Zakon Assassin's Creed


Tło historyczne Assassin's Creed Unity


Charlotte Corday

Dziennikarz Jean-Paul Marat należał do największych entuzjastów rewolucji francuskiej. Można go określić mianem mąciciela - wiele osób, kierując się jego radykalnymi poglądami, dopuściło się różnego rodzaju nieludzkich czynów. Jednak Marat szybko został wyeliminowany.

Marat lubił wielkie przemowy i nie obawiał się wyrażać swych opinii w gazecie L'Amis de Peuple (Przyjaciel Ludu). Choć jego zajadła krytyka pomogła zmobilizować zwykłych obywateli i przyczyniła się do rozpoczęcia masakr wrześniowych, sam Marat większość czasu spędzał w ciepłej wannie ze względu na swoją delikatną skórę. W ten sposób stał się łatwą ofiarą dla kobiety, która zdecydowała, że go zabije.

Charlotte Corday

Charlotte Corday początkowo nie miała zamiaru zamordować Marata. Była to zwykła, normandzka dziewczyna, którą rewolucja przerażała coraz bardziej. Corday dołączyła do żyrondystów, którzy sprzeciwiali się Maratowi i jego zwolennikom. Kiedy jej poglądy przemieniły się w patriotyczny zapał, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce.

Początkowo Corday zamierzała zabić Marata publicznie, lecz jej plan nie powiódł się ze względu na jego chorobę. Wtedy zdecydowała, że użyje podstępu. Rankiem, 13 lipca 1793 roku, dzierżąc w ręku nóż kuchenny, który uprzednio kupiła, próbowała spotkać się z Maratem by poinformować go o organizowanym powstaniu przeciwko niemu. Oczywiście, żadnej rebelii nie było. Żona Marata, Simmone, najwyraźniej wyczuwając kłamstwo, odprawiła Corday. Corday udało się spotkać z Maratem jeszcze tego samego wieczora, ale gdy mężczyzna z zadowoleniem spisywał nazwiska swych rzekomych przeciwników, Corday ugodziła go nożem z chirurgiczną precyzją, przebijając mu serce, płuco i uszkadzając tętnicę, przez co Simmone została ochlapana krwią. Marat umarł, wypowiadając słowa " Aidez-moi, ma chère amie!" co znaczy "pomóż mi, droga przyjaciółko!"

Charlotte Corday później sama wypowiedziała pamiętne słowa podczas procesu. Orzekła, że zabiła jednego człowieka, by ocalić 100 000. Jej działanie z pewnością przyczyniło się do usunięcia jednego z agitatorów rewolucji francuskiej, ale nie powtrzymało przelewu krwi. Dziesiątki tysięcy ludzi zamordowano w czasie Wielkiego Terroru. Corday ścięto cztery dni później - miała zatem czas, by napisać mowę pożegnalną:

Wybacz mi, drogi Ojcze, że kończę swą egzystencję bez Twego zezwolenia. Pomściłam niewinne ofiary, zapobiegłam wielu innym katastrofom. Ci ludzie, w mniej trudnym dniu, będą cieszyć się, że nie ma już tyrana. Mam nadzieję, że spróbujesz o mnie zapomnieć, a nawet ucieszysz się z mego odejścia, moja sprawa była piękna. Całuję swą siostrę i tych, których noszę w sercu, jak również moich rodziców. Nie zapomnij o słowach (XVII-wiecznego dramaturga, Pierre) Corneille, że "to przestępstwo jest powodem do wstydu, nie szafot".

Kolejne słowa Corneille, że zemsta nie uprawnia do wymierzania kary, mogą lepiej odnosić się do jej położenia - ale Corday została ścięta 17 lipca na gilotynie, mając zaledwie 25 lat.

Po ścięciu Legros podniósł jej głowę, by ludzie mogli ją zobaczyć i spoliczkował ją. Podobno wówczas na twarzy Corday pojawił się wyraz oburzenia. Do tej pory toczą się dysputy, jaka była prawda, ale jedno jest pewne - były to makabryczne wydarzenia.

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 10-10-2014
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (1)

1. Karaye11-10-2014, 08:18Już mi się podoba ta postać c:

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: