Zakon Assassin's Creed


Fabuła DLC Freedom Cry

Akcja DLC rozpoczyna się w 1735 roku, w pobliżu Saint – Domingue. Adewale – teraz doświadczony Asasyn i kapitan Zwycięstwa, wraz ze swoją załogą atakuje statek, na pokładzie którego znajduje się Admirał – Templariusz, i tajemniczy pakunek, który wozi ze sobą.

Okazuje się, że paczka jest przeznaczona dla niejakiej Bastienne Josephe, mieszkającej w Port-au-Prince. Asasyni nie mają jednak czasu do namysłu – Kwatermistrz powiadamia Adewale, że ściga ich grupa francuskich okrętów. Kapitan decyduje się na ryzykowny krok – chce uciec przez sztorm. Niestety, w trakcie pościgu burza przybiera na sile i statek długo nie wytrzymuje. Adewale rozkazuje wszystkim opuścić jednostkę, samemu pozostając na pozycji. Po krótkim czasie wysoka fala uderza w Zwycięstwo, a Adewale spada do wody.

Adewale w wodzie

Asasyn budzi się jakiś czas później na plaży Port-au-Prince, z pakunkiem Templariuszy u boku. Wciąż zdezorientowany, jest świadkiem ucieczki niewolnicy od jednego z nadzorców. Dobywając znajdującej się nieopodal maczety zabija prześladowcę.

Uratowana kobieta dziękuje mu, choć nie ma nic, co mogłaby mu zaoferować. Asasyn nie oczekuje podziękowań, gdyż sam kiedyś uniknął podobnego losu. Adewale pyta ją, czy zna Bastienne Josephe. Jego rozmówczyni twierdzi, że każdy "dżentelmen" w mieście go do niej zaprowadzi. Asasyn przemierza miasto w poszukiwaniu osobnika zgodnego z opisem. Jeden z nich kieruje się do zamtuza - to właśnie tu przebywa Bastienne. Po podsłuchaniu rozmowy okazuje się, że "dżentelmenem" był sam gubernator Pierre de Fayet. Rozmawiał on z Josephe o potencjalnym buncie niewolników i o roli Bastienne, jaką jest uspokojenie nastrojów wśród czarnych.

Po wyjściu Gubernatora Adewale spotyka się z Bastienne i pokazuje jej paczkę. Rozmówczyni początkowo jest zaskoczona, że to nie admirał ją przyniósł, ale szybko pojmuje tok wydarzeń. Rozpoznaje w Adewale asasyna i wyjaśnia mu, że interesy z Templariuszami robi dla pieniędzy przeznaczonych na wyzwolenie czarnych niewolników. Aby udowodnić czystość swych intencji, poleca Adewale odnaleźć na pobliskiej plantacji kontakt jej przyjaciela – Augustina Dieuforta.

Adewale udaje się we wskazane miejsce, po czym podaje hasło, śpiewając krótką piosenkę. Kontakt wskazuje mu drogę prowadzącą do Kryjówki Maronów, gdzie przebywa Augustine.

Adewale i Bastienne

Okazuje się, że kryjówka jest atakowana przez nadzorców niewolników. Adewale pozbywa się oprawców i uwalnia więźniów, w tym Dieuforta. Następnie ściga uciekających łodzią ocalałych łowców, zanim zawiadomią resztę o kryjówce. Po powrocie przekazuje Augustinowi list od Bastienne. Potwierdza to jej wiarygodność, ale też przynosi smutne wieści o tym, że gubernator nie zamierza zmienić zdania w sprawie niewolników. Przywódca Maronów docenia umiejętności Adewale i zachęca go, by pozostał na miejscu, do czasu znalezienia transportu. Pyta go także, czy w międzyczasie nie zająłby się rekrutacją zbiegłych niewolników. Adewale zgadza się, po czym wyrusza, zabierając ze sobą garłacz.

Jakiś czas później Adewale spotyka się z Augustinem na dachu domu, rozprawiając o dużej liczbie statków z niewolnikami, które przypływają do Port-au-Prince. Przywódca Maronów w podzięce za pomoc oferuje mu statek i oferuje dwie opcje – może odpłynąć do domu lub pomóc odbić statki niewolnicze, zanim przybiją do portu. Adewale zgadza się pomóc sprawie Maronów. Statek jednak trzeba najpierw zdobyć.

W celu odwrócenia uwagi, Adewale podpala beczki z prochem, które uprzednio umieszcza pod wieżą strażniczą, a następnie podpala flagę na maszcie pobliskiego okrętu, jako znak dla ludzi Dieuforta do przejęcia jednostki, zwanej "Experto Crede" (łac. "Uwierz znawcy").

Załoga (wraz z Augustinem, który chce się nauczyć żeglugi) wypływa na pełne morze, gdzie odbija parę galer z niewolnikami, po czym wraca do kryjówki.

Adewale na dachu w deszczu

Asasyn ponownie spotyka się z Bastienne, ale nadal nie ufa jej na tyle, by przekazać pakunek. Jospehe prosi go, by infiltrował otoczenie gubernatora i dowiedział się, co go rozprasza, oraz dlaczego coraz surowiej przestrzega Code Noir (fr. "Czarny Kodeks"). Aby tego dokonać musi, przebrać się w strój niewolnika, który otrzymuje od Bastienne, co uważa za próbę upokorzenia go. Niedługo potem Adewale dołącza do grupki niewolników niosących zapasy, dzięki czemu dostaje się na teren rezydencji. Pracuje z resztą niewolników do późna, po czym nocą wymyka się. Udaje mu się podsłuchać rozmowę gubernatora z niejakim Louisem Godinem, proszącym o przeznaczenie funduszy na tajemniczą "ekspedycję", mającą zapewnić Francuzom przewagę w nawigacji nad ich morskimi konkurentami.

Asasyn wraca do Bastienne i wyraża swój żal, że nie zgładził gubernatora, kiedy miał okazję. Dodaje, że zasługuje on na śmierć. Dziwi się, że Josephe chce zostawić gubernatora przy życiu. Ta stwierdza, że przyjaciół trzyma się blisko, ale wrogów jeszcze bliżej. Adewale przekazuje jej informacje o Godinie. Brak wiedzy o tej postaci wytrąca Bastienne z równowagi – sądzi, że jej sieć szpiegowska zawiodła. Musi pomyśleć w samotności i każe asasynowi odejść.

Kiedy wraca, Bastienne czuje się lepiej i prosi o kolejną przysługę – ma poszukać w mieście informacji o Godinie i jego ekspedycji.

Adewale zaczyna śledztwo od podsłuchania zarządcy portu, po czym w mieście ustala następujące fakty: ekspedycja wyrusza na należące do Hiszpanii Quito, musi jednak zaczekać na hiszpański okręt. Na miejscu ma przeprowadzić pomiary triangulacyjne, co pozwoli dokładniej określić krzywiznę ziemi. Dane te mogą być przydatne do dokładniejszego namierzania wrogich jednostek podczas wojny.

Adewale wraca do domu publicznego, gdzie uradowany przekazuje wieści o pomiarach. Pragnie użyć tej wiedzy i przekazać ją zarówno Maronom, jak i Asasynom. Bastienne nie podziela jednak jego zapału – wszak nie dowiedział się nic o Godinie ani gubernatorze. Mówi, że wszystkiemu potrzebna jest równowaga, a Maroni potrzebują anonimowości i stabilizacji, a nie rozgłosu. Adewale postanawia pomagać, dopóki Maronowie nie powstaną. Rozmówcy rozstają się w gniewie.

Abordaż

Kiedy Adewale wraca, okazuje się, że Josephe zmieniła zdanie – przygotowała fałszywe papiery dla kilku wykształconych Maronów, którzy popłyną wraz z ekspedycją: Joachima Francoisa, Henriego Marchanda i Fortunee Jean. Zadaniem Adewale jest podmiana dokumentów w czasie, gdy Louis będzie uzgadniał szczegóły z nadzorcą portu.

Po wykonaniu misji niewolnicy dostają się na statek, a Adewale z klifu przygląda się, jak statek "Vautor" opuszcza port. Jego uwagę zwracają jednak pirackie jednostki w oddali.

Wyrusza natychmiast i z pomocą "Experto Crede" osłania ekspedycję przed wrogimi statkami.

Po bitwie rozmawia z Augustinem o możliwościach wynikających z pomiarów. Przywódca Maronów mógłby rekrutować niewolników z wielu ziem. Dieufort zbywa jego słowa, twierdząc, że "chce wolności, a nie Imperium."

Po powrocie Bastienne informuje Adewale o kolejnym okręcie z niewolnikami, prosi go jednak o zaniechanie działania, przez co Asasyn podejrzewa, że na jej decyzję wpłynął nacisk ze strony gubernatora. Josephe mówi mu o owocach jego poczynań – Francuzi wpadli w panikę z powodu niewolników, których Adewale uwolnił. Mówi, że gubernator grozi odwetem. Adewale dochodzi do wniosku że to gubernator de Fayet jest problemem i dodaje, że śmierć kilku niewolników to mała cena za niepodległość pozostałych.

Wyrusza, by wraz z Augustinem odbić kolejny statek z niewolnikami. W trakcie rejsu wspomina Daufortowi, jak to niegdyś pływał z Edwardem Kenwayem, często mijając statki z niewolnikami. Nigdy nie starali się im pomóc – w tamtych czasach zawsze najważniejsze były pieniądze.

Podczas potyczki z eskortą statku niewolniczego, Asasyn jest świadkiem strasznej sceny – zdesperowani Francuzi ostrzeliwują statek pełen niewolników. Adewale szybko schodzi pod pokład tonącego statku i uwalnia ludzi, zanim będzie za późno. Okręt jednak szybko nabiera wody i zaczyna się przechylać. Adewale zostaje uwięziony pod wodą i mijając tonących niewolników, stara się dostać na powierzchnię.

Infiltracja rezydencji gubernatora

Dociera na plażę w Cumberland Bay, gdzie wraz z Augustinem i Bastienne urządza pogrzeb poległym. Josephe kładzie różę na grób i wyznaje, że myślała iż rozumie obojętność gubernatora. Nie przewidziała jednak, że będzie tak bezduszny. Adewale wdaje się w sprzeczkę z Augustinem. Planuje zabić gubernatora, co nakazuje mu Kredo, na to Dieufort się nie zgadza, gdyż takie posunięcie pogorszy to tylko sprawę, a kolejni tyrani pojawią się na jego miejscu.

Adewale wraca do kryjówki Maronów, gdzie planuje zamach. Augustin wciąż próbuje go odwieść od realizacji planów, po czym żegna się z przyjacielem, który nie będzie mógł tu zostać, jeśli postawi na swoim.

Asasynowi udaje się dostać do rezydencji gubernatora, gdzie Pierre de Fayet przypala niewolników rozgrzanym metalem, i pyta ich o "statek ducha", Maronów oraz ich kryjówkę. Po chwili dostrzega on asasyna i zaczyna uciekać. Rozpoczyna się pościg za biegnącym przez miasto gubernatorem. Kiedy Adewale dopada swój cel, wypomina De Fayetowi, że ze wszystkich swoich celów jego chciał zabić najbardziej.

De Fayet nie ma jednak wyrzutów sumienia – w jego oczach niewolnicy nie są ludźmi i potrzebują dyscypliny. Bez niej budzi się w nich ich pierwotna, mordercza natura, tak jak w Adewale. Asasyn kończy jego żywot.

Adewale wraca do domu publicznego i żegna się z Bastienne Josephe. Przekazuje jej szkatułkę, która była w paczce. Asasyn odchodzi, ale wcześniej stwierdza, że nie jest już młody, a swoją energię pragnie przekazać osobom walczącym o wolność; obiecuje, że będzie się starał przekonać Bractwo do odegrania większej roli w tym przedsięwzięciu.

Ekran tytułowy Freedom Cry

Ciekawostki:

  • Akcja dodatku dzieje się w 1735 roku – w tym samym czasie w Anglii umiera Edward Kenway.
  • W dodatku umieszczone są informacje o dalszych losach Kawki – okazuje się że przed 1735 rokiem z nieznanych powodów zatonęła u wybrzeży Hispanioli.
  • Jak wiadomo z Assassin's Creed: Liberation – Adewale udało się przekonać Zakon Asasynów do zwiększenia działalności na Saint Domingue. 30 lat po akcji dodatku działał już tam silny oddział Bractwa, z którym Aveline de Grandpre nawiązała kontakt.
  • Akcja dodatku rozgrywa się prawdopodobnie na przestrzeni dwóch lat. Wskazuje na to śmierć gubernatora Pierre de Fayeta, którego historyczny odpowiednik zmarł w 1737 roku.
  • Szkatułka, którą Adewale daje Basteinne, wygląda niemal identycznie jak ta, którą Ezio dał Shao Jun w "Embers". Możliwe że to jest nawiązanie do następnej części, jak mówili twórcy. Oznacza to, że albo odwiedzimy Daleki Wschód, albo w fabule następnej części zawartość szkatułki będzie bardzo istotna.
  • Wydarzenia w dodatku przedstawia podłoże ważnych historycznych wydarzeń, które dokonają się na Saint Domingue w latach 1790 – 1804 – tzw. Rewolucji Haitańskiej. Podczas tego konfliktu niewolnicy powstali przeciw swym panom, co doprowadziło w końcu do uzyskania niepodległości przez Haiti.
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (28)

14. cierpool529-12-2013, 21:35Są tu jacyś rasiści? Jak tak to zapraszam na solo.
15. DarthDestruktor1030-12-2013, 08:59@ cierpool - to ja się zgłaszam. Nie lubię białych.
16. Maria_Thorpe430-12-2013, 20:59Hej. Mam problem z uruchomieniem dodatków. Mam konto w PlayStation®Network. Kiedy próbuję się połączyć przez PS3 pojawia się informacja, że muszę się zapisać do usługi Sony Enterainment Network. Gdzie też jestem. Ale i tak nie mogę się połączyć. Pomocy !
17. MrCzosnek31-12-2013, 20:27@Maria_Thorpe a masz aktualnom wersje gry
18. Maria_Thorpe403-01-2014, 22:12@MrCzosnek mam. Dzięki ale już to rozwiązałam :)
19. Sbielinski13309-01-2014, 16:25Jak przejdziesz dodatek to można grać Adewale w normalnej wersji gry ale po ukończeniu fabuły.
20. DarthDestruktor1009-01-2014, 18:25@Sbielinski13 - eee...nie?
21. obiekt17 desmond321-01-2014, 13:49na co jest DLC
22. DarthDestruktor1021-01-2014, 14:14@ obiekt17 desmond - DLC jest to dodatkowy materiał, który nie pojawia się w podstawowej wersji gry. Słowem: dodatkowe misje fabularne, niezwiązane (zazwyczaj) z główną osią fabularną podstawki.
23. Maria_Thorpe403-02-2014, 23:32Co do fabuły DLC Freedom Cry. Chciałabym ją pobrać pisze "w season pass" i chyba "zero opłat". Tylko dlaczego pojawia mi się, że za pobranie musiałabym zapłacić 39zł.
24. Fox420-02-2014, 20:22A jaka platforma? Bo Xbox to nie wiem, ale na PS3, PS4 i PC będzie normalnie jako osobny dodatek
25. Maria_Thorpe401-03-2014, 21:49@Fox: PS3
26. Acaelus Thorne519-03-2014, 21:48Muszę przyznać, że Adewale walczy po prostu genialnie. Ma bardzo brutnalny i widowiskowy styl walki, uzupełniany przez tą "spluwę" na plecach. To właśnie mnie przekonało do dodatku. Warto!
27. AmazingDamien422-10-2014, 20:45Adewale wygląda całkiem spoko tylko szkoda że ciągle zdejmuje ten kaptur. Nie lubię ciągle oglądać jego łysego połyskującego łba.
28. assassinek1607502-11-2014, 08:01Jak ja bardzo, bardzo chcę wiedzieć co jest w szkatułce

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
010
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: