Zakon Assassin's Creed


Assassin's Creed III - solucja

Assassin's Creed III - solucja
Tyrania Króla Waszyngtona

Ekonomia

Seria Assassin's Creed zaczęła wprowadzanie pieniędzy już od drugiej części. Z każdą kolejną grą system wydatków i zarabiania był coraz bardziej rozwijany. W Assassin's Creed III osiągnęło to apogeum. Ekonomia – bo tak można to spokojnie nazwać – jest bardzo ważną gałęzią rozgrywki w tej części. Zahacza o niemal każdy inny aspekt gry - od wprowadzenia do niej w wątku głównym, przez obniżanie podatków i ryzyka, aż po zwiększanie pojemności np. kołczanu. Dochodzą do tego bardzo dobrze zbalansowane finanse – Connor nie jest bogaczem, ale nie musi także starać się niemiłosiernie o każdego funta.

Screenshot

Podstawą systemu ekonomicznego w Assassin's Creed III jest nic innego jak funt. Mimo rozległości tematu, wszystko sprowadza się w końcu do zarabiania i wydawania pieniędzy Connora. Można robić to na wiele różnych sposobów, mniej lub bardziej złożonych. Jednak zdecydowanie warto zacząć bawić się tym jak najszybciej – zwłaszcza dlatego, że opisanie poniżej konwoje podróżują od kilkunastu do nawet czterdziestu minut.

Sposoby zarabiania

 • Kradzież – Jedną z najprostszych metod na szybki, choć niewielki, zarobek jest okradanie mieszkańców. Robi się to poprzez przytrzymanie E chodząc za cywilami lub nawet strażnikami. Okraść można ich jednak nie tylko raz – Za trzymanie E dłużej otrzymać można więcej pieniędzy lub różne materiały.
 • Przeszukiwanie ciał – Po długiej walce warto przejść się po polu bitwy, zbierając to, co strażnikom nie jest już potrzebne – amunicję i nieco drobnych.
 • Skrzynki – Jedno z najbardziej dochodowych źródeł w tej grze. Każda skrzynka zawiera kilkaset funtów i schemat, bądź ₤1500 - ₤10000. Zdecydowanie można uznać to za najszybszy sposób zarabiania we wczesnym etapie gry.
 • Sprzedaż materiałów – Odwiedzając sklepy w Bostonie, Nowym Jorku i na Pograniczu wybrać można opcję sprzedaży. Jest to szybkie źródło funduszy, jednak nie zawsze najlepsze. Ostrzegam perfekcjonistów, chcących ukończyć grę na 100% - Bardzo wiele materiałów, które Connor zbiera podczas gry jest potrzebne do misji klubów bądź mieszkańców. Dlatego też nie zawsze warto sprzedawać wszystko co się ma.
 • Wysyłanie rekrutów na misje – Po zrekrutowaniu Asasynów do bractwa wysyłać można ich na różne misje. Każda z nich przynosi pewien profit w postaci pieniędzy i materiałów dla Connora.
 • Misje mieszkańców – Jest to jednorazowa forma zarabiania – choć czasem bardziej pokrywania strat. Otóż, za zlecenia zabójstw, zadania kurierskie i zlecenia dostawy otrzymuje się niewielkie wynagrodzenie. Niestety, wydatki jakie trzeba ponieść by ukończyć wszystkie zlecenia dostawy są z reguły znacznie, znacznie większe.

Rzemiosło

Niezaprzeczalnie najlepszą i najbardziej rozwiniętą metoda na powiększanie swoich funduszy w Assassin's Creed III jest rzemiosło i handel towarami. Gdy tylko uzyskujemy dostęp do zarządzania domostwem Davenporta, rozpocząć można zabawę w prawdziwą ekonomię tej gry. Podstawowym założeniem tego systemu jest zasada inwestowania – by zarobić, najpierw musisz wydać.

Screenshot

Inwestowanie w Assassin's Creed III przyjmuje także inne formy. Poza kupowaniem materiałów są to misje rzemieślników oraz znajdowanie schematów. Wykonując zadania dla poszczególnych mieszkańców domostwa Davenporta odblokowuje się nowe ich poziomy, jak również szczególne schematy. Warto tu wspomnieć o jednym z tych zadań „Właściwe narzędzia” dla kowala. By zdobyć młot, którego on poszukuje, obie części należy po prostu kupić w dowolnym sklepie w Nowym Jorku. Gdzie jednak znaleźć resztę schematów? Odpowiedź jest prosta – Niemal wszędzie. Receptury znajdują się często w skrzynkach, są też przyznawane za poszczególne zadania. Wszystkie wynalazki odblokowuje się natomiast poprzez znajdywanie stron z Almanachu. Mimo przydatności schematów, nie są one wymagane. Każdy przedmiot stworzyć można posiadając po prostu odpowiednie składniki i rzemieślników na danym poziomie, za pomocą eksperymentowania.

By otworzyć okno rzemiosła znaleźć trzeba jedną z Ksiąg przychodów i rozchodów. Po jednym egzemplarzu tejże znajduje się w każdym sklepie w grze oraz w domostwie. Po jej otwarciu ukazuje się zakładka zapasów. Pełni ona dwie zasadnicze funkcje – Przeglądanie aktualnie posiadanych przedmiotów i zakup nowych. W miarę rozwoju domostwa kupić można coraz więcej surowców potrzebnych do rzemiosła właściwego.

Screenshot

Drugą zakładką jest właśnie rzemiosło, czyli wytwarzanie. Schematy podzielić można na pięć zasadniczych grup:

 • Produktami nazywają się rzeczy, których użyć może Connor jednorazowo – w zasadzie jest to uzupełnienie amunicji.
 • Wynalazki nie służą niczemu poza ukończeniem gry na 100% i ozdobieniu rezydencji; każdy z nich wytworzyć można tylko raz.
 • Przedmioty specjalne zawierają zdecydowanie najbardziej przydatne produkty rzemiosła. Właśnie tutaj znajdują się bronie takie jak replika miecza Waszyngtona (najlepszy miecz w grze), pistolety, podwójna kabura, powiększone sakwy. A jeśli myślisz o poważnym traktowaniu ekonomii gry, mieszczą się tu także obiekty, bez których nie sposób się obejść: Konwój lądowy, konwój morski oraz ulepszenia ich ładowności. Pierwsze dwa zwiększają liczbę konwojów, które można naraz wysłać, a ulepszona ładowność pozwala zwiększyć ilość towarów w każdym z nich.
 • Materiały - Jak sama nazwa mówi, służą jako składniki innych przedmiotów. Tutaj właśnie znajdziesz wszystko, co wymagane jest w innych recepturach, a czego nie można kupić w zakładce „zapasy”.
 • Cała reszta – Wszystkie inne schematy przydają się tylko w dwóch celach – By ukończyć zlecenia dostawy i na sprzedaż w konwoju.

Handel

Ostatnią zakładką w księdze przychodów i rozchodów jest handel. Sprowadza się on do wysyłania konwojów do kupców. Mimo, że system ten sprawia wrażenie skomplikowanego, jest tak naprawdę bardzo prosty.

Na początku wybrać trzeba konwój, lądowy lub morski. Posiadać można maksymalnie po trzy każdego rodzaju, co znaczy, że naraz można wysłać ich nawet sześć. Następnie wybrać trzeba jeden ze slotów – ulepszenie ładowności zwiększa właśnie ich ilość. Dalej następuje wybór przedmiotu do sprzedania – wybrać można jeden z zakupionych w domostwie lub prosto z ekwipunku Connora. Ostatnim wyborem jest kupiec, do którego dany towar (nie cały konwój) się wysyła. Jest ich trzech w każdej lokacji, a odblokowuje się ich odwiedzając sklepy w Bostonie, Nowym Jorku i na Pograniczu. Konwoje morskie oferują natomiast czterech handlarzy, na czterech różnych szlakach morskich. Każdy kupiec daje inne ceny, a dotarcie do niego wymaga innego czasu podróży i wiąże się z innym ryzykiem ataku na konwój. Dlatego zaleca się przejrzenie, który z nich daje najwięcej za dany towar i wysyłanie wszystkich przedmiotów do tego jednego – dzięki temu ryzyko i czas podróży zwiększy się tylko raz. Innymi słowy – im mniej kupców w jednym konwoju, tym lepiej.

Screenshot

Czym właściwie jest ryzyko i podatek? Ryzyko określa jak wielka jest szansa na to, że brytyjski oddział zaatakuje twój konwój na pograniczu. Im mniejsza, tym oczywiście lepiej. Jeśli jednak zdarzy się, że zostanie on zaatakowany, na ekranie gry wyskoczy odpowiednie powiadomienie. Od tego momentu masz pięć minut na szybką podróż na Pogranicze i dotarcie do celu oznaczonego jako „Obrona konwoju” na mapie. Na miejscu Connor zabić musi kilkunastu wrogów, zanim oni zabiją wszystkich konwojentów. W przypadku sukcesu kontynuuje on swoją podróż, w przypadku porażki utracisz cały zysk i towar. Connor może również wysłać swoich asasynów, by bronili konwoju: jeśli aktualnie mamy pod ręką jednego lub kilku z naszych rekrutów, możemy wysłać ich do obrony konwoju - w tym celu należy przytrzymać przycisk T, wejść do menu wyboru misji (najechać na symbol myszy i kliknąć LPM), następnie wcisnąć lewy CTRL, wybrać rekrutów i zatwierdzić wybór. Inaczej ma się sprawa dla konwojów morskich. Ryzyko na szlakach można zmniejszyć poprzez wykonywanie odpowiednich misji morskich, jednak zaatakowany statek, to utracony statek. Dlatego należy minimalizować ryzyko dla konwojów morskich wszelkimi metodami.

Podatek określa jaki procent zysku zostanie nam odebrany, czyli w praktyce – przepadnie. Bywa to bardzo irytujące na początku gry, gdy niewiele tego zysku jest. Podatki obniża się poprzez odbijanie fortów – po odbiciu ostatniego spadną one do zera.

Konwoje pozwalają na najlepszy zarobek w grze. Poniżej znajduje się kilka praktycznych porad w co inwestować, by maksymalizować zyski:

 • Nieuszkodzone skóry – Wszystkie nieuszkodzone skóry, które zdobędzie się w grze można bardzo drogo sprzedać właśnie poprzez konwoje. Wysłanie wszystkich sześciu, wypełnionych skórami niedźwiedzi lub innych dużych zwierząt skutkować może zyskiem nawet ₤30000.
 • Skomplikowane schematy – Zdecydowanie jest to forma generująca największy przychód. Po zainwestowaniu ok. ₤10000 w materiały i wyprodukowaniu np. rapierów oficerskich, w 40 minut uzyskać można prawie ₤90000, jeśli wypełni się wszystkie konwoje tym właśnie towarem.
 • Wczesny start – Im szybciej zaczniesz inwestować w ekonomię, tym lepiej. Jeśli zrobisz sobie nawyk z wysyłania konwojów za każdym razem, gdy jesteś w sklepie lub domostwie możesz być pewny, że nigdy nie zabraknie ci na nic funduszy.
 • Autor: Cholbi
 • Data dodania: 30-11-2012
Książka Assassin's Creed - Ostatni Potomkowie - Przeznaczenie bogów wydawnictwa Insignis

Komentarze / pokaż wszystkie (61)

47. mrgm05-04-2013, 13:02Aby wysłać konwój morski to najpierw trzeba wykonać misję osady dla Lance'a stolarza, w której w Bostonie odzyskujemy jego narzędzia. Wówczas odblokujemy schemat konwoju morskiego, a dalej to wysyła się go tak jak konwój lądowy w tej samej zakładce książki rozchodów i przychodów. Ważne jest aby przed wysłaniem czegoś drogą morską najpierw wykonać misje morskie (najlepiej wszystkie) na danym szlaku, którym chcemy puścić nasz konwój dla zmniejszenia ryzyka utraty statku z ładunkiem.
48. Sith Lord404-06-2013, 09:06Mam pytanko: gdy pierwszy raz wysłałam konwój lądowy, został zniszczony. Teraz nie da się go zlikwidować żeby zwolnić miejsca. Czy to w ogóle jest możliwe?
49. Jan08-06-2013, 09:17wie moze ktos co zrobic misja z beczkami trzeba je rozwalic, celuje na te na ziemi, wybierampistolet i jak naciskam lpm to uzywa mi bron ktora mialem uzytra przedostatnio, mam ustawiony pistolet a macha piesciami, nozami, mieczem...
wie moze ktos cozrobic?
50. Sith Lord411-06-2013, 22:58Nacisnąć Q bo używasz alternatywnej broni a nie głównej - przynajmniej u mnie to tak działa
51. peter44415-07-2013, 09:18Jak mogę wykonać kaburę na dwa pistolety ?
Czy ten schemat można znaleźć w skrzyni?
52. ChrisDeFirenze403-08-2013, 00:16Wyjątkowo denerwujące wybieranie przedmiotów na handel.
Mając 15 miejsc na statku: wybierz slot, zjedź kilkanaście razy w dół, kilkanaście razy w prawo, kilka razy w lewo (bo minąłeś), w dół, w górę (bo ten ma lepszą cenę), zatwierdź, powtórz 15 razy OMG
Powinna być chociaż opcja wypełnienia całego konwoju danym towarem. Ogólnie super pomysł, ale potencjał niewykorzystany.
@Asasyn701Maciej - mam tak samo po szybkiej podróży. Wkurza, ale Putnamiak jest mocniejszy i zabije grenada jednym strzałem (dwulufki dwoma). Jedyna różnica gdy (tak jak ja) zabijasz zwykłych i co 4 trupy to nie 3 ;)
W ramach uzupełnienia: Pobrałem dzisiaj patch do v. 1.02 (i The Hidden Secrets), co rozwiązało problem z pistoletami (jak na razie, grałem tylko przez chwilę). Wciąż zdarza się znikanie Bostonu z mapy Pogranicza, ale większość błędów z misjami pobocznymi rozwiązana. Fajnie, że Ubi pracuje nad błędami AC 3, ale nie oszukujmy się - powinno to być zrobione w trakcie "czasu na testowanie gry", czyli przesunięcia premiery na PC.
Pozdro
53. obsiu36207-08-2013, 10:36jak zdobyć więcej sztabek specjalnego żelaza?
z góry dziękuje
54. qwer10-08-2013, 18:14po co tak skomplikowali ta gre
55. Lolololo12329-08-2013, 22:32@obosiu362 sztabki specjalnego żelaza otrzymujesz robiąc misję dla norrisa (Misja-osada) na mapie są zaznaczone literą "M"
56. Patrem229-08-2013, 22:51obsiu362 na klifie za stajnią (domostwo Davenporta) jest też skrzynia z tym metalem.
57. Gugnia300011-09-2013, 17:16Jeśli chodzi o konwoje, to można bronić swoich, ale można też atakować konwoje brytyjskie. Tylko szkoda, że zdarza się to tak rzadko, (u mnie przez cały czas trwania gry przez Pogranicze przejechał tylko jeden...) fajnie jest czasami pobawić w Janosika, wyjąć pistolet z kabury, i rozgromić angielski konwój. Zwłaszcza, że to także źródło zarobku(w konwoju możemy znaleźć funty, lub jakieś materiały).
58. UndeadKing12-09-2013, 22:00Z tymi nieuszkodzonymi skórami to bym nie przesadzał. Warto zbierać głównie te niedźwiedzi (drogie, w dodatku można nałapać kilkanaście w 20 minut) i bobrze (nieco tańsze, ale jak się znajdzie grupkę bobrów to 5 sztuk i więcej leci w 3 minuty, bo one nie potrafią wiać).
@qwer Bo handel zdobyczami wz polowań, produktami rolnym i i wyrobami różnej maści był podstawą gospodarki w tamtym czasie. A w dodatku Connor był Indianinem. Ciężko by było z realizmem, gdyby Indianin i Murzyn w czasach aC III wykupili wszystkie sklepy i bardziej znaczące budowle w Ameryce. Poza tym miasta nie były wtedy tak rozbudowane jak Konstantynopol, czy Rzym czasów Ezia.
P.S. Co tak naprawdę jest skomplikowanego w odkryciu najlepszego sklepu (ten zaraz przy procie u dołu mapy Pogranicza, tam gdzie pełno podejrzliwych Brytyjczyków) i farmienie niedźwiedzi w 2 miejscach, po czym wysyłanie konwoju (warto odbić fort, żeby uniknąć podatku)?
59. Matik7414-09-2013, 12:05Nie wiem, co się dzieje, ale nie mam w ogóle żadnych surowców, poza tymi, które są w wyposażeniu Connora. Wie ktoś, co z tym zrobić?
60. SpartanPL0728-09-2013, 21:07Siema wiecie co niewiem czy to bug czy coś ale dawno nie grałem w assasins creed 3 i coś mi się stało że nie moge wysyłać konwojów cały czas pisze mi że są niedostępne niewiem co zrobić być może zapomniałem co trzeba zrobić bardzo prosiłbym o pomoc z góry dzieki
61. VitoPlayGames19-10-2013, 22:50Jak zdobyć rzemieślników w tej grze? Ponieważ potrzebuję podwójnej kabury. Dziękuję

Dodaj komentarz

*Czy jesteś botem?
Składnia
ZnacznikPrzykład użyciaWynik
*pochylenie*Altair ma *różowego* kota.Altair ma różowego kota.
**pogrubienie**Altair **nie ma** kota.Altair nie ma kota.
~~spoiler~~Ojciec Altaira ~~Umar~~! :OOjciec Altaira Umar!
>cytat>requiescat in pacerequiescat in pace
© 2008 - 2019 zakon-ac.info • there is only ZAC
000
Patronat
Społeczność
Ładowanie...
Do góry
TOP5#: