Zakon Assassin's Creed


Ciekawostki o Assassin's Creed IV: Black Flag

Watch Dogs

Blume

Po włamaniu się do jednego z komputerów Abstergo, dostajemy dostęp do prezentacji Systemu Bezpieczeństwa ctOS, opatentowanego przez BLUME. Jest to nawiązanie do nowej marki Ubisoftu: Watch Dogs, gdzie wcielimy się w hakera - Aidena Pearce - walczącego z wszedobylskim systemem umożliwiającym sprawowanie kontroli nad społeczeństwem.

Gier nie łączy to samo uniwersum, ale - jak widać na powyższym przykładzie - możemy przypuszczać, że Ubisoft będzie w przyszłości przeplatać te dwie marki. W tym wypadku określenie, że Watch Dogs jest "Asasynem w teraźniejszości" nabiera nowego znaczenia...


Kraken vs. Biały wieloryb

Podczas jednej z misji podwodnych (dokładne koordynaty to 632, 661), mamy sposobność zbadać jeden z wraków spoczywających na dnie. Jeśli podpłyniemy do okna w kajucie kapitańskiej statku, będziemy świadkami sceny kojarzącej się z niejednym filmem klasy B. Ujrzymy bowiem, jak olbrzymia kałamarnica atakuje białego wieloryba, po czym ciągnie go na dno morza.

Kraken

Gigantyczna kałamarnica pojawia się w sadze Assassin's Creed już po raz drugi. Zadebiutowała ona w części drugiej, kiedy Ezio przeszukiwał jeden z grobowców legendarnych asasynów.


The Secret of the Monkey Island

Mancomb Seepgood

Zlecenie zabójstwa "The Pirate Captain" w Nassau wymaga od gracza wyeliminowania pirata imieniem Mancomb Seepgood. Jest to nawiązanie do kultowej gry "The Secret of the Monkey Island", w której pirat ten jest jedną z pierwszych postaci, jakie napotykamy na swojej drodze. Można jeszcze wspomnieć, że spotykamy go po raz pierwszy w pirackiej tawernie.


Zapomniany asasyn

W jednym z pomieszczeń wymagających przepustki drugiego stopnia możemy odnaleźć niewielki plakat z logo Assassin's Creed: Rising Phoenix. Prawdopodobnie jest to gra, która miałaby trafić na platformy przenośne, a opowiedziana w niej historia miałaby się skupiać na grupie Erudito.

Rising Phoenix

Niestety, po przecieku grafiki koncepcyjnej, Ubisoft nie ujawniał dalszych informacji o tytule. I tu pojawia się pytanie – dlaczego w takim razie zamieszczono tu obraz z nim związany?


Piraci prosto z Japonii

Jeden ze statków łowców piratów nazywa się Thriller Bark. Twórcy chcieli puścić oko do fanów popularnego anime - One Piece, gdzie wspomniany okręt jest jednym z ważniejszych i dziwniejszych statków.


The IT Crowd

Przy głównym wejściu do budynku Abstergo Entertainment możemy spotkać dwóch pracowników, którzy rozmawiają o Chicago. Jeśli postoimy przy nich około minuty, zaczną oni rozmawiać o Johnie z IT. Z rozmowy dowiemy się, że jeśli prosi się go o pomoc z Animusem, zazwyczaj odpowiada "czy próbowałeś go wyłączyć i włączyć ponownie?". Jest to nawiązanie do popularnej brytyjskiej komedii "The IT Crowd", gdzie zwrot ten jest nadużywany przez tamtejszych informatyków.


Orle pióro

Assassin's Creed IV: Black Flag jest jak dotąd jedyną odsłoną serii (uwzględniając tylko gry na duże platformy), w której nie pojawiają się pióra. W części pierwszej służyły one do potwierdzenia wykonania kontraktu, a w późniejszych były to znajdźki. Czyżby Ubisoft zaniechał tej małej tradycji umieszczania orlich piór w grze?


Ubisoft i Templariusze

W jednym z plików Abstergo możemy przeczytać, że nawiązali oni współpracę z Ubisoftem, który od lat zajmuje się wydawaniem gier. Jest to swoiste burzenie tak zwanej czwartej ściany, w tym przypadku Ubisoft umieścił samych siebie w uniwersum własnej gry. Tego typu zabiegi występują w grach z serii już od Assassin's Creed II.


Montreal

Widok, jaki rozpościera się za oknem w biurze Oliviera na 15 piętrze, jest faktycznym widokiem na Montreal. Ma to nadawać realizmu grze i sprawiać wrażenie, że chodzimy po rzeczywiście istniejącym budynku we wspomnianym mieście.

Widok z biura OlivieraMontreal w rzeczywistości

Trochę historii

We wspomnianym wyżej biurze możemy znaleźć broń nawiązującą do innych gier Ubisoftu. Oręż, który Olivier trzyma sobie jako ozdoba to nic innego, jak syryjska szabla (która pojawia się w każdej części Assassin's Creed), sztylet Marii Auditore oraz repliki dubeltówek z Red Steel 2.


Szalone kórliki!

Jako jeden z hacków Animusa, który odblokowujemy z czasem przechodzenia gry, jest opcja zamiany modelów wszystkich wrogów na manekiny przedstawiające kórliki.

Kórliki

Jest to rasa antropomorficznych królików, które pojawiają się w innej grze Ubisoftu: Rayman Raving Rabbids. Żarty programistów i nawiązania do innych gier w tej odsłonie trzymają jak zawsze poziom.


Kody QR

Karteczka z kodem

Na karteczkach samoprzylepnych, które możemy zbierać w czasach współczesnych widnieje kod QR. Jeśli go przeskanujemy, dowiemy się, że jest to po prostu inny zapis słów "Secret Note".


Uwięzieni piraci

W forcie morskim Punta Guarico (776,399) możemy znaleźć małą okratowaną studzienkę. Jeśli do niej podejdziemy, usłyszymy wołanie o pomoc uwięzionych w niej piratów.

Uwięzieni piraci

Prawdopodobnie są to więźniowie hiszpańskich żołnierzy. Ciekawe jak długo odsiadują już swoją karę?


Igraszki w łóżku

W posiadłości na Wielkiej Inagui możemy spotkać kobiety, z którymi da się wejść w interakcję - zaczynają one wtedy przed nami uciekać. Jeśli je dogonimy, gra przeniesie nas do sypialni - a goniona przez nas niewiasta będzie leżeć na łóżku.

kobiety w posiadłości

Ponadto w pokoju zawsze znajduje się wtedy druga kobieta. Jeżeli z nią też wejdziemy w interakcję, ekran znów się zaciemni, a po chwili gra uraczy nas widokiem dwóch zmęczonych kobiet w łożu Edwarda. Podejrzewa się, że jest to pozostałość po scenie erotycznej, którą Ubisoft ostatecznie usunął z końcowego produktu, a która jednak znalazła sie w jednym ze zwiastunów.


Asasyn Egiptem stoi i potencjalne okresy

W jednym z plików Abstergo dotyczącym potencjalnych okresów historycznych do eksploracji znaleźć można zdjęcie, na którym widnieje postać egipskiego asasyna. Ubisoft wykorzystał tutaj grafikę koncepcyjną z projektu Prince of Persia: Zero, w którym miały dominować takie motywy.

Asasyn z EgiptuPrince of Persia Zero

Nie wiadomo, czy faktycznie ujrzymy asasyna w realiach starożytnego Egiptu, ale nawiązanie jest kolejnym puszczeniem oka do fanów serii. Ponadto we wspomnianym pliku przeczytamy o innych przodkach Desmonda, którzy mogą zostać wykorzystani przez Abstergo do stworzenia kolejnej gry. I tak oto dowiadujemy się, że Desmond miał naprawdę bogate dziedzictwo, a rozmowy o tym w poprzednich częściach nie były jedynie wypełniaczem.

Linia męska:

 • XV w. – epoka włoskiego Renesansu
 • XVI w. – Imperium Osmańskie
 • XVIII w. – kolonie amerykańskie, wojna o Niepodległość
 • XIX w. – Nowa Anglia i amerykański środkowy zachód

Linia żeńska:

 • XII w. – Ziemia Święta, Krucjaty
 • XIII w. – Egipt i Północna Afryka
 • XV w. – japoński szogunat Ashikaga
 • XVIII w. – Rewolucja Francuska
 • XIX w. – Wojny Napoleońskie, Tajwan
 • XX w. – "Lato Miłości", amerykańskie wybrzeże Pacyfiku

Nawiązania, nawiązania, nawiązania...

Ocelot

Kolejnym smaczkiem dotyczącym innego tytułu wydanego przez giganta z Montrealu jest motyw z polowaniem na zwierzęta. W bazie danych, we wpisie dotyczącym ocelota, możemy przeczytać dygresję na temat większego urozmaicenia polowania. Polegałoby ono na wprowadzeniu do gry takich zwierząt jak tygrys i kazuar - "We may have to consider putting tigers and cassowaries in these jungles too". Odpowiedzią na ten pomysł jest tekst -"Please, no. I beg of you", i odnosi się to do najnowszej, trzeciej części gry Far Cry, gdzie wymienione drapieżniki były najbardziej irytującymi zwierzętami w grze.


Książki

Książki

Biuro Abstergo Entertainment usłane jest książkami, komiksami i artbookami powiązanymi z uniwersum. Na niektórych półkach leży Foresaken, The Chain, czy też The Art of Assassin's Creed.


Włoski dyplomata

W jednej z misji w grze występuje włoski dyplomata, który mówi głosem Ezio Auditore.


Bękarty Wojny

Jedna z misji w oryginalnej, anglojęzycznej wersji gry nazywa się „Vaneglorious Basterds”. Jest to oczywiste nawiązanie do tytułu filmu Quentina Tarantino – „Inglorious Basterds” (pl. „Bękarty wojny”).

Dokumenty, proszę

Jeden z kontraktów morskich Edwarda nazywa się „Dokumenty, proszę” (ang. „Papers, please”). Jest to ukłon w stronę gry typu Indie o nazwie „Papers, please”.


Papież katolikiem?

W Kingston można podsłuchać rozmowę dwójki strażników, dotyczącą poprzedniej nocy. Poniższy dialog jest identyczny jak ten, który pojawił się w brytyjskim sitcomie o nazwie “The Young Ones”:

 • Strażnik 1: Było już naprawdę blisko, ale wtedy obraziłem papieża i się obraziła...
 • Strażnik 2: Ty idioto! Nie wiedziałeś, że ona jest katoliczką?
 • Strażnik 1: Wiedziałem, ale nie wiedziałem że papież jest katolikiem!

Góra złota

W podziemiach posiadłości Edwarda na Wielkiej Inagui, ilość złota odzwierciedla ilość pieniędzy posiadanych aktualnie przez gracza.

Złoto biednego EdwardaZłoto bogatego Edwarda

Aleksander VI

W pobliżu wejścia do Abstergo Entertainment znajduje się monument, który przedstawia znanego nam Templariusza – Rodrigo Borgię. Na poniższym obrazku widać jego pomnik na prawo od środkowej bramki:

Monument Aleksandra VI

Junona

Symbol, który John namalował na karteczkach samoprzylepnych, nie przedstawia Fragmentu Edenu, jak sądzą niektórzy. To astronomiczny symbol Juno, oznaczający Junonę - trzecią w kolejności odkrycia planetoidę z pasa planetoid krążącego pomiędzy Marsem a Jowiszem.

Symbol Junony

Davenport

W listach Mędrca, zwanego Tomem Kavanaghem wspomniany jest Jonatan Davenport, stolarz z Bostonu. Nie wiadomo jak na razie, czy Jonatan był w jakimś stopniu spokrewniony z Achillesem Daventoprtem z Assassin's Cred III. Ponadto, jeden ze statków łowców piratów w grze nosi nazwę „Davenport”.


Brothers In Arms

W naszej posiadłości, gdy wejdziemy w interakcję ze statkami stojącymi na stole możemy zobaczyć tam angielski statek o nazwie "The Brothers-In-Arms". Jest to nawiązanie do gry Ubisoftu o tym samym tytule z 2005r.


Henry Morgan

Dostępny w wersji specjalnej strój Kapitana Henry'ego Morgana (postaci historycznej) jest wzorowany prawdopodobnie nie na jego historycznym odzieniu, a na wizerunku z butelki rumu „Kapitan Morgan”, którego nazwa wzięła się właśnie od Henry'ego Morgana.

Henry Morgan

Szkieletowa załoga

Poprzez wykonanie 100 wyzwań Abstergo, uzyskujemy w menu dostęp do kodu zwanego „Szkieletowa załoga”. Zamienia on członków załogi w żywe szkielety, co jest zapewne nawiązaniem do pierwszej części „Piratów z Karaibów”, gdzie taka załoga się pojawia.

Szkieletowa załoga
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (74)

60. ZenAssaDuit706-05-2014, 10:26Chodzi mi tutaj o fakt, że w Bleachu uwolnienia Arrancarów oraz ich Zabójcy Dusz posiadają nazwy hiszpańskie. Harribel posiada uwolnienie rodzaju wodnego o nazwie Tiburón. Sama przed zerwaniem maski była Rekinem, stąd powiązałem postać El Tiburón właśnie z nią.
Może trochę namieszałem, ale cóż : D
61. DarthDestruktor1006-05-2014, 17:17@ZenAssaDuit: No więc to bardziej "Easter egg" do języka hiszpańskiego, a nie serii Bleach, nie sądzisz?
62. AssassynAuditore508-07-2014, 20:19Ciekawy artykuł...SZKIELETOWA ZAŁOGA,GÓRA ZŁOTA.
63. Dragon12345411-07-2014, 15:34fajne(:
64. Suchar2000321-10-2014, 14:45Można powiedzieć że ciekawostka z Kórlikami na chwilę wskrzesiła serie Rayman bo od jakiegoś czasu o raymanie ani widu‚ani słuchu.
65. assassinek1607531-10-2014, 21:33Dla mnie fajny pomysł z Egiptem. Naprzykład taki największy dodatek to by był grobowiec w środku Sfinksa
66. Brodek411-01-2015, 00:56Szkieletowa załoga jest zarąbista :D
67. Eziair721-03-2015, 09:51W siedzibie Abstergo jest jeszcze jeden easter egg. Jeśli połazimy po stanowiska innych osób to można znaleźć figurkę ze zbroją Majów. Sama postać ją nosząca wygląda jak Ezio z ACR.
68. Eziair721-03-2015, 09:58I jeszcze taka ciekawostka o teraźniejszym protagoniście. Jest on prawdopodobnie (szok, niedowierzanie) mężczyzną. Można to wywnioskować z drugiej notatki w dzienniku pracy. Są tam takie wyrażenia jak przekazałEM i zauważyłEM.
69. DarthDestruktor1021-03-2015, 18:03@Eziair: Tak jest w polskiej wersji, w oryginale zdaje się wysławia się bezosobowo.
70. NinjaChicken624-03-2015, 20:21Tajne jest z tym krakenem;)Próbowałam
71. Eziair725-03-2015, 16:51@DarthDestruktor: Jasem Polok i ja po polskiemu czyto! A słownictwo brytolskie, zawsze polskim tłumaczom sprawiało problem(pacz:ACIII).
72. Eziair728-03-2015, 17:28A, jeszcze jedno. Czasami, gdy po abordażu obniżamy poziom rozgłosu, Ed mówi "Join us, or die". Według mnie, to nawiązanie do ACIII.
73. Łycha Cormack608-05-2015, 18:16Załoga szkieletowa jest też w Rogue. To znaczy nie misja a wyzwanie żeby nie było że komuś zaspojlerowałem czy coś.
74. wiewioor8520-02-2018, 21:32W hallu Abstergo po pierwszym wyjściu z Animusa przy recepcji spotykamy Rebeccę Crane.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
010
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: