Zakon Assassin's Creed


Realia rewolucji francuskiej: co musieli uwzględnić twórcy Assassin's Creed Unity

Zapomnijcie o bagietkach, beretach i uroczych kawiarniach. Paryż podczas rewolucji francuskiej nie jest miejscem znanym z dopieszczonych pocztówek. W tych niespokojnych czasach Miasto Światła zamieniło się w miejsce potwornego terroru, gdzie obsceniczna ekstrawagancja graniczyła ze skrajną nędzą. Rewolucja francuska była krwawa. Była brutalna. Ale był to także czas wielkich idei i pompatycznych wizji. Był to czas zmian - czas, który zmienił wszystko. Innymi słowy, były to idealne realia dla gry Assassin's Creed.

Jeśli jesteście tacy jak my, zapewne zapomnieliście już dawno o lekcjach historii w szkole średniej. Aby ułatwić zrozumienie, jak wyglądała rewolucja francuska, dyrektor kreatywny, Alex Amancio, scenarzysta Russell Lees oraz historyk, Maxime Durand, odświeżą naszą pamięć. Oto pięć najważniejszych rzeczy związanych z rewolucją francuską i Assassin's Creed Unity.

Brak prostoty i porządku

Rewolucja francuska była okresem poważnych zmian, które wpłynęły na kolejne dwa stulecia historii świata. Ale te zmiany nie zaszły prędko i nie były łatwe. "To nie było pojedyncze, kilkudniowe zdarzenie" - wyjaśnia Durand. Rewolucja francuska była serią zdarzeń i zmian, które ludzie próbowali osiągnąć (i nie udawało się im to) przez całą epokę Oświecenia. "A potem wszystko się zmienia w ciągu 15 lat od wybuchu rewolucji francuskiej."

Armaty

Chaos tego okresu sprawia, że Paryż to idealne miejsce na konflikt między asasynami a templariuszami. "Historia rewolucji jest bardzo złożona" - wyjaśnia Lees. - "Ludzie zmieniają stronnictwa. To niebezpieczne czasy dla wszystkich. Wszystkich ogarnia paranoja."

Ten zamęt przekłada się na walkę między asasynami a templariuszami. "Nie ma nikogo, kto by wziął na siebie odpowiedzialność" - mówi Lees. - "Zarówno asasyni, jak i templariusze próbują jakoś przetrwać ten kataklizm, burzę rewolucji. Działają tu potężne siły. W jaki sposób możemy wykorzystać tę sytuację? Co możemy z tego mieć? Oni mogą nawet nie zgadzać się między sobą, jak powinien wyglądać ich plan.

Tkwiący pośrodku (klasa)

"To kwestia sporna, czy rewolucja francuska była początkiem współczesnego świata, ponieważ do tego momentu w Europie dominował ustrój monarchiczny" - mówi Amancio. Co więcej, klasy rządzące stanowiły bardzo liczną rodzinę, ponieważ od średniowiecza ludzie ci zawierali między sobą małżeństwa. Ale choć europejscy monarchowie mieli władzę i ziemie, byli bez grosza. Chociaż wiedzieli, w jaki sposób wydawać pieniądze, nie mieli pojęcia, jak je zarabiać.

W tym okresie pojawiła się burżuazja. Kupcy wiedzieli, jak zarabiać pieniądze, mieli ich zatem mnóstwo - ale nie mieli realnej władzy. Tymczasem masy były zubożałe, głodowały ze względu na brak kompetencji klasy rządzącej. "Rewolucja była zatem wywołana przez burżuazję - ludzi wykształconych, lecz nie posiadających władzy" - mówi Amancio.

dzielnica bogaczy

Podczas gdy historycy kulturowi mają zasadniczo tendencję do upraszczania rewolucji francuskiej i porównywania jej do Ruchu 99% sprzed kilku lat, nie było to takie samo wydarzenie. Właściwie, to raczej 4% (burżuazja) podburzyła 95% (głodujące masy) do powstania przeciwko 1% (klasie panującej) w celu zmiany sposobu funkcjonowania świata. Oczywiście, gdy tak wielu uczestników brało udział w tej zawiłej grze, niektórzy ludzie mogli wykorzystać okazję i manipulować nimi.

"W cieniu zawsze się ktoś kryje - mroczne zagrożenie, które próbuje wykorzystać sytuację i zrealizować własne zamiary" - mówi Amancio. - "Zatem antagonista w grze jest bohaterem, który w pewien sposób pociąga za sznurki, ponieważ chce przekształcić społeczeństwo w taki sposób, by w efekcie - jak wierzy - najbardziej skorzystali na tym templariusze."

Templariusze zawsze byli bardzo autokratyczni. Dla nich liczy się kontrola, jasne zasady, posłuszeństwo. "Ten człowiek wierzy jednak, że ludzi najłatwiej jest kontrolować wtedy, gdy wierzą, że są wolni" - mówi Amancio. Oznacza to, że tak jak w poprzednich częściach serii Assassin's Creed, świat nie jest tak prosty jak się wydaje, a przynależność poszczególnych osób - po obu stronach konfliktu - może was zaskoczyć.

Informacja to potęga

Podczas gdy templariusze skupiają się na zasadach i porządku, asasyni dążą do czegoś zupełnie przeciwnego. "Celem asasynów jest dostarczanie ludziom informacji, by mogli być wolni" - wyjaśnia Durand. Podczas rewolucji francuskiej przepływ informacji był tak swobodny, jak nigdy dotąd. "Prasa była nowością w czasie rewolucji francuskiej" - dodaje Durand. - "Ludzie, którzy potrafili czytać, mogli dowiedzieć się, co się dzieje, informacja rozprzestrzeniała się bardzo szybko."

To wszystko doprowadziło do różnej maści nadużyć z wykorzystaniem nowego medium tych czasów - w tym niesławnego cytatu "Niech jedzą ciastka", co do którego historycy nie mają wątpliwości - Maria Antonina nigdy nie wypowiedziała tych słów. To zdanie, które było ponoć wypowiedziane jako zbagatelizowanie problemu braku chleba (i żywności ogólnie) stało się sygnałem do walki dla mas w imię słusznej sprawy. Ceny zboża były bardzo niskie przez wiele lat, a chleb był względnie tani, ale w czasie poprzedzającym rewolucję francuską ceny skoczyły w górę ze względu na złe zbiory, co zmusiło ludzi do wydawania połowy dziennej pensji na bochenek. "Gdyby to porównać z dzisiejszymi czasami, wyobraźcie sobie, że w ciągu kilku dni wydawalibyście połowę zarobków na jedzenie" - mówi Durand.

podziemia

Informacje przekazywane ustnie odgrywały dużą rolę podczas rewolucji francuskiej. "Plotka, która narodziła się w jakimś miejscu, mogła przeobrazić się w wielką historię" - mówi Durand. Jako przykład podaje szturm na Bastylię. Przed tym kluczowym wydarzeniem król Ludwik XVI wysłał oddział na patrol do Paryża, ponieważ obawiał się, że coś jest nie w porządku, choć nie wiedział dokładnie, co. Ale zanim jego oddział zbliżył się do miasta, wszyscy zaczęli się bać, że król ma w planach przeprowadzenie ataku - co nie było jego zamiarem - i właśnie wtedy ruszyli na Bastylię.

"Trudno sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach, że byle plotka rozprzestrzenia się i doprowadza ludzi do szaleństwa, w rezultacie powodując wybuch zamieszek, tylko dlatego, że ktoś, gdzieś, przekręcił informację" - mówi Durand. Jednocześnie łatwo sobie wyobrazić, w jaki sposób asasyni i templariusze mogli działać w ukryciu i manipulować masami, pociągając za sznurki, i wykorzystywać informacje jako potężny, nowy sposób działania podczas rewolucji francuskiej.

Ściąć im głowy

Podczas rewolucji francuskiej śmierć czaiła się wszędzie - nie tylko w cieniu. Dzięki gilotynie - zbudowanej z myślą o "humanitarnym" pozbawianiu życia arystokracji (w przeciwieństwie do wieszania, które było zarezerwowane dla pospólstwa) - codziennie przeprowadzano egzekucje, w miejscach publicznych. "Gilotyna stała się narzędziem terroru" - mówi Durand. - "Ludzie bali się. W pewnym momencie bali się rozmawiać i zdradzać, kim są. W późniejszym okresie rewolucji, jeśli ktoś nie zgadzał się z poglądami większości, wędrował na gilotynę."

Lees przyznał, że podczas badań nad rewolucją francuską był "zaskoczony", jak źle wyglądała sytuacja. "Jest powód, dla którego nazywają to Terrorem" - mówi. - "Ludzie byli terroryzowani. Każdy w jakiś sposób walczył o swoje życie. Jeśli twoje przekonania przestawały być modne, byłeś skończony. W mgnieniu oka można było zostać skazanym na śmierć."

gilotyna

"Jednego dnia jesteś ekstremistą, następnego głosisz umiarkowane poglądy, trzeciego dnia jesteś martwy" - dodaje Amancio, ilustrując, jak błyskawicznie zmieniały się trendy w polityce.

Istotnie, większość głównych graczy podczas rewolucji francuskiej straciła życie - w tym Robespierre, człowiek, którego często określa się mianem "ojca rewolucji". Ale była to epoka wielkich ludzi, kobiet i mężczyzn, którzy bronili swych poglądów nawet w obliczu śmierci. "Nie wiem, ilu współczesnych ludzi zdecydowałoby się mówić wiedząc, że ich życiu zagraża niebezpieczeństwo" - mówi Durand. - "Dla nas wolność słowa jest naturalna".

Oczywiście, niesławne śmierci ważnych osobistości skłoniły nas do refleksji: jak wiele z nich mogło zależeć od asasynów i templariuszy?

Niejasny koniec

"Każdy ma inne zdanie, jak powinna zakończyć się rewolucja francuska" - mówi Durand. - "Przez pierwsze dwa lata wielu wierzyło, że najlepszym rozwiązaniem jest zmiana króla zasiadającego jeszcze na tronie. Tylko że kiedy król próbował uciec, zamknęli go w więzieniu, a później ścięli. A kiedy król już nie stał nikomu na drodze, w ciągu kolejnych lat wszystko ciągle się zmieniało. "To było szaleństwo" - podkreśla Durand.

W rezultacie otrzymujemy bogaty materiał na grę Assassin's Creed, która powinna być tak nieprzewidywalna, jak sama rewolucja francuska. "Fanom nie będzie łatwo odgadnąć, co stanie się w Assassin's Creed" - śmieje się Durand. - "Jest tyle różnych możliwości. Fani prawdopodobnie będą próbowali przewidzieć, co zamierzamy zrobić w grze, ale to będzie dla nich raczej trudne."

Paryż

Dla Leesa Paryż to "wspaniały prezent, ponieważ jest tam tak wiele osobistości i zdarzeń, i innych interesujących rzeczy". Prócz historii, która wypełnia (ale nie napędza w pełni) wydarzeń fabularnych w grze, znajdą się w niej misje w otwartym świecie, pełne interesujących opowieści związanych z prawdziwą historią. "Nie są to byle jakie, losowe misje" - mówi Lees o rozgrywce w otwartym świecie. - "Każda z nich ma pewien charakterystyczny element, związany z jakimś wydarzeniem albo realnie istniejącą osobą". To samo dotyczy misji Bractwa, które skupiają się na znanych momentach i/lub osobistościach.

Na końcu mamy sam Paryż. Tak, rewolucja była krwawa i brutalna, a ulice zalewały brudne tłumy, niemniej jest to jedno z najwspanialszych miast na świecie, idealna lokacja dla takiej gry jak Assassin's Creed. "Paryż, nawet w tym okresie jest najpiękniejszym miastem na świecie" - mówi Durand. - "Znajdują się w nim charakterystyczne obiekty liczące sobie setki lat, które robią ogromne wrażenie. Architektura tego miasta jest po prostu wspaniała."

  • Tłumaczenie: Wega
  • Data dodania: 21-08-2014
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (21)

7. Peter10227-08-2014, 02:57Ciekawe gdzie będzie kolejny AC może Egipt XIII wiek?
8. Peter10227-08-2014, 02:59Widzieliśmy już Europę, Azję, Amerykę, zobaczymy jeszcze Antarktyke.Więc jeszcze Afryka
9. AssasynZPiekla927-08-2014, 15:22@UP Gdzie niby widzieliśmy Azję?
10. Żmij827-08-2014, 20:47@AssasynZPiekla: Konstantynopol to technicznie Azja. Technicznie, bo skojarzenia przeciętnego człowieka z Azją to Daleki Wschód: Chiny, Japonia czy Indie, a tych dotąd nie ujrzeliśmy. Więc tak jakby Azji nie było.
11. cierpool527-08-2014, 21:47@rune: Na tym forum wypisują głupoty. Gra w Polsce poszła by ja bułeczki w kiosku. Ludzie kupowali by ją ze względu na nasz obecny stan. Zastanawiają się jak takie dawne mocarstwo zostało tak szybko zniszczone, jak się odrodziło i znowu zostało zgniecione przez tępych ludzi. Czas by inni poznali NASZĄ historię, a przy okazji świetnie się przy tym bawili. Wyobraźcie sobie pierwszą część AC, w której asasyni przegrywają i kończy się zapowiadając jednakowo następną odsłonę.
12. rune1027-08-2014, 21:59@cierpool: kupujesz bułki w kiosku?
Przypominam, że komentarze niezwiązane bezpośrednio z tematem artykułu należy zamieszczać na forum.
13. cierpool528-08-2014, 14:38@rune: Kupowałbym gdyby w mojej miejscowości był kiosk. Tak mi się napisało.
14. Mrpatrycjusz30-09-2014, 09:05Polska była by dobra ale to by ich kosztowało za dużo bo trzeba by było podłożyć głosy polskich ukraińskich i litewskich aktorów żeby było realistycznie następnie połączyć rozbiory z Assassynami i Templariuszami co za bardzo nie pasuje aczkolwiek można na upartego połączyć.Przyjechać do Polski by zdobyć plany miast i ich architekturę potem na Ukrainę,a na koniec na Litwę.A na koniec od kiedy by się rozpoczęła historia od 1697 no może od wielkiej wojny północnej bo w zasadzie od tego czasu zaczęła upadać Rzeczypospolita Obojga NarodówChyba że by były na przykład dwie części i w jedne jeden bohater,a w drugiej jego syn ale i tak by brakło czasu. to nie rewolucja francuska która trwała ok 30 lat licząc Napoleona,ale powolny ale nieublagany upadek który trwał niespełna 100lat.A na upartego to od 1652 czyli od pierwszego użycia Liberum Veto.
15. DarthDestruktor1030-09-2014, 14:51@Mrpatrycjusz: Rewolucja Francuska trwała 30 lat? Ja czegoś nie wiem?
Dodatkowo - jaki to problem przyjechać na miejsce, zobaczyć dawne plany miast i zatrudnić aktorów? Kosztowałoby ich to tyle samo co do każdej innej części...
16. Zekem112-11-2014, 16:43Wydaje mi się, że nasz kraj za bardzo by nie pasował do serii AC, chociaż kto wie, Ubisoft zawsze ma pełno pomysłów, więc i z rozbiorów by zrobił niezłą potęgę.
17. Mrpatrycjusz17-11-2014, 06:23Trochę się zapędziłem może nie 30 lat trwała rewolucja ale nawet jeśli by chcieli Polskę wybrać to przypominam że warszawa w czasie wojny została zniszczona i zostało naprawdę mało planów z XVIII wieku zresztą jak by to wszystko połączyli.
A wracając do rewolucji francuskiej to na upartego trwała nawet dłużej bo jescze po kongresie wiedeńskim 1814-15 ustroje w tym państwie się zmieniały choć już nie tak gwałtownie jak pod koniec XVIII wieku.Choć Ubisoft dysponuję odpowiednimi środkami finansowymi by powstał Assassin's Creed w Polsce
18. KacperCreed408-07-2015, 09:42Trochę się zawiodłem bo rewolucja była wątkiem a mogła stać się fabułą.
19. ik147727-09-2015, 18:40Szkoda że rozgrywka nie mogła być tak jak w zwiastunie.Rewolucji Frnacuskiej jak dla mnie nie dało się odczuć
20. NinjaChicken627-11-2015, 22:38Cóż, zgadzam się z poprzednikami. Mogłaby być to całkiem niezła fabula, a wyszło jak wyszło :)
21. Domin520417-12-2015, 19:38Najlepszy moment dla assassina REWOLUCJA francuska.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: