Zakon Assassin's Creed


Tło historyczne Assassin's Creed Unity


Prawa Człowieka - równość dla wszystkich

Można Wam wybaczyć jeśli sądzicie, że rewolucja francuska nie była niczym więcej niż dziesięcioletnim, próżnym wysiłkiem, kiedy to zbyt wiele głów niepotrzebnie ścięto, a jedyną rzeczą, jaką osiągnęła Francja, była zmiana dyktatora. To prawda, ale jednak z rewolucji wynikło także coś pozytywnego

Mimo wszystkich radykalnych środków i krwi, która spłynęła ulicami Paryża, rewolucji przyświecały takie szczytne idee, jak wolność, równość i braterstwo. Wszystko to pięknie ujęto w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela z 1789 roku.

Pojęcie konstytucji, według której wszyscy ludzie powinni mieć równe prawa, narodziło się we Francji pod koniec XVII wieku, podczas epoki Oświecenia. Do powstania Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela przyczyniła się również amerykańska Deklaracja Niepodległości. Jedną z osób, które pracowały nad francuskim dokumentem, był Thomas Jefferson. Francuskimi autorami byli z kolei de La Fayette, który walczył z armiami brytyjskimi w Ameryce, oraz człowiek ludu - Honoré Mirabeau.

Deklaracja Praw Człowieka

Wśród 17 zasad wymienionych w Deklaracji znalazły się następujące punkty:

  • Wszyscy ludzie rodzą się wolni i mają równe prawa.
  • Wolność oznacza, że można robić wszystko, jeśli nie krzywdzi się innych.
  • Prawo powinno zakazywać jedynie działań przynoszących szkodę społeczeństwu.
  • Wszystkim mieszkańcom należy się takie samo prawo do piastowania różnych stanowisk, a kryteriami wyboru powinny być wyłącznie ich umiejętności, osobiste zalety i talent.
  • Każdy człowiek traktowany jest jako niewinny, póki jego wina nie zostanie udowodniona.
  • Swobodna wymiana idei i opinii między ludźmi jest jednym z najważniejszych praw człowieka.

Brzmi wspaniale, ale mimo tak szlachetnych deklaracji, Prawa Człowieka i Obywatela nie dotyczyły kobiet. Sam tytuł - "Rights of Man" na to wskazywał. Wykluczeni byli także ci, którzy byli "pasywnymi obywatelami" - służący lub mężczyźni poniżej 25 roku życia, którzy pracowali mniej niż 3 dni w tygodniu i nie płacili podatków.

Dramatopisarka Olympe de Gogues miała na ten temat wiele do powiedzenia i sarkastycznie przedstawiła sprawę w swym dziele zwanym "Deklaracja Praw Kobiety i Obywatelki" z 1791 roku. Zaczyna się ono od zdania "Kobiety rodzą się wolne i mają takie same prawa jak mężczyźni." Całe dzieło jest lekko zakamuflowaną parodią.

Prawa francuskich kobiet nie zmieniły się w wyniku rewolucji - dano im prawo do głosowania dopiero w 1944 roku. Niemniej Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela, choć niedoskonała, stała się inspiracją dla ustroju demokratycznego na całym świecie.

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 11-09-2014
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (2)

1. Ezio810711-09-2014, 20:15Fajnych informacji można się dowiedzieć
2. DarthDestruktor1012-09-2014, 07:51Ciekawostka: Na Deklaracji znajduje się Uroboros - wąż zjadający własny ogon, symbol nieskończoności. Taki sam symbol znajdował się na kluczu do Wielkiej Świątyni z Assassin's Creed III.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: