie http://en.chateauversailles.fr/), ale w tamtych czasach musiała doprowadzać wielu przeciwników Marii Antoniny do szału.

Sprechen sie Français?

Maria Antonina nie pochodziła z Francji - była Austriaczką. Była piętnastym, przedostatnim dzieckiem cesarza Franciszka I Lotaryńskiego i Marii Teresy Habsburg. W pełni zwała się Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich.

Nie ma litości dla niegodziwców

Marii Antoninie nie okazywano współczucia i nie traktowano jej godnie, gdy ścinano ją w październiku 1793 roku. W ramach ostatniego poniżenia jej ciało bezceremonialnie wrzucono do nieoznaczonego grobu, gdzie spoczywało przez ponad 20 lat, ale później zostało ekshumowane na rozkaz młodszego brata króla Ludwika, Ludwika XVIII, który dopilnował, by Maria Antonina miała chrześcijański pogrzeb i została pochowana przy swym mężu w Bazylice Świętego Dionizego. Wielu innych członków rodziny królewskiej i arystokratów pogrzebano w tym miejscu, ale żaden z nich nie jest aż tak niesławny.

A zatem - oto ona, nie tak parchata, jak się ją przedstawia. Prawda jest taka, że sytuacja we Francji była tak tragiczna, że Maria Antonina nie znalazłaby rozwiązania, nawet gdyby próbowała, zatem było pewne, że czeka ją spotkanie z gilotyną. W Assassin's Creed Unity zobaczymy ją jeszcze z głową na karku, ale kto wie, jak dalej potoczą się wydarzenia, zanim Arno wypełni swoje zadanie?

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 14-10-2014
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (1)

1. Karaye03-11-2014, 21:51"To niech jedzą ciastka". Hahahahah, padłam :D

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: