Zakon Assassin's Creed


Archetypy przeciwników

Strażnicy

W Assassin's Creed IV: Black Flag spotkamy przeciwników należących do armii brytyjskiej odzianych w czerwień lub hiszpańskiej (o żółtej kolorystyce) oraz tubylców, łowców piratów i przemytników ubranych w czarne stroje, często obdarte i niechlujne. Przeciwnicy w każdej frakcji różnią się więc jedynie wyglądem, poza tubylcami, gdzie istnieje tylko jeden ich rodzaj.


Piechota

Piechota

Najczęstszy rodzaj przeciwników, a zarazem najłatwiejszy. Noszą typowe mundury i kapelusze trójskrzydłe. Posiadają oni szablę i pistolet, z którego strzelają, gdy nie potrafią dosięgnąć swojego celu – podczas gdy Edward się wspina lub gdy znajduje się na dachu.

Do ich pokonania wystarczy skontrować ich atak lub atakować do skutku. Jeden strzał z pistoletu również szybko się z nimi upora, gdyż nie posiadają oni zbroi. Należy jednak uważać, bo odgłos wystrzału zwabi okolicznych przeciwników.

Można ich spotkać wszędzie – patrolujących ulice, pilnujących przejść, czy na każdym okręcie.

Zwinni

Zwinni

Lekko opancerzeni, najczęściej patrolują dachy lub towarzyszą zwykłej piechocie. Zwykle noszą peruki. Potrafią biegać szybciej niż Edward i powalić go podczas ucieczki, gdy znajdą się wystarczająco blisko. Walczą za pomocą krótkiego noża.

Zwinni strażnicy będą blokować nasze ciosy, najlepiej więc jest przełamać ich obronę i zasypać gradem ciosów. Po rozpoczęciu zabójczej sekwencji możemy również zabijać ich jednym ciosem. Strzał nawet z najsłabszego pistoletu również będzie skuteczny. Rozbrajając zwinnych strażników otrzymujemy jeden nóż do rzucania, którym możemy po cichu zabić przeciwnika na krótkim dystansie, na ogół w jednym rzucie.

Osiłkowie

Osiłkowie

Silni, ciężko opancerzeni i powolni strażnicy z toporami mogącymi bardzo szybko pozbawić nas życia. Noszą długie płaszcze i dwurogi z rogami kapelusza po bokach głowy. Ich ataków nie można skontrować. Ich cios toporem sprawia, że Edward zostaje odrzucony i powalony na ziemię. Na dłuższy dystans rzucają bombami, które wybuchają po kilku sekundach i powalają w zasięgu rażenia wszystkich na ziemię.

Najlepszą strategią jest przełamanie obrony i atak w plecy lub powalenie na ziemię za pomocą strzałki z linką. Przy lepszych pistoletach na osiłków wystarczy jeden strzał, jednak przy tych słabszych potrzebne będą przynajmniej dwa.

Oficerowie

Oficerowie

Każde wojsko potrzebuje dowódców, a więc także tutaj możemy spotkać takich oficerów, którzy są bardzo dobrze wyszkoleni w szermierce. Oficerowie armii hiszpańskiej noszą kapelusze z dużym okrągłym rondem oraz żółtą pelerynkę. Brytyjscy dowódcy natomiast ubrani są w czerwony mundur z pelerynką oraz noszą perukę i dwuróg z rogami kapelusza z przodu i z tyłu głowy. Walczą jedną szablą i używają w walce jednego pistoletu. Blokują każdy cios i atakują niezwykle szybko, zadając spore obrażenia. Aby ich pokonać należy skontrować ich atak, po czym zaczynają się kulić i stają się podatni na nasze ataki. Dobry pistolet jest w stanie zabić ich w jednym strzale, w przypadku słabszych potrzeba ich kilka. Strzałki z linką, noże do rzucania, dmuchawka lub bomby dymne również mogą być skutecznie użyteczne podczas walki z nimi.

Snajperzy

Snajper

Najczęściej znajdują się na dachach, murach i wieżach obserwacyjnych lub na salingach na maszcie. Potrafią dostrzec Edwarda z dużej odległości i strzelać do niego z muszkietów. W walce bezpośredniej również używają muszkietu, celując do Edwarda. Stanowią poważne zagrożenie ze względu na możliwość zadania ogromnych obrażeń i odległość, z której nas mogą dostrzec i zaalarmować pozostałych wrogów. Najszybciej można się pozbyć snajperów strzelając do nich z pistoletów lub używając dmuchawki, jeśli nie chcemy zdradzić swojej kryjówki. Strzałki z linką również są pomocne do zrzucania ich z dachów podczas walki na ziemi.

Tubylcy

Tubylcy

Obecni tylko na jednej wyspie, ubrani w proste stroje ze skór i roślin, używają dmuchawki na odległość i krótkich noży w zwarciu. Najczęściej ukrywają się w gęstej roślinności i do ich odkrycia potrzebny jest Wzrok Orła. Najlepiej zabić ich z dystansu, uśpić strzałką, podkraść się za plecy i udusić, jednak zwykła kontra w walce również wystarcza. Jeśli tubylec strzeli w Edwarda z dmuchawki, odbierze mu sporo życia - 4 strzały wystarczą, by pasek spadł prawie do zera.

Łowcy piratów i przemytnicy

Łowców piratów możemy spotkać na ich okrętach, gdy nasz wskaźnik poszukiwania na morzu wzrośnie. Przemytników natomiast znajdziemy w ich kryjówkach znajdujących się w jaskiniach, do których możemy dostać się albo z brzegu, albo wpływając do nich dzięki dzwonowi nurkowemu.

W szeregach obu grup znajdziemy również przeciwników zwinnych, zwykłych, snajperów oraz wyposażonych w topory i granaty.


Jednostki morskie

Klasy

Kanonierka

Najmniejszy i najsłabszy rodzaj przeciwników na morzu podczas Złotej Ery Piractwa – kanonierki posiadały zaledwie dwa działa na każdej burcie i jeden maszt. Cechują się szybkością w poruszaniu się i ataku, nie posiadają jednak żadnego pancerza. Były one częścią wyposażenia floty brytyjskiej, hiszpańskiej oraz portugalskiej, używane głównie jako jednostki wsparcia. Spotkać można również okręty cywilne tego typu.

Kanonierka

Ze względu na swoje małe rozmiary, nie można na nich przeprowadzać abordażu.

Szkuner

Najczęstsza jednostka morska używana zarówno przez marynarkę wojenną, jak i w celach handlowych oraz transportowych przez cywilów. Szkuner wyposażony był w osiem dział na każdej burcie, posiadał dwa maszty, a dodatkowo w walce używał wybuchających beczek. Przykładowym szkunerem jest statek kupca Steda Bonneta, którego mamy okazję poznać.

Szkuner

Ze względu na słabą wytrzymałość tych okrętów, bardzo szybko będziemy w stanie unieruchomić szkuner już po jednej salwie burtowej, a następnie przeprowadzić abordaż lub zatopić statek.

Bryg

Będący kompromisem pomiędzy szybkością kanonierki i szkunera, a siłą i wytrzymałością fregaty, bryg wyposażony jest w dwa maszty i 24 działa na każdej burcie, a dodatkowo posiada taran, który jest jego podstawową bronią w walce na morzu. W bliskiej odległości atakujący bryg będzie starał się nas staranować, najlepszą taktyką jest więc użycie wybuchających beczek podczas ucieczki przed jego taranem.

Bryg

Bryg jest również podstawowym typem okrętu, jakiego używają łowcy piratów, których statki charakteryzują się czerwonymi żaglami.

Fregata

Podstawowa jednostka wojskowa floty brytyjskiej, francuskiej, hiszpańskiej oraz portugalskiej. Fregata charakteryzuje się dużą siłą ognia oraz bardzo dobrą wytrzymałością – posiada trzy maszty oraz 46 dział na dwóch pokładach na każdej burcie, z których prowadzi ostrzał trzema salwami. Ciężkie kule na krótki dystans na wyposażeniu robią z niej przeciwnika, którego nie należy lekceważyć. Jedną ze znanych fregat jest Zemsta Królowej Anny – flagowy okręt Czarnobrodego.

Fregata - Zemsta Królowej Anny

We wcześniejszych etapach gry należy unikać fregat, w szczególności, gdy jest ich kilka.

Liniowiec

Prawdziwa forteca na wodzie – trójmasztowy liniowiec jest największym rodzajem jednostki morskiej na Morzu Zachodnioindyjskim. Znany również pod nazwą galeonu, jest najlepiej uzbrojonym przeciwnikiem, jakiego możemy spotkać na morzu. Poza 50 działami na trzech pokładach z każdej burty, posiada on również niszczycielskie moździerze, które potrafią nas dosięgnąć z ogromnej odległości, ciężkie kule na bliski dystans, folgierze, kule łańcuchowe łamiące maszty oraz wybuchające beczki, co czyni go naprawdę groźnym przeciwnikiem.

Liniowiec

Nie należy więc za wcześnie próbować swych sił w walce z liniowcami, pomimo kuszącego łupu na ich pokładzie.

Okręty legendarne

W okresie Złotej Ery Piractwa na wodach karaibskich mórz pływało również pięć okrętów ‘legendarnych' – każdy charakteryzował się innym stylem walki i budową. Trzy z nich należały do marynarki brytyjskiej, dwa pozostałe do hiszpańskiej.

Posiadając potężną siłę ognia i lepsze opancerzenie, okręty te stanowiły jeszcze większe wyzwanie i niebezpieczeństwo dla chcących je złupić agresorów. Bali się ich zarówno piraci, jak i marynarze.

Nagrodą za zatopienie wszystkich okrętów legendarnych jest trofeum/osiągnięcie „Diabeł Karaibów” oraz po 20.000 reali za każdy okręt i dodatkowa umiejętność szarżowania Kawką na wrogie okręty.

El Impoluto – okręt należący do floty hiszpańskiej wyposażony w ogromny taran, niezwykle szybki, wytrzymały i zwrotny, jest jednym z najtrudniejszych do zatopienia. Najlepszą taktyką jest ostrzał z dział i moździerzy, a w wypadku szarży, wyrzucanie wybuchających beczek za rufę.

La Dama Negra – drugi z hiszpańskich okrętów posiadający niezwykle wytrzymały kadłub, wzmocniony metalowymi elementami, niewskazany jest więc ostrzał burt tej wodnej fortecy. W walce używa moździerzy rażących na długi dystans oraz ciężkich kul na bliższy. Słabym punktem jest nieopancerzona rufa, więc to w tym miejscu należy skupić siłę ognia. Pomóc można sobie również moździerzami oraz wybuchającymi beczkami.

HMS Prince – należący do marynarki brytyjskiej ‘okręt widmo' atakuje we mgle i jest najłatwiejszym okrętem legendarnym, z którym będziemy mieli styczność. Wyposażony bardzo podobnie do liniowca, różni się jedynie zwiększoną wytrzymałością kadłuba. Ciężkie kule, moździerze oraz zwykły ostrzał z burt powinny wystarczyć.

HMS Fearless oraz Royal Sovereign – para brytyjskich liniowców pływających zawsze razem, atakujących wrogów z flanki. Różniące się pomiędzy sobą kolorystyką, oba liniowce są jedynie nieco większe i inaczej zbudowane od typowego galeona.

Royal Sovereign

Ich taktyką jest atakowanie wroga z dwóch stron, gdy ten znajduje się pomiędzy nimi. W wypadku zatopienia jednego z nich, bliźniaczy okręt zmieni taktykę i będzie próbował staranować naszą Kawkę.

Kawka

Bryg należący do hiszpańskiej floty o nazwie El Dorado. Po jego przejęciu przez Edwarda Kenwaya, został nazwany Kawką na cześć ptaka o takiej samej nazwie. Kwatermistrzem na pokładzie Kawki jest Adewale, który również pomagał w jego przejęciu.

Jackdaw

Kawkę wyposażyć można we wszystkie możliwe rodzaje broni – taran, wybuchające beczki, ciężkie kule, kule łańcuchowe, folgierze oraz moździerze, a dodatkowo na pokładzie można zamontować dzwon nurkowy pozwalający na eksplorację dna morskiego oraz welbot – łódź używaną podczas polowań na rekiny i wieloryby. Wzmocniona wytrzymałość kadłuba i powyższe ulepszenia siły ognia sprawią, że Kawka będzie okrętem o porównywalnej, bądź większej sile od liniowca, dodatkowo będącym szybszym i zwrotniejszym ze względu na swój charakter budowy brygu.


Zwierzęta lądowe i morskie

W Assassin's Creed IV: Black Flag otrzymujemy możliwość nurkowania w głębinach morskich w poszukiwaniu zatopionych skarbów we wrakach statków, podwodnych jaskiniach i kryjówkach.

Rekin

Na mapach podwodnych spotkać możemy rekiny, które patrolują teren i zaatakują nas, gdy za bardzo się do nich zbliżymy, lub gdy będziemy za długo na widoku. Aby tego uniknąć, należy chować się w wodorostach, jednak i tam należy uważać na atakujące nas mureny, pływające w pobliżu meduzy, czy przyczepione do skał i wraków jeżowce.

Krokodyl

Na lądzie bardziej agresywne zwierzęta, jak jaguary, czy krokodyle, mogą nas zaatakować, gdy będziemy w pobliżu i będziemy musieli przejść przez quck time event, aby odeprzeć atak i wyjść cało, podobnie jak w Assassin's Creed III. Najskuteczniej jest jednak używać pistoletu, dmuchawki lub strzałki z linką, aby do ataku nie doszło.

Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (58)

44. UndeadKing01-01-2014, 01:32@SryLag Ja nie wiem. Teoretycznie jak zaraz po rozbrojeniu wciśniesz F to Ed powinien rzucić nożem. Ale to dobre w sumie tylko do zrobienie wyzwania. Po to najłatwiej po prostu robić na nich zwykle kontry z zabójstwem.
45. SryLag02-01-2014, 08:33Wiem, na nich najlepiej kontra lub atak z serii, to rozbrojenie to stawiam, że to jakiś bug :D
46. SryLag04-01-2014, 17:26Dla wszystkich, u których występował bug z nożem do rzucania, chyba znalazłem rozwiązanie :D http://forum.zakon-ac.info/viewtopic.php?p=106258
47. Sbielinski13308-01-2014, 15:43Ktoś poda współrzędne gdzie morzna znaleść tubylców
48. DarthDestruktor1008-01-2014, 16:11@ Sbielinski13 ja ich spotkałem tylko na Long Bay (tam gdzie Obserwatorium)
49. obiekt17 desmond321-01-2014, 13:52najtrudniejsi są osiłkowe
50. RudyRydz525-01-2014, 11:01@up Nie zgodzę się. Każdy przeciwnik jest łatwy lecz trzeba wiedzieć jak go pokonać. Nie mówię tu o przeciwnikach na morzu, lecz "sile" lądowej.
51. maslo329-01-2014, 23:18Ja jestem na taki etapie Kawki, że jeszcze nie pokonam okrętu legendarnego i liniowca ale fregaty, brygi, szkunery i kanonierki mam na strzała.
-heh-
52. Acaelus Thorne519-03-2014, 21:47A wie ktoś, ile jest poziomów rozpoznawania przez łowców głów? Chodzi o tych, co są na morzu.
53. Darak-Koks14-07-2014, 12:41@Acaelus Thorne: 4
1.jeden bryg
2.bryg i szkuner
3.bryg i fregata
4.liniowiec i fregata
54. AssasynZPiekla929-08-2014, 22:03I tak łatwi wszyscy w 3 lepiej to zrobili
55. Romero121529-10-2014, 17:04Nieźle. Szkoda tylko, że nie wiem kto będzie występował w realu zamiast Desmonda
56. Łycha Cormack604-01-2015, 21:35Dodam że Kawka to Bryg choć inaczej wygląda.
57. Eziair712-05-2015, 15:03Brakuje niebieskich z Principe. Po kolorze obstawiałbym Francuzów, ale nazwy statków są hiszpańskopodobne, jednak nie są żółci, więc chyba tylko Portugalia. Ale ja się nie znam.
58. DarthDestruktor1012-05-2015, 15:45@Eziair: Portugalia.

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
010
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: