Zakon Assassin's Creed


Tło historyczne Assassin's Creed Unity


Szturm na Bastylię - tylko 7 więźniów?

Szturm na Bastylię z 14 lipca 1789 roku jest najsłynniejszym wydarzeniem rewolucji francuskiej, ale nie jest on do końca taki, jakim można go sobie wyobrażać.

Oglądając rozmaite seriale telewizyjne o ucieczkach z więzienia, wielu z nas wyobraża sobie setki niezadowolonych więźniów wydzierających broń strażnikom, by pomóc rewolucjonistom podczas szturmu na Bastylię. Wśród uwięzionych, oczywiście, musieliby się znaleźć najgorsi osobnicy, jacy kiedykolwiek chodzili ulicami Paryża: seryjni mordercy, gwałciciele, handlarze narkotyków... i kilku polityków.

Szturm na Bastylię

Tymczasem w więzieniu trzymano tylko siedem osób, które raczej nie były najczarniejszymi charakterami pod słońcem: fałszerze Jean Antoine Pujade, Bernard Laroche, Jean Béchade i Jean de la Corrège, oskarżony o seksualne zboczenia hrabia Gabriel-Charles-Joseph-Paulin-Hubert de Solages, niezrównoważony umysłowo irlandzki arystokrata Jacques- François-Xavier de Whyte de Malleville, jak również przetrzymywany od lat za kratami Auguste Tavernier, który spiskował przeciwko królowi i został uwięziony w 1757 roku.

Whyte jest tu najzabawniejszą postacią: był to zasuszony starzec, którego broda ponoć sięgała do pasa. Słynął jako osoba, która uważała się za Juliusza Cezara, a nawet samego Boga. Po ucieczce Whyte został ponownie schwytany i wysłany do Charenton, do zakładu dla obłąkanych, gdzie spotkał innego więźnia z Bastylii - Markiza de Sade - którego uwięziono 4 lipca tego samego roku. Czterech fałszerzy również niemal natychmiast ponownie zamknięto w Bicêtre - w końcu byli zwykłymi oszustami.

Podobno Hubert de Solages padł ofiarą rodzinnej waśni i został oskarżony o "libertynizm", by jego krewni mogli zagarnąć przynależne mu ziemie. Tak czy inaczej, trudno było przedstawić de Solagesa jako człowieka ludu i zrobić z niego symbol niesprawiedliwie aresztowanego więźnia.

Aby przedstawić szturm na Bastylię jako przynajmniej w pewnym stopniu akt heroizmu, a nie tylko zryw mający na celu zdobycie prochu z pomocą nowo ustanowionej Gwardii Narodowej, wymyślono idealnego więźnia. Tę fikcyjną postać nazwano hrabią de Lorges, który fizycznie przypominał zwariowanego starca - "Majora" Whyte, nazwisko miało przypominać hrabiego de Solage, zaś przeszłość została w luźny sposób oparta na anty-królewskim życiorysie Taverniera.

Choć de Lorges został wymyślony, przynajmniej jeden z uznanych autorów utrzymuje, że spotkał się z tym człowiekiem, a nawet posunął się do napisania o nim krótkiej książki. De Lorgesa uwieczniono także w artykułach w gazetach, jak również w kwasorytach, które miały przybliżać sylwetkę tego człowieka. Jak widać, media nie zmieniły się zbytnio od 220 lat...

(Źródła: Hans-Jürgen Lüsebrink - The Bastille: A History of a Symbol of Despotism and Freedom oraz Simon Schama - Citizens)

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 15-09-2014
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (2)

1. Hrabia Duku431-10-2014, 12:29Ciekawe i dość nawet przydatne. Ale miło by też poczytać o Ludwiku 16.Co się stało np. z jego synem.Bo też był Ludwik 17.
2. Romanduch05-11-2014, 18:19Syn Ludwika XVI był, jak cała rodzina, więziony w Temple. Wkrótce po straceniu rodziców, pół roku spędził z mrocznej celi, z zamurowanymi do połowy drzwiami, bez kontaktu z kimkolwiek, bez ubikacji, prania itd. Po straceniu Robespierre'a jego warunki się poprawiły. Ale był wynędzniały, nie mówił, wkrótce się rozchorował. Zmarł w wieku 10 lat 8 czerwca 1795 r.
Historycy nie mają pewności, czy zamurowanym w celi chłopcem był rzeczywiście Ludwik XVII.
Polecam: A. Cisek - "Kłamstwo Bastylii"

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: