Zakon Assassin's Creed


Assassin's Creed Initiates


Kodeks Eseosy

Kodeks Eseosy to prywatny dziennik urodzonego na Haiti Asasyna. Został napisany podczas rewolucji haitańskiej. Ma formę cyklu listów do zmarłego dziadka – Adewale. Wiele lat po ukończeniu został on odtworzony przez grupę Initiates.


Chwila słabości : Port- au-Prince, San Domingue, 1737

Gran pè,

Adewale i Bastienne

Nie wyznaję Voodoo, ale Boukman mówi, że część wierzeń naszego Bractwa pokrywa się z jego poglądami. Choć wierzą w stwórcę wszystkiego, Bondje, jest on Bogiem tak odległym, że ludzie muszą zwracać się do aniołów i świętych o pomoc. Lub przodków.

A więc zwracam się do Ciebie. Boukman mówi, że każdy ma w sobie ducha i że każda osoba musi kultywować stosunki z duchem, o którym mówi się, że „posiada ich głowy”. Jestem jaki jestem, na wiele sposobów, dzięki Tobie, więc wybieram Cię na mojego ducha. Razem przekonamy się, czy jesteś gorący, czy zimny.

Nigdy się nie spotkaliśmy, ale ojciec mówił mi, że urodził się w wyniku chwili słabości, jakiej uległeś z babcią. Pewnego dnia wyrzuciło cię na brzeg. Byłeś rozdarty, nie wiedziałeś, czy wrócić do Bractwa na Tulum, czy zostać, by pomóc sprawie Maronów. Ona z kolei została złapana w sieć, którą sama plotła. Pomagaliście sobie przez kilka lat.

Stało się, spędziliście noc pełną namiętności, a przynajmniej pożądania. Oboje uznaliście, że to był błąd i więcej o tym nie rozmawialiście. A dziewięć miesięcy po Twoim odejściu urodziła syna. Mojego tatę.

Wielu wielkich Asasynów z przeszłości pisało dzienniki o swoich wyczynach, wypełnione wiedzą i mądrością. Zapewne nigdy nie zostanę zaliczony do ich wspaniałego grona, niemniej jednak oto mój skromny Kodeks, napisany dla ciebie, Gran pè.

Podróż przede mną jest długa i trudna, ale ujrzę Saint-Domingue wolnym. Dla taty. Dla Ciebie. Dla nas wszystkich.

Proszę, prowadź mnie do zwycięstwa,

Eseosa.


Powstanie z niewoli: Haut-du-Cap, Saint-Domingue, 1743-05-20

Gran pè,

Toussaint

Pozwól że opowiem ci o człowieku, którego znam. Nazywa się Toussaint Bréda i urodził się w 1743 roku na Hispanioli jako niewolnik, wciąż jeszcze w cieniu Code Noir.

Rodzice Brédy zostali złapani jako niewolnicy z Królestwa Dahomej. Wraz z innymi niewolnikami byli wykorzystywani do pracy przy uprawach cukru, kawy, bawełny i indygo.

Toussaint powiedział mi, że otrzymał swego rodzaju edukację od swojego ojca chrzestnego i Jezuitów, ucząc się francuskiego i lokalnego dialektu niewolników zwanego Kreyòl.

Przyprowadziłem tego człowieka do Bractwa. Widzę w nim naturalny talent do taktyk wojskowych, który mogę mu pomóc rozwinąć. Co ważniejsze, ma żyłkę do polityki, a tego mnie brakuje. Myślę, że bardzo się to przyda, jeżeli chcemy osiągnąć sukces.

Proszę, prowadź mnie do zwycięstwa,

Eseosa.


Zabierz syna do pracy: Port-au-Prince, Saint-Domingue, 1751-09

Gran pè,

Zabierz Syna do Pracy

Babcia nigdy nie mówiła Ci o tacie, prawda? Powiedziała, że nie chce, byś musiał wybierać między Bractwem a czymś innym. Nie po raz kolejny. Ale, wiesz, ona powiedziała mi, że nie sądzi, by Bractwo było odpowiednim miejscem dla dziecka. Powiedziała, cytuję:

Jeżeli dziecko ma być wychowywane przez szaleńców, to szaleńców jest w bród i tutaj, na Saint-Domingue.

Spotkałeś tatę jako dorosłego człowieka, więc opowiem Ci nieco, co wiem o jego dzieciństwie. Na początku był miłym chłopcem, ale szybko stał się niespokojny, nawet trochę dziki. Gdy miał piętnaście lat, babcia zaczęła opowiadać mu o Tobie, jego ojcu, i o naszym Kredo. Nie w celu indoktrynacji, ale by utrzymać go w ryzach i z dala od kłopotów.

I najwyraźniej to zadziałało, bo stał się człowiekiem, którego poznałeś po wielkim trzęsieniu ziemi z 1751 roku. Przybyłeś na Saint-Domingue by zaoferować pomoc. Zgodziłeś się zostać, przyjąć tatę pod swoje skrzydła i uczyć go naszych metod.

Wiem że zmieniłeś jego życie na lepsze. Mam nadzieję, że to samo zrobisz dla mnie.

Proszę, prowadź mnie do zwycięstwa,

Eseosa.


Rodzinna przysięga: plantacja w Brédzie, Saint-Domingue, 1776

Gran pè,

Eseosa

W imię mojego ojca Joruby i matki Edo, mojej drogiej zeszłej babci, i Twoim, mój zamordowany Gran pè, stworzę nowe Bractwo na Saint-Domingue. Stworzę je po tysiąckroć lepsze niż te stworzone przez zhańbionego Mackandala.

Ponieważ nadal jesteśmy francuską kolonią, zwróciłem się do Asasynów we Francji o pomoc. Nawiązałem kontakt z Guillaumem Beylierem, który powiedział mi, że nie mogą wysłać posiłków z powodu własnych problemów. Ale obiecał mi za to otwarty kontakt i że będzie wspierał mnie w miarę możliwości z kraju ojczystego. To niewiele, ale dobrze jest mieć sojuszników w duchu, nawet jeśli nie ma ich w pobliżu.

Lecz nie jestem sam. Zebrałem sojuszników. Georges Biassou, człowiek sławny wśród niewolników; Dutty Boukman, houngan Voodoo z Jamajki; i Toussaint Bréda – wydaje mi się, że ma potencjał, by stać się najlepszym z nas wszystkich.

Poczyniłem przygotowania by zapewnić wolność Brédzie, choć niewolnictwo wciąż istnieje wszędzie, gdzie tylko spojrzeć. Toussaint nadal pracuje na plantacji w Brédzie, gdzie się urodził, lecz teraz jako najemny pracownik. By odnieść sukces, Bréda musi być człowiekiem, który potrafi przekroczyć wiele podziałów dzielących ludzi na Saint-Domingue. Wykupuje on nieruchomości pod protekcją swojego byłego mistrza, których możemy używać jako naszych kryjówek. Jest na drodze do stania się możnym panem i może nawet „posiadać” własnych niewolników, choć w rzeczywistości bedą to nasi bracia.

Jesteśmy ludźmi ambitnymi, choć nie mamy jeszcze środków, aby zrealizować wszystkie zamierzenia.

Proszę, prowadź mnie do zwycięstwa,

Eseosa.


Uroczystość w Bois Caiman: Bois Caiman, Saint-Domingue, 14-08-1791

Gran pè,

Uroczystość w Bois Caiman

Rozpoczęła się pierwsza część mojego planu. Wzorując się na zhańbionym Françoisie Mackandalu, Dutty Boukman poprowadził ceremonię voodoo na Bois Caïman i zaczął wzywać do rebelii. Przepowiedział, że członkowie naszego bractwa, Jean-François Papillon, Biassou i Jeannot Bullet zostaną przywódcami ruchu oporu, który wyzwoli niewolników na Saint-Domingue. Rozgorzała przemoc i Północna Równina została zdewastowana, a jej pola trzciny i cukrownie spalone.

Toussaint pozostał na swojej plantacji w Brédzie podczas zamieszek w sierpniu, ale wkrótce dołączył do Biassou w górach Grande Rivière, który mianował go médecin-général. Dzięki szkoleniu, które mu dałem, Toussaint był również w stanie przejąć dowództwo nad wojskiem.

Próbował swoich sił w dyplomacji, działając jako pośrednik między przywódcami rebeliantów a Francuskim gubernatorem kolonii. Negocjacje spełzły na niczym, choć dostrzeżono jego miłosierdzie wobec białych więźniów rebeliantów.

Jeannot, z drugiej strony, prowadzi okrutne ataki na białych i mulatów, opracowując różne metody makabrycznych śmierci. Toussaint i ja jesteśmy zniesmaczeni jego działalnością. Nie możemy powtórzyć błędów Mackandala.

Proszę, prowadź mnie do zwycięstwa,

Eseosa.


Nasze pierwsze niepowodzenie: Acul, Saint-Domingue, 1791-11

Gran pè,

Pierwsza porażka

Ponieśliśmy naszą pierwszą klęskę. Boukman został zabity w trakcie bitwy z armią francuską w pobliżu Acul, po czym publicznie nabito jego głowę na pal na placu Cap Français.

Kiedy wieść dotarła do nas, do Grande Rivière, podjedliśmy decyzję, by ustanowić Jean-Françoisa dowódcą naczelnym armii niewolników.

Jednakże rewolucja musiała zostać wstrzymana, gdyż Jeannot zaczął mordować nie tylko białych, ale i czarnych pod jego rozkazami, którzy mu się sprzeciwiali.

Biassou i Jean-François porwali go i zaprowadzili do mnie. Skazałem go na śmierć za złamanie pierwszej zasady Kreda. Jeannot tylko roześmiał się i powiedział, że tutaj nigdy nam się nie uda. Ja wciąż wierzę, ale wydawało mi się, że widziałem błysk zwątpienia w oczach Jean-Françoisa.

Proszę, prowadź mnie do zwycięstwa,

Eseosa.


Deklaracja Obozu Turel: Obóz Turel, Saint-Domingue, 1793-08-29

Gran pè,

Deklaracja Obozu Turel

Chociaż Toussaint był z naszymi rebeliantami od końca 1791 roku, jego rola w buncie dopiero teraz się uwidacznia. Toussaint zawarł sojusz z Hiszpanami, kiedy to opanowali sąsiednią kolonię Santo Domingo. Prawdopodobnie mają nadzieję, że nasza rewolucja zapewni im okazję do ponownego zajęcia Saint-Domingue. Mimo to nadal trenuję jego ludzi w mieszance taktyki partyzanckiej i europejskim stylu walki.

Zacząłem potajemnie wszczynać gwałtowne powstania, które ujarzmić może tylko autorytet Toussainta. Chociaż Toussaint jest podporządkowany Biassou, zaczął on rozwijać własną autonomię i teraz ma oddziały wierne tylko sobie. Brał udział w kilku bitwach i teraz zyskuje rozgłos przez swoje szybkie manewry. Mój najlepszy uczeń.

Otrzymałem wiadomość, że francuski komisarz cywilny z Saint-Domingue, Léger Félicité Sonthonax, ma zamiar zadeklarować, że wszyscy niewolnicy zostaną uwolnieni. Gest bez znaczenia, jako że nie ma uprawnień, aby ich wyzwolić. Jednakże to my musimy pierwsi ogłosić wolność.

Toussaint złożył poruszające oświadczenie w Obozie Turel, które zawierało zdanie: „Chcę by sprawiedliwość i równość panowała w Saint-Domingue.” Toussaint wybrał nazwisko „Louverture” – bardzo symboliczny gest, zaplanowany w taki sposób, by kojarzył się z walką niewolników o wolność.

Proszę, prowadź mnie do zwycięstwa,

Eseosa.


Echa Rewolucji Francuskiej: Cap Français, Saint-Domingue, 1794-07

Gran pè,

Echa rewolucji francuskiej

W 1794 roku rząd francuski, pod przywództwem Maksymiliana Robespierre'a, zniósł niewolnictwo, co przekonało Louverture'a do rezygnacji z sojuszu z Hiszpanami w zamian ten z Francją. Stało się dla niego jasne, że będzie walczyć o ustanowienie wieczystej wolności dla wszystkich byłych niewolników na Saint-Domingue. Został francuskim dowódcą. Wkrótce jego oddziały zostały zaatakowane przez Brytyjczyków, którzy chcieli zagarnąć Saint-Domingue przez proklamację.

Po wydaleniu Sonthonaxa z wyspy, Louverture został de facto władcą kolonii. Mimo, że nie wyraża on chęci odseparowania się od Francji, ustanowienie przez niego swoich własnych przepisów na pewno zaalarmuje władze francuskie.

Hasła rewolucji francuskiej rozbrzmiewały na Saint-Domingue i umocniły podziały klasowe, które podzieliły i tak już rozbitą strukturę społeczną kolonii.

Czytałem fragment autorstwa francuskiego pisarza hrabiego Mirabeau, stwierdzający że biali z Saint-Domingue „śpią u stóp Wezuwiusza.”

Jak i my wszyscy, jeśli mi się nie uda.

Proszę, prowadź mnie do zwycięstwa,

Eseosa.


Władca absolutny Saint-Domingue: Cap Français, Saint-Domingue, 1801-07-08

Gran pè,

Władca absolutny

Więcej zamieszania: utraciliśmy Jean-Françoisa Papillona i Georgesa Biassou. Powiązali swój los z Hiszpanami, a jako że my jesteśmy sprzymierzeni z Francją, porzucili nas. Myślałem że nasze więzy potrafią przezwyciężyć polityczne sojusze, ale tak się nie stanie. Nie czuję zdrady, tylko smutek. Ale mamy inne sprawy do załatwienia tu, w domu.

Toussaint i ja pracowaliśmy razem by obalić Templariusza Jeana-Louisa Villattea, który próbował ogłosić się gubernatorem. Czyniąc to, ustanowiliśmy Toussainta władcą absolutnym na Saint-Domingue. Jednakże nie nawołuje on do otwartego buntu, a podejmuje ciche kroki w stronę niepodległości, podczas gdy głośno deklaruje swoją lojalność wobec Francji.

Napoleon Bonaparte przejął władzę we Francji. Chociaż utrzymał w mocy abolicję, wysyłał on również ostrzeżenia do Louverture'a, by nie przekraczał granic. Louverture zignorował Napoleona i na jego prośbę pomogłem mu zdobyć hiszpańską kolonię Santo Domingo, oddając mu kontrolę nad całą wyspą Hispaniola. Zgodnie z naszymi ideałami, natychmiast uwolnił wszystkich niewolników na nowym terytorium. Zastanawiam się, czy Toussaint nie staje się zbyt przebiegły, dla jego własnego dobra. Ale to dobry człowiek i wierzę w niego.

Proszę, prowadź mnie do zwycięstwa,

Eseosa.


Ekspedycja Leclerca: Cap Français, Saint-Domingue, 1802

Gran pè,

Leclerc

Aż do nowej Konstytucji Louverture'a, Bonaparte sprzyjał jego sprawie, ale teraz zaczął wyczuwać bunt przeciwko swojej republice. Jej przepisy ustanowiły Louverture'a dożywotnim gubernatorem, nie dając Francji okazji tego zatwierdzić. Deklaracja, że że wszyscy jej obywatele będą zarówno „wolnymi ludźmi” i „francuzami”, stała w sprzeczności z zamierzeniami Bonapartego, który pragnął, by Saint-Domingue powróciło do swoich kolonialnych korzeni. Choć dokument Louverture'a nie był deklaracją niepodległości, to definiował on Saint-Domingue jako byt politycznie odseparowany od Francji.

W październiku 1801 roku Napoleon podjął decyzję, aby usunąć Louverture'a z urzędu i wysłał swojego brata przyrodniego, generała Charlesa Leclerca, na Saint-Domingue, by go zniszczyć.

Przechwyciłem rozkazy specjalne Leclerca, które nakazywały rozbrojenie czarnych żołnierzy i zmuszenie byłych niewolników do powrotu na swoje plantacje. Aby uzyskać ich lojalność, Leclerc okłamał nich, twierdząc, że Francja nie ma zamiaru przywrócenia starej hierarchii rasowej. Myślałem, że nasi sojusznicy mają więcej rozumu, by nie słuchać jego zatrutych słów.

A jednak, w maju 1802 roku, Leclerc zapewnił kapitulację większości rebelianckich przywódców, w tym Toussainta Louverture'a.

Czy to koniec?

Proszę, prowadź mnie do zwycięstwa,

Eseosa.


Drzewo wolności: Cap Français, Saint-Domingue, 1803

Gran pè,

Drzewo Wolności

Po roku walk Louverture wynegocjował traktat z Francuzami. Został aresztowany i wysłany do Francji, by trafić do więzienia.

Przed deportacją Louverture zadeklarował Francuzom: „Obalając mnie, wycięliście w Saint-Domingue tylko pień drzewa wolności;. odrośnie ono znowu od korzeni, gdyż jest ich wiele i tkwią one głęboko.”

Nie mogłem go uwolnić. Zastanawiam się, czy chciał abym to zrobił. Kontaktowałem się z Bractwem we Francji, aby go odnaleźć, ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

Jesteśmy tak blisko. Muszę to zrobić. Dla mojego przyjaciela.

Proszę, prowadź mnie do zwycięstwa,

Eseosa.


Cena wolności: Posiadłość Davenporta, Brytyjska Ameryka, 1804-03-01

Gran pè,

Cena Wolności

Mimo ostrzeżeń swoich przełożonych, Leclerc nie skonsolidował swojego zwycięstwa poprzez rozbrojenie dawnych żołnierzy Louverture'a, więc podnieśliśmy się znów, niszcząc Francuskie nadzieje nad odzyskaniem kontroli w Saint-Domingue.

Mimo, że było już za późno, aby uratować Toussainta, zemściłem się na Leclercu. Choć już i tak cierpiał z powodu choroby, otrułem go używając specjalnej mieszanki, wykonanej na podstawie jednej z receptur Mackandala. Leclerc zmarł na „żółtą febrę” w dniu 01 listopada 1802 roku.

Jeden z poruczników Toussainta, Jean- Jacques Dessalines kontynuował walkę. W dniu 18 listopada 1803 r. Dessalines zaatakował francuskiego generała Rochambeaua w Vertieres, mając nad nim przewagę. Pod osłoną burzy, Rochambeau umknął z Vertieres, wiedząc, że Francja ostatecznie straciła kolonię.

Z dniem 1 stycznia 1804 roku Dessalines został nowym liderem i zadeklarował, że Saint-Domingue jest wolną republiką, po czym nastąpiła brutalna eksterminacja tysięcy białych mieszkańców kraju.

Moje Bractwo, buntownicy i ci wszyscy szaleńcy przestali istnieć. Boukman i Toussaint są martwi. Zabiłem tego szaleńca Jeannota. Biassou i Jean-Francois zbiegli, najprawdopodobniej na Florydę. Otrzymałem wiadomość, że Toussaint zmarł w więzieniu, ale nie ma słowa o tym, co się później stało z jego ciałem.

Zrobiłem to, co ci obiecywałem, Gran pè, wyzwoliłem Saint-Domingue. Ale jakim kosztem? Czy jesteś ze mnie dumny? Lub po prostu rozczarowany?

Nawiązałem kontakt z jednym z naszych. Człowiekiem o imieniu Connor. Zrozumiałem, że on ma jakieś doświadczenia z rewolucjami. Spotkam się z nim. Będę się od niego uczyć. A potem wrócę do Dessalines.

Proszę, wybacz mi.

Eseosa.

Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (4)

1. Ezio810711-02-2014, 16:32Bardzo ciekawy artykuł :)
2. Nickle Nina11-02-2014, 21:24Może następny to dotyczy następnej części ac ?
3. Fox414-02-2014, 16:56Fajne, to jest spisane normalnie z gry?
4. DarthDestruktor1014-02-2014, 17:07@Fox - ze strony Assassin's Creed: Initiates.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: