Zakon Assassin's Creed


Tło historyczne Assassin's Creed Unity


Marsz na Wersal

W roku 1789 nastroje we Francji pogarszały się. Ferwor rewolucji nabierał gwałtownie tempa, najpierw w formie szturmu na Bastylię, a później w czasie Wielkiej Trwogi we francuskich wsiach – drugie z wyżej wymienionych wydarzeń doprowadziło do zniesienia feudalizmu i przywilejów przysługujących arystokracji i duchowieństwu. Jednakże zwykli obywatele nadal głodowali i nie mogli cieszyć się korzyściami, jakie zapewniała im uzyskana swoboda. Skoro mężczyźni mieszkający we Francji nie próbowali temu zaradzić, kobiety wzięły sprawy w swoje ręce. I biada tym, którzy stanęli im na drodze…

Beczka z prochem wybuchła 5 października 1789 roku. Paryskie kobiety zdecydowały się przedłożyć swoje zażalenia osobie będącej na samym szczycie – królowi Ludwikowi XVI. Wstrząśnięte wysokimi cenami chleba i podburzone przez agents provocateurs, którzy chcieli doprowadzić do zmian jakimikolwiek środkami, szybko z niezadowolonego zgromadzenia przemieniły się we wściekły tłum, który ruszył na pałac w Wersalu.

Marsz na Wersal

Tłum powiększył się w znacznym stopniu, nim dotarł do Hotel de Ville, który następnie dokładnie splądrował. Gdy przybył do Wersalu kilka godzin później, dołączyli do niego członkowie Gwardii Narodowej markiza de Lafayette. Widząc tak ogromną liczbę ludzi, król Ludwik nie miał wyboru – musiał przyjąć grupę sześciu kobiet, które przedłożyły zażalenia. Wykorzystując cały swój urok, mądrze zgodził się na otwarcie własnych spichlerzy. W tym momencie niektórzy ludzie z tłumu postanowili wrócić do Paryża, lecz większość, na których gest króla nie zrobił wrażenia, została – byli przekonani, że Maria Antonina jeszcze nakłoni go do zmiany zdania.

Po niespokojnej nocy oburzenie tłumu wzrosło ponownie i ludzie postanowili jeszcze raz wkroczyć do pałacu. Przebili się przez niestrzeżoną bramę en masse i rozpoczęli poszukiwania komnat królowej, lecz bez powodzenia. Strażnicy królewscy stojący im na drodze zostali dotkliwie pobici, a niektórym odcięto głowy, które następnie zatknięto na kije w imię słusznej sprawy.

Chaos w końcu został opanowany, przynajmniej na czas negocjacji między królewską strażą a Gwardią Narodową. Lafayette zdołał nawet namówić króla i królową, by zajęli miejsca na balkonie ponad tłumem, gdzie królewska para została zaskakująco ciepło powitana. Ludwik niechętnie zgodził się na żądania tłumu, by zaakceptować nową konstytucję i wrócić do Paryża, ale pozostawiono go w niepewności, czy jego rządy, prawa i przywileje nie skończyły się na dobre.

Dziewięciogodzinny marsz do stolicy był wielką i patologiczną paradą zwycięstwa – tłum złożony z 60 000 ludzi niósł radośnie chleb i kilka głów zatkniętych na kije. Królewską rodzinę szybko przeniesiono do ponurego pałacu w Tuleries, ale jej władza była już tylko symboliczna. Prawdziwa władza należała od tej chwili do ludu, przynajmniej do czasu, aż Napoleon Bonaparte ogłosił się cesarzem 10 lat później.

Król Ludwik i Maria Antonina w końcu poznali Madame Gilotynę, ale oboje byli jeszcze w jednym kawałku, gdy ich losy splotły się z losami Arno Doriana.

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 16-09-2014
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (3)

1. assassino2000516-09-2014, 19:52Bardzo dobra praca.
2. Stachu27417-09-2014, 15:07Ciekawe te informacje i wiele można sie dowiedziec
3. Pioni3r618-09-2014, 14:27Fajnie się czyta.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: