Zakon Assassin's Creed


Tło historyczne Assassin's Creed Unity


Terror w pałacu w Tuileriach

Ludwik XVI wiedział co się dzieje, gdy przeniesiono go z Wersalu, gdzie się ukrywał, i ulokowano siłą w pałacu w Tuileriach, pozbawiając go wielu praw i przywilejów. Na tym sprawa mogła i być może powinna się zakończyć, ale stało się inaczej. Paryż pochłonęła rewolucyjna gorączka, Francja została powalona na kolana przez wojnę z Austrią, a królewską rodzinę postrzegano jako zdrajców. To musiało się źle skończyć dla Ludwika XVI i członków jego rodziny, a także dla tych, którzy próbowali ich bronić.

Rzeź Gwardii Szwajcarskiej

Ludwikowi udało się ujść cało po tym, jak wściekli mieszczanie wdarli się do pałacu w Wersalu. Został wówczas zmuszony do wielu ustępstw, podczas gdy Maria Antonina zyskała nieco szacunku za odwagę, jaką wykazała podczas szturmu. Królewska para nie miała tyle szczęścia, gdy żądny krwi tłum składający się z około 20 000 ludzi wdarł się na Tuilerie.

Wydarzenia te rozegały się rankiem, 10 sierpnia 1792 roku, gdy Ludwik, przeczuwając kłopoty, uciekł z pałacu i ukrył się wraz z rodziną w budynku Zgromadzenia Legislacyjnego. Na drodze tłumu stało zaledwie kilkuset ochotniczych żołnierzy oraz 900 przedstawicieli Gwardii Szwajcarskiej, pełniących głównie funkcje ceremonialne. Ponieważ w pobliżu nie było dowódcy, a przynajmniej nie wydał on rozkazu, żołnierze otworzyli ogień do ludzi. W obliczu przewagi liczebnej tłumu, szybko zdali sobie sprawę, że nie zdołają się obronić.

Ci, którzy błyskawicznie skojarzyli, co się święci, wyskoczyli przez okna, pozbywszy się swoich uniformów, by nie zostać rozpoznanymi. Pozostali, którzy wytrwali na posterunkach, zostali bezlitośnie zabici - zadźgani, ukamienowani, posiekani na kawałki i - zgodnie z ówczesnymi standardami - zdekapitowani. Ich głowy zatknięto na kijach jako makabryczne trofea. Ciała zabitych ograbiano, ucinano nożyczkami genitalia i wtykano do ust zamordowanym właścicielom, kawałki ciał palono lub karmiono nimi psy. W ferworze tłum zabił także kilku swoich ludzi, myląc czerwone uniformy sympatyzujących z rebeliantami oddziałów Fédérés z wrogami.

Rzeź przeżyło 300 szwajcarskich gwardzistów, ale większość z nich zginęła później w czasie masakr wrześniowych - kolejnego rozdziału tej tragicznej opowieści. Królowi Ludwikowi i królowej Antoninie również nie udało się umknąć sprawiedliwości rewolucji, oboje zostali schwytani i zamknięci w lochu, by wkrótce trafić na gilotynę. W ten sposób we Francji zakończył się okres monarchii.

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 03-10-2014
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (2)

1. Melinel404-10-2014, 13:02No tak, tego nas w szkole nie uczą i dlatego nie zdajemy sobie sprawy z ogromu tragedii w czasie rewolucji. Dzięki wielkie za uświadamianie nas, może dzięki temu lepiej pojmiemy okrutną ludzką naturę i zdołamy uniknąć tego w przyszłości.
2. Marees305-10-2014, 20:08Fajne materiały AC jako lekcje historii ! (pamietajmy że nie wszystko jest tam prawdziwe) =D

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: