Zakon Assassin's Creed


Chronologia uniwersum Assassin's Creed - XXI wiek

XXI wiek

2001
 • 7 października: Rozpoczyna się Wojna z Terroryzmem. William Miles wyznaczył Emmanuela Barrazę do znalezienia powiązań Templariuszy z konfliktem, lecz w czasie poszukiwać zmuszony był zniszczyć zaminowany autobus pełen dzieci. Emmanuel poprzysiągł nie zabić już nigdy więcej.
2002
 • Daniel Cross obudził się po spędzeniu czternastu miesięcy ciągłej sesji w Animusie, przeżywając wspomnienia swojego przodka, Innokentiego Orelova. Halucynacje spowodowane przez efekt krwawienia doprowadziły go do wkradnięcia się do Animusa, aby powrócić do wspomnień przodka, czego odradzała mu doktor Sung.
 • Ucząc się, jak żyć z efektem krwawienia, Daniel Cross powrócił do społeczeństwa i dołączył do Zakonu Templariuszy, gdzie trenował nowych rekrutów do walki z Asasynami. Po spotkaniu z Warrenem Vidicem, zostało mu wyznaczone zadanie przedostania się do Biblioteki Iwana Groźnego, znajdującej się pod Wielkim Teatrem w Moskwie. Udając zastępstwo dla Asasyna strzegącego biblioteki, Daniel odnalazł Kodeks Proroka, napisany przez Ezio Auditore da Firenze - i przeczytał mowę Minervy Warrenowi Vidicowi przez słuchawkę, dowiadując się o Desmondzie. Zabrał kodeks i wezwał drużynę z Abstergo, aby oczyściła bibliotekę.
2003
 • 20 marca: Z rozkazu Georgea W. Busha rozpoczyna się wojna w Iraku, będąca częścią Wojny z Terroryzmem i planem Abstergo Industries aby zprywatyzować Irakijskie zapoby ropy naftowej.
 • Desmond Miles, syn przywódcy Asasynów, Williama Milesa, uciekł z Farmy - ośrodka Asasynów, w którym dorastał, zlokalizowanego w Black Hills w południowej Dakocie, chcąc żyć swoim własnym życiem, wierząc że jego rodzice są tylko dziwakami opowiadającymi teorie spiskowe. Ostatecznie znalazł pracę jako barman w Nowym Jorku.
 • 25 grudnia kobieta o imieniu Vanessa ujawniła informacje na temat sondy Beagle 2 Robertowi Getas'owi(agentowi Abstergo), który później porwał ją.
2005
 • Po zostaniu przeszkolonym przez Williama Milesa, Asasynka Lucy Stillman została wysłana aby przeniknąć do Abstergo Industries po czym miała odciąć swoje kontakty z Zakonem Asasynów. Uczęszczała na uniwersytet, gdzie studiowała neurologię poznawczą, ale ostatecznie została zmuszona przerwać naukę gdy jej mentorzy uznali przedmiot jej studiów za pseudo-naukę. Po nieudanych próbach dostania się na kilka uniwersytetów, skontaktował się z nią Warren Vidic, który zaoferował jej pracę w charakterze jego asystentki. Z czasem w Lucy zaczęła budzić się pogarda do Williama – wierzyła, że nie traktuje on Asasynów jak ludzi, a jego zadania uznała za niehumanitarne. Lucy potajemnie zdradziła Asasynów i przyłączyła się do Zakonu Templariuszy.
2006
 • Około 2006 roku nastąpił wybuch epidemii wirusa L-11 w Afryce, który zabił 96% populacji kontynentu w ciągu trzech miesięcy. Wydarzenie to zostało nazwane Drugą Plagą.
2007
 • Pracownica Abstergo Industries, Leila Marino, rzekomo popełniła samobójstwo, w które zamieszany był mężczyzna zwany Neumannem.
2010
 • William Miles wprowadził Claya Kaczmarka do Zakonu Asasynów, i dał mu zadanie przeniknięcia do Abstergo Industries i zdobycia informacji o Projekcie Animus z komputera szefa Abstergo, Alana Rikkina. Clay zdobył informacje i przekazał je Williamowi.
 • W 2010 roku Abstergo Industries eksperymentowało na Obiekcie 15 w Projekcie Animus. Ponieważ Obiekt 15 był w ciąży, wspomnienia jej i płodu walczyły ze sobą, co spowodowało błędy w odczycie wspomnień w Animusie oraz zmiany w psychice Obiektu 15.
 • 20 kwietnia: Duże nakłady ropy naftowej wyciekły u wybrzeża Meksyku do 15 lipca. Ropa ta należała do kontrolowanej przez Abstergo spółki British Petroleum.
 • W grudniu 2010 roku młodszy profesor Shaun Hastings wypuścił do Wikileaks tajne informacje o Abstergo Industries. Szef Abstergo, Alan Rikkin, zaaranżował spotkanie z Shaunem, podczas którego Shaun został schwytany przez strażników Abstergo i zabrany do samochodu dostawczego. Paliwo w samochodzie było na wyczerpaniu i podczas postoju na stacji benzynowej Shaun został uratowany przez Asasynkę, Rebeccę Crane.
 • Po e-mailu od Lucy Stillman do Warrena Vidica dotyczącym problemów psychologicznych Obiektu 15, 14 grudnia Vidic nakazał Steve'owi Gibbsowi zabicie Obiektu 15 a James Morse miał napisać fałszywy raport z wypadku.
 • Warren Vidic i Lucy Stillman rozpoczęli przygotowania do tajnego projektu nazwanego Project Siren.
2011
 • William Miles umieścił Claya Kaczmarka w czteroosobowej drużynie, w której była także Lucy Stillman. William zaaranżował uprowadzenie Claya przez Abstergo's Lineage Discovery and Acquisition, aby został wykorzystany w Projekcie Animus i uzyskał informacje o jego celach. Clay został nazwany Obiektem 16, Lucy miała zapewnić mu bezpieczną ucieczkę z Abstergo, gdy tylko uzyska wystarczająco dużo informacji.
2012
 • Warren Vidic i Lucy Stillman kontynuowali prace nad Projektem Siren, czyniąc przygotowania na przybycie nowego obiektu, Desmonda Milesa. Lucy miała za zadanie dopilnować, aby Desmond przeżywał wspomnienia Ezio Auditore da Firenze i w konsekwencji odzyskał jego Jabłko Edenu i dostarczył je do Abstergo. Jednocześnie Clay Kaczmarek podsłuchując rozmowę odkrył, że Lucy Stillman zdradziła Zakon Asasynów, która, chcąc zapewnić mu bezpieczeństwo, nie poinformowała o tym fakcie Warrena Vidica.
 • Abstergo Industries zsyntetyzowało specyfik New Fluoride, który następnie wprowadziło do rozmaitych zasobów wodnych w Chinach i w miejscowości Prince George w USA. Pomimo nieduanych starań Susan co do zdobycia próbki, informacja o tym zdarzeniu dotarła do prasy.
 • Długotrwałe działanie Animusa doprowadziło Claya Kaczmarka do cierpienia z powodu efektu krwawienia, narażając jego stan mentalny. Clay wgrał cyfrową kopię swojego umysłu do Animusa, aby odnalazł ją jego następca, oraz umieścił zakodowane wiadomości na ścianach swojej celi używając do tego własnej krwi, po czym popełnił samobójstwo spowodowane niezdolnością kontrolowania nakładających się osobowości powodowanych przez efekt krwawienia.
 • Z pomocą Daniela Crossa, Desmond Miles został wytropiony i uprowadzony przez Abstergo Industries w celu wykorzystania go w Projekcie Animus, gdzie nadano mu nazwę Obiekt 17. Zmuszony został do przeżywania wspomnień swojego przodka Altaira Ibn-La'Ahada w celu zdobycia mapy z lokacjami wszystkich Fragmentów Edenu. Po czym, z pomocą Lucy Stillman, zdołał uciec Abstergo i wraz z Shaunem Hastingsem i Rebeccą Crane schronili się w kryjówce w Rzymie, gdzie Desmond przeżywał wspomnienia swojego przodka, Ezio Auditore da Firenze.
 • Pod dowództwem Daniela Crossa 10 września Templariusze zlikwidowali kryjówkę Asasynów w Brisbane w Australii, a 12 września kryjówkę w Whistler w Kanadzie. Jeden Asasyn zdołał uciec z Whistler i dołączył do Adriano Maestranzi w Rzymie.
 • Drużyna strażników Abstergo pod dowództwem Warrena Vidica przeprowadziła atak na kryjówkę Asasynów w Rzymie, przez co Lucy Stillman, Desmond Miles, Shaun Hastings i Rebecca Crane zostali zmuszeni szukać innego schronienia. Po ominięciu blokady drogowej zorganizowanej przez Abstergo, grupa asasynów schroniła się w Monteriggioni. Warren Vidic odzyskał z kryjówki nagrania z sesji Animusa, w których brał udział Desmond.
 • Warren Vidic rozpoczął Program Szkoleniowy Animusa, aby szkolić agentów Abstergo i w przyszłości wykorzystać ich do walki z pozostałymi Asasynami.
 • Lucy Stillman, Desmond Miles, Shaun Hastings i Rebecca Crane zlokalizowali pod Koloseum Jabłko Edenu uprzednio należące do Ezio Auditore, po tym jak Desmond przeżywał jego wspomnienia w Animusie. Grupa odzyskała Jabłko, jednakże Juno należąca do Pierwszej Cywilizacji przejęła władanie nad ciałem Desmonda i zmusiła go do zabicia Lucy. Długotrwałe działanie Animusa oraz szok spowodowany zabiciem przyjaciółki spowodował, że zapadł on w śpiączkę. Nieprzytomny Desmond został podłączony do Animusa przez swojego ojca Williama z nadzieją na ustabilizowanie jego umysłu.
 • William Miles, Desmond Miles, Rebecca Crane oraz Shaun Hastings przenieśli się do Nowego Jorku, gdzie planowali odnaleźć Wielką Świątynię, pozostałość po Pierwszej Cywilizacji.
 • 28 listopada: Drużyna Asasynów dowodzona przez Harlana Cunninghama zinfiltrowała placówkę Abstergo w Rzymie, zabijając 4 hakerów próbujących namierzyć Williama Milesa i jego towarzyszy, po czym zniszczyła serwery placówki.
 • 30 listopada: Drużyna Sigma z Abstergo, dowodzona przez Juhani Otso Berga, zaatakowała kryjówkę Asasynów we Florencji, przy czym została ona wysadzona przez Adriano Maestranziego. Berg i Harlan Cunningham byli jedynymi ocalałymi z eksplozji.
 • Po zdobyciu kluczy potrzebnych do otworzenia Świątyni, Desmond postanowił poświęcić swoje życie i aktywować urządzenie Pierwszej Cywilizacji, dzięki czemu uratował świat przed zagładą, która miała nastąpić 21 grudnia 2012 roku.
2013
 • Nieznany z imienia pracownik Abstergo Entertainment studiuje zapisy wspomnień Edwarda Kenwaya, w celu stworzenia produktu rozrywkowego na bazie Animusa. Wplątany w wojnę Asasynów z Templariuszami, pracownik ten odkrywa sekrety firmy, po czym zostaje wykorzystany przez programistę Johna Standisha – „Mędrca” pracującego dla Abstergo. Planował on wykorzystać pracownika jako nowe ciało dla jego ukochanej – Junony, która ukrywała się w serwerach firmy. Procedura kończy się niepowodzeniem, a Mędrzec zostaje zastrzelony przez ochronę Abstergo Entertainment.
 • Jot Soora, pracownik MysoreTech, testuje nowe urządzenie rzeczywistości wirtualnej o nazwie „Brahman V.R.”, przy czym odkrywa, że dane z niego są przesyłane do Abstergo Entertainment. Zabierając urządzenie do domu przekazuje je swojej ukochanej, a ta okazuje się być potomkinią Asasyna Arbaaza Mira.
 • Jot zwierza się Siobhan Dhami, swojej koleżance z pracy, okłamując ją, że jest potomkiem Mira.
 • Soora wyrusza do Mumbaju na spotkanie z narzeczoną, ale zostaje porwany przez Siobhan i jej brata, którzy okazują się być Asasynami, poszukującymi klejnotu Koh-i-Noor.
 • Kryjówka Hinduskich Asasynów zostaje zaatakowana przez ludzi Templariuszy pod przywództwem Juhani Otso Berga. Tylko Sorze udaje się ujść z życiem.
 • Począwszy od 14 maja, należący do Gavina Banksa statek Altair II - pełniący funkcję przenośnej bazy Zakonu Asasynów - przemierza Ocean Spokojny, i transportuje Shauna Hastingsa oraz Rebeccę Crane do Kalifornii.
 • Listopad. Agenci Violet da Costa i Juhani Otso Berg przeglądają wspomnienia egzekutora Templariuszy imieniem Albert Bolden, sądząc że posiadał on Koh-i-Noor. Trop okazuje się jednak fałszywy.
 • Statek Altair II rusza do Japonii zgodnie ze wskazówkami znalezionymi w kodeksie pozostawionym przez Williama Milesa, który porzucił Zakon. Kiedy trafia do Tokio 1 grudnia, załoga zastaje na miejscu filię Asasynów w Osace złożoną z członków Yakuzy, dowodzoną przez lokalną Mentorkę - Saeko Mochizuki.
2014
 • Luty: Asasyni Harlan Cunningham i Arend Schut wykradli Puzdro Prekursorów z placówki Abstergo Industries w Rotterdamie. Drużyna Sigma zdołała odzyskać artefakt, nie zdołali jednak ująć Asasynów.
 • Dowiadując się, co stało się z ciałem jego syna po śmierci, William Miles jest gotów powrócić do Bractwa.
 • Załoga Altaira II nawiązuje kontakt z rosyjską Asasynką - Galiną Voroniną, która przy ich pomocy chce zabić swoją matkę, która oszalała, zmuszając wszystkich Asasynów w placówce w Protvino do długiego pobytu w Animusach, wywołując Efekt Krwawienia i szaleństwo. Galinie udaje się zabić swoją matkę, która w tym momencie była opętana przez Junonę.
 • W maju tego roku, kiedy Altair II znajdował się w Norwegii, Gavin dochodzi do wniosku że w ich drużynie znajduje się szpieg pracujący dla grupy znanej jako „Initiates”. Po przeprowadzeniu śledztwa okazuje się że był nim nawigator Eric Cooper. Następnie Asasyni oferują grupie Initiates współpracę, po tym jak ustalili że nie mają oni wrogich zamiarów.
 • Październik: Drużyna Asasynów dowodzona przez Gavina Banksa zniszczyła labolatorium Abstergo w Paryżu. Drużyna Sigma podążyła za Asasynami do La Rochelle, gdzie Asasyni uciekli na pokład okrętu Altair II.
 • Dwójka użytkowników Initiates i Asasyni pod psudonimami Bishop i Deacon (Shaun Hatings) skontaktowała się z jednym z użytkowników przenośniej wersji Animusa o nazwie Helix, by pomógł im przejrzeć wspomnienia Arno Doriana podczas Rewolucji Francuskiej i ustalić tożsamosć kolejnego Mędrca.
2015
 • Pracownica Banku z San Diego - Charlotte de la Cruz, nawiązuje kontakt z komórką Asasynów. Po tym jak z ataku Templariuszy uratowali ją Asasyni Xavier Chen i Galina Voronina, Charlotte pomaga im poznać wspomnienia swojego przodka - Toma Stoddarda.
 • Drużyna Galiny Voroniny zostaje zdradzona przez renegata Jospeha, który zabija Xaviera Chena i łamie nogę Galiny. Z opresji ratuje ich Charlotte de la Cruz, a Joseph ucieka ranny po tym, jak wysadza siedzibę templariuszy, w której się znajdowali.
 • Asasyni Shaun Hastings i Rebecca Crane włamują się do biura Isabelle Ardant, gdzie czeka na nich Drużyna Sigma pod dowództwem Otso Berga. Asasynom udaje się uciec.
 • Użytkownik Helixa pomaga drużynie Asasynów (Shaun Hastings, Rebecca Crane i Galina Voronina) zlokalizować Całun Edenu w Londynie.
 • Asasyni staczają walkę z Drużyną Sigma w podziemiach Pałacu Buckingham, aby zyskać Całun Edenu. Pomimo śmierci Isabelle Ardant z rąk Shauna Hastingsa,Templariusze zagarniają artefakt, a Rebecca Crane zostaje postrzelona.
 • Templariusz Alvaro Gramatica otrzymuje Całun Edenu, co pozwoli mu znacznie przyśpieszyć rozwój Projektu Fenix, mającego na celu odtworzenie genomu Prekursorów.
 • Drużyna Galiny Voroniny udaje się do Meksyku, gdzie szuka zdrajcy Zakonu Asasynów - Josepha. Charlotte de la Cruz w tym czasie odtwarza wspomnienia swoich przodkiń Elsie i Quili, dodatkowo próbując nawiązać kontakt z grupą Erudito.
 • Poznając hasło dające dostęp do Erudito, Charlotte de la Cruz ze zdziwieniem odkrywa ze organizacją hakerów kieruje jej babcia - Florencja. Młoda Asasynka pomaga swojej krewnej poznać zamiary Consusa poprzez odtwarzanie wspomnień swojego przodka - Hirama Stoddarda, podczas gdy Galina wyrusza do Afryki, gdzie ma zamiar zabić Josepha.
2016
 • Owen, wraz ze swoim przyjacielem Javierem, podpina się do Animusa u tajemniczego Monroe. Razem odkrywają wspomnienia swoich przodków - Alfonso del Castillo i Chimalpopoca.
 • Monroe zabiera Owena i Javiera do swojej placówki, gdzie razem z innymi nastolatkami - Grace, Davidem, Natalyą i Seanem - odtwarzają oni wydarzenia rozruchów przeciw poborowi w Nowym Jorku z 1863 roku
 • Placówka Monroe zostaje zajęta przez drużynę Templariuszy. Samemu Monroe udaje się uciec z Nożem Edenu, który odnalazł w domu Ulissesa Granta w Mount McGregor. Zbiec udało się też Owenowi i Javierowi, którzy przystępują do Asasynów.
 • Sean, jeden z byłych pacjentów Monroe, pracuje teraz dla Abstergo. Odtwarza on wspomnienia swojego przodka - detektywa Tommy'ego Greylinga, który poszukuje w Anglii zabójczyni swojego przyjaciela - Horacego Greeleya.
 • W Mogadiszu w Somalii, Galina wraz z drużyną Erudito stara się powstrzymać zamach na Zehrę Okur z rąk Josepha. Kobiecie co prawda udaje się zbiec, ale były Asasyn przekierowuje swoją uwagę na Galinę, którą zwabia w zasadzkę.

Chronologia uniwersum Assassin's Creed

Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (14)

1. głośny killer105-07-2013, 17:41ekstra artykuł opisałeś wszystko od czasów Adama i Ewy do czasów Desmonda.
2. maxiak9106-07-2013, 14:20Jest literówka w 1 zdaniu przy drugiej kropce w 2012 roku :) "podowu'' zamiast powodu. Artykuł porządny ;]
3. MX99114-07-2013, 20:46świetna lektura i propsy dla krawca zajebiscie to zrobil
4. dziwne07-08-2013, 13:17troche dziwnie i niepoprawnie brzmi: "Po zostaniu przeszkolonym przez Williama Milesa, Asasynka Lucy Stillman została wysłana aby przeniknąć do Abstergo Industries "
nie lepiej napisac proste "Po przeszkoleniu przez Williama, Lucy..." ?
5. DeadExit1021-08-2013, 11:33No kawałek dobrej lektury :)
6. eretann415-01-2014, 19:28Nom... ale nie powinno być nic po śmierci Desmonda bo to w końcu miała być historia o nim i jak poznaje wspomnienia przodków a nie odwrotnie i nawet po jego śmierci jest kontynuowane.
7. Connor-Kenway23-01-2014, 16:42Fajny artykuł, ale dopisz czasy Edwarda Kenwaya
8. scrdrv08-06-2014, 12:51Fajnie ale tekst trzeba uzupelnic o dane z ac4,raz ze czasy pirackie,dwa dane z plikow audio wykradzione z serwerow abstergo i trzy watek z "pracy w abstergo"
9. DarthDestruktor1019-11-2014, 08:04Zgodnie z obietnicami - artykuł został uzupełniony o fakty z ACIV: Black Flag, AC: Pirates, AC: Brahman, Initiates i Memories. Zachęcam do czytania.
10. mikowern126-04-2015, 22:29uzupełnijcie wydarzenia z ACU
11. Shay_97509-05-2015, 18:13Uzupełnicie o AC Rogue?
12. DarthDestruktor1002-10-2015, 08:42Chronologia została uzupełniona o wydarzenia z Assassin's Creed: Rogue, Unity i Chronicles: China. Dodatkowo dodano brakujące wydarzenia ogólne (min. z Initiates).
13. DeadExit1002-10-2015, 11:34A jeśli by wam było mało, to zapraszam do głównego działu Initiates, gdzie czeka na was masa artykułów poszerzających wiedzę o uniwersum AC :)
14. Kazmirz29-12-2017, 21:28Ac origin juz jest pora uzupelnic ;p

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#19:
 1. FIFA Polonia
 2. Zakon Assassin's Creed
 3. Marvel Comics
 4. Markolf
 5. Need For Speed
wygraj płytę GIGABYTE dla gracza