Zakon Assassin's Creed


Asasyni z Alamutu


Asasyni z Alamutu - Uwagi i bibliografia

 • Muzułmańskie imiona to trudny temat; nie próbowałem być tutaj uczonym. Więcej na temat tego zagadnienia znajdziesz w "Memoire sur les noms Musulmans" autorstwa M. Garcina de Tassy, w Journal Asiatique ser. 5, tom 3 (1954), str. 422-516.
 • Historię Iranu znajdziesz w A History of Persia P.M. Sykesa, tom 1, oraz w A Literary History of Persia E.G. Browna, tomy 1 i 2. Wspaniałym współczesnym wprowadzeniem do historii tego okresu jest Mediaeval Persia 1040-1797 Davida Morgana, w której historia asasynów jest krótko zarysowana.
 • Historię wczesnego islamu znajdziesz w A Short History of the Arab Peoples J.B. Glubba.
 • Teorię B. Lewisa o pochodzeniu Fatymidów znajdziesz w The Origins of Ismailism, str. 42-54.
 • Izmailicka teozofia jest szerokim i złożonym tematem, ledwo muśniętym w głównym tekście, z rozszerzeniem w dodatkach. By uzyskać więcej informacji, zobacz Histoire de la Philosophie Islamique H. Corbina i Les Idees Religieuses et Philosophiques de l'Ismaelisme Fatimide. Innym ważnym źródłem jest kolekcja zwana Fragmenty Guyarda (Guyard Fragments); zawiera liczne izmailickie teksty, w większości z nieznanego okresu, które zostały przetłumaczone i opublikowane przez francuskiego orientalistę S. Guyarda w XIX wieku. Niektóre z nich zdają się pochodzić od kalifów fatymidzkich, inne prawdopodobnie były używane przez grupy zbierające się razem, by studiować idee izmailizmu. Materiał zawarty w dodatkach opracowany został w oparciu o następujące źródła: Joseph Campbell (1962) – The Mask of God, tom 2, str 115 i następne, oraz G. de Santillana i H. von Dechend, Hamlet's Mill: An essay on myth and the Frome of time.
 • Głównym źródłem historii asasynów jest książka M.G.S. Hodgsona, The Order of Assassins. Zobacz także „The Ismaili State” w The Cambridge History of Iran.
 • History Juvainiego została przetłumaczona przez J. A. Boyle'a.
 • Sporo materiałów o izmailizmie zaczerpnięte było od cytowanego E.G. Browna, lecz jego interpretacje zdawały się być przestarzałe. Innym głównym ekspertem jest W. Ivanow, ale czytając go trzeba brać pod uwagę jego idiosynkratyczną stronniczość, jak omawia to Hodgson w różnych miejscach, co czyni go przeciwnikiem „mistycyzmu”.
 • O izmailickich ceremoniach inicjacji przeczytaj w The Book of the Teacher and the Pupil W. Ivanowa, w Studies In Early Persian Ismailism, str. 61-86; również uprzednio cyt. H. Feki.
 • O okresie syryjskim jest kilka źródeł. Historie Abu Firasa można znaleźć w Un Grand Maitre des Assassins au Temps de Saladin S. Guyarda. Inne materiały są w The Assassins B. Lewisa i wyżej przytoczonych fragmentach Hodgsona. Cytowane słowa Sinana znajdziesz w Części I Guyarda. Sugestię, że izmailici chcieli zostać wojskowym chrześcijańskim zakonem jak templariusze, znajdziesz w uprzednio wymienionym dziele Hodgsona, str. 204; wydarzenie to opisał William z Tyru w History of the Crusades. Generalne podłoże historyczne tego okresu znajdziesz w A History of the Crusades, tomy 1 i 2, S. Runcimana.
 • Okres schyłku Alamutu i podboju Mongołów opisany jest w History Juvainiego i wcześniej cyt. Hodgsona. Wkład Tusiego na izmailickie idee znajdziesz w Tassawwurat.
 • Historię Shamsa-i-Tabriza, jako potencjalnego syna Hasana III opowiedział E.G. Browne, w cytowanym powyżej dziele, str. 516. Motyw zielonego ptaka omówiony został przez Annę-Marię Schimmel w The Mystical Dimension of Islam, str. 313.
 • Instytut Badań Izmailitów w Londynie posiada wiele informacji, w tym publikacje akademickie, zarówno o starożytnym jak i współczesnym izmailizmie. Warto zajrzeć na ich stronę internetową, jeśli ktoś jest zainteresowany tematem.
 • Tłumaczenie: Wega
 • Data dodania: 17-06-2010
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (1)

1. Wyklęty830-01-2016, 13:40Fajne te uwagi ;)

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: