Zakon Assassin's Creed


Fabuła Assassin's Creed Revelations

Assassin's Creed Revelation pod względem fabularnym jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniej gry z tej serii, Assassin's Creed: Brotherhood. Jej akcja rozpoczyna się w chwili, gdy Desmond zostaje ponownie podłączony do Animusa.

Odzyskuje świadomość na dziwnie wyglądającej wyspie będącej tworem urządzenia. Po chwili spotyka tam Obiekt 16. Szesnastka wyjaśnia, że aby bezpiecznie wrócić do rzeczywistości, Desmond musi zsynchronizować pozostałe wspomnienia Ezio i Altaira. Napomyka też o pogrzebie Lucy. To sprawia, że Miles przypomina sobie wydarzenia z rzymskiej świątyni Tych, Którzy Przybyli Przed Nami i przeżywa kolejny szok. Docierają do niego strzępy rozmowy prowadzonej poza Animusem. W ten sposób dowiaduje się, że znajduje się pod opieką Rebecci i Williama, do których niebawem ma dołączyć Shaun. Wiadomość o śmierci Lucy zostaje potwierdzona. Nie mając innego wyjścia, Desmond decyduje się rozpocząć synchronizację wspomnień swych przodków.

Ezio i 16

Ezio Autidore da Firenze po uporządkowaniu spraw Bractwa w Rzymie udał się w podróż do Masjafu, dawnej siedziby Asasynów, z zamiarem odkrycia tajemnic pozostawionych przez Altaira w ukrytej bibliotece. W drodze koresponduje z siostrą Claudią, dzieli się z nią swoimi obawami i udziela rad, na wypadek, gdyby "jego historia skończyła się przedwcześnie". Dotarłszy do zamku, zostaje pojmany przez oddział Bizantyjczyków pod dowództwem Templariusza Leandrosa. Dzięki swym umiejętnościom Ezio unika egzekucji i trafia pod drzwi biblioteki Altaira. Pracujący przy nich robotnik wyjawia, że w ręce Templariuszy wpadł już jeden z kluczy niezbędnych do sforsowania wrót. W znalezieniu pozostałych ma im pomóc książka noszona przez Leandrosa.

Śledząc żołnierzy, Ezio znajduje ich kapitana, a następnie rozpoczyna szaleńczy pościg za jego powozem. Mimo odniesionych po drodze ran przenika do wioski, gdzie stacjonują Bizantyjczycy i zabija Leandrosa. Ostatnie słowa Templariusza rzucają słabe światło na zamiary jego zakonu. Mają oni nadzieję, że wiedza Altaira ukryta w bibliotece Masjafu doprowadzi ich do Wielkiej Świątyni. Leandros umiera, nie wyjaśniając, jaką świątynię ma na myśli, a Ezio wchodzi w posiadanie wspomnianej przez robotnika książki, dziennika Niccolò Polo.

Po zsynchronizowaniu pierwszej sekwencji wspomnień Desmond słyszy rozmowę towarzyszących mu Asasynów, podczas której William ujawnia swoją fascynację Fragmentem Edenu. Uspokaja jednak Rebeccę, twierdząc, że w przeciwieństwie do Desmonda, nie posiada odpowiednich genów do jego aktywacji. Po chwili młody Miles odzyskuje przytomność w towarzystwie Obiektu 16. Jego poprzednik wyjaśnia mu jaką rolę w programie ochronnym Animusa odgrywa Wyspa oraz tłumaczy, że to dzięki niemu Desmond może swobodnie synchronizować wspomnienia. Szesnastka znika, zanim Miles zdążył mu podziękować.

Ezio i Sulejman

W kolejnym liście do siostry Ezio opisuje to, co zastał w Masjafie oraz dzieli się swoimi planami odnalezienia pozostałych kluczy w Konstantynopolu. Już u celu podróży Asasyn poznaje na statku interesującego młodego człowieka, który zwraca na siebie uwagę inteligencją i dobrym wychowaniem, lecz nie zdradza swej tożsamości. W porcie wzrok Ezio przykuwa piękna nieznajoma, która płynęła tym samym statkiem. Włoch poznaje Yusufa Tazima, lokalnego przywódcę miejscowych Asasynów, który oprowadza swego mentora po mieście. Rozmawiają o bibliotece Altaira, Templariuszach i pretendentach do osmańskiego tronu. Znienacka atakuje ich grupa Bizantyjczyków. Równie niespodziewanie pojawia się kilku Turków Osmańskich. Gdy żołnierze stają ze sobą do walki, Asasyni oddalają się, rozmawiając o sytuacji politycznej i rozkładzie sił w mieście.

Dotarłszy do kryjówki w Galacie, Ezio poznaje miejscowych Asasynów i uzupełnia braki w ekwipunku. Dostaje od Yusufa nową użyteczną broń: ostrze z hakiem i uczy się nim posługiwać. Trening przerywa nadejście wieści o jednoczesnym ataku Templariuszy na dwie kryjówki. Yusuf udaje się w okolice Wielkiego Bazaru, natomiast Ezio dowodzi obroną kryjówki w Galacie. Odparłszy wroga, włoski Asasyn odnajduje towarzysza po drugiej stronie Złotego Rogu. Dowiaduje się, że kryjówka na bazarze została stracona, ale Yusuf postanawia ją odbić. Po drodze uczy Ezio posługiwania się ładunkami hukowymi nieznanymi w Italii. Na miejscu Asasyni zabijają kapitana Templariuszy i odbijają zajęty przez nich teren.

Asasyni Bizancjum

Desmond słyszy rozmowę Rebecci i Williama o nieuzasadnionych przeciążeniach procesora Animusa. Chwilę potem znajduje się już na Wyspie, obok Obiektu 16 leżącego na ziemi. Szesnastka dzieli się z Milesem desperackim pomysłem wyrwania swojej świadomości z więzienia Animusa. Szybko jednak porzuca tę myśl i znika, mówiąc, że zmarnował swoją szansę.

W kolejnym liście do Claudii Ezio opisuje swoje pierwsze wrażenia z pobytu w Konstanynopolu oraz dzieli się planami odnalezienia dawnego sklepu braci Polo. Za namową Yusufa rekrutuje spośród mieszkańców Konstantynopola pierwszych podległych sobie Asasynów, zajmuje się ich wyszkoleniem i wyznacza dowódcę kryjówki w Galacie. Z pomocą Tazima uczy się sztuki pirotechniki i kontaktuje się z kartografem i specjalistą od materiałów wybuchowych zwanym Piri Reis. Następnie odnajduje sklep Polo, gdzie okazuje się, że jego właścicielką jest piękna nieznajoma z portu - Sofia Sartor. W sklepie znajduje wejście do podziemnego zbiornika Yerebatan, pełnego myszkujących Templariuszy. Ezio pierwszy znajduje ukrytą komnatę, a w niej artefakt i mapę, z którą wraca do Sofii. Kobieta objaśnia mu symbole na mapie - są to miejsca w Konstantynopolu, w których ukryto rzadkie księgi. Zgadza się pomóc w poszukiwaniach.

Na zewnątrz Ezio spotyka Yusufa, który wybiera się na spotkania z Cyganami, najemnikami i złodziejami. Aby odciążyć przyjaciela, Włoch postanawia sam spotkać się z Cyganami. Gdy dociera do ich siedziby, dowiaduje się, że są oni nieustannie nękani przez miejscową ludność. W dodatku skradziono im skrzynię złota. Ezio zabija trucizną strażników, którzy dotknęli skrzynki ze skarbem. To wywołuje wśród ludzi przekonanie, że złoto jest przeklęte. Dają oni spokój Cyganom. Włoch odzyskuje skrzynię i oddaje właścicielom.

Następnie Auditore udaje się do kryjówki, gdzie odczytuje zapisane na kluczu wspomnienie Altaira. Pochodzi ono z roku 1189, kiedy Asasyn przybywa do obleganego przez krzyżowców Masjafu. Dowiaduje się od innego Asasyna, Abbasa, że przez zdradę wróg przejął fortecę, w której zamknięty jest Al Mualim. Altair rusza mentorowi na ratunek. Zabija zdrajcę i uwalnia starca.

W kolejnym liście do Claudii Włoch opowiada o Sofii, znalezieniu klucza i swoich planach uzyskania pomocy kogoś z dworu.

Ezio minstrelem

Ezio spotyka się z Yusufem w Hipodromie. Dowiaduje się, że Bizantyjczycy zamierzają zabić księcia Sulejmana podczas wieczornego balu. W przebraniach minstrelów Asasyni dostają się do pałacu Topkapi i ratują życie księciu. Okazuje się, że to właśnie Sulejman jest młodzieńcem ze statku. Książę dziękuje Auditore i prosi go o podsłuchanie jego rozmowy z wujem Ahmedem, przyszłym następcą tronu, z Tarikiem Barleti, dowódcą janczarów. Podczas rozmowy Ahmed jest zły na Tarika, że jego ludzie nie zapobiegli zamachowi. Barleti zaś wyraża opinię, że Ahmed będzie złym władcą i mówi, że wolałby widzieć na tronie jego brata Selima, którego darzy szacunkiem. Później Sulejman prosi Asasyna, by spróbował dowiedzieć się czegoś o poczynaniach Tarika.

Auditore spotyka Sofię w południowym porcie. Jest tam też Duccio, który ucieka na widok Asasyna. Kobieta mówi mu, że czeka na przesyłkę, która utknęła na statku z powodu problemów z dokumentami kapitana. Ezio oferuje swą pomoc w odzyskaniu przesyłki i odsyła Sofię do jej księgarni. Następnie niepostrzeżenie zdobywa pakunek i zanosi właścicielce. Ta w zamian informuje go o położeniu pierwszej z ksiąg. Jest ona ukryta na dachu świątyni Hagia Sophia. Ezio zdobywa księgę i dowiaduje się z niej, gdzie szukać kolejnego klucza. Znajduje artefakt w jaskiniach pod Galatą. Jest na nim zapisane wspomnienie Altaira z roku 1191.

Asasyn zabija Al Mualima opętanego przez Rajskie Jabłko i postanawia spalić jego ciało, by mieć pewność, że mentor nie żyje. Jest to wbrew zasadom Bractwa i doprowadza do walki między poplecznikami a przeciwnikami Altaira. W zamieszaniu Abbas kradnie Jabłko i próbuje je wykorzystać. Artefakt przejmuje nad nim kontrolę. Altair z trudem opanowuje jego moc.

W piątym liście Ezio opowiada o Sulejmanie oraz znów o Sofii. Pisze również o planie sprawdzenia, czy kilku samowolnych janczarów nie jest w zmowie z Templariuszami.

Mistrz i uczniowie

Asasyn odnajduje Barletiego na Wielkim Bazarze. Śledząc go, dociera na spotkanie z Manuelem Paleologiem w pobliżu Arsenału. Z podsłuchanej rozmowy dowiaduje się, że Tarik zamierza coś mu sprzedać, rozmawiający nie precyzują jednak, co to takiego. Manuel udaje się do Arsenału, by obejrzeć towar. Ezio nie wie, jak dostać się do środka. Z pomocą przychodzi mu Yusuf. Radzi, aby wzniecić zamieszki. Włoch czyni to i po niedługim czasie przedostaje się do środka. Znajduje tam Paleologa, właśnie wybierającego się w podróż, dwóch janczarów, tajemniczego mężczyznę w masce i skrzynię z towarem. Gdy wszyscy odchodzą, Auditore zagląda do niej. W środku są muszkiety, co przeraża go. Zostaje odkryty przez janczarów, co zmusza go do ucieczki.

Ezio spotyka się z Sofią w jej księgarni. Dowiaduje się, że ktoś włamał się do sklepu i ukradł ceniony przez nią obraz. Asasyn odnajduje złodzieja, a po niedługiej chwili także malowidło. Odzyskuje go. Okazuje się, że jest to portret Sofii pędzla Albrechta Durera. W zamian za obraz Włoch dostaje informację, że kolejna księga jest gdzieś niedaleko Akweduktu Walensa. Sofia domyśla się, że Ezio nie jest badaczem, za którego się podaje. Mężczyzna nie chce jednak wyjawić swej profesji, bojąc się o bezpieczeństwo Sartor. Następnie znajduje księgę i dowiaduje się z niej, że kolejnego klucza należy szukać na Forum Bovis.

Ezio dostaje się do podziemi pod Forum, gdzie znajduje rzekę i Bizantyjczyków, którzy zamierzają wysadzić ukryte drzwi prowadzące do artefaktu. Po długiej pogoni za łodzią Templariuszy i upadku z wodospadu Asasyn zabija wrogów i zdobywa klucz.

Zapisane na nim wspomnienie pokazuje mu wydarzenia z roku 1228, kiedy Altair i jego żona Maria Thorpe przybywają do Masjafu w związku ze śmiercią ich młodszego syna - Sefa. Fortecą rządzi teraz Abbas, gdyż Altair wyjechał w celu zażegnania niebezpieczeństwa ze strony Mongołów. Abbas mówi, że Sef został stracony z jego polecenia i że chce dostać Rajskie Jabłko. Altair usiłuje za pomocą artefaktu zabić jednego z ludzi Abbasa. Maria powstrzymuje go, lecz niedoszła ofiara Altaira pozbawia ją życia. Uciekłszy z fortecy, Altair spotyka w wiosce swego drugiego syna, Darima. Obydwaj odjeżdżają z Masjafu, zabijając po drodze wielu wrogich im Asasynów.

Altair i Maria

W kolejnym liście do siostry Ezio pisze, że Manuel Paleolog dowodzi Templariuszami. Wyraża też peność, że Barleti jest zdrajcą i że wie, gdzie stacjonuje armia Bizantyjczyków. Zamierza wydobyć z Tarika tę wiedzę. Jest mu też przykro, ponieważ uważa, że będzie musiał rozstać się z drogą dla niego Sofią.

Włoski Asasyn spotyka się z księciem Sulejmanem i opowiada, czego się dowiedział. Książę prosi go, aby wydobył potrzebne informacje z Tarika, a potem go zabił, mimo przyjaźni łączącej Barletiego i jego ojca. Wskazuje też Auditore obóz janczarów, w którym powinien szukać swojego celu. Ezio w przebraniu janczara dostaje się do obozu i morduje Tarika. Ten przed śmiercią wyznaje, że nie współpracował z Bizantyjczykami, lecz chciał ich zniszczyć podstępem. Wyjawia miejsce pobytu armii i prosi swego zabójcę, by dokończył jego dzieła i ocalił jego honor. Z jego wypowiedzi wynika też, że wiedział coś o Templariuszach i Asasynach, nie wiadomo jednak nic więcej. Ezio ucieka z miejsca zbrodni i udaje się do Topkapi, by przekazać smutne wieści Sulejmanowi. Młodzieniec jest wstrząśnięty i zły na siebie za tak pochopne osądzenie przyjaciela. Obiecuje Włochowi zapewnienie transportu do Kapadocji, gdzie stacjonują Bizantyjczycy.

Gdy Włoch i Sofia spotykają się w jej sklepie, kobieta opowiada o swoim planie wyjazdu do Adrianopola. Pyta Ezio, czy mógłby ją eskortować, on jednak musi odmówić. Sofia prosi o przyniesienie kilku białych tulipanów. Asasyn osobiście zrywa je pod kościołem Hagia Sophia. Gdy znów spotyka się z Sofią okazuje się, że kobieta zorganizowała pożegnalny piknik. Auditore dowiaduje się, że ostatnią z ksiąg może znaleźć na dachu Małej Hagii Sophii, co też czyni. Następnie udaje się do opuszczonej Wieży Panny, gdzie według księgi powinien być ostatni klucz do Masjafu. Rozwiązuje skomplikowaną zagadkę i zdobywa artefakt.

Ezio i Sofia

Jest na nim wspomnienie z roku 1247, kiedy to Altair powraca do Masjafu po 20 latach wygnania. Część Asasynów staje po jego stronie, jednak nie wszyscy. Stary Asasyn musi zabić kilku wrogich mu dowódców. Następnie odnajduje Abbasa i zabija go za pomocą ukrytego pistoletu.

Ezio spotyka się z Yusufem. Mężczyźni żegnają się. Tazim mówi, że janczarzy zablokowali port do czasu, aż znajdą Auditore. Włoch prosi przyjaciela, by chronił Sofię. Otrzymuje też niezwykle potężny ładunek wybuchowy, przy użyciu którego wysadza w powietrze latarnię morską przy wejściu do Złotego Rogu, co doprowadza do zniszczenia blokującego cieśninę łańcucha. Następnie Asasyn niszczy utrzymujące blokadę okręty ogniem greckim i dostaje się na swój odpływający już statek. Jego kapitanem jest Piri Reis.

W następnym liście do Claudii Ezio pisze, że płynie do Kapadocji, gdzie zamierza się spotkać z osmańskimi szpiegami. Wyznaje również że kocha Sofię, ale nie chce jej wciągać w swoje niebezpieczne życie.

Desmond budzi się na Wyspie Animusa. Obiekt 16 pyta go, czy czegoś żałuje. Sprawia wrażenie, jakby miał mu za złe ucieczkę od Asasynów. Desmond mówi, że żałuje tego, że nie miał dość cierpliwości dla rodziców i tego że zabił Lucy. Szesnastka jest mu wdzięczny za mówienie z sensem. Najwyraźniej Wyspa doprowadza go już do obłędu.

W marcu 1512 roku Ezio przybywa do Kapadocji. Na powierzchni nie ma śladu armii, jednak w podziemnych jaskiniach Asasyn odnajduje miasto pełne Bizantyjczyków. Spotyka kobietę szpiegującą dla Tarika - Dilarę. Dowiaduje się, że reszta szpiegów została pojmana i uwięziona. Po niedługim czasie również Dilara zostaje złapana. Włoch przedostaje się do więzienia. Spotyka tam Manuela Paleologa i mężczyznę w masce, którego zwą Shahkulu. Gdy wszyscy odchodzą, uwalnia Dilarę i mówi jej, że wielu więźniów już zostało zabitych przez zamaskowanego okrutnika. Kobieta odchodzi wściekła na plac, gdzie Shahkulu torturuje pozostałych szpiegów, z zamiarem zabicia go. Ezio powstrzymuje ją i sam morduje oprawcę. Od Dilary dowiaduje się, że strzelby od Tarika były uszkodzone, lecz Bizantyjczycy dysponują prawdziwym prochem. Auditore dostaje się do zbrojowni i wysadza cały proch, co wywołuje pożar i panikę w mieście. W zamieszaniu Manuel usiłuje uciec na nabrzeże, lecz Asasyn go dopada i odbiera mu ostatni z kluczy.

Kapadocja

Wspomnienie na nim pochodzi z roku 1257. Do Masjafu przybywają bracia Niccolo i Maffeo Polo. Ich rozmowę z Altairem przerywa atak Mongołów. Altair przy użyciu Rajskiego Jabłka odpiera pierwszą falę najeźdźców. Przed odjazdem Niccolo otrzymuje pięć kluczy do Masjafu z poleceniem ukrycia ich w bezpiecznym miejscu.

Po chwili przybywa łódź, a na jej pokładzie książę Ahmed. Okazuje się, że jest on przywódcą miejscowych Templariuszy. Chce dostać klucze do Masjafu. Grozi, że skrzywdzi Sofię. Ezio bojąc się o jej życie, ucieka z miasta i spieszy do Konstantynopola. Po drodze pisze list do siostry, w którym opisuje ostatnie wydarzenia. Obawia się, że przez jego nieuwagę coś stanie się jego ukochanej.

W sklepie Sofii zastaje ślady walki i wielu zabitych żołnierzy. Znajduje również ciało Yusufa Tazima. Wściekły Auditore zbiera Asasynów i razem z nimi udaje się do arsenału, gdzie urządzają rzeź Bizantyjczyków. Włoch dopada Ahmeda. Ten każe mu przybyć z kluczami pod wieżę Galata, by odzyskać ukochaną. Ich rozmowę podsłuchuje Sulejman, niezadowolony z poczynań wuja.

Upewniwszy się, że Asasyni będą go eskortować, Ezio udaje się na spotkanie. Wręcza Templariuszowi klucze i ratuje z opresji Sofię, po czym razem udają się w pogoń za powozem księcia. Po długim pościgu i upadku z urwiska Asasyn dopada Templariusza. Wtedy na miejsce przybywają janczarzy oraz Selim, świeżo ogłoszony sułtanem, który rzuca brata w przepaść i skazuje Ezio na wygnanie.

Desmond budzi się na rozpadającej się wyspie. Szesnastka rzuca mu się z radości na szyję, gdyż to Desmond doprowadził do zniszczenia Wyspy i skasowania go, po czym znika.

Auditore i Sofia niespiesznie udają się w podróż do Masjafu. Po drodze Asasyn opowiada ukochanej o swoim Bractwie. Gdy docierają do celu, Ezio otwiera drzwi biblioteki i wkracza samotnie do środka. Wewnątrz jednak znajduje tylko zwłoki Altaira, a przy nich kolejny dysk, dokładnie taki sam jak klucze do biblioteki. Dowiaduje się z niego, że księgi wywieziono, a biblioteka jest tak naprawdę skarbcem, w którym spoczywa Rajskie Jabłko. Ezio znajduje artefakt, lecz zostawia go na miejscu. Porzuca całe swoje uzbrojenie, a w ten sposób też swoje dotychczasowe życie. W jakiś sposób zdaje sobie sprawę z obecności Desmonda, a nawet jest w stanie go zobaczyć.

Bibliotera Altaira

Współczesny Asasyn widzi nagranie od Pierwszej Cywilizacji. Przemawia do niego nieznany mu dotąd mężczyzna. Nie przedstawia się. Opowiada o Wielkiej Świątyni oraz o katastrofie która spotkała Tych, Którzy Byli Przed Nami.

Desmond budzi się ze śpiączki w ciężarówce, w obecności Rebecci, Williama i Shauna. Mówi, że „wie, co należy zrobić”. Gdy wychodzi na zewnątrz, okazuje się, że są tuż przy wejściu do Wielkiej Świątyni.

Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (9)

1. angar45609-02-2013, 14:45Dobrze wam to wyszło.
2. LaMonteque21-02-2013, 23:30Achh :), stare dobre czasy revelations, szkoda że w moim przypadku to gra na jeden raz ;/. Ale co do tematu.. Świetnie jak zawsze ;).
3. Randolph Carter102-09-2013, 14:12IMO, Revelations jest najciekawszą, pod względem fabularnym, odsłoną serii. I Desmond wyglądał jeszcze jakoś "po ludzku" :)
4. saw25-10-2013, 23:29czy moze mi ktos wytlumaczyc o co chodzilo tak naprawde na koncu gry ? bardzo dobre streszczenie:)
5. Assassins no life04-02-2014, 21:39szkoda niestety że nie można grać dalej :(, tylko jest końcowy filmik jak Desmond sie budzi i gadają a potem koniec, napisy końcowe zawsze jak włączysz te konto, można tylko grać od nowa :( szkoda grałem w wiele części w AC 1, ACB, ACR i jutro kupie se AC 2 i później zbieram na AC 3 więc znam sie co nieco na Assassinach :D a więc podsumowanie ASR: bardzo fajna fabuła dobra grafika rozmaitość misji, także misje poboczne ale tylko zabić jakiś ludzi i zdobyć nowych assassinów ale nic więcej, gra bardzo fajna bardzo polecam ardzo dużo adrenaliny i parkoura :D
6. DeadExit1005-02-2014, 10:19Eee...po napisach końcowych wracasz normalnie do Animusa i możesz grać dalej ? Zresztą o ile pamiętam, to własnie podczas napisów Wyspa Animusa jest rekonstruowana.
7. Daciu28-06-2014, 23:23Jednego nie rozumiem. Ezio w Brotherhood zostawia "Jabłko" w świątyni. W Revelations znajduje je w bibliotece. Ktoś jest w stanie mi to wyjaśnić, bo możliwe, że nie do końca rozumiem._.
8. DarthDestruktor1029-06-2014, 12:20@Daciu: Jabłek jest więcej. A to nie było jedno i to samo jabłko. Dziękuję, pozdrawiam.
9. AssassynAuditore508-07-2014, 23:44ACB 8/10 ACR 9/10

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
010
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: