Zakon Assassin's Creed


Tło historyczne Assassin's Creed Unity


Masakry wrześniowe

Rewolucja francuska trwała w najlepsze, a brak podstawowych artykułów żywnościowych oraz armia pruska - dająca wyraźne sygnały, że zaatakuje Paryż, by przywrócić monarchię - przyczyniły się do rozpoczęcia najbardziej krwawego rozdziału tej historii. Nowo ustanowionej republice zagrażały rozmaite czynniki i frakcje, ale rewolucyjni przywódcy widzieli prawdziwych wrogów znacznie bliżej.

Masakry wrześniowe

We wrześniu 1792 roku Francja nieustannie przechodziła zmiany. Król Ludwik XVI został pozbawiony władzy legislacyjnej, a Konwent Narodowy musiał dopiero rozpocząć swe pierwsze posiedzenie. Ponieważ brakowało jakiegokolwiek przywódcy, radykalni mąciciele, tacy jak Jean-Paul Marat, zaczęli podburzać przeciwko rojalistom, arystokracji i każdemu, kto był związany z poprzednim reżimem - wielu z tych ludzi gniło teraz w najbardziej zatęchłych celach paryskich więzień. Być może by tam pozostali, gdyby nie ciągłe niepokoje, że armia pruska może podejść aż pod stolicę i wszystkich wyzwolić, a uwolnieni więźniowie rozpoczną brutalną kontr-rewolucję.

Ignorancja i paranoja może sprawić, że dobrzy ludzie posuną się do strasznych czynów, ale rzadko zdarza się, by przemoc osiągnęła takie rozmiary, jak w dniach 2-7 września, gdy rozjuszone bandy Gwardii Narodowej postanowiły pozbyć się wszystkich, których uważano za zdrajców rewolucji. Duchowni, którzy odmówili zaakceptowania zapisów w nowej konstytucji należeli do pierwszych ofiar. 24 z nich zostało wyciągniętych z powozów i zaszlachtowanych, gdy byli przewożeni do więzienia Abbaye. W kolejnych dniach doszło do dalszego rozlewu krwi, gdy w więzieniach zaczęły tworzyć się prowizoryczne sądy. Więźniowie uznani za niewinnych byli uwalniani po wypowiedzeniu słów "Vive la Nation", ale straszny los czekał tych, którzy nie słyszeli owego okrzyku bojowego.

Ci nieszczęśnicy również byli wypuszczani, ale witał ich żądny krwi tłum - "... zakrzywione szable, topory i piki, siekące na kawałki" - w ten sposób opisał to historyk, Thomas Carlyle. Ten los podzieliło setki ludzi - zostali zbiorczo osądzeni, brutalnie zamordowani, a następnie często w straszny sposób zbezczeszczeni. Warto wspomnieć o jednym ważnym wydarzeniu, związanym z księżniczką de Lamballe, przyjaciółką znienawidzonej Marii Antoniny, która padła ofiarą tłumu i została porąbana na kawałki. Jej głowę zatknięto na pice i paradowano z tym strasznym trofeum, by pokazać je Marii Antoninie, ale nie wiadomo, czy uwięziona królowa istotnie je zobaczyła.

Innym udało się uniknąć rzezi, chociaż niekoniecznie upokorzenia. Córka Monsieur de Sombreuil, byłego gubernatora Les Invalides, uprosiła o łaskę dla jej ojca, ale tylko pod warunkiem, że napije się ciepłej krwi arystokratów, by udowodnić, jak bardzo ich nienawidzi.

Wśród około 1200 ofiar, które zginęły w ciągu tych kilku dni, znalazły się uliczne dzieci, zwykli przestępcy i prostytutki. Nie jest zaskoczeniem, że masakry wrześniowe zostały uznane jako pierwszy okres terroru podczas rewolucji francuskiej - drugi nastał w momencie, gdy Robespierre zdobył władzę. Więcej o nim, jego uwielbieniu dla gilotyny i szczególnie potwornej karze, jaka go spotkała, dowiecie się z innego artykułu - jeśli wasz żołądek pozwoli wam go przeczytać.

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 09-10-2014
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: