Baza danych Assassin's Creed
- Akka
- Damaszek
- Jerozolima
- Asasyni
- Templariusze
- Postacie współczesne
- Ugrupowania
- Inne postacie
- Inne miejsca
- Ważne wydarzenia
Akka
Akka – (Starożytni Egipcjanie nazywali ją „Akko”) – miasto portowe w północnym Izraelu, prawdopodobnie najstarszy ośrodek miejski w Ziemi Świętej. Najstarsze znaleziska wskazują, że w miejscu obecnego miasta istniała osada już w III tysiącleciu p.n.e.

Akka jako miasto portowe była węzłem łączącym wiele lądowych i morskich szlaków handlowych. Ok. XIII wieku p.n.e. koczownicze plemiona Izraela próbowały bezskutecznie odbić miasto od Fenicjan. Pewnym jest jednak, że za panowania Salomona miasto podlegało już jego jurysdykcji.
Po zdobyciu Azji Mniejszej przez Aleksandra Wielkiego, Akka dostała się pod wpływ kultury hellenistycznej i zmieniła nazwę na Antiochia. Przez następne tysiąclecie Akka znajdywała się pod jarzmem kilku okupantów, w tym Rzymu, by w końcu, (jak cały teren dzisiejszego Izraela) trafić pod wpływy kultury islamu. W 1191 roku Król Ryszard Lwie Serce ponownie odbił miasto, czyniąc z niego stolicę pozostałości Królestwa Jerozolimskiego. W tej formie przetrwała ok. 100 lat - aż do upadku Królestwa w 1291 roku.
W czasie ponownego zdobycia Akki podczas III Krucjaty w strategicznych punktach miasta rozlokowały się zakony rycerskie – Szpitalnicy na północy, Templariusze na południowym zachodzie, a Zakon Rycerzy Niemieckich (Krzyżacy) w pobliżu wschodniej ściany.
Cytadela w Akce – forteca zbudowana przez Szpitalników na pocz. XII wieku, położona w południowej części dzielnicy możnych, od 1191 roku będąca centrum dowodzenia króla Ryszarda. Po przejęciu Akki przez Saracenów, cytadela została opuszczona, po czym odzyskano ją na rzecz krzyżowców podczas oblężenia miasta i znacznie rozbudowano. Zakon szpitalników otrzymał wtedy nową siedzibę, zwaną Twierdzą Szpitalników.

Cytadela ta była ostatnią twierdzą krzyżowców w Ziemi Świętej – utracono ją na rzecz Mameluków w 1291 roku podczas ostatniej, VII Krucjaty.
Ciekawostka:
- Scena snu Desmonda w Assassin's Creed II, kiedy to jako Altair goni Marię, dzieje się na terenie Cytadeli w Akce.
Port w Akce – położony w dzielnicy centralnej główny port miejski, do którego napływały statki z całego obszaru Morza Śródziemnego, głównie z Wenecji, Genui, Pizy i Cypru. Na krańcach jego doków wybudowano 2 latarnie, pomagające nawigować statkom. Resztki większej, wschodniej latarni (zwanej „Wieżą Much”) zachowały się do dziś.

Sam port oddzielony był od reszty miasta murami a jedynym wejściem wewnątrz była Brama (a raczej bramy) Świętego Jana. Ufortyfikowanie portu miało pomóc go bronić, a także uniemożliwić dostęp do miasta, jeśli port zostałby zdobyty.

Brama Świętego Jana – nazwa dla właściwie dwóch bram, znajdujących się w murze odcinającym port od reszty Akki. Nazwane na cześć jednego z apostołów imieniem Jan, który jako jedyny z uczniów Chrystusa nie zginął śmiercią męczeńską.
Katedra Świętego Krzyża – główna świątynia chrześcijańska w Akce i siedziba Patriarchy, znajdująca się na południu miasta. Powstała w czasie kontroli Akki przez krzyżowców podczas Pierwszej Krucjaty, czyli nie wcześniej niż w 1104 roku, kiedy to Król Baldwin, wraz z podległą mu Genuańską flotą oblegał miasto.

Co ciekawe, jest to katedra zbudowana w stylu gotyckim – a takie w okresie do III Krucjaty istniały wyłącznie w Europie. Dodatkowo jedna z jej wież jest uszkodzona, prawdopodobnie na skutek odbicia miasta przez krzyżowców w 1191 roku.
W czerwcu 1192 roku, w trakcie obozowania wojsk krzyżowców w Beit Nuba, Król Ryszard zdobył dwie relikwie z Krzyża Pańskiego (na którym ukrzyżowano Jezusa), które prawdopodobnie umieścił w katedrze, zanim opuścił Akkę.
Ciekawostki:
- Wieża katedry jest najwyższym punktem widokowym w całej grze.
- Wbrew obiegowej opinii – katedra ta istniała. Po prostu do dziś nie zachował się żaden ślad po jej istnieniu, ale wspominają o niej źródła z okresu. Pewnym jednak jest, że budynek nie wyglądał tak jak przedstawiono go w grze. Zainteresowanych budynkiem odsyłam do książki Crusader Art in the Holy Land, From the Third Crusade to the Fall of Acre Jaroslava Foldy
- Wygląd budynku zbliżony jest do Katedry w Chartres we Francji – możliwe, że był na niej wzorowany.
Twierdza Szpitalników – znajdująca się w dzielnicy biedoty, przylegająca do murów miejskich siedziba Zakonu Szpitalników, zbudowana na początku XII wieku, z polecenia Króla Baldwina. Po ponownym przywróceniu miasta chrześcijanom przez Ryszarda, Szpitalnicy przenieśli się z Jerozolimy do Akki, wybierając twierdzę jako swoją nową bazę operacyjną.

W pobliżu wejścia do twierdzy postawiono kamienny krzyż, ulokowany na szczycie schodów. W środku fortecy znajdował się dziedziniec, a jej wnętrze wypełnione było komnatami mieszkalnymi szpitalników, a także dużym pomieszczeniem zawierającym w sobie mnóstwo wsporników połączonych łukami – w grze pełniące funkcję prowizorycznego szpitala (pomieszczenie to może być odwzorowaniem dwóch podobnych pomieszczeń w oryginalnej fortecy: Sali kolumn - służącej jako sala obiadowa - lub Sali filarów - służącej jako sala konferencyjna).

Kościół Marii z Józefatu – położony w dzielnicy biedoty w Akce, według Rafiqa częste miejsce spotkań. Nazwany prawdopodobnie na część Józefata – króla Judy z dynastii Dawida.
Brak o nim danych historycznych – możliwe, że nie istniał naprawdę.
Komentarze / pokaż wszystkie (7)
Dodaj komentarz
Znacznik | Przykład użycia | Wynik |
---|---|---|
*pochylenie* | Altair ma *różowego* kota. | Altair ma różowego kota. |
**pogrubienie** | Altair **nie ma** kota. | Altair nie ma kota. |
~~spoiler~~ | Ojciec Altaira ~~Umar~~! :O | Ojciec Altaira Umar! |
>cytat | >requiescat in pace | requiescat in pace |
Ale "artykułu"? Chyba nie czytacie tylko ten o Akce, co?
Postanowiłem sobie wszystko odświeżyć przed Black Flag ;p