Zakon Assassin's Creed


Tło historyczne Assassin's Creed Unity


Egzekucja Ludwika XVI

Dni króla Ludwika XVI były policzone już w momencie, gdy objął władzę. Po poprzednikach odziedziczył zrujnowaną ekonomię, poślubił kobietę nie cieszącą się popularnością, nie miał doświadczenia jako władca i niechętnie witał zmiany. Rajd na pałac w Tuileriach zakończył się schwytaniem i uwięzieniem Ludwika i jego żony. Wkrótce król został postawiony przed sądem za zbrodnie przeciwko ludziom. Gdy we Francji rozpoczęła się rewolucja, werdykt mógł być tylko jeden...

Ludwik XVI

Rozprawa rozpoczęła się 10 grudnia 1792 roku i zakończyła się 15 stycznia następnego roku. Mimo płomiennych próśb za ułaskawieniem króla i rzeczowych argumentów przemawiających na jego korzyść, decyzja była przesądzona. Nawet kuzyn Ludwika zagłosował przeciwko niemu. Być może był to zwiastun rzeczy, które dopiero miały nadejść, jako że niesławny Maximilien de Robespierre znalazł się wśród większości domagającej się kary śmierci.

Egzekucję króla wyznaczono na 21 stycznia. Dzień ten rozpoczął się długą podróżą na gilotynę. Irlandzki ksiądz, Henry Essex Edgeworth towarzyszył mu w ostatnich godzinach, by później opisać przebieg wydarzeń. Poniżej znajdziecie fragmenty jego wspomnień:

"Pochód trwał niemal dwie godziny; ulice były wypełnione mieszkańcami, wszyscy byli uzbrojeni, mieli piki, a niektórzy nawet broń palną.... Przezornie przed końmi szli dobosze bijący w bębny, by król nie słyszał hałasu i szemrania.

Gdy tylko król zauważył, że powóz się zatrzymał, obrócił się i szepnął do mnie 'Przybyliśmy, jeśli się nie mylę'. Moje milczenie odpowiedziało mu, że jesteśmy na miejscu. Kiedy tylko król opuścił powóz, otoczyło go trzech strażników, gotowych zedrzeć z niego szaty, ale ten wyniośle ich odtrącił. Rozebrał się, rozwiązał swój ozdobny krawat, rozchylił koszulę, wszystko zrobił sam.

Droga prowadząca na szafot była bardzo trudna, król musiał wspierać się na moim ramieniu, a po szybkości, z jaką się poruszał, obawiałem się, że jego odwaga go opuściła; ale ku mojemu zdumieniu, gdy wszedł na ostatni stopień, nagle puścił moje ramię i pewnym krokiem przemierzył całe podwyższenie; około dwadzieścia bębnów umieszczonych naprzeciwko umilkło na sam jego widok; a on - głosem tak potężnym, że musiało być go słychać aż na Pont Tourant, wypowiedział z godnością te zapadające w pamięć słowa: Francuzi! Umieram niewinny zarzucanych mi zbrodni. Przebaczam moim nieprzyjaciołom. Modlę się do Boga z całego serca, aby im wybaczył, aby nie spadła na Francję krew, która będzie przelana."

Po tej wypowiedzi szybko wykonano wyrok. Młody strażnik podniósł głowę Ludwika i wzniósł ją do góry, by tłum mógł ją zobaczyć, najwyraźniej dołączając do tego makabrycznego przedstawienia "najbardziej okrutne i nieprzyzwoite gesty". Bestialstwo wcale się na tym nie skończyło - Marię Antoninę spotkał ten sam los w 1793 roku. Podczas Wielkiego Terroru zainicjowanego przez Robespierre ścięto głowy dziesiątkom tysięcy ludzi.

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 09-10-2014
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (1)

1. sebo10-11-2014, 10:51Ciekawe jak to bedzie wygladac w ACU.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
110
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: